Otomobil Hakkında Herşey Burada
Get Adobe Flash player
Sponsorlu Bağlantılar

Arabanın Subap Ayarı Neden Bozulur

Arabanızın subap ayarının bozuk olduğunumu düşünüyorsunuz bunu nasılmı anlarım diyorsunuz bu çok basit aracınızı sabah ilk çalıştırmada ve tamamen sessiz ortamda motordan gelen sesi dinleyin benzinli veya gazla çalışan arabalar için genelde soğuk havalarda arabada çok fazla dizel araçlar gibi gaz verdikçe artan şakırtı şeklinde bir ses çıkarmaktadır.Motor ısınana kadar bu sesi duymaya devam edersiniz genelde subap ayarı kolay bozulacak birşey değildir ancak subap ayarı bozuksa ilk çalıştırmalarda genelde sarsıntılı veya geç çalışma gerçekleşir ve yakıt tüketimi artacaktır.Eğer sebepsiz yere yakıt sarfiyatı artmışsa aracınızın subap ayarı bozulmuş olabilir peki subap ayarının bozukluğu motor üzerinde nasıl bir etki yaratır?Subap ayarınız bozuksa motorda hava ve yakıt oranı değişeceği için aracınızdan aynı torku alabilmek için daha fazla gaza basmanız gerekecektir buda yakıt sarfiyatını artıracaktır,avans ayarı bozulduğu için aracınızın harareti artacaktır sürekli yüksek sıcaklıklarda çalışan araç hem çekişten düşer hemde aşınmalar maksimuma çıkar peki her araçta subap ayarı varmıdır?Teknoloji nekadar gelişirse gelişsin subapları kendi ayarlayan sistemler dahi üretilmiş olsun fark etmez belirli bir süre sonra kendi kendine ayar yapan mekanizmanın dahi aşınma limitlerinin sonuna geldiği gözlemlenmiştir bu yüzden bu bir zamanlama sorunu ve hassas bir ayardır ve işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Subap ayarı nedir nasıl yapılır:Subaplar emme ve eksoz olmak üzere ikiye ayrılır.Silindir haznesine alınacak 1/14 oranında hava ve yakıt karışımını emme subapları tarafından alınır emme subaplarının çalıştığı aralığı ait olduğu silindirin eksoz zamanında yani emme subabının tam kapalı olduğu durumda üretici firmanın referans aldığı aralıkta ve takım avadanlıkla gerçekleştirmek gerekir,Çünkü sıkı yapılan bir subap ayarı komple subap takımınızı bozacak veya motorun çalışmasını bozacaktır ve netice olarak subaplar hasarlanacaktır.Subap ayarı yapılmadan önce motor tamamen soğuması gerekmektedir

Bu yazı için yapılan aramalar

Arabanın Subap Ayarı Neden Bozulur için 86 cevap

 • yasar yıldız der ki:

  2006 vtec2 aracımın arıza lambası yandı, soğukken titreme de vardı. Usta bilgisayara taktı, arabanın enjektöründe sorun var değiştirelim sarsıntı kalmaz öyle gösteriyor bilgisayar dedi. değiştirdik. 2 adet 380 tl. tabi aracım ısındı sarsıntı kalmadı bilgisayarla da reset attı arızaya. sonra sabah baktım titreme gene var. ışıkta duruyorum rolentıde tıkır tıkır sesler geliyor bazen. gittim usta ya anlattım. SİBOP AYARI YAPALIM DEDİ YAPTIK 80 TL 3SAAT BEKLEDİM SOGUSUN DİYE. sonra.ARIZA DEVAM ETTİ.
  Kendim açtım kaputu sağına soluna baktım çalışırken İYİCE İNCELEDİM VE MOTOR TAKOZUNUN ÇATLADIGINI VE MOTORUN OYUZDEN TİTREDİĞİNİ GORDUM. sonuç olarak. kulakçık kopmuş 100 TL YE değiştirdim ama başka yere. olan benim parama ve zamanıma oldu. DİYECEGİM İYİ USTA SEÇİN VE HEMEN KARAR VERMEYN

  • Usta der ki:

   Merhabalar Yaşar bey olayı tam olarak anlayamadım ama motor takozu arızasında motor titreşimli çalışmaz sadece yüke bindiğine ve yükten düştüğünde bir sarsıntı hissedersiniz ve motor lambası yanmaz. Gitmiş olduğunuz usta biraz deneme yanılma yapmış. Arabanızda gaz sistemi var mı ?.

  • Usta der ki:

   2005 model Hundai Accent neden sarsıntılı çalışır ? : Arabanın motoru neden sarsıntılı çalışır ? : Motorda sarsıntı varsa öncelikli olarak ateşleme bobinine, bujilere ve kablolarına bakılması gerekir. Burada sorun yoksa yakıt ve hava filitresinede bakılması gerekir. Lpg’ye adepte edilmiş çoğu araçta meydana gelen sarsıntının asıl sebebi Lpg sisteminin sistem üzerinde olumsuz etkileşimleridir. Bu şu demek aracınızda Lpg varsa motorun % 5- 10 derece daha sıcak çalışması ve bu aralıkta çalışmaya müsait olmayan ateşleme ve Ecu sistemi üniteleri zamanla arızalanacaktır.

