Otomobil Hakkında Herşey Burada
Get Adobe Flash player
Sponsorlu Bağlantılar

Arabanın Subap Ayarı Neden Bozulur

Arabanızın subap ayarının bozuk olduğunumu düşünüyorsunuz bunu nasılmı anlarım diyorsunuz bu çok basit aracınızı sabah ilk çalıştırmada ve tamamen sessiz ortamda motordan gelen sesi dinleyin benzinli veya gazla çalışan arabalar için genelde soğuk havalarda arabada çok fazla dizel araçlar gibi gaz verdikçe artan şakırtı şeklinde bir ses çıkarmaktadır.Motor ısınana kadar bu sesi duymaya devam edersiniz genelde subap ayarı kolay bozulacak birşey değildir ancak subap ayarı bozuksa ilk çalıştırmalarda genelde sarsıntılı veya geç çalışma gerçekleşir ve yakıt tüketimi artacaktır.Eğer sebepsiz yere yakıt sarfiyatı artmışsa aracınızın subap ayarı bozulmuş olabilir peki subap ayarının bozukluğu motor üzerinde nasıl bir etki yaratır?Subap ayarınız bozuksa motorda hava ve yakıt oranı değişeceği için aracınızdan aynı torku alabilmek için daha fazla gaza basmanız gerekecektir buda yakıt sarfiyatını artıracaktır,avans ayarı bozulduğu için aracınızın harareti artacaktır sürekli yüksek sıcaklıklarda çalışan araç hem çekişten düşer hemde aşınmalar maksimuma çıkar peki her araçta subap ayarı varmıdır?Teknoloji nekadar gelişirse gelişsin subapları kendi ayarlayan sistemler dahi üretilmiş olsun fark etmez belirli bir süre sonra kendi kendine ayar yapan mekanizmanın dahi aşınma limitlerinin sonuna geldiği gözlemlenmiştir bu yüzden bu bir zamanlama sorunu ve hassas bir ayardır ve işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Subap ayarı nedir nasıl yapılır:Subaplar emme ve eksoz olmak üzere ikiye ayrılır.Silindir haznesine alınacak 1/14 oranında hava ve yakıt karışımını emme subapları tarafından alınır emme subaplarının çalıştığı aralığı ait olduğu silindirin eksoz zamanında yani emme subabının tam kapalı olduğu durumda üretici firmanın referans aldığı aralıkta ve takım avadanlıkla gerçekleştirmek gerekir,Çünkü sıkı yapılan bir subap ayarı komple subap takımınızı bozacak veya motorun çalışmasını bozacaktır ve netice olarak subaplar hasarlanacaktır.Subap ayarı yapılmadan önce motor tamamen soğuması gerekmektedir

Bu yazı için yapılan aramalar

Arabanın Subap Ayarı Neden Bozulur için 22 cevap

 • yasar yıldız der ki:

  2006 vtec2 aracımın arıza lambası yandı, soğukken titreme de vardı. Usta bilgisayara taktı, arabanın enjektöründe sorun var değiştirelim sarsıntı kalmaz öyle gösteriyor bilgisayar dedi. değiştirdik. 2 adet 380 tl. tabi aracım ısındı sarsıntı kalmadı bilgisayarla da reset attı arızaya. sonra sabah baktım titreme gene var. ışıkta duruyorum rolentıde tıkır tıkır sesler geliyor bazen. gittim usta ya anlattım. SİBOP AYARI YAPALIM DEDİ YAPTIK 80 TL 3SAAT BEKLEDİM SOGUSUN DİYE. sonra.ARIZA DEVAM ETTİ.
  Kendim açtım kaputu sağına soluna baktım çalışırken İYİCE İNCELEDİM VE MOTOR TAKOZUNUN ÇATLADIGINI VE MOTORUN OYUZDEN TİTREDİĞİNİ GORDUM. sonuç olarak. kulakçık kopmuş 100 TL YE değiştirdim ama başka yere. olan benim parama ve zamanıma oldu. DİYECEGİM İYİ USTA SEÇİN VE HEMEN KARAR VERMEYN

  • Usta der ki:

   Merhabalar Yaşar bey olayı tam olarak anlayamadım ama motor takozu arızasında motor titreşimli çalışmaz sadece yüke bindiğine ve yükten düştüğünde bir sarsıntı hissedersiniz ve motor lambası yanmaz. Gitmiş olduğunuz usta biraz deneme yanılma yapmış. Arabanızda gaz sistemi var mı ?.

