Otomobil Hakkında Herşey Burada
Get Adobe Flash player
Sponsorlu Bağlantılar

Arabanın Subap Ayarı Neden Bozulur

Arabanızın subap ayarının bozuk olduğunumu düşünüyorsunuz bunu nasılmı anlarım diyorsunuz bu çok basit aracınızı sabah ilk çalıştırmada ve tamamen sessiz ortamda motordan gelen sesi dinleyin benzinli veya gazla çalışan arabalar için genelde soğuk havalarda arabada çok fazla dizel araçlar gibi gaz verdikçe artan şakırtı şeklinde bir ses çıkarmaktadır.Motor ısınana kadar bu sesi duymaya devam edersiniz genelde subap ayarı kolay bozulacak birşey değildir ancak subap ayarı bozuksa ilk çalıştırmalarda genelde sarsıntılı veya geç çalışma gerçekleşir ve yakıt tüketimi artacaktır.Eğer sebepsiz yere yakıt sarfiyatı artmışsa aracınızın subap ayarı bozulmuş olabilir peki subap ayarının bozukluğu motor üzerinde nasıl bir etki yaratır?Subap ayarınız bozuksa motorda hava ve yakıt oranı değişeceği için aracınızdan aynı torku alabilmek için daha fazla gaza basmanız gerekecektir buda yakıt sarfiyatını artıracaktır,avans ayarı bozulduğu için aracınızın harareti artacaktır sürekli yüksek sıcaklıklarda çalışan araç hem çekişten düşer hemde aşınmalar maksimuma çıkar peki her araçta subap ayarı varmıdır?Teknoloji nekadar gelişirse gelişsin subapları kendi ayarlayan sistemler dahi üretilmiş olsun fark etmez belirli bir süre sonra kendi kendine ayar yapan mekanizmanın dahi aşınma limitlerinin sonuna geldiği gözlemlenmiştir bu yüzden bu bir zamanlama sorunu ve hassas bir ayardır ve işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Subap ayarı nedir nasıl yapılır:Subaplar emme ve eksoz olmak üzere ikiye ayrılır.Silindir haznesine alınacak 1/14 oranında hava ve yakıt karışımını emme subapları tarafından alınır emme subaplarının çalıştığı aralığı ait olduğu silindirin eksoz zamanında yani emme subabının tam kapalı olduğu durumda üretici firmanın referans aldığı aralıkta ve takım avadanlıkla gerçekleştirmek gerekir,Çünkü sıkı yapılan bir subap ayarı komple subap takımınızı bozacak veya motorun çalışmasını bozacaktır ve netice olarak subaplar hasarlanacaktır.Subap ayarı yapılmadan önce motor tamamen soğuması gerekmektedir

Bu yazı için yapılan aramalar

Arabanın Subap Ayarı Neden Bozulur için 171 cevap

 • yasar yıldız der ki:

  2006 vtec2 aracımın arıza lambası yandı, soğukken titreme de vardı. Usta bilgisayara taktı, arabanın enjektöründe sorun var değiştirelim sarsıntı kalmaz öyle gösteriyor bilgisayar dedi. değiştirdik. 2 adet 380 tl. tabi aracım ısındı sarsıntı kalmadı bilgisayarla da reset attı arızaya. sonra sabah baktım titreme gene var. ışıkta duruyorum rolentıde tıkır tıkır sesler geliyor bazen. gittim usta ya anlattım. SİBOP AYARI YAPALIM DEDİ YAPTIK 80 TL 3SAAT BEKLEDİM SOGUSUN DİYE. sonra.ARIZA DEVAM ETTİ.
  Kendim açtım kaputu sağına soluna baktım çalışırken İYİCE İNCELEDİM VE MOTOR TAKOZUNUN ÇATLADIGINI VE MOTORUN OYUZDEN TİTREDİĞİNİ GORDUM. sonuç olarak. kulakçık kopmuş 100 TL YE değiştirdim ama başka yere. olan benim parama ve zamanıma oldu. DİYECEGİM İYİ USTA SEÇİN VE HEMEN KARAR VERMEYN

  • Usta der ki:

   Merhabalar Yaşar bey olayı tam olarak anlayamadım ama motor takozu arızasında motor titreşimli çalışmaz sadece yüke bindiğine ve yükten düştüğünde bir sarsıntı hissedersiniz ve motor lambası yanmaz. Gitmiş olduğunuz usta biraz deneme yanılma yapmış. Arabanızda gaz sistemi var mı ?.

  • Usta der ki:

   2005 model Hundai Accent neden sarsıntılı çalışır ? : Arabanın motoru neden sarsıntılı çalışır ? : Motorda sarsıntı varsa öncelikli olarak ateşleme bobinine, bujilere ve kablolarına bakılması gerekir. Burada sorun yoksa yakıt ve hava filitresinede bakılması gerekir. Lpg’ye adepte edilmiş çoğu araçta meydana gelen sarsıntının asıl sebebi Lpg sisteminin sistem üzerinde olumsuz etkileşimleridir. Bu şu demek aracınızda Lpg varsa motorun % 5- 10 derece daha sıcak çalışması ve bu aralıkta çalışmaya müsait olmayan ateşleme ve Ecu sistemi üniteleri zamanla arızalanacaktır.

 • Mert Yılmaz der ki:

  Selamın aleyküm benimde 89 Doğan Aracım var bir kaç kere subap ayarı yaptırmama ragmen araçta hala aynı ses devam ediyor ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz

 • mustafa şişik der ki:

  2002 Model Volkswagen Transpoter 2,5 tdı minibüsüm var. Bakımı için gittiğim özel servis aracımın avans ayarı tutmadığını söyledi. Mazot pompasının revize edilmesi gerektiğini söyledi. 2,5 yıl önce mazot pompasını revize ettirmiş idim. Bu yüzden kendim pompacıya gittim. Usta bana ilk önce avansın neden tutmadığının bulunması için iyi bir ustaya gitmemi istedi. tekrar özel servise gidip ustama pompacının söylediğini iza etmeye çalıştım. Ancak servisin sağa sorumlusu olan kişi bana tepki göstererek karşılık verdi. Avans ayarının neden tutmadığı konusunda bana yardımcı olur musunuz ? Aracımın çekişi düşük, çok duman çıkarıyor, çok yakıyor, seyir halinde 100 ü geçmiyor.

  • Usta der ki:

   Dizel araçlarda motor avansı nasıl ayarlanır ?: Benzinli araçlarda motorun avansı eski sistemde distrübütörün hareket ettirilmesiyle ayarlanırdı. Buradaki amaç üst ölü noktada sıkışmış olarak bekleyen hava yakıt karışımını tam zamanında bujinin kıvılcımıyla buluşturmaktı. Dizel motorlar için ise avans tamamen pompanın silindirlere yollamış olduğu hava yakıt karışımının yeterli oranda ve basınçta olmasıyla alakalıdır. Servisin söylediği mantıklı Mustafa bey mazot pompasının revüze edilmesi veya niyadı doldu ise yenisiyle değiştrilmesi gerekir. Aracınız kaç km’de bilmiyorum ama yaklaşık 300-400 bin civarı komple değiştirmeniz mantıklı olur.

 • ayhan demiryürek der ki:

  aracım peugot partner 1,4 benzinli lpg takılı aracımda subap vurması gibi ses geliyodu tamirciye gittim oda şunu söyledi aracının subabının biri gitmiş araç su anda 3 silindir çalışıyor yakıt tüketimi ve çekmemesinin nedeni budur dedi.araç lpgde bu sesi daha çok çıkarıyor benzine geçtiğimizde daha az sizce nedir bunun sebebi.

  • Usta der ki:

   Aracınızda ısındıktan sonrada dizel araç gibi bir ses geliyorsa subap ayarına bakılması gerekir. Subap ayarı bozuk bir araçta zaten çekiş düşer fakat ustanızın söylediği gibi tekli bir şekilde arıza yapmış olduğunu ancak subap mekanizması (külbütör takımının) incelenmesi sonucu veya silindir başlarına barometre bağlayarak anlaya bilir. Bunları yapmadan direk subaplardan biri arızalanmış diyorsa oradan kaçın derim. Sadece subap ayarı yapılması gerekirken komple subap takımını yenilemeniz gereke bilir.

  • Usta der ki:

   Tüm araçlarda ilk çalıştırmada özellikle soğuk havalarda motordan ve farklı aksamlardan gelen sesler aslında ilerleyen süreçte ortaya çıkması muhtelif arızaların habercisidir. Sizin araçta bu ses ekzoz aksamından gelme ihtimali yüksek. Aracınızı kaldırarak bakılması gerekir.

 • yunus emre der ki:

  meraba hocam skoda fabia var bende 120 bınde 1,4 arabam hızlanmak için gaza yavaş yavaş bastığımda sorun yok ama biraz rampalarda araba yüke bınınce arabadan güç istediğimde tekleme yapıyo kesık kesık hızlanıyor düz yolda da gaza abanınca yıne kesıklık yapıyo lpg de zaten gitmek mumkun olmuyo aşırı teklıyo ve silkeleyerek gidiyo diyelim 2. viteste debriyajdan ayağımı çekmeden gaz verıpte bırden debrıyajı kaldırırsam yanı devrı yukseltıp gidersem sılkeleme az oluyo lpg ustam ayar atamadı arabaya bana manıfolt basıncın yüksek enjektör püskürtme mılısanıyerın yüksek dedı normalde 3,00 3,50 arasında olması gereken basınç benım arabamda 5,50 lerde o yüzden lpg ci ayar atamıyo tutmuyo bende dıyorum kı araba kelebek harıcı bı yerden hava mı alıyo acaba manıfolt contasından veyahut manıfold da çatlak falan mı var yada kelebek mı arızalı ustam kısacası manıfold basınç degerı hangi şartlarda yukselır? teşekkür ederım

  • Usta der ki:

   Manifold basıncı neden düşer ?: Manifold içerisinde basıncın düşme sebeplerinin başında hava girişinde veya manifold üzerinde basıncı etkileyecek conta veya sensör aksamlarında kaçak çatlak ve benzeri bir hava girişi manifold içerisinde basıncı olumsuz etkileye bilir. Size tavsiyem yetkili servise gidin ve arıza kayıtlarına göre değişmesi gereken malzemeyi nokta atışı değiştirin ve giriş arızasını net olarak yazdırın ki servis bu işlemi çözenedek sizden ekstra bir para talep edemesin. Manifold basıncında oluşan dengesizlik genelde Egr arızasıda olabilir. Dengesiz çalışan bir Egr hava akışını ve vakumlamayı farklı ve olumsuz etkiler.