 • Mert Yılmaz der ki:

  Selamın aleyküm benimde 89 Doğan Aracım var bir kaç kere subap ayarı yaptırmama ragmen araçta hala aynı ses devam ediyor ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz

 • mustafa şişik der ki:

  2002 Model Volkswagen Transpoter 2,5 tdı minibüsüm var. Bakımı için gittiğim özel servis aracımın avans ayarı tutmadığını söyledi. Mazot pompasının revize edilmesi gerektiğini söyledi. 2,5 yıl önce mazot pompasını revize ettirmiş idim. Bu yüzden kendim pompacıya gittim. Usta bana ilk önce avansın neden tutmadığının bulunması için iyi bir ustaya gitmemi istedi. tekrar özel servise gidip ustama pompacının söylediğini iza etmeye çalıştım. Ancak servisin sağa sorumlusu olan kişi bana tepki göstererek karşılık verdi. Avans ayarının neden tutmadığı konusunda bana yardımcı olur musunuz ? Aracımın çekişi düşük, çok duman çıkarıyor, çok yakıyor, seyir halinde 100 ü geçmiyor.

  • Usta der ki:

   Dizel araçlarda motor avansı nasıl ayarlanır ?: Benzinli araçlarda motorun avansı eski sistemde distrübütörün hareket ettirilmesiyle ayarlanırdı. Buradaki amaç üst ölü noktada sıkışmış olarak bekleyen hava yakıt karışımını tam zamanında bujinin kıvılcımıyla buluşturmaktı. Dizel motorlar için ise avans tamamen pompanın silindirlere yollamış olduğu hava yakıt karışımının yeterli oranda ve basınçta olmasıyla alakalıdır. Servisin söylediği mantıklı Mustafa bey mazot pompasının revüze edilmesi veya niyadı doldu ise yenisiyle değiştrilmesi gerekir. Aracınız kaç km’de bilmiyorum ama yaklaşık 300-400 bin civarı komple değiştirmeniz mantıklı olur.

 • ayhan demiryürek der ki:

  aracım peugot partner 1,4 benzinli lpg takılı aracımda subap vurması gibi ses geliyodu tamirciye gittim oda şunu söyledi aracının subabının biri gitmiş araç su anda 3 silindir çalışıyor yakıt tüketimi ve çekmemesinin nedeni budur dedi.araç lpgde bu sesi daha çok çıkarıyor benzine geçtiğimizde daha az sizce nedir bunun sebebi.

  • Usta der ki:

   Aracınızda ısındıktan sonrada dizel araç gibi bir ses geliyorsa subap ayarına bakılması gerekir. Subap ayarı bozuk bir araçta zaten çekiş düşer fakat ustanızın söylediği gibi tekli bir şekilde arıza yapmış olduğunu ancak subap mekanizması (külbütör takımının) incelenmesi sonucu veya silindir başlarına barometre bağlayarak anlaya bilir. Bunları yapmadan direk subaplardan biri arızalanmış diyorsa oradan kaçın derim. Sadece subap ayarı yapılması gerekirken komple subap takımını yenilemeniz gereke bilir.

  • Usta der ki:

   Tüm araçlarda ilk çalıştırmada özellikle soğuk havalarda motordan ve farklı aksamlardan gelen sesler aslında ilerleyen süreçte ortaya çıkması muhtelif arızaların habercisidir. Sizin araçta bu ses ekzoz aksamından gelme ihtimali yüksek. Aracınızı kaldırarak bakılması gerekir.

 • yunus emre der ki:

  meraba hocam skoda fabia var bende 120 bınde 1,4 arabam hızlanmak için gaza yavaş yavaş bastığımda sorun yok ama biraz rampalarda araba yüke bınınce arabadan güç istediğimde tekleme yapıyo kesık kesık hızlanıyor düz yolda da gaza abanınca yıne kesıklık yapıyo lpg de zaten gitmek mumkun olmuyo aşırı teklıyo ve silkeleyerek gidiyo diyelim 2. viteste debriyajdan ayağımı çekmeden gaz verıpte bırden debrıyajı kaldırırsam yanı devrı yukseltıp gidersem sılkeleme az oluyo lpg ustam ayar atamadı arabaya bana manıfolt basıncın yüksek enjektör püskürtme mılısanıyerın yüksek dedı normalde 3,00 3,50 arasında olması gereken basınç benım arabamda 5,50 lerde o yüzden lpg ci ayar atamıyo tutmuyo bende dıyorum kı araba kelebek harıcı bı yerden hava mı alıyo acaba manıfolt contasından veyahut manıfold da çatlak falan mı var yada kelebek mı arızalı ustam kısacası manıfold basınç degerı hangi şartlarda yukselır? teşekkür ederım

  • Usta der ki:

   Manifold basıncı neden düşer ?: Manifold içerisinde basıncın düşme sebeplerinin başında hava girişinde veya manifold üzerinde basıncı etkileyecek conta veya sensör aksamlarında kaçak çatlak ve benzeri bir hava girişi manifold içerisinde basıncı olumsuz etkileye bilir. Size tavsiyem yetkili servise gidin ve arıza kayıtlarına göre değişmesi gereken malzemeyi nokta atışı değiştirin ve giriş arızasını net olarak yazdırın ki servis bu işlemi çözenedek sizden ekstra bir para talep edemesin. Manifold basıncında oluşan dengesizlik genelde Egr arızasıda olabilir. Dengesiz çalışan bir Egr hava akışını ve vakumlamayı farklı ve olumsuz etkiler.