  • Usta der ki:

   2005 model Hundai Accent neden sarsıntılı çalışır ? : Arabanın motoru neden sarsıntılı çalışır ? : Motorda sarsıntı varsa öncelikli olarak ateşleme bobinine, bujilere ve kablolarına bakılması gerekir. Burada sorun yoksa yakıt ve hava filitresinede bakılması gerekir. Lpg’ye adepte edilmiş çoğu araçta meydana gelen sarsıntının asıl sebebi Lpg sisteminin sistem üzerinde olumsuz etkileşimleridir. Bu şu demek aracınızda Lpg varsa motorun % 5- 10 derece daha sıcak çalışması ve bu aralıkta çalışmaya müsait olmayan ateşleme ve Ecu sistemi üniteleri zamanla arızalanacaktır.

 • Mert Yılmaz der ki:

  Selamın aleyküm benimde 89 Doğan Aracım var bir kaç kere subap ayarı yaptırmama ragmen araçta hala aynı ses devam ediyor ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz

 • mustafa şişik der ki:

  2002 Model Volkswagen Transpoter 2,5 tdı minibüsüm var. Bakımı için gittiğim özel servis aracımın avans ayarı tutmadığını söyledi. Mazot pompasının revize edilmesi gerektiğini söyledi. 2,5 yıl önce mazot pompasını revize ettirmiş idim. Bu yüzden kendim pompacıya gittim. Usta bana ilk önce avansın neden tutmadığının bulunması için iyi bir ustaya gitmemi istedi. tekrar özel servise gidip ustama pompacının söylediğini iza etmeye çalıştım. Ancak servisin sağa sorumlusu olan kişi bana tepki göstererek karşılık verdi. Avans ayarının neden tutmadığı konusunda bana yardımcı olur musunuz ? Aracımın çekişi düşük, çok duman çıkarıyor, çok yakıyor, seyir halinde 100 ü geçmiyor.

  • Usta der ki:

   Dizel araçlarda motor avansı nasıl ayarlanır ?: Benzinli araçlarda motorun avansı eski sistemde distrübütörün hareket ettirilmesiyle ayarlanırdı. Buradaki amaç üst ölü noktada sıkışmış olarak bekleyen hava yakıt karışımını tam zamanında bujinin kıvılcımıyla buluşturmaktı. Dizel motorlar için ise avans tamamen pompanın silindirlere yollamış olduğu hava yakıt karışımının yeterli oranda ve basınçta olmasıyla alakalıdır. Servisin söylediği mantıklı Mustafa bey mazot pompasının revüze edilmesi veya niyadı doldu ise yenisiyle değiştrilmesi gerekir. Aracınız kaç km’de bilmiyorum ama yaklaşık 300-400 bin civarı komple değiştirmeniz mantıklı olur.

 • ayhan demiryürek der ki:

  aracım peugot partner 1,4 benzinli lpg takılı aracımda subap vurması gibi ses geliyodu tamirciye gittim oda şunu söyledi aracının subabının biri gitmiş araç su anda 3 silindir çalışıyor yakıt tüketimi ve çekmemesinin nedeni budur dedi.araç lpgde bu sesi daha çok çıkarıyor benzine geçtiğimizde daha az sizce nedir bunun sebebi.

  • Usta der ki:

   Aracınızda ısındıktan sonrada dizel araç gibi bir ses geliyorsa subap ayarına bakılması gerekir. Subap ayarı bozuk bir araçta zaten çekiş düşer fakat ustanızın söylediği gibi tekli bir şekilde arıza yapmış olduğunu ancak subap mekanizması (külbütör takımının) incelenmesi sonucu veya silindir başlarına barometre bağlayarak anlaya bilir. Bunları yapmadan direk subaplardan biri arızalanmış diyorsa oradan kaçın derim. Sadece subap ayarı yapılması gerekirken komple subap takımını yenilemeniz gereke bilir.

  • Usta der ki:

   Tüm araçlarda ilk çalıştırmada özellikle soğuk havalarda motordan ve farklı aksamlardan gelen sesler aslında ilerleyen süreçte ortaya çıkması muhtelif arızaların habercisidir. Sizin araçta bu ses ekzoz aksamından gelme ihtimali yüksek. Aracınızı kaldırarak bakılması gerekir.