 • yunus emre der ki:

  ustam bu arada buji ve bobinleri değiştirdim ateşlemede sıkıntı yok özel iridyum bujisi aldım bobin ise tümleşik trafo bobın tek degıl dörtlü onuda degıstırdım bilginize

 • yunus emre der ki:

  çok özür dilerim birden hepsini yazamadım aklıma sonradan gelıyo şunu da belırtmek ıstedım belki bir çıkarımda bulunursunuz diye araç rolantıde sürekli 2 , 3 milim kadar aşağı yukarı dalgalanıyor ustalar buna normal dıyolar bunu sürekli yapıyo. arada bırde cok sık olmamakla beraber ışıklarda boşa alınca aşağı yukarı oluyo devır yanlış şu dıkkatımı cektı rolantı hiç 750 rpm üstüne çıkıp ınmıyo rolantı dengesızlestıgınde hep altında seyredıyo yanı 300 600 rpm ye ınıp çıkıyor mesaj kirliliği yaptığım ıcın özür dılerım teşekkurler

  • Usta der ki:

   Devir saatinde oluşan akselarasyonun sebebi 15/1 hava yakıt oranının sabitlenememesinden kaynaklıdır. Bu oranın sabit hale gelmesi için enjektör basıncının stabil ve hava akışınında gaz kelebeği pozisyonuna göre anlık ve farklı akış oranını desteklemesi gerekir. Hava akışına ve enjektör basıncına etki eden tüm etkenlere bakılması gerekir. Arıza kayıtları temizse izlenmesi gereken yol bu.

 • ümit der ki:

  Ustambnm ataba 5 vitesde normal bi ayarda gidinxe ses yapıyo tıkır tıkır ama gaza yüklenince sesi kesiyo sonra tine bi ayara geşince o ses devam ediyo neden yapar acaba arabam fiat palio 1.6

  • Usta der ki:

   Ümit bey ses arızalarına kesin tanı koymak için birebir test etmek gerekir. Bunun haricinde gelen ses motordansa ve gaza yüklenince kesiliyorsa birden fazla yere bakılması gerekir. Arabada gelen sesleri dinlemek ve takibini sağlamak hayati önem taşır bir an önce baktırmanızı tavsiye ederim.

 • yunus emre der ki:

  Hocam verdigniz cevaplar için teşekkür ederim. Ancak siz manifolt basıncının düşük oldugunda seyreden hatalardan bahsetmişsnz benim aracn manifolt basıncı yüksek çıkıyo ve enjektör püskurtme milisaniyeleri 5-6 arasında. Aracımin arıza kaydı temiz sadece fakir yakıt karışmı diye arıza kaydı war oda lpg den ötürü oldgu söyleniyor.

 • birol der ki:

  Merhaba hocam 2007 model sembol aracım var yavaşlayınca yüksek vitesle birden hızlanın ca araç hafiften titrer ken ıslık sesi gibi bi ses geliyor sonra motor devrini alınca kesiliyor bir de araç giderken ayağını gazdan birden çekince hafiften bi ıslık sesi gibi bişey geliyor sizce sorun ne olabilir tsk.

 • Ercan akman der ki:

  98 model palio 1.6 16 valf aracım sabah motor soguk çalıştıgında aşırı tekleme ve stop ediyor bu sorun motor ısındıgında azalıyor sorun benzinde lpg dede yapıyor rolanti motoru bogaz kelebegi buji degişti ama sorun düzelmedi galiba ustasını bulamadk yardımcı olursanz sevinirim

  • Usta der ki:

   Motor soğukken neden tekler veya sarsıntılı çalışır ?: Bu sorun motorun avans ayarının kayık olamasından kaynaklanır. Avans yeterli oranda hava yakıt karışımının ateşlemeyle senkronize olarak bujilerin çakma aralığıyla eşleşme ayarıdır. Bu ayarı yaptıktan sonra hala tekleme devam ediyorsa motorda bu ayarı olumsuz etkileyen iki seçenek kalır. Birincisi ateşleme sisteminde kablolar veya bobinde vb. sistem elamanlarında bir sıkıntı var demektir. İkincisi subap ayarı bozulmaya başlamış demektir. Bu seri araçlarda hava akış yolunda oluşa bilecek bir hatada da aynı şekilde tekleme oluşa bilir bunu unutmamak gerekir.

 • Yeliz şengül der ki:

  Ustam 2006model 1000 motor tüplü toyota yarisim var. arabamı bakíma verdim. Çekişten düßmüştü, bana sibabların yandığını ve değişmesi gerektiğini bakım dahil 1.300 TL tutacağıní söylediler. Araba konusunda hiç bi bilgim yok. Söylenen tutar doğru mudur acaba bilgilendirir seniz sevinirim. Teşekkürler…

  • Usta der ki:

   Bu subap yanması konusunda tüm kullanıcılara tavsiyem artık teknoloji o kadar geliştiki motorun içerisine sökülmeden kamerayla her türlü kontrol yapılacak şekilde bakıla bilmekte size tavsiyem subapların gerçekten yanıp yanmadığını kontrol ettirin. Aracınızın performansı benzinde de düşükse yakıt ve hava filitrelerinin, bujilerin ne zaman değiştiğini ve orjinaliyle değişip değişmediğini kontrol ettirin. Şayet subaplar gerçekten yandı ise tutar doğru ama kesinlikle yetkili serviste yaptırmanız gereken bir işlem.

 • ahmet der ki:

  ustam 2007 model honda city aracım akü değişti bujiler değişti sabahtan akşama kadar güneşte kalmasına rağmen ilk seferde çalışmıyor 2.marşta ise zorlanarak anca çalışıyor az yol yapınca 5km de yapsam aracı istop edip denemek için tekrar çalıştırınca ilk seferde saat gibi çalışıyor

  • Usta der ki:

   Ahmet bey aracınızda Lpg mevcutsa öncelikle ateşleme bobinlerini kontrol ettirin şayet arıza yoksa daha sonra subap ayarlarına baktırmanızı tavsiye ederim çünkü sizin araçta bu ikisi haricinde hiç bir şey bu arızaya sebep olmaz.

 • ahmet der ki:

  benzin pompaasından yapar diyorlar ustam ondan emin olmak istedim ona da servis çok para istiyor yan sanayi de taktırmak istemiyorum servisteki usta önemli bir parça yan sanayi takma diyor bu arada 3 yıldır lpg var hiç subap ayarı yapılmadı bu arada araçta sıralı lpg var ilk önce benzinde çalışıyor lpg ile olayı anlmdım son olarak 2 ay önce 8 bobinden 4 tanesi yandığı için 4 tanesi değişti teşekkürler kolay gelsin

 • i500 der ki:

  Merhaba ustam, 2000 model 1.8 16v opel vectra b aracim var sabah ilk calistirdigimda rolantide dalgalanma oluyor ve garajdan cikarken hafif rampa normal bir gazla stop edecekmis gibi oluyor gaz yemiyor sanki ama isininca problem kalmiyor neden olur acaba?

  • Usta der ki:

   Aracınızda Lpg var mı bilmiyorum şayet motor arıza ışığıda yanıyorsa bu sizin seri araçta genelde lamda sensörü ve Lpg enjektör basınçlarının bozulması sonucu gerçekleşir. Bu yüzden her ikisine de bakılması gerekir.

 • ahmet der ki:

  ustam son yazdığımı okudunuz mu araç zaten ilk önce benzinde çalışıyor lpg ile olayı anlayamadım bir de dedikleri gibi benzin pompasından olabilir mi teşekkürler

 • ahmet der ki:

  ustam lpg enjektörleri arızalıymış değiştirecekler sana danışmadan karar vermek istemedim yine de subap ayarı yaptıryım mı yoksa ilerde arıza erirse mi subap ayarı yaptırayım

 • suheyl der ki:

  slamun aleykum aracım honda jazz elite 2007 düz vites benzinli sorum su 1.viteste ayagımı kaldırdım gaza basıyorum 20 30 giderken araba sallanıyo ve hızlanınca düzeliyo genelde kalkışlarda yapıyo 2. sorum 2500 de baslayıp 3000 deviri gectikten sonra düzelen bagırma motor sesi 3.4.viteste 5de dahabariz belli olan motor sesi camlar kapalı iken içeriye gelen ses buji degisti yag degisti hava filtresi degisti 3. sorum yolda giderken sogukken araç gaza yuklendigim zaman bazen gaz kesiyo motor lambası yakıyo motor calısıyo ama gaz yemiyo kontagı kapayıp calıstırdıgımda gaz ı yiyiyo yola devam ediyorum 1 veya 2 km sonra motor lambası sonuyo nedir bunun sorunu iyi calışmalar

  • Usta der ki:

   Motor ve şanzuman takozlarına bakmak gerekir. Egr valfine bakılması gerekir aracınızda Lpg varsa bu ekstradan bir arızacılık gerektirir. Motor lambası benzinle giderken yanıyorsa bu yanmada büyük bir sorun olduğunu gösterir.