 • yunus emre der ki:

  ustam bu arada buji ve bobinleri değiştirdim ateşlemede sıkıntı yok özel iridyum bujisi aldım bobin ise tümleşik trafo bobın tek degıl dörtlü onuda degıstırdım bilginize

 • yunus emre der ki:

  çok özür dilerim birden hepsini yazamadım aklıma sonradan gelıyo şunu da belırtmek ıstedım belki bir çıkarımda bulunursunuz diye araç rolantıde sürekli 2 , 3 milim kadar aşağı yukarı dalgalanıyor ustalar buna normal dıyolar bunu sürekli yapıyo. arada bırde cok sık olmamakla beraber ışıklarda boşa alınca aşağı yukarı oluyo devır yanlış şu dıkkatımı cektı rolantı hiç 750 rpm üstüne çıkıp ınmıyo rolantı dengesızlestıgınde hep altında seyredıyo yanı 300 600 rpm ye ınıp çıkıyor mesaj kirliliği yaptığım ıcın özür dılerım teşekkurler

  • Usta der ki:

   Devir saatinde oluşan akselarasyonun sebebi 15/1 hava yakıt oranının sabitlenememesinden kaynaklıdır. Bu oranın sabit hale gelmesi için enjektör basıncının stabil ve hava akışınında gaz kelebeği pozisyonuna göre anlık ve farklı akış oranını desteklemesi gerekir. Hava akışına ve enjektör basıncına etki eden tüm etkenlere bakılması gerekir. Arıza kayıtları temizse izlenmesi gereken yol bu.

 • ümit der ki:

  Ustambnm ataba 5 vitesde normal bi ayarda gidinxe ses yapıyo tıkır tıkır ama gaza yüklenince sesi kesiyo sonra tine bi ayara geşince o ses devam ediyo neden yapar acaba arabam fiat palio 1.6

  • Usta der ki:

   Ümit bey ses arızalarına kesin tanı koymak için birebir test etmek gerekir. Bunun haricinde gelen ses motordansa ve gaza yüklenince kesiliyorsa birden fazla yere bakılması gerekir. Arabada gelen sesleri dinlemek ve takibini sağlamak hayati önem taşır bir an önce baktırmanızı tavsiye ederim.

 • yunus emre der ki:

  Hocam verdigniz cevaplar için teşekkür ederim. Ancak siz manifolt basıncının düşük oldugunda seyreden hatalardan bahsetmişsnz benim aracn manifolt basıncı yüksek çıkıyo ve enjektör püskurtme milisaniyeleri 5-6 arasında. Aracımin arıza kaydı temiz sadece fakir yakıt karışmı diye arıza kaydı war oda lpg den ötürü oldgu söyleniyor.

 • birol der ki:

  Merhaba hocam 2007 model sembol aracım var yavaşlayınca yüksek vitesle birden hızlanın ca araç hafiften titrer ken ıslık sesi gibi bi ses geliyor sonra motor devrini alınca kesiliyor bir de araç giderken ayağını gazdan birden çekince hafiften bi ıslık sesi gibi bişey geliyor sizce sorun ne olabilir tsk.

 • Ercan akman der ki:

  98 model palio 1.6 16 valf aracım sabah motor soguk çalıştıgında aşırı tekleme ve stop ediyor bu sorun motor ısındıgında azalıyor sorun benzinde lpg dede yapıyor rolanti motoru bogaz kelebegi buji degişti ama sorun düzelmedi galiba ustasını bulamadk yardımcı olursanz sevinirim

  • Usta der ki:

   Motor soğukken neden tekler veya sarsıntılı çalışır ?: Bu sorun motorun avans ayarının kayık olamasından kaynaklanır. Avans yeterli oranda hava yakıt karışımının ateşlemeyle senkronize olarak bujilerin çakma aralığıyla eşleşme ayarıdır. Bu ayarı yaptıktan sonra hala tekleme devam ediyorsa motorda bu ayarı olumsuz etkileyen iki seçenek kalır. Birincisi ateşleme sisteminde kablolar veya bobinde vb. sistem elamanlarında bir sıkıntı var demektir. İkincisi subap ayarı bozulmaya başlamış demektir. Bu seri araçlarda hava akış yolunda oluşa bilecek bir hatada da aynı şekilde tekleme oluşa bilir bunu unutmamak gerekir.

 • Yeliz şengül der ki:

  Ustam 2006model 1000 motor tüplü toyota yarisim var. arabamı bakíma verdim. Çekişten düßmüştü, bana sibabların yandığını ve değişmesi gerektiğini bakım dahil 1.300 TL tutacağıní söylediler. Araba konusunda hiç bi bilgim yok. Söylenen tutar doğru mudur acaba bilgilendirir seniz sevinirim. Teşekkürler…

  • Usta der ki:

   Bu subap yanması konusunda tüm kullanıcılara tavsiyem artık teknoloji o kadar geliştiki motorun içerisine sökülmeden kamerayla her türlü kontrol yapılacak şekilde bakıla bilmekte size tavsiyem subapların gerçekten yanıp yanmadığını kontrol ettirin. Aracınızın performansı benzinde de düşükse yakıt ve hava filitrelerinin, bujilerin ne zaman değiştiğini ve orjinaliyle değişip değişmediğini kontrol ettirin. Şayet subaplar gerçekten yandı ise tutar doğru ama kesinlikle yetkili serviste yaptırmanız gereken bir işlem.