 • yunus emre der ki:

  meraba hocam skoda fabia var bende 120 bınde 1,4 arabam hızlanmak için gaza yavaş yavaş bastığımda sorun yok ama biraz rampalarda araba yüke bınınce arabadan güç istediğimde tekleme yapıyo kesık kesık hızlanıyor düz yolda da gaza abanınca yıne kesıklık yapıyo lpg de zaten gitmek mumkun olmuyo aşırı teklıyo ve silkeleyerek gidiyo diyelim 2. viteste debriyajdan ayağımı çekmeden gaz verıpte bırden debrıyajı kaldırırsam yanı devrı yukseltıp gidersem sılkeleme az oluyo lpg ustam ayar atamadı arabaya bana manıfolt basıncın yüksek enjektör püskürtme mılısanıyerın yüksek dedı normalde 3,00 3,50 arasında olması gereken basınç benım arabamda 5,50 lerde o yüzden lpg ci ayar atamıyo tutmuyo bende dıyorum kı araba kelebek harıcı bı yerden hava mı alıyo acaba manıfolt contasından veyahut manıfold da çatlak falan mı var yada kelebek mı arızalı ustam kısacası manıfold basınç degerı hangi şartlarda yukselır? teşekkür ederım

  • Usta der ki:

   Manifold basıncı neden düşer ?: Manifold içerisinde basıncın düşme sebeplerinin başında hava girişinde veya manifold üzerinde basıncı etkileyecek conta veya sensör aksamlarında kaçak çatlak ve benzeri bir hava girişi manifold içerisinde basıncı olumsuz etkileye bilir. Size tavsiyem yetkili servise gidin ve arıza kayıtlarına göre değişmesi gereken malzemeyi nokta atışı değiştirin ve giriş arızasını net olarak yazdırın ki servis bu işlemi çözenedek sizden ekstra bir para talep edemesin. Manifold basıncında oluşan dengesizlik genelde Egr arızasıda olabilir. Dengesiz çalışan bir Egr hava akışını ve vakumlamayı farklı ve olumsuz etkiler.

 • yunus emre der ki:

  ustam bu arada buji ve bobinleri değiştirdim ateşlemede sıkıntı yok özel iridyum bujisi aldım bobin ise tümleşik trafo bobın tek degıl dörtlü onuda degıstırdım bilginize

 • yunus emre der ki:

  çok özür dilerim birden hepsini yazamadım aklıma sonradan gelıyo şunu da belırtmek ıstedım belki bir çıkarımda bulunursunuz diye araç rolantıde sürekli 2 , 3 milim kadar aşağı yukarı dalgalanıyor ustalar buna normal dıyolar bunu sürekli yapıyo. arada bırde cok sık olmamakla beraber ışıklarda boşa alınca aşağı yukarı oluyo devır yanlış şu dıkkatımı cektı rolantı hiç 750 rpm üstüne çıkıp ınmıyo rolantı dengesızlestıgınde hep altında seyredıyo yanı 300 600 rpm ye ınıp çıkıyor mesaj kirliliği yaptığım ıcın özür dılerım teşekkurler

  • Usta der ki:

   Devir saatinde oluşan akselarasyonun sebebi 15/1 hava yakıt oranının sabitlenememesinden kaynaklıdır. Bu oranın sabit hale gelmesi için enjektör basıncının stabil ve hava akışınında gaz kelebeği pozisyonuna göre anlık ve farklı akış oranını desteklemesi gerekir. Hava akışına ve enjektör basıncına etki eden tüm etkenlere bakılması gerekir. Arıza kayıtları temizse izlenmesi gereken yol bu.

 • ümit der ki:

  Ustambnm ataba 5 vitesde normal bi ayarda gidinxe ses yapıyo tıkır tıkır ama gaza yüklenince sesi kesiyo sonra tine bi ayara geşince o ses devam ediyo neden yapar acaba arabam fiat palio 1.6

  • Usta der ki:

   Ümit bey ses arızalarına kesin tanı koymak için birebir test etmek gerekir. Bunun haricinde gelen ses motordansa ve gaza yüklenince kesiliyorsa birden fazla yere bakılması gerekir. Arabada gelen sesleri dinlemek ve takibini sağlamak hayati önem taşır bir an önce baktırmanızı tavsiye ederim.

 • yunus emre der ki:

  Hocam verdigniz cevaplar için teşekkür ederim. Ancak siz manifolt basıncının düşük oldugunda seyreden hatalardan bahsetmişsnz benim aracn manifolt basıncı yüksek çıkıyo ve enjektör püskurtme milisaniyeleri 5-6 arasında. Aracımin arıza kaydı temiz sadece fakir yakıt karışmı diye arıza kaydı war oda lpg den ötürü oldgu söyleniyor.

 • birol der ki:

  Merhaba hocam 2007 model sembol aracım var yavaşlayınca yüksek vitesle birden hızlanın ca araç hafiften titrer ken ıslık sesi gibi bi ses geliyor sonra motor devrini alınca kesiliyor bir de araç giderken ayağını gazdan birden çekince hafiften bi ıslık sesi gibi bişey geliyor sizce sorun ne olabilir tsk.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>