   • suheyl der ki:

    sanayiye gittim makinaya baglandı bogaz kelebegi arzası veriyo adaptasyon yokmuş sizce bunlar yapabilirmi bu sorunu
    egr valfi dediniz bunun sebebi 2500 3000 devir arasında gelen ses ile baglantısı olabilirmi

 • musa der ki:

  Ustam kolay gelsin.aracım lada vega 1.5i.bi kaç ay önce motordan şıkırtı sesi geliyor ve hararet yükseliyor araç resmen gitmiyordu,subap ayarı yaptırdım,hava filtresi ve bujileri değiştirdim.şimdi şıkırtı sesi yok ama ilk çalıştırmada yoğun benzin kokusu,egzosta pır pır ses ve hararet yine yüksek acaba subap ayarı iyi yapılmadığınmadır ..

  • Usta der ki:

   Ekzosta çiğ yakıt kokusu ve ses farklı geliyorsa motorda ya büyük bir ateşleme yada zamanlama sorunu baş göstermiş demektir. Ateşleme bobini buji kablolarını kontrol ettirin. Hava filitresi ve gaz, boğaz kelebeğinin düzgün çalışıp çalışmadığındanda emin olmak gerekir. Subap ayarı düzgün yapılmamışsa aracın çalışmasından anlaşılır zaten.

 • bulent der ki:

  Hayırlı geceler ustam benim 93 tofaşım var 1.6 benzinde uzun suredir çalıştırılmamış araç benzin aldım benzin rekorlarından fışkırttı kestik tekrardan güzelce yaptık zor gucun benzinde calıştırdık sonra gaza aldım araç stop etti gazda tekrar çalıştırmayı denedim 1 denedim 2 denedim 3 denedim yok çalışmadı sonra ayagımı sonuna kadara gaza bastım ve kontagı çevirdim su motoru gibi yavaş yavaş pat pat pat pat diye diye çalıştırdık benzinde çalıştığı zaman gazda çalışırken böyle yapıyor bunun sebebini ogrenebilirmiyim birde ustam gazda bile giderken acayip derecede içeriye benzin kokusu veriyor. Birde bazen kalkışlarda ustam arka sağ teker sineliyor yani ileri geri vuruyor gibi oluyor ayagımı milim milim debriyaj dan çekerek düzgün kalka biliyorum yanlız sürekli yapmıyor onu ama yaptığı zamanda çok rahatsız edici bir şekilde yapıyor sanki arka teker koşacak gibi. Şimdiden ilginize sağlık ustam.

  • Usta der ki:

   Araba Lpg’de çalışırken benzin kokusu geliyorsa bu şamandıranın arızalı olduğunu gösterir ve motor bu yüzden benzin ve Lpg ile ateşleme yaptığından boğulordur. Öncelikle benzin akışının kesildiğine emin olmak gerekir. Bu işlemden sonra Lpg’de hala zor çalışma devam ederse motorun avans ayarının yapılması gerekir.

 • Fatih der ki:

  Ustam merhaba 2000 model 1.4 el palio araca sahibim aracı aldığım günden bu yana araç lpgde titriyor benzinde herhangi birşey yok direksiyon kaput v.s rahatsız edici bir şekilde titriyor.Araç tek nokta enjeksiyonlu aracı gaz ayarı için götürdüm ayar yapıldı yalnız düz sistem lpglerde filtre v.s yok dedi usta o şekilde geri geldim ama ayar falan titremeyi kesmedi ve motor sanki tekleyerek çalışıyor.Benzinde ise rölanti 1800 lerde çalışıyor ve 1500lere düşüyor motor ısındıktan sonra bile 1000 civarında geziniyor bana yüksek gibi geldi yardımlarınızı bekliyorum ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  • Usta der ki:

   Benzinde çalışırken devir saatinin 700-800’lerde olması gerekir 1000 devirde çalışması biraz anormal. Boğaz kelebeğine rölanti motoruna ve hava girişinin kontrolüne bakılması gerekir. Lpg sisteminde özellikle tek nokta enjektörlü sistemlerde 1/14-15 hava girişini ayarlamak biraz sıkıntı yaratır.

 • halil fırat der ki:

  renaul 19 alize aracım benzinde çalışırken düzenli çalışmıyor ve patırtı yapıyor araç gaza geçince düzenli çalışıyor.Gaza geçmeden önce neden düzenli çalışmıyor

  • Usta der ki:

   Lpg’li araç benzinde neden sarsıntılı çalışır. Bu aracınızın yakıt pompası, filitresi veya hava akışında bir sıkıntı olduğunu gösterir. Bu sorunda ilk bakılması gereken yakıt akışının düzenli olup olmadığıdır. Yakıt pompası arızalanmış olabilir.

  • Usta der ki:

   Motorda hararet sorunu varsa öncelikle termostada bakılması gerekir. Şayet devirdaim’de kaçak veya motorda farklı bir ses hissediyorsanız devirdaime’de bakılması şart.

 • özgür kurt der ki:

  2004 lpg li clio symbol aracım var.yolda giderken ara ara arabanın içinden koku geliyor.Arabanın çekişi falan düşmüyor.kalorifer peteğini değiştirdim,halen koku devam ediyor.bu neden olabilir.Olasılıkları ve tahmini masraflarını yazarmısınız.Bu koku tuhaf biraz geniz yakan bir kokuya benziyor.Şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Usta der ki:

   Aracın havalandırmasından gelen kötü kokunun sebebi nedir ?: Bu tür kötü kokular genelde klima evapatöründen (peteğinden) gelir. klima peteğinin gideri tıkandığında bu bölümde toz ve pislikler birikerek çamur çuruf oluşarak bakteri üretmeye başlar bu bölümün sağlıklı bir şekilde temizlenmesi gerekir.

 • mehmet der ki:

  corolla 1.6 xli 97 enjeksiyonlu aracımın stop etme sorununu yaklaşık 2 3 aydır yaşıyorum daha önce hiç teklemeyen arabamı enson sanayiye götürdüğümde baskı balatası değişti ve arabada değişik sorunlar meydana gelmeye başladı . en çok canımı sıkan konu ise stop etme sorunu . belirttiğim gibi araç enjeksiyonlu aracın motoru sıcakken hiç bi sorunu yok sadece sabahları akşamları yani motor soğukken ilk çalışma sürecinde marş tek seferde alıyor rolanti bin devirin altında başlıyor gaz vermezsem 2 3 sn içinde rolanti aniden düşüp araç stop ediyor . gazı sabitleyip stop etmeyecek şekilde gaz verip araç ısınana kadar yaklaşık hararet göstergesi ortalayana kadar düzene binmiyor gazdan ayağımı çekemiyorum . araç ısındıktan sonra sorun kalmıyor . ustaya götürdüğümde sibop başlıkları tıkanmış dedi tel gibi bişeler sokmaya çalıştı birine giriyor birine girmiyor dedi 1500 tl ye hallederiz dedi deliğe girmeyen teli sana .. dedi yani. forumdan araştırdığım kadarıyla bu sorun bi çok kişinin başına gelmiş ve sorunun boğaz temizliği ve rolanti valfi temizliği gibi çözümlerle sorunu hallettiklerini okudum açıkcası sanayiye götürmeye korkuyorum sanki herkez elinde telle beni bekliyor gibi yardımlarınızı rica ediyorum

  • Usta der ki:

   Sizi gerçekten tebrik ediyorum Mehmet bey İşi bilmezin elinden kurtulduğunuz için. Öncelikle bilmek istediğim aracınızda Lpg var mı ve bu arızayı Lpg’ye geçmeden öncemi yapıyor bunu bilmek istiyorum. Genelde bu arızayı boğaz kelebeğinin aşırı kirlenmesi, hareketi vb olaylardan yapacağı gibi şayet aracınız direk Lpg’de çalışıyorsa Lpg regülatörünün veya enjektörlerinin arızalanması sonucu da yapar. Subap ayarında meydana gelen aşırı bozulmalar sonucu da böyle bir arızayla karşılaşmanız mümkün.

   • mehmet der ki:

    Hocam aracım lpg li araç 3 bin devirden sonra tüpe geçiyor yani benzinde çalışıyor . Hem benzinde hemde tüpe geçirince aynı sorun meydana geliyor . Araç ısınana kadar ayağımı gazdan çekemiyorum yani .

 • mustafa Aktaş der ki:

  Aracım lpg(romano)marka yakıt şu andak kırkiki kuruş yakıyor ilk takıldığında yirmi dokuz kuruşu gördüm beş ay önce taktırdım otomatik vites

 • ahmet der ki:

  ıyı calılmalar aracım opel combo 2000 1.7 sabahları gec çalışıyor aku yenı ısıtma bujılerı mars dınomo komürlerı hepsı bır hafta ıcınde takıldı maalesef gene sabahları 10 kere ısıtmama rağmen banamısın demiyor . gömlek sekman pıston degıstırmemız lazım dıyolar doğrumu acaba

  • Usta der ki:

   Hangi motor olursa olsun zamanlaması ve hava yakıt akışı düzgünse çalışacaktır bunu öncelikle aklınızdan çıkarmayın. Bahsettiğiniz arızada aracınızın çekişi ve performansı düşük olur ama çalışmamazlık yapmaz. Sizin araçta şuan bir arıza mevcut bu arıza yapıldıktan sonra şayet kopresyon düşük ve bariz bir performans kaybı varsa o zaman motor revüzyonuna gitmek mantıklı olur. Size tavsiyem öncelikle muhakkak arızanın bulunması ve sonrasında diğer olaya bakmak olmalı.