 • ahmet der ki:

  ustam 2007 model honda city aracım akü değişti bujiler değişti sabahtan akşama kadar güneşte kalmasına rağmen ilk seferde çalışmıyor 2.marşta ise zorlanarak anca çalışıyor az yol yapınca 5km de yapsam aracı istop edip denemek için tekrar çalıştırınca ilk seferde saat gibi çalışıyor

  • Usta der ki:

   Ahmet bey aracınızda Lpg mevcutsa öncelikle ateşleme bobinlerini kontrol ettirin şayet arıza yoksa daha sonra subap ayarlarına baktırmanızı tavsiye ederim çünkü sizin araçta bu ikisi haricinde hiç bir şey bu arızaya sebep olmaz.

 • ahmet der ki:

  benzin pompaasından yapar diyorlar ustam ondan emin olmak istedim ona da servis çok para istiyor yan sanayi de taktırmak istemiyorum servisteki usta önemli bir parça yan sanayi takma diyor bu arada 3 yıldır lpg var hiç subap ayarı yapılmadı bu arada araçta sıralı lpg var ilk önce benzinde çalışıyor lpg ile olayı anlmdım son olarak 2 ay önce 8 bobinden 4 tanesi yandığı için 4 tanesi değişti teşekkürler kolay gelsin

 • i500 der ki:

  Merhaba ustam, 2000 model 1.8 16v opel vectra b aracim var sabah ilk calistirdigimda rolantide dalgalanma oluyor ve garajdan cikarken hafif rampa normal bir gazla stop edecekmis gibi oluyor gaz yemiyor sanki ama isininca problem kalmiyor neden olur acaba?

  • Usta der ki:

   Aracınızda Lpg var mı bilmiyorum şayet motor arıza ışığıda yanıyorsa bu sizin seri araçta genelde lamda sensörü ve Lpg enjektör basınçlarının bozulması sonucu gerçekleşir. Bu yüzden her ikisine de bakılması gerekir.

 • ahmet der ki:

  ustam son yazdığımı okudunuz mu araç zaten ilk önce benzinde çalışıyor lpg ile olayı anlayamadım bir de dedikleri gibi benzin pompasından olabilir mi teşekkürler

 • ahmet der ki:

  ustam lpg enjektörleri arızalıymış değiştirecekler sana danışmadan karar vermek istemedim yine de subap ayarı yaptıryım mı yoksa ilerde arıza erirse mi subap ayarı yaptırayım

 • suheyl der ki:

  slamun aleykum aracım honda jazz elite 2007 düz vites benzinli sorum su 1.viteste ayagımı kaldırdım gaza basıyorum 20 30 giderken araba sallanıyo ve hızlanınca düzeliyo genelde kalkışlarda yapıyo 2. sorum 2500 de baslayıp 3000 deviri gectikten sonra düzelen bagırma motor sesi 3.4.viteste 5de dahabariz belli olan motor sesi camlar kapalı iken içeriye gelen ses buji degisti yag degisti hava filtresi degisti 3. sorum yolda giderken sogukken araç gaza yuklendigim zaman bazen gaz kesiyo motor lambası yakıyo motor calısıyo ama gaz yemiyo kontagı kapayıp calıstırdıgımda gaz ı yiyiyo yola devam ediyorum 1 veya 2 km sonra motor lambası sonuyo nedir bunun sorunu iyi calışmalar

  • Usta der ki:

   Motor ve şanzuman takozlarına bakmak gerekir. Egr valfine bakılması gerekir aracınızda Lpg varsa bu ekstradan bir arızacılık gerektirir. Motor lambası benzinle giderken yanıyorsa bu yanmada büyük bir sorun olduğunu gösterir.

   • suheyl der ki:

    sanayiye gittim makinaya baglandı bogaz kelebegi arzası veriyo adaptasyon yokmuş sizce bunlar yapabilirmi bu sorunu
    egr valfi dediniz bunun sebebi 2500 3000 devir arasında gelen ses ile baglantısı olabilirmi

 • musa der ki:

  Ustam kolay gelsin.aracım lada vega 1.5i.bi kaç ay önce motordan şıkırtı sesi geliyor ve hararet yükseliyor araç resmen gitmiyordu,subap ayarı yaptırdım,hava filtresi ve bujileri değiştirdim.şimdi şıkırtı sesi yok ama ilk çalıştırmada yoğun benzin kokusu,egzosta pır pır ses ve hararet yine yüksek acaba subap ayarı iyi yapılmadığınmadır ..

  • Usta der ki:

   Ekzosta çiğ yakıt kokusu ve ses farklı geliyorsa motorda ya büyük bir ateşleme yada zamanlama sorunu baş göstermiş demektir. Ateşleme bobini buji kablolarını kontrol ettirin. Hava filitresi ve gaz, boğaz kelebeğinin düzgün çalışıp çalışmadığındanda emin olmak gerekir. Subap ayarı düzgün yapılmamışsa aracın çalışmasından anlaşılır zaten.

 • bulent der ki:

  Hayırlı geceler ustam benim 93 tofaşım var 1.6 benzinde uzun suredir çalıştırılmamış araç benzin aldım benzin rekorlarından fışkırttı kestik tekrardan güzelce yaptık zor gucun benzinde calıştırdık sonra gaza aldım araç stop etti gazda tekrar çalıştırmayı denedim 1 denedim 2 denedim 3 denedim yok çalışmadı sonra ayagımı sonuna kadara gaza bastım ve kontagı çevirdim su motoru gibi yavaş yavaş pat pat pat pat diye diye çalıştırdık benzinde çalıştığı zaman gazda çalışırken böyle yapıyor bunun sebebini ogrenebilirmiyim birde ustam gazda bile giderken acayip derecede içeriye benzin kokusu veriyor. Birde bazen kalkışlarda ustam arka sağ teker sineliyor yani ileri geri vuruyor gibi oluyor ayagımı milim milim debriyaj dan çekerek düzgün kalka biliyorum yanlız sürekli yapmıyor onu ama yaptığı zamanda çok rahatsız edici bir şekilde yapıyor sanki arka teker koşacak gibi. Şimdiden ilginize sağlık ustam.

  • Usta der ki:

   Araba Lpg’de çalışırken benzin kokusu geliyorsa bu şamandıranın arızalı olduğunu gösterir ve motor bu yüzden benzin ve Lpg ile ateşleme yaptığından boğulordur. Öncelikle benzin akışının kesildiğine emin olmak gerekir. Bu işlemden sonra Lpg’de hala zor çalışma devam ederse motorun avans ayarının yapılması gerekir.

 • Fatih der ki:

  Ustam merhaba 2000 model 1.4 el palio araca sahibim aracı aldığım günden bu yana araç lpgde titriyor benzinde herhangi birşey yok direksiyon kaput v.s rahatsız edici bir şekilde titriyor.Araç tek nokta enjeksiyonlu aracı gaz ayarı için götürdüm ayar yapıldı yalnız düz sistem lpglerde filtre v.s yok dedi usta o şekilde geri geldim ama ayar falan titremeyi kesmedi ve motor sanki tekleyerek çalışıyor.Benzinde ise rölanti 1800 lerde çalışıyor ve 1500lere düşüyor motor ısındıktan sonra bile 1000 civarında geziniyor bana yüksek gibi geldi yardımlarınızı bekliyorum ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  • Usta der ki:

   Benzinde çalışırken devir saatinin 700-800’lerde olması gerekir 1000 devirde çalışması biraz anormal. Boğaz kelebeğine rölanti motoruna ve hava girişinin kontrolüne bakılması gerekir. Lpg sisteminde özellikle tek nokta enjektörlü sistemlerde 1/14-15 hava girişini ayarlamak biraz sıkıntı yaratır.

 • halil fırat der ki:

  renaul 19 alize aracım benzinde çalışırken düzenli çalışmıyor ve patırtı yapıyor araç gaza geçince düzenli çalışıyor.Gaza geçmeden önce neden düzenli çalışmıyor

  • Usta der ki:

   Lpg’li araç benzinde neden sarsıntılı çalışır. Bu aracınızın yakıt pompası, filitresi veya hava akışında bir sıkıntı olduğunu gösterir. Bu sorunda ilk bakılması gereken yakıt akışının düzenli olup olmadığıdır. Yakıt pompası arızalanmış olabilir.

  • Usta der ki:

   Motorda hararet sorunu varsa öncelikle termostada bakılması gerekir. Şayet devirdaim’de kaçak veya motorda farklı bir ses hissediyorsanız devirdaime’de bakılması şart.

 • özgür kurt der ki:

  2004 lpg li clio symbol aracım var.yolda giderken ara ara arabanın içinden koku geliyor.Arabanın çekişi falan düşmüyor.kalorifer peteğini değiştirdim,halen koku devam ediyor.bu neden olabilir.Olasılıkları ve tahmini masraflarını yazarmısınız.Bu koku tuhaf biraz geniz yakan bir kokuya benziyor.Şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Usta der ki:

   Aracın havalandırmasından gelen kötü kokunun sebebi nedir ?: Bu tür kötü kokular genelde klima evapatöründen (peteğinden) gelir. klima peteğinin gideri tıkandığında bu bölümde toz ve pislikler birikerek çamur çuruf oluşarak bakteri üretmeye başlar bu bölümün sağlıklı bir şekilde temizlenmesi gerekir.

 • mehmet der ki:

  corolla 1.6 xli 97 enjeksiyonlu aracımın stop etme sorununu yaklaşık 2 3 aydır yaşıyorum daha önce hiç teklemeyen arabamı enson sanayiye götürdüğümde baskı balatası değişti ve arabada değişik sorunlar meydana gelmeye başladı . en çok canımı sıkan konu ise stop etme sorunu . belirttiğim gibi araç enjeksiyonlu aracın motoru sıcakken hiç bi sorunu yok sadece sabahları akşamları yani motor soğukken ilk çalışma sürecinde marş tek seferde alıyor rolanti bin devirin altında başlıyor gaz vermezsem 2 3 sn içinde rolanti aniden düşüp araç stop ediyor . gazı sabitleyip stop etmeyecek şekilde gaz verip araç ısınana kadar yaklaşık hararet göstergesi ortalayana kadar düzene binmiyor gazdan ayağımı çekemiyorum . araç ısındıktan sonra sorun kalmıyor . ustaya götürdüğümde sibop başlıkları tıkanmış dedi tel gibi bişeler sokmaya çalıştı birine giriyor birine girmiyor dedi 1500 tl ye hallederiz dedi deliğe girmeyen teli sana .. dedi yani. forumdan araştırdığım kadarıyla bu sorun bi çok kişinin başına gelmiş ve sorunun boğaz temizliği ve rolanti valfi temizliği gibi çözümlerle sorunu hallettiklerini okudum açıkcası sanayiye götürmeye korkuyorum sanki herkez elinde telle beni bekliyor gibi yardımlarınızı rica ediyorum