 • Erdem der ki:

  S.a. ustam.2001 Suzuki swift aracım var(benzinli_tüp yok)Baskı balata değişiminden sonra araç yüke bindiğinde 2000 devirden sonra ön alttan zırıltı sesi çıkmaya başladı.rolantide yapmıyor seyir halinde yapıyor.gazdan ayağımı çekince ses kesiliyor.basınca tekrar başlıyor.kimi ustalar avans dedi,kimisi baskı balata,kimisi de egzos dedi.Yaptıklarım:subap ve avans ayarı,egzos kontrolü,farklı yerden yakıt alıyorum,buji ve buji kablosu,hava ve benzin filtresi değişimi.Şuan 3000 devirde zırıltı yapıyor.Biraz daha uğraşsam ses gidecek gibi.Siz ne tavsiye edersiniz sayın ustam

  • Usta der ki:

   Erdem bey ses arızalarında direk tavsiyede bulunmuyorum ama aklı başında bir usta zaten tek hamlede sesin nereden geldiğini bulur. Bu arızayı çözmek için çok fazla para harcamamanızı tavsiye ederim, özellikle ses arızalarında öyle masraf eden arkadaşlar var ki arızalanacak malzeme için dünyanın harcamasını yapıyorlar. Tavsiyem bu tür ses arızalarında net bir bulgu yoksa malzeme arızalanmadan alakasız malzemeleri değiştirmeyin.

   • Erdem der ki:

    Çok sağolasın ustam.Bizim burada 2 çeşit usta var.1.si kafana takma sür geç diyenler,2.si hemen üst kapağı açalım Allah ne verdiyse değiştirelim diyenler.Örneğin zırıltı sesinden dolayı motor açılacak en az 1000 lira gider dedi usta.Ben de vay seni çılgın insan diyerek uzaklaştım ordan 🙂 Anlıyacağınız iyi ustaya denk gelemedim bir türlü.Yaptığım harcamaları da bakım masrafına sayacağım artık.Hayırlı günler dilerim ustam

 • Murat YAŞAR der ki:

  Merhabalar aracım 2002 model corolla hatcback daha önce onden başka bir arabaya vurdum ağır bir hasar olmadı sadece tampon çizildi o güne kadar rolantim çok iyiydi bu olaydan sonra rolanti ibresinde problem yaşamaya başladım devir 500 lere kadar düşüyor ve aracımı titretiyor bir kaç farklı ustaya gittim boğazın temizlenmesi gerektiğini söylediler yaptırdık düzelmedi hava akış metresi dediler değiştirdik düzelmedi en son bir usta subaplar çok sıkı dedi problem hakkında yardımcı olabilirmisiniz

  • Usta der ki:

   Subapların sıkı olması durumunda bu tür arıza yapar ama yinede direk atlamak doğru olmaz. Size tavsiyem yetkili serviste arıza kayıtlarına baktırın çok çok 50 -100 TL arıza tespit ücreti öder oradan yine yapılacak işlem için ustanızı arar ve fiyat alırsınız hangisi kafanıza yatarsa arızayı oraya yaptırırsınız. Bunu söylememin sebebi direk olarak ustanıza gidip subaplara işlem yaptırmak her çoğu zaman yanlış seçim olur ve canınız yanar benden söylemesi. Ayriyetten yetkili serviste bu işlemi yaptırdığınızda arızayı oraya yaptırmasanız dahi aracınızı yıkatmayı talep edin ki ödediğiniz tutardan 20 TL daha karınız olsun ve en azından ne işlem yapılması gerektiğini işlemin tutarını, kullanılacak malzemelerin orjinal yedek parça olarak fiyatlarını da birinci elden teyit ettikten sonra gönül rahatlığı ile sanayiye inebilir pazarlık yapa bilir ve aklınıza en iyi yatan işlemi aracınıza yaptırırsınız.

 • adem der ki:

  merhaba aracım opel vektra 2000 motor 97 model tiriger sıyırdı ustaya götürdüm sibopları eymiş dedi yaptı fakat aracımda aşırı derecede ses gelmeye başladı devir saati düzensiz yolda giderken istop etmeye başladı lpg ayarı yaptırmaya gittim ayar yapmadı aracın sentede deyil dedi ustaya tekrar geldim usta ne anlarlar dedi 5 gün bindim aracım tamamen calışmaz duruma geldi zor güc ustaya getirdim aracı vurdurmuşunuz sibop kesmiş dedi fakat vurdurmadım şu anda aracım tamirde ben sorumluluk almam dedim siz yaptınız dedim sibobu söküp konyaya yollamış bilmem ne yapacağım şimdiden teşekkürler

  • Usta der ki:

   Yazılarımda okuduysanız bizim sanayide hala kanun ve düzen yok her kez tuttura bildiğine iş yapıyor. Bu işte anladığım kadarı ile triger kayışı yanlış takılmış ve işlem sonucunda kullanılmaya devam edildiğinden sonuç dahada kötü olmuş.

 • Erkan der ki:

  Merhabalar ustam benim aracım 2007 otomatik Honda city. LPG’li aracım yolda giderken sıklıkla tekleme sorunu yapıyor, benzinde çok fazla yapmıyor. Sabahları ilk çalıştırdığımda nadiren şıkırtı sesi yapıyor. Bugün Bujileri değiştirdim şuan için bir sıkıntı gözükmüyor ama lpg ustası yüksek ısıdan dolayı subapların yandığını ve değişmesi gerektiğini söyledi. Yaklaşık 2500 tutacağını söyledi. 1- Gerçekten subapların değişmesi gerekir mi 2- bu 2007 Honda city araçlara subap ayarı yapılabiliyor mu? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim.

  • Usta der ki:

   Aracınızda subap ayarı yapıla bilir. Subapların değişmesine gerek yok diye düşünüyorum ayar yapıldıktan sonra mevcut duruma bakılması gerekir.

  • arda der ki:

   iyi gunler. bende de city var ve bende benzer sorunlarla ugrasiyorum. benim tekleme olayim sadece yazin. araba dicagi gordugu amda teklemeye basliyor (tupte sadece). siz cozum bulabildiniz mi?

   • Usta der ki:

    Havaların ısınmasıyla başlaması aracınızın soğutma sisteminde bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Lpg sisteminin regülatörüne ve enjektörlerine bakılması gerekir çünkü sıcak havalarda aracın harareti kışa göre daha sık 90 dereceleri görür ve düşer buda şayet regülatörünüz arızalıysa tekleme yapar.

 • sabri bolat der ki:

  merhabalar .aracım 2008 Renault 1.4 clo symbol lpgli.sabahları soğukken benzinde çalışıyor yaklaşık 300m gidiyor gaza geçerken sönüyor.boğaz kelebeği temizlendi yıne aynı .bir gün sıcaklık -1 C araba benzinde rölantide çalışmıyor sönüyor.benzindeyken yaklaşık 6,7 dakika gaza yüklenerek yüksek devirde çalıştırdım.ondan sonra motor ısınınca o ğün için sorun bitti.ğünlük olarak arabayı benzine alıp sabahları 3,4 dk motorun ısınmasını bekliyorum.benzinde 1000 m civarı gidiyorum.gaza alıyorum sorun olmuyor.kısaca soğuk motoru ısıtırsak sorun pek olmuyor.araba benzindeyken sabahları sanki öksürüyor ğibi ileri gitmek isterken gidemiyor.du bu aralar benzinde kullanmayı arttırdım öksürme iyice azaldı.lpg ile ilgili bakımları yapıldı.sanaideki usta arabayı akşamdan kendi dükkanında sabah arızayı kendi görmek istiyor. gün içerisinde arza tespit edilemiyor. ne yapmam gerekiyor.ilgilenirseniz sevinirim.

  • Usta der ki:

   Bu arızanın sebebi subap ayarının bozulması veya Lpg sisteminde enjektörlerin veya regülatörün arızalanmasından kaynaklı bir arıza olarak karşımıza çıkar. Yapılması gereken Lpg sistemini yetkili bayisinde kontrol ettirdikten sonra sırasıyla beyne ve ateşleme sistemine bakılması gerekir.

 • Ayaz der ki:

  Ustam Ford fiesta 2006 aracım var ve 1 4 tdci dizel ve çok rahatsız edici bir motor sesi geliyor araba çekmiyor yokuş da devir saati 2000 i geçiyor vites atınca bu sefer gaz yemiyor devir düşüyor düz yoldada gaza abanıyorum ama araba gitmiyor sorunuma cevap verirseniz sevinirim

 • bora der ki:

  ustam merhaba pevgeot 106 quıcksılver 1.4 benzınlı bır aracım var. Aracı kar altında ıkı gun kaldı.Ve aracta antıfırz yoktu. daha sonra uzerındekı 1 metre karı temızleyıp aracı calıstırmayı denedım calısmadı kaputu acıp baktım radyatordekı su buyuk olcude donmus buz du. sonra buzu sıcak suyla cozdum 3 4 gun havaalr ıyıce ısınana kadar bekledım ısınınca vurdurarak iterek calıstırmayı denedım ama tıkır tıkır ses gelıyo motordan ve calısmıyor ne yaptıysam calısmadı buyuk masraf acmasından korkuyorum motor blogu catlar antfırız koymazsan dıyolar bu kadar kolay mı catlaması yardım lutfen

  • Usta der ki:

   Aynen söylediğiniz gibi bu kadar kolay motor bloğunun çatlaması. Bunun sebebi buzun özkütlesinin sudan büyük olması ve inanın motorda akıl almaz tahribata sebep olabilir ve sağlam masraf açar.