  • Usta der ki:

   Sizi gerçekten tebrik ediyorum Mehmet bey İşi bilmezin elinden kurtulduğunuz için. Öncelikle bilmek istediğim aracınızda Lpg var mı ve bu arızayı Lpg’ye geçmeden öncemi yapıyor bunu bilmek istiyorum. Genelde bu arızayı boğaz kelebeğinin aşırı kirlenmesi, hareketi vb olaylardan yapacağı gibi şayet aracınız direk Lpg’de çalışıyorsa Lpg regülatörünün veya enjektörlerinin arızalanması sonucu da yapar. Subap ayarında meydana gelen aşırı bozulmalar sonucu da böyle bir arızayla karşılaşmanız mümkün.

   • mehmet der ki:

    Hocam aracım lpg li araç 3 bin devirden sonra tüpe geçiyor yani benzinde çalışıyor . Hem benzinde hemde tüpe geçirince aynı sorun meydana geliyor . Araç ısınana kadar ayağımı gazdan çekemiyorum yani .

 • mustafa Aktaş der ki:

  Aracım lpg(romano)marka yakıt şu andak kırkiki kuruş yakıyor ilk takıldığında yirmi dokuz kuruşu gördüm beş ay önce taktırdım otomatik vites

 • ahmet der ki:

  ıyı calılmalar aracım opel combo 2000 1.7 sabahları gec çalışıyor aku yenı ısıtma bujılerı mars dınomo komürlerı hepsı bır hafta ıcınde takıldı maalesef gene sabahları 10 kere ısıtmama rağmen banamısın demiyor . gömlek sekman pıston degıstırmemız lazım dıyolar doğrumu acaba

  • Usta der ki:

   Hangi motor olursa olsun zamanlaması ve hava yakıt akışı düzgünse çalışacaktır bunu öncelikle aklınızdan çıkarmayın. Bahsettiğiniz arızada aracınızın çekişi ve performansı düşük olur ama çalışmamazlık yapmaz. Sizin araçta şuan bir arıza mevcut bu arıza yapıldıktan sonra şayet kopresyon düşük ve bariz bir performans kaybı varsa o zaman motor revüzyonuna gitmek mantıklı olur. Size tavsiyem öncelikle muhakkak arızanın bulunması ve sonrasında diğer olaya bakmak olmalı.

 • Erdem der ki:

  S.a. ustam.2001 Suzuki swift aracım var(benzinli_tüp yok)Baskı balata değişiminden sonra araç yüke bindiğinde 2000 devirden sonra ön alttan zırıltı sesi çıkmaya başladı.rolantide yapmıyor seyir halinde yapıyor.gazdan ayağımı çekince ses kesiliyor.basınca tekrar başlıyor.kimi ustalar avans dedi,kimisi baskı balata,kimisi de egzos dedi.Yaptıklarım:subap ve avans ayarı,egzos kontrolü,farklı yerden yakıt alıyorum,buji ve buji kablosu,hava ve benzin filtresi değişimi.Şuan 3000 devirde zırıltı yapıyor.Biraz daha uğraşsam ses gidecek gibi.Siz ne tavsiye edersiniz sayın ustam

  • Usta der ki:

   Erdem bey ses arızalarında direk tavsiyede bulunmuyorum ama aklı başında bir usta zaten tek hamlede sesin nereden geldiğini bulur. Bu arızayı çözmek için çok fazla para harcamamanızı tavsiye ederim, özellikle ses arızalarında öyle masraf eden arkadaşlar var ki arızalanacak malzeme için dünyanın harcamasını yapıyorlar. Tavsiyem bu tür ses arızalarında net bir bulgu yoksa malzeme arızalanmadan alakasız malzemeleri değiştirmeyin.

   • Erdem der ki:

    Çok sağolasın ustam.Bizim burada 2 çeşit usta var.1.si kafana takma sür geç diyenler,2.si hemen üst kapağı açalım Allah ne verdiyse değiştirelim diyenler.Örneğin zırıltı sesinden dolayı motor açılacak en az 1000 lira gider dedi usta.Ben de vay seni çılgın insan diyerek uzaklaştım ordan :) Anlıyacağınız iyi ustaya denk gelemedim bir türlü.Yaptığım harcamaları da bakım masrafına sayacağım artık.Hayırlı günler dilerim ustam

 • Murat YAŞAR der ki:

  Merhabalar aracım 2002 model corolla hatcback daha önce onden başka bir arabaya vurdum ağır bir hasar olmadı sadece tampon çizildi o güne kadar rolantim çok iyiydi bu olaydan sonra rolanti ibresinde problem yaşamaya başladım devir 500 lere kadar düşüyor ve aracımı titretiyor bir kaç farklı ustaya gittim boğazın temizlenmesi gerektiğini söylediler yaptırdık düzelmedi hava akış metresi dediler değiştirdik düzelmedi en son bir usta subaplar çok sıkı dedi problem hakkında yardımcı olabilirmisiniz