 • Reyhani der ki:

  Selam. 1999 model 2000 motor otomatik megan 1’im var. sorunu : motor devir saati dalgalanma yapiyor. Ve bütün ibreler tepe taklak oluyor .Bütün ibreler bazen araba çalışmaz pozisyonundaki durumuna geçiyor. Birde normal kalkislarda yavaş kalkıyor seri degil, sonra arada bir giderken seri oluyor.Ayrıca İlk calistirmada benzin kokusu geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

  • Usta der ki:

   Aracınızda şanzuman arızasından ziyade belirgin bir motor arızası mevcut. Motor devir saatinde meydana gelen akselarasyonun sebebi hava veya yakıt akışında meydana gelen farklılıklardan kaynaklanır, bahsettiğiniz benzin kokusuda zaten burada bir sorun olduğunu gösteriyor. Aracınızda Lpg mevcut ve aynı zamanda benzin akışı varsa buda büyük sıkıntı yaratır bu bahsettiğim arızaların her birine ayrı ayrı bakılması gerekir.

 • Erdinc85 der ki:

  Merhaba ustam benim 110000 km de 2004 model otomatik mazda 3 ün var . Yeni aldım . Daha önce yazdığınız yorumlarıda okudum . Otomatik Mazda için en iyi uyumlu lpg kit nedir ? Birde mitsubishi lancer 2010 model otomatik için lpg kiti hangisidir ?

 • hüseyin der ki:

  MERHABA USTAM ARABAM 97 MODEL TOYOTA COROLLA 1.6XEİ
  Arabam sabahları zor çalışıyor.çalışınca gün içinde çalışıyor ama tam devirli değil.3-4 gün çalıştırmazsam hiç çalışmıyor.lpg sistemi yarı otomatik lpg ye geçişte bir sıkıntı yok.sabah çalıştırdığımda gaza basmazsam 1 dakika falan çalışıyo sonra stop ediyor,sonra tekrar marşa bastığımda alıyor ama gaza bastığımda araba yemiyor gaza geçmiyor stop ediyor.buji buji kabloları dinamo kömürleri yeni değişti.ustanın birtanesi dün subapların değişmesi lazım dedi,ben alalı arabayı 40.000 km yaptım subaplarla ilgili hiç birşey yapmadım.ilginiz için teşekkür ederim..

  • Usta der ki:

   Aracınız efsane biliyorsunuz. Size tavsiyem motorun kompresyonu yani genel çekiş durumu şayet iyiyse size yapılması gerekenleri söyleyeyim. Öncelikle subap ayarını yaptırın daha sonrasında hava filitresi yakıt filitresi ve bujileri değiştirin. Size tavsiyem uzun süredir Lpg sisteminde bakım yapılmadıysa Lpg sistemi regülatörünü ve enjektörünü orjinaliyle değiştirin. Aracınızın önce benzinde faliyetini aldıktan sonra Lpg sisteminde yeni bir ayar yaptırın aracınız saat gibi olacaktır.

   • hüseyin der ki:

    LPG 10 YILLIK TANKINI YENİ DEĞİŞTİRDİM.USTAM ARABAYI SATMAYI DÜŞÜNÜYODUM BUNLAR BANA NE KADARA MAAL OLUR SUBABP AYARI NEKADAR,BEN ANKARADA OTURUYORUM ANKARADAYSANIZ SİZEDE GETİREBİLİRİM ARABAYI ÖZEL SERVİSSENİZ TABİKİ.ARACIN ÇEKİŞİ İYİ AMA ÇOK YAKIYO GİBİ SANKİ…BU ARA

 • hüseyin der ki:

  HOCAM ARAÇ ÇALIŞMADIĞI İÇİN VURDURARAK ÇALIŞTIRIYORUM 4-5 SEFERDİR BUNLA İLGİLİ BİR SIKINTIMI OLUŞTU ACABA DAHA ÖNCE DAHA İYİ ÇALIŞIYO GİBİYDİ, YUKARDAKİ BAKIMLARI YAPTIRDIKTAN SONRA DAHA KÖTÜ OLDU SANKİ ARABA,

 • Murat YAŞAR der ki:

  Merhaba daha öncede yazmıştım sizlere 2002 toyota corolla hatcback aracım var daha önce önden başka bir araca vurmuştum ama arabada hiç bir problem olmamıştı görünen kaportada bile o gün sadece arabanın çalışması değişti biraz titreyerek çalışıyordu rolantide bu sorun için 1 yıldır uğrasıyorum çözemedim servis herşey normal diyor(yetkili servis )arabanın devri 600 lere kadar düşüyor sadece rolantideyken titreme yapıyor sorunu çözmek için boğaz kelebeğini temizlettim isc sensörü olabilir dediler temizlettim subaplar sıkı dediler komple değiştirdim ama sorunu hala çözemedim ilk aldığımda arabada gram titreme yoktu ibre rolantide 900 seviyelerindeydi ustam sizden ve sitede aynı problemi yaşamış ve çözmüş olan arkadaşlar varsa yardımlarınızı rica ediyorum

 • Tofaş Kuş serisi der ki:

  S.a sıtenız de yenıyım tesadufen rastladım soru cvb ları gorunce sıtenıze olan ılgıyı alakayı farkettım…Gunumzde acaba ters davranıcakmı işi ıyı yapmıycakmı dıye dusundugumuz soru sormaya cekındıgımız ustalara (İNAT) BUrdakı Ustanın durustce cvblaması etkıleyıcı.Sımdı sorunuma gelınce 98 Kartal S kullanıcısıyım3 ay oncesıne kadar sorun yasamadıgım hararet konusunda 3 ay once muayene ıcın egsoz emısyon adına LPG VE BENZIN denemesınde benzınde calısmayan arac sanırım avansı yukseltıldı sonrasında genlestırme kabında cok az kabarcıklar gorulmeye basladı.Arada uzun yol ve sıkıstrma sonunda tasırma kabından suyu attı. radyatoru acıp bakıldıgında tasırma yok fan acınca devırdaım normal uzun yol sonrası stop edınce arada tasırıyor bı kac ustaya basvurdum kımı contan gıtmıs dıyor kımı sadece zayıflamıs dıyor dun gıttıgım ustaya sökmesını ıstedım deneme yaptı acılıyetlık bısey degıl bu cok az dedı hortumda sertlesme yok dedı avans az yuksek dedı dusurdu sımdı dene dedıgınde uzun yola cıktım 160 170kmhız– 4500 ddevır 12 kmX2=24 km yol gıttım ıbre yukselecegı yerde 60 dereceye dusuyor hararet, geldıgımde tasırma kabında tasma yoktu hortum normaldı yaga su /suya yag karısımı yok sorum su AVANS yukseklıgı hararetı etkılermı yoksa ustanın dedıgı gbı acılıyetı yok conta zayıflıgı ıle devam edermı bır sure daha (BaSTa UsTa OLmaK uzeRe tUM emeGI geceNlere sımdıdeN Tsk ederıM)

  • Usta der ki:

   Yedek su deposundan su taşırma olayını tam olarak anlayamadım. Şayet bu depo kapağını aracı stop ettirince direk açarsanız veya rölantide çalışırken tabi ki buradan su gelmesi normaldir bunda şaşılacak bir şey yok bu kapalı sistem soğutma devresi. Diğer taraftan avans ayarının aracın hararetiyle hiçbir alakası yoktur. Motorda veya üst kapakta sorun olduğunu anlamak istiyorsanız motor üst kapakta yağ koyulan noktada hava üfleme olayı varsa motorda sıkıntı var demektir.

 • Tofaş Kuş serisi der ki:

  S.a Oncelıkle cvb ıcın tsk ederım.sanırım sorunumu ıfade edemedım ustam sorunum motor yag yakması uflemesı degıl onda sorunum yok zaten son gunlerde hararet ıbresı 90 gecmemesıne ragmen arada stop ettıgım anda genlesme kabından suyu kaynatması tasırması ve bazen genlesme kabında sureklı olmamak ıle beraber hava kabarcıkları cıkması Lakın BU OLay olurken radyatore gıden hortumlarda sertlesme olmaması sılındır kapak contası yansa suya yag/YaGa su karıstırır komprosoru radyotere vererek hortumları sertlestrıp sureklı taşırma yapması gerekmezmı?Aracım UstteN eksantrık tempra motor ust kapak sorunum yoK muamma olan sılındır kapak contası conta yanık patlak olsa hararet yukselmesı gerekmezmı bahsı gecen hızlarda hararet yukselecegıne 60 lara dusuyor maxımum 90 da fan acıyor devır daım kusursuz calısıyor bunlar normal ıse arada stop edıldıgınde genlesme kabından tasırma neden?..Acılıyetı yok Kullan dıyen ustayımı dıkkate alıyım yoksa bı an once sılındır kapak contasınımı degıseyım fıkrınızı beyan edersenız sevınırım Tsk ederıM Kolay gelsın

 • kerim kılıç der ki:

  iyi akşamlar benim honda civic aracım var bobinin kablosu aşındığı için bobinlerin bir tanesini değitirdim ancak daha sonra gazda kullandığım zaman 1500 devir üzerine çıktığında aşırı titriyor benzine aldığım zaman o kadar titreme yapmıyor acaba bobin ayarımı bozuk veya başka bişeyden mi olabilir bi yardımcı olursanız sevinirim

  • Usta der ki:

   Aracınızın Ecu kayıtlarına baktırmanızı tavsiye ederim. Aracınızda titreme varsa ve alt devirlerde hissediliyorsa bu silindirlerden birinin ateşleme yapmadığını gösterir ve aracınızın yakıtı artar torku düşer. Arıza kayıtlarına baktırdıktan sonra tekrar görüşelim.

 • fatih der ki:

  Iyi gunler,ustam peugeot 306 xsi 2.0 8 half motor,1.vites dusuk devirde yada rolantide arac rahat gitmiyor,silkeliyor,lpg daha belirgin benzindede yapiyor,2000 devir yapsam pati cekiyor yani devirli kullanimda sikinti yok,yag kacagi icin kulbutor kapagi sokuldu,eskiden kapaga silikon basmislar ve subap ayarini hepsini 0,15mm ayarlamislar ,bu motorun fabrika subap ayarlarinin ekzos 0.40 emme 0,20 oldugunu ogrendim , bu motorda subap ayari icin kam sokuluyormus,biraz zahmetli is,motorda subap sesi zor calisma fazla yakit problemi yok,sizce subap ayarina gerek varmi,

 • nihat der ki:

  Iyi gunler usta. 2006 model 1.4 16v seat cordoba aracim calistiginda rolantide titreme sorunu var. Bu sorun benzinde de lpg de de aynen devam ediyor. Bujileri bobinleri degistim gaz kelebegi temizlettim ayrlari yapildi. Hava filtresi yag filtresi degisti. Ancak sorun devam ediyor. Rolantide dizel motor gibi titremekte ve kaputu actigimda motorun sarsintili sekilde titredigini gorebiliyorim kalkislarda iyi bi gaz vermeden kalkmiyo stop ediyor. Bi usta egzoz musuru degisecek yada subap degistirilecek dedi.1000 lira civari masraf cikarttilar. Ama piyasadaki cogu usta iyi degil. Guvenemedim bu yuzden size danismanin daha dogru olacagini dusundum saygilarimla

  • Usta der ki:

   Nihat bey her iki yakıt sistemindede bu sıkıntıyı yapması subap ayarlarının bozulduğunu gösteriyor. Aracınıza işinin ehli bir usta tarafından subap ayarı yapılması gerekir. Aracınızda subap erimesi veya başka bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

  • Ayazz der ki:

   Selam ustam benim laguna 1.9 dizel aracımın hava akış metre sinin üzerinden bir soket değiştirildi ve soket takıldıktan 3 beş gün sonra araç çekmemeye başladı ustaya götürdüm hava akış metresi değişecek dedi.Serviste değiştirdim ama 2.el taktılar araç biraz düzeldi.Ama yinede istediğim sonuç olmadı tekrar söktürmeyi sıfır taktırmayı düşünüyorum ustam.Sizce sıfır takılınca daha güzel olurmu ustam..teşekkür

 • Erkut Sezgin der ki:

  Benim 2004 Model 1.6 Hyundai Accent Admire benzin+lpg li aracım var. Araç gaza bastığın halde hızlanmıyor. bir el sanki arabayı tutuyormuş gibi oluyor. sonra kendiliğinden hızlanıyor. Vites geçişlerinde bir üst hıza geçmek istediğimde araba hızlanmıyor. ama bir süre sonra birden bire hızlanıyor. 25-30 km gittikten sonra Kırmızı ışıkta beklerken, rolantide motorda aşırı bir titreme oluyor. bu sorunlar hem gazda hemde benzinli çalışmada var. Motor ısındığında kalkışlarda araba stop ediyor. Motor iyice ısındıktan sonra (25-30 km yol aldıktan sonra) yokuş yukarı trafiğin olduğu yerlerde dur kalklarda araba stop edebiliyor. Yokuş yukarı 2. vitesle çıkarken bile (Motor sıcakken) devir çok düşük kalıyor araba stop etmekle etmemek arasında kalıyor. Araba ileri geri kaykılıyor Bujileri ve buji kablolarını değiştirdim. Sorun yine devam ediyor. Arabayı Oto elektrikçiye gösterdim. Arabayı test etti ve Ateşleme bobininde bir sorun olmadığını söyledi. Onun teşhisi Rolanti sensörünün temizlenmesi veya değiştirilmesi gerektiği yönünde oldu. Bu sensör hava akışını kestiği için veya düzenli çalışmadığı için oluyormuş . Bu konuda Forumdaki arkadaşların fikirlerini de almak istiyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Usta der ki:

   Bahsettiğiniz problemin birinci sebebi kammili sensörü ve ısı sensörü olabilir fakat arızanın her iki yakıt sisteminde de nüks etmesi sizi yanıltmasın aynı arıza Lpg sisteminin aracın Ecusu üzerinde oluşturduğu arızalardan ötürüde bu tür sarsıntılar oluşabilir bu yüzden önce Lpg sistemi Ecu’suna bağlatın ve arıza olmadığını teyit ettikten sonra motor üzerinde arıza takibine yönelmenizi tavsiye ederim.

 • hüseyin der ki:

  ustam iyi günler daha önce 97 corolla subap ayarı ile ilgili soru sormuştum ,aracın subap ayarını yaptırdım eskisine nazaran şuan daha iyi oldu,ama hala devri ışıklarda falan durduğumda düşüyo araba sarsıntılı çalışıyo.arabanın çekişi çok iyi ustam subap ayarı çok sıkı olduğundan subaplara zarar vermiş olabilir dedi 1000 km falan benzinde sür geçecektir muhtemelen dedi geçmezse subabplar değişecek dedi siz ne tavsiye edersiniz teşekkür ederim…

 • arif der ki:

  öncelikle böyle bilgilendirme siteniz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. bende 94 model renault12 binek toros var.arabama iki sefer sibop ayarı yapıldı 4 ay arayla.bu normalmi. arabamda sibop sıkışması neden olur.ne yapmam gerekir.teşekkür ederim.

  • Usta der ki:

   Motor soğutması yetersiz veya aracınızda motor harici yanma oluşuyor veya yanmada uzama mevcutsa bu ısıyı artıracağından subaplarda sıkışmaya sebep olur ve sorun düzeltilmedikçe tekerrür edecektir.

 • burak der ki:

  usta merhaba.Aracım 2011 hyundai accent. Arabayı çalıştırıp gaza geçmeden yol alınca şıkırtı sesi geliyor ve bazen vitesi ikiye küçülttüğümde araç tekliyor.Bir usta bir de servise baktırdım.Usta ilk önce motordan gaz verdi araç tekledi.Usta motor üst kapaktaki 4 kablodan ön 2 sini çekti çalışmıyor dedi.sorun sizce nedir?

  • Usta der ki:

   Burak bey şayet aracınız Lpg’de sıkıntısız çalışıyorsa ustanız sıyırıyor demektir. Benzinde arıza tekerrür ediyorsa buda yanlızca yakıt sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.

 • burak der ki:

  Ustam aracı zaten lpg ye geçtikten sonra kullanıyorum o şıkırtı sesi lpg geçme aşamasında geliyor.Avans ayarı ile alakalı galiba ama tekleme işi hem lpg hem de benznde oluyor.Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için

 • ahmet der ki:

  Mrb ustam ben Skoda favorit aracıma silindir kapak contası yaptırdım.silinmeye gerek görülmedi.yanlız sıbop ayarı için 3000 bin kilometre Sonra gel dedi benim bildiğim 1000 kilometre idi yanlış mı biliyorum.bir diğer sorum antifriz koyalım dedim kışın koyarsın şimdi koyma dedi neden koysak ne olurdu saygılarımla

  • Usta der ki:

   Ahmet bey subap ayarı külbütör mekanizması sökülmediyse ve bozulmadıysa şayet yinelenmesine gerek yok. Bunun haricinde subap ayarının yapılması için 1000 veya 3000 Km gibi bir kısas mevcut değil yerel bir uydurma baştan savma yöntemi diye biliriz biraz mantık kurun dakikada 3000-5000 devir tur atan motor bu kilometreyi yapsa ne olur yapmasa ne olur. Antifiriz esasen kışın olduğu kasar yazında motorun gereksinim duyduğu en önemli maddedir çünkü antifirizin kaynama noktası 120 derecedir ve suya göre dört katta fazla ısı iletimine sahip olduğundan yazın motorun kolay kolay hararet yapmamasını sağlar.

 • Ali der ki:

  S.aleyküm ustam benim araç dik yokuş larda park halindeyken vitesde kayıyor daha yüksek viteslerde daha çok kayıyor yani yokuş lara park edemiyorum el freni tutmuyor zaten normalde arabanın vitesde kaymaması lazım sorun nerde dir yardimci olursanız sevinirim

  • Usta der ki:

   Aleyküm Selam. Ali bey araç yokuşta hangi vitese takarsanız takın araç kayar el freni sağlam tutarsa o vakit emniyet amaçlı araç 1.viteste bırakılır. Aracınızda tek sorun el freni arızası gibi görünüyor bu durumda.

 • Ali der ki:

  Peki hocam benim araç çok yakıyor baskı balatayı bujileri benzin filtresini rotilli kolları değiştirdim fayda etmedi en Son karbüratörü söktürdum temizlettim yine hiç fayda etmedi o kadar para harcadım hiç degismedi gazda km de 450 kuruş yakıyor istanbulda fulledim adapazarinda gaz bitti yardım edin 20 tl ye 45 km gidiyorum anca

 • fatih der ki:

  Merhaba usta,aracim 8valf citroen Xantia,lpgli enjeksiyonlu electronik atesleme,subap ayari ,eksantrik kami sokulmeden yapilamiyor,motor sogukken sentille olctugumde emme 0.10,ekzos 0.15 ayarlanmis,Haynes kitapciginda fabrika ayarinin emme 0.20 ,ekzos 0.40 oldugu yaziyor,motor 330 binde ve rektifiye durumunu bilmiyorum,onemli bir sikintida yok,subaplari fab.degerine ayarlasam motora faydasi olurmu,tesekkur.

 • Mahir der ki:

  S.a usta

  Geely Emgran EC7 2012 model aracım var. şu an km 25000. Atiker LPG var. Son 4 aydır. motor soğukken ,bazende sıcakken gaza geçişlerde araç stop ediyor. Gaza geçtikten sonra herhangi bir sıkıntı yok. Benzinde ise, yine motor soğukken araç 1 ve 2 ci viteste sanki aracı birşey arkadan çekiyor gibi hız almadan gidiyor. Devir 2000 in üzerine çıkınca hızlanıp devam ediyor. 3 vites ve sonrasında yapmıyor. Aracın süpaplarında bir sıkıntı olabilirmi ?. Aracın LPG ayarını kontrol ettiler, herhangi bir sıkıntı yok ve arıza göstermiyor, ayarları tam.