  • Usta der ki:

   Subapların sıkı olması durumunda bu tür arıza yapar ama yinede direk atlamak doğru olmaz. Size tavsiyem yetkili serviste arıza kayıtlarına baktırın çok çok 50 -100 TL arıza tespit ücreti öder oradan yine yapılacak işlem için ustanızı arar ve fiyat alırsınız hangisi kafanıza yatarsa arızayı oraya yaptırırsınız. Bunu söylememin sebebi direk olarak ustanıza gidip subaplara işlem yaptırmak her çoğu zaman yanlış seçim olur ve canınız yanar benden söylemesi. Ayriyetten yetkili serviste bu işlemi yaptırdığınızda arızayı oraya yaptırmasanız dahi aracınızı yıkatmayı talep edin ki ödediğiniz tutardan 20 TL daha karınız olsun ve en azından ne işlem yapılması gerektiğini işlemin tutarını, kullanılacak malzemelerin orjinal yedek parça olarak fiyatlarını da birinci elden teyit ettikten sonra gönül rahatlığı ile sanayiye inebilir pazarlık yapa bilir ve aklınıza en iyi yatan işlemi aracınıza yaptırırsınız.

 • adem der ki:

  merhaba aracım opel vektra 2000 motor 97 model tiriger sıyırdı ustaya götürdüm sibopları eymiş dedi yaptı fakat aracımda aşırı derecede ses gelmeye başladı devir saati düzensiz yolda giderken istop etmeye başladı lpg ayarı yaptırmaya gittim ayar yapmadı aracın sentede deyil dedi ustaya tekrar geldim usta ne anlarlar dedi 5 gün bindim aracım tamamen calışmaz duruma geldi zor güc ustaya getirdim aracı vurdurmuşunuz sibop kesmiş dedi fakat vurdurmadım şu anda aracım tamirde ben sorumluluk almam dedim siz yaptınız dedim sibobu söküp konyaya yollamış bilmem ne yapacağım şimdiden teşekkürler

  • Usta der ki:

   Yazılarımda okuduysanız bizim sanayide hala kanun ve düzen yok her kez tuttura bildiğine iş yapıyor. Bu işte anladığım kadarı ile triger kayışı yanlış takılmış ve işlem sonucunda kullanılmaya devam edildiğinden sonuç dahada kötü olmuş.

 • Erkan der ki:

  Merhabalar ustam benim aracım 2007 otomatik Honda city. LPG’li aracım yolda giderken sıklıkla tekleme sorunu yapıyor, benzinde çok fazla yapmıyor. Sabahları ilk çalıştırdığımda nadiren şıkırtı sesi yapıyor. Bugün Bujileri değiştirdim şuan için bir sıkıntı gözükmüyor ama lpg ustası yüksek ısıdan dolayı subapların yandığını ve değişmesi gerektiğini söyledi. Yaklaşık 2500 tutacağını söyledi. 1- Gerçekten subapların değişmesi gerekir mi 2- bu 2007 Honda city araçlara subap ayarı yapılabiliyor mu? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim.

  • Usta der ki:

   Aracınızda subap ayarı yapıla bilir. Subapların değişmesine gerek yok diye düşünüyorum ayar yapıldıktan sonra mevcut duruma bakılması gerekir.

 • sabri bolat der ki:

  merhabalar .aracım 2008 Renault 1.4 clo symbol lpgli.sabahları soğukken benzinde çalışıyor yaklaşık 300m gidiyor gaza geçerken sönüyor.boğaz kelebeği temizlendi yıne aynı .bir gün sıcaklık -1 C araba benzinde rölantide çalışmıyor sönüyor.benzindeyken yaklaşık 6,7 dakika gaza yüklenerek yüksek devirde çalıştırdım.ondan sonra motor ısınınca o ğün için sorun bitti.ğünlük olarak arabayı benzine alıp sabahları 3,4 dk motorun ısınmasını bekliyorum.benzinde 1000 m civarı gidiyorum.gaza alıyorum sorun olmuyor.kısaca soğuk motoru ısıtırsak sorun pek olmuyor.araba benzindeyken sabahları sanki öksürüyor ğibi ileri gitmek isterken gidemiyor.du bu aralar benzinde kullanmayı arttırdım öksürme iyice azaldı.lpg ile ilgili bakımları yapıldı.sanaideki usta arabayı akşamdan kendi dükkanında sabah arızayı kendi görmek istiyor. gün içerisinde arza tespit edilemiyor. ne yapmam gerekiyor.ilgilenirseniz sevinirim.

  • Usta der ki:

   Bu arızanın sebebi subap ayarının bozulması veya Lpg sisteminde enjektörlerin veya regülatörün arızalanmasından kaynaklı bir arıza olarak karşımıza çıkar. Yapılması gereken Lpg sistemini yetkili bayisinde kontrol ettirdikten sonra sırasıyla beyne ve ateşleme sistemine bakılması gerekir.