  • Usta der ki:

   Aracınızda subap sistemi hidroliki değilse subap ayarı bozulmuş olabilir. Bunun haricinde bahsettiğiniz arızalar Lpg sistemi enjektörlerinin basınç farklılıklarından veya regülatörün arızalanması kaynaklı olabilir.

 • necdet der ki:

  hocam 96 model reno 19 var benim araba sabah çalıştığımda araba hem gaz yemiyor ayaağı gazda cektiğimde istop ediyor ama motor ısındığında sorun olmuyor genelde sabahları yapıyor diğer şekilde normal herhangi bir sorun yok ne yapabilirim

 • poyraz der ki:

  Aracım 93 model brodway sogukken calısınxa su atıyor egxozdan beyaz duman geliyo cekisde zayıgladı sızce sorun nedir arkadaskar yardımcı olabılırmisınız

 • Mehmet der ki:

  Usta Iyı aksamlar aracım harret yaptı ve üst kapak contay ve siboblar yandı aracım 91 model hyundaı elentra 1.6 16 valf doch motor acaba fıyat ne çıkar ustam

  • Usta der ki:

   Şayet motor yataklarında sorun yoksa 2-3 bin arası çıkacaktır bu rakam tabi ki işinin ehli ve temiz işçilik çıkartan bir usta için geçerli bir rakam. Aynı işi yarı fiyatına yapan ustalarda var. Şayet tam motor yapılırsa rakam artı bin TL arta bilir.

 • Molla ahmet yılmaz der ki:

  ustam 2000 clio aracimda benzinden gaza geçtiğinde bazen 1 dk.bazen 5dk.aşırı sarsıntı hali var sonrasında titreme geçiyor ve bu titreme vites dahil içeride rahatlıkla hissediliyor.ustaya önce gazcidan ayar yaptırdım adam sibop ayari gerekiyor dedi tamirciye götürdüm sibop ayarını yaptı gaz kelebegini temizledi.Atiker sıralı olduğundan benzinde 2.3 gün bin geçer dedi.sorun devam ediyor.
  İkinci sorumda şu.park halinde çalışır vaziyette ken direksiyonu tam sağ yada tam sol yaptığımda stop edicekmis gibi oluyor.şimdiden Teşekkürler

  • Usta der ki:

   Bu bahsetiginiz lpg sorununun iki alternatifi var birincisi: lpg enjektorleriyle beyni arasinda uyumsuzluk digeri ise lpg regulatörü arizalidir. ikinci sorunuz direksiyon hareket ettiginde devir saatinde dalgalanma olur ama abartili bir sekilde olmasi sizin aracta mevcut motor arizasi ve devir kaybi kaynakli bir ariza.

 • naim çetinkaya der ki:

  2012 model opel astra 1.6 edition 115 bg. aracıma lpg uyumu konusunda muhtelif söyletiler var, takılıp takılmama konusundaki görüşleriniz nelerdir teşekkürler…!

  • Usta der ki:

   Aracınızda Lpg uyumu için herhangi bir sıkıntı yok 2013 yeni kasa serilerde Lpg’de subaplarda erime sıkıntısı var ve bu seride yapılması gereken farklı işlemler var. Sizin araç için herhangi bir sıkıntı yok.

 • musa özkul der ki:

  Ustam selamün aleyküm.aracım 2006 benzinli-gazlı focus.70 bin km lik gaz geçmişı var.sabahları çalışırken motordan şakırtı tarzı bir ses duyuyorum.rolantide bile araç hafif sirkeliyor.egzoz gazına el tuttuğunda kesik kesik gaz çıkışını anlıyorsumuz.sanayide önce subab yanması dendi.kompresyon testi yapıldı.bütün sübanların eşit güç ürettiğıni gördük.125 bar.sonra subab sıkışması var dendi.bu dirumları göz önüne alırsak aracımda sibab sıkışması olabilir mi.eşit güç üreten subablardan bazılarında sıkışma olabilir mi kolay gelsin

  • Usta der ki:

   Subap sıkışması nedir? : Bu olay subap mekanizmasında aşırı derecede ısınma sonucu boyutlarında olusan farklılıktan dolayı meydana gelir. Aracınızda busorunun olup olmadığını kompresuon testiyle görmeniz imkansiz en mantıklı yolu mekanizmanin sökülerek bakılması dir. Zaten şuan bahsettiginiz ariza subap sıkışması olmaaa dahi subap ayarı kaynaklı olma olasılığı yüksek.

 • Hasan der ki:

  selamın aleyküm ustam aracım 98 civic 1.4 benzin/lpg mevcut 200.xxx km de şuan araç benim size sorum şu araba yokus aşagı veya düz yolda gazı bırakıp örneğin 5. vitesde kompresöre bırakınca 500 mt falan gittikten sonra tekrar gaza bastıgımızda yoğun bir şekilde egzozdan mavi duman görülüyor ama 3-5 saniye sonra kesiliyor normal çalışmasında falan duman görülmüyor sadace kompresyona düştügünde ve tekrar gaz açıldıgında yoğun duman geliyor bir ustaya sordum subap lastiklerinin değişimiyle problem kalmıcagını soyledi sizce sorun nedir acaba teşekkürler

  • Usta der ki:

   Aleyküm Selam. Tam yerine sordunuz bu soruyu bunu söyleyen ustanızın paraya ihtiyacı var belli araç üzerinde öyle plastik bir aksam mevcut değil. Arızaya gelinceekzozda siyah duman ateşleme arızasını mavi duman yanma odasına yani motorun içerisine yağ kaçtığını yani motorun silindir haznesinde aşınmaların limit harici arttığını gösterir ki bu durum silindirlere sekman atmayı ve motora rektefiye yaptırmayı gerektirir. bu yüzden fazla gezinmeden sağlam bir motor ustası bularak aracınızı rektefiye yaptırın.

   • Hasan der ki:

    yani subap lastigi yok bu arabada öylemi diyorsunuz biraz araştırdım bu konuyu netten lpg yüksek ısı sonucu lastikler yanıp silindire yağ sızdırıyormuş yani ustanın dediğini doğrular gibiydi ama dediğiniz gibi en iyisi bir kaç yere daha sorarak net bir sonuca varmak ve motoru açmak teşekkürler bilgi için ustam

 • Mert der ki:

  S.a usta benim 98 1.6 Xei special corolla arabmda 2. Viteste bazen motorda birden pat diye bir ses geliyor . Çalişmasi çok iyi sarsıntı titreme falanda yok çekişide iydir sadce o pat sesi geliyor ama sürekli değil bazen hiç gelmiyor sanki aldığm lpg dendr kalitesz oldgnu düşünüyorum sorun nedir acaba şimdiden teşekkrler

  • Usta der ki:

   Ekzozda patlama sesinin sebepleri nelerdir ?: Bu arızanın katolog tanısı after burner olarak tanımlanır yani harici yanma olarak geçer ve sebepleri şöyle sıralanır :Zamanlama hatası yani triger kayışının diş atlaması veya ateşlemenin bir veya iki silindirde düzensiz gerçekleşmesinden kaynaklanır yani yakıt o silindirde yanmadan dışarı atılır ve oksijenle buluştuğu anda ekzozda patlama yapar. Bu sorunun diğer bir sebebi avans ayarının bozulmasıdır bu olasılıkların her birine incelikle bakmak gerekir.

 • Mert der ki:

  Sanki biraz gec hizlaniyor gaza yüklendiğimde sanki boğulma gibi bir ses geliyor eskisne göre performansi acayip düştü 5 de çktği rampada şuan 4. Viteste zor ilerliyor bu konuda ne yapmam lazm hangi parçalar değişecek şimdiden teşekkürler

 • emre der ki:

  Ustam aracım 2009 grande punto 1.4 benzinli 8v .aracımın motorunda hem benzinde hem tüpte titreme vardı.lpg enjektörlerini değiştirdik.şu anda benzinde ki çalışma daha titreşimli.bunun nedeninin subaplardan olduğu sonucuna vardık lakin gerek sanayideki özel servisler olsun gerekse yetkili servisler olsun araçta subap ayarının olup olmadığı konusunda hemfikir değiller.çoğu usta subapların değişmesi gerektiğinden bahsetti ama internetten yaptığım araştırmaya göre de subap ayarı yaparakta sorunu çözenler olmuş.şimdi size sormak istediğim benim aracımda subap ayarı yapılabilirmi yapılamaz mı? bu dediğiniz subap türlerinden hangisi mevcut acaba benim aracımda?cevabınız için şimdiden teşekkür ederim hayırlı çalışmalar…

  • Usta der ki:

   Aracınızda subap ayarı var. Tavsiyem işin ehli insanlar tarafından subap ayarının yapılmasıdır. Fakat aracınızda titreme arızasının sebebi subap ayarı olmaya bilir 8 valfli araçların çoğunda sıralı sistem Lpg uyumsuzluk yarata biliyor ve çözümü çoğu Lpg ustası tek noktaya dönüşüm sağlayarak buluyor. Subap ayarı bozuk olan araçta geç çalışma ve soğuk çalışmalarda dizel motor sesine benzer bir ses gelir. Şayet bu tanılar varsa subaplara ayar yapılması doğru olur aksi taktirde boşa yapılan bir işlem arz eder.