 • Ayaz der ki:

  Ustam Ford fiesta 2006 aracım var ve 1 4 tdci dizel ve çok rahatsız edici bir motor sesi geliyor araba çekmiyor yokuş da devir saati 2000 i geçiyor vites atınca bu sefer gaz yemiyor devir düşüyor düz yoldada gaza abanıyorum ama araba gitmiyor sorunuma cevap verirseniz sevinirim

 • bora der ki:

  ustam merhaba pevgeot 106 quıcksılver 1.4 benzınlı bır aracım var. Aracı kar altında ıkı gun kaldı.Ve aracta antıfırz yoktu. daha sonra uzerındekı 1 metre karı temızleyıp aracı calıstırmayı denedım calısmadı kaputu acıp baktım radyatordekı su buyuk olcude donmus buz du. sonra buzu sıcak suyla cozdum 3 4 gun havaalr ıyıce ısınana kadar bekledım ısınınca vurdurarak iterek calıstırmayı denedım ama tıkır tıkır ses gelıyo motordan ve calısmıyor ne yaptıysam calısmadı buyuk masraf acmasından korkuyorum motor blogu catlar antfırız koymazsan dıyolar bu kadar kolay mı catlaması yardım lutfen

  • Usta der ki:

   Aynen söylediğiniz gibi bu kadar kolay motor bloğunun çatlaması. Bunun sebebi buzun özkütlesinin sudan büyük olması ve inanın motorda akıl almaz tahribata sebep olabilir ve sağlam masraf açar.

 • Reyhani der ki:

  Selam. 1999 model 2000 motor otomatik megan 1’im var. sorunu : motor devir saati dalgalanma yapiyor. Ve bütün ibreler tepe taklak oluyor .Bütün ibreler bazen araba çalışmaz pozisyonundaki durumuna geçiyor. Birde normal kalkislarda yavaş kalkıyor seri degil, sonra arada bir giderken seri oluyor.Ayrıca İlk calistirmada benzin kokusu geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

  • Usta der ki:

   Aracınızda şanzuman arızasından ziyade belirgin bir motor arızası mevcut. Motor devir saatinde meydana gelen akselarasyonun sebebi hava veya yakıt akışında meydana gelen farklılıklardan kaynaklanır, bahsettiğiniz benzin kokusuda zaten burada bir sorun olduğunu gösteriyor. Aracınızda Lpg mevcut ve aynı zamanda benzin akışı varsa buda büyük sıkıntı yaratır bu bahsettiğim arızaların her birine ayrı ayrı bakılması gerekir.

 • Erdinc85 der ki:

  Merhaba ustam benim 110000 km de 2004 model otomatik mazda 3 ün var . Yeni aldım . Daha önce yazdığınız yorumlarıda okudum . Otomatik Mazda için en iyi uyumlu lpg kit nedir ? Birde mitsubishi lancer 2010 model otomatik için lpg kiti hangisidir ?

 • hüseyin der ki:

  MERHABA USTAM ARABAM 97 MODEL TOYOTA COROLLA 1.6XEİ
  Arabam sabahları zor çalışıyor.çalışınca gün içinde çalışıyor ama tam devirli değil.3-4 gün çalıştırmazsam hiç çalışmıyor.lpg sistemi yarı otomatik lpg ye geçişte bir sıkıntı yok.sabah çalıştırdığımda gaza basmazsam 1 dakika falan çalışıyo sonra stop ediyor,sonra tekrar marşa bastığımda alıyor ama gaza bastığımda araba yemiyor gaza geçmiyor stop ediyor.buji buji kabloları dinamo kömürleri yeni değişti.ustanın birtanesi dün subapların değişmesi lazım dedi,ben alalı arabayı 40.000 km yaptım subaplarla ilgili hiç birşey yapmadım.ilginiz için teşekkür ederim..

  • Usta der ki:

   Aracınız efsane biliyorsunuz. Size tavsiyem motorun kompresyonu yani genel çekiş durumu şayet iyiyse size yapılması gerekenleri söyleyeyim. Öncelikle subap ayarını yaptırın daha sonrasında hava filitresi yakıt filitresi ve bujileri değiştirin. Size tavsiyem uzun süredir Lpg sisteminde bakım yapılmadıysa Lpg sistemi regülatörünü ve enjektörünü orjinaliyle değiştirin. Aracınızın önce benzinde faliyetini aldıktan sonra Lpg sisteminde yeni bir ayar yaptırın aracınız saat gibi olacaktır.

   • hüseyin der ki:

    LPG 10 YILLIK TANKINI YENİ DEĞİŞTİRDİM.USTAM ARABAYI SATMAYI DÜŞÜNÜYODUM BUNLAR BANA NE KADARA MAAL OLUR SUBABP AYARI NEKADAR,BEN ANKARADA OTURUYORUM ANKARADAYSANIZ SİZEDE GETİREBİLİRİM ARABAYI ÖZEL SERVİSSENİZ TABİKİ.ARACIN ÇEKİŞİ İYİ AMA ÇOK YAKIYO GİBİ SANKİ…BU ARA

 • hüseyin der ki:

  HOCAM ARAÇ ÇALIŞMADIĞI İÇİN VURDURARAK ÇALIŞTIRIYORUM 4-5 SEFERDİR BUNLA İLGİLİ BİR SIKINTIMI OLUŞTU ACABA DAHA ÖNCE DAHA İYİ ÇALIŞIYO GİBİYDİ, YUKARDAKİ BAKIMLARI YAPTIRDIKTAN SONRA DAHA KÖTÜ OLDU SANKİ ARABA,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Sponsorlu Bağlantılar
Advertorial