 • Huseyin der ki:

  Ustam merhabalar oncelikle tum sorulara verdiginiz cevaplari okudum ve harika bilgiler isinizin ehli oldugunuz belli benimde bir sorunum var 2001 model 176 binde reno clio hb var vites gecislerinde ozellikle 1 den 4 e kadar gecislerde bir tak sesi geliyor goturdugum ustalar sanziman diyolar acmak 200 lira (en dusuk fiyat veren) sorunda artik ne cikarsa degisir diyolar bu benim gozumu korkuttu Ankarada duzgun bir yer bulamadim gercekten isten arta kalan zamanlarimda zaten kisitli oncelikle sebebi tahmini olarak nedir? Eger Ankaradaysaniz size getirmek isterim.

  • Usta der ki:

   Çok şanslısınız Ankara bu işin merkezi. Öncelikle başkent sanayisinde Batı otomotive gidin size çözüm yolu sunmaz veya içinize sinmezse şaşmaz sanayisinde Aydoğmuş şanzumana gidin işinizi çözeceklerdir. Aracınızın şanzumanı bana kalırsa revüze edilmesi gerekir şayet tahminim doğru çıkarsa batı otomotivi takip edin derim. Tahminlerimde yanılma payım düşüktür

 • Fuat der ki:

  Ustam merhabalar , benim aracim 2003 model Renault megane sw 1.9 dizel dci 120 arac seyir halindeyken tokezlemeye basladi once oyle kullanmaya devam ettim simdi direk istop ediyor simdiden tesekkur ederim.

  • Usta der ki:

   Dizel arabada stop etme sorunu ve sebepleri nelerdir ? : Dizel araçta bu sorun genelde mozot pompası ve filitre kaynaklı türemektedir. Yapılması gereken mazot pompası çıkış basınçlarına baktırın muhakkak bir sorunla karşılaşılacaktır.

 • sinan der ki:

  ustam merhaba, benim aracım astra h 2008 model aracım üç dört günde bir yaklasık iki su bardagı su eksiltiyordu aklıma direk genleşme kabının kapagı geldi acaba bozuk mu diye kapagı orjinali ile degiştirdim bir gün bekledim yine eksiltiyor lpg beyinini ve dirsekleri kontrol ettim kupkuru birsey yok en sonunda sanayiye gittim usta konrol etti genleşme kabındakı suya baktı ayrıca motor yagına baktı en son ekzoza baktı birsey yok dedi ne yapacagımı bilmiyorum araba su eksiltiyor max cizgiye kadar ekliyorum sonra dip cizgiye inip kalıyor yardımcı olur musunuz

  • Usta der ki:

   Motor neden su eksiltir ?: Bu konuda yapılması gereken ön tanıları yapmışsınız şimdi yapılması gereken bir dedektif gibi izleri takip etmek olmalı. Özellikle su hatlarının geçtiği yerleri devirdaim çevresini ve motor kaputu bölgesinde suyun yaptığı şekil ve izler açısından kontrol edilmesi gerekir. Bu işlem tecrübeli ellerde daha kısa vakit alır. Su eksiltme olayı büyük ihtimal yoğun basınç altında gerçekleşiyor yoksa sistemin hava yapmaması içten bile değil. Kalorifer tesisatının giriş ve çıkışlarınada dikatli bakılması gerekir ve en ufak bir iz bile dikkatle değerlendirilmek zorundadır.

 • Özcan der ki:

  Merhaba ustam. Nisan ayında 2006 model nissan primera tekna aldım. 2 gün önce üst kapak su kaçırmasından dolayı sökülüp tamirat yapıldı. ben arabaya sürekli tüpte bindim belki benden önceki sahibide üst kapak yapıldıktan sonra usta aracı benzine almış araca bindigimde önceki performansı bulamadım ve bana araca sürekli tüpte binildiginden dolayı belli bir süre böyle olur dedi.daha tüpte denemedim.

  • Usta der ki:

   Valla hocam ben bu işin hem kitabını okudum hem sanayide yıllarca ustalık yaptım ama şunu anlayamadım bu bir müddet böyle yapar şöyle yapar olayına kılım gerçekten. Pancar motorumu bu çalıştıkça açılsın anlamadım. Üst kapakta işlem yapılması gerekli ve bu işlem sonrasında çekiş düşüyorsa bence kompresyon testi yaptırın ve silindirlerin kaç bar basıç ürettiğine öncelikle baktırın.

 • Furkan der ki:

  Selamun Aleyküm ustam. Öncelikle hayırlı ramazanlarınız olsun. Ustam 98model hyundai accent gl aracım var. Sıralı sistem lpgli. Ustam yakın zamandır motordan dizel motoru gibi ses geliyor. Bugün iki ustaya götürdüm biri subap vuruyo subap ayarı yapılmalı dedio zaman düzelir dedi. Diğeri ise bu araçlara sübap ayarı yapılmıyor dedi. Yağı değiştir ses azalır dedi. Ayrıca iticilerin değişmesi gerek dedi. Benim kafam karıştı ne yapmalıyım hocam.

 • Özgur der ki:

  Merhaba 2013 model clio 4 aracim var uzun suredir ariza lambasi yakip sonduruyordu serviste ariza kaydindan yanma bozuklugu bilmem kacinci subapta yanmama arizasi veriyordu servis lpg var biz anlamayiz diyip gecistirdi… lpg bolge bayiine gittim o da lpg li araclarin 50-60 binde bir subap ayari yapilmasi lazim dedi ozel servise yonlendirdi ve onlarda motorun cok sarsintili calistigini subap ayari yapilmasi gerektigini soylediler bikac saat motorun sogumasini bekleyip ayar yaptik ariza lambasi kesildi rolantide duzelme oldu sarsinti azaldi ama birkac gun sonra yine uzun aradan sonra ilk calistirmalarda yani motor sogukken motor asiri sarsintili calisiyor… rolanti oynuyor isininca bu dengesizlik ciddi oranda azaliyor…. sizce subap ayarini tutturamadilar mi yoksa baska birseye de mi baktirmam lazim ? Bu arada bujiler 10 bin km once degisti

  • Usta der ki:

   Şuan aracınızda subap ayarı yapılmış ve benzinle kullanımda bir şikayetiniz yok anladığım kadarı ile. Mevcut durum lpg’de sorun olduğunu gösterir şuan piyasada o kadar çok lpg kiti kaynaklı arıza var ki anlatılamaz bu sorunların yüzde ellisi lpg kitinin kendisinden kaynaklı diğer yarısı ise lpg montajında yapılan hatalardan kaynaklı arızalardır sizin araçta anladığım kadarı ile lpg kitinde bir uyumsuzluk var bu sorunu aşa bilmeniz için sağlam bir lpg ustası bulmanızı ve mühendislik olarak inceleme yapılabilmesi gerekir. Bu lpg montajında çok ince kriterler var atlanmaması gereken. Şayet farklı bir bölge bayi varsa orada da inceleme yaptıra bilirsiniz. Sorun yine çözülemezse malesef kullandığınız kit aracınıza uyumsuz demektir. Malesef lpg sisteminde bu uyumsuzluklar iş işten geçtikten sonra peydah oluyor ve garanti sürecide bitmiş oluyor. Bu işin tek çözümü var oda fabrika çıkışı lpg’li araba üretmek.

 • ÖZGÜR der ki:

  Hocam kit landirenzo ve 2 senedir sorunsuz kullaniyordum son 1 senedir yapmaya basladi bu sorunu ha ayrica subap ayarindan sonra soyledigim gibi duzelme oldu fakat birkac gun sonra sadece sogukken fena sallama yapiyor o da sadece lpg de degil benzinde de yapiyor… hatta ozellikle isindiktan sonra lpg de daha stabil calistigini gozlemledim sanirim yanlis ta olabilirim bilmiyorum cunku arac kafasina gore degisiyor huyu ama kesin bildigim sey hem benzinde hem de lpg de motor sogukken aracin icinde bildiginiz hissediliyor sarsinti sanki biri disardan sizi ileri geri salliyormus gibi

 • zülfü der ki:

  merhaba usta benim aracım 2006 palio multijet 1,3 active 7 aydır kullanıyorum aracım sarsıntılı çalışıyor ( ilk çalışma poblemi yok) ilk marşta hemen çalışır fakat direksiyon elimde titriyor kaputun tıtrediğini görüyorum sibop vurma sesi yok motor kulaklarında iki usta sorun yok dediler sanzımankulağına bişey demediler yakıt olarak ist-edirne arası ortalama 100 km hızla 162 krş tüketti dizel araç daha önce kullanmadım eksantrik ve subap kontrölüne gitmem gerekirmi

  • Usta der ki:

   Dizel araçlarda direksiyonda titremenin sebebi nedir ?: Direksiyon titremesi şayet araç hareket halinde iken oluyorsa ön takımlarlarda sorun var demektir. Şayet sabit dururken bir titreme varsa motorda hava yakıt karışımında veya egr’de bir sorun var demektir. Bunun haricinde ecu ve ekzoz ölçümlerine baktırmak gerekir.

 • mehmet der ki:

  merhaba usta aracım 2000 model polo 1.4 16V lpg yoktur benzinli kullanıyorum. aracın motorundan sabahları ilk çalıştırmamda veya gün içerisinde 7-8 saat kullanılmadığı zamanlardaki çalıştırmamda şıkırtı gibi bir ses geliyordu. 1-2 dakika beklersem veya 500-600 metre gidince ses kesiliyordu. kontrol amaçlı ustaya götürdüm. subaplardan gelebileceğini söyledi emin olmak için açmak gerekir dedi bende ne gerekirse yapalım dedim sonuçta subaplardan 7 tanesi değişti krank milinde bi sorun yok dedi aracın yağı değişmedi 4000 km önce değişmişti sonuca gelirsek eskisi kadar olmasada hala ilk çalıştırmalarda biraz ses geliyor usta o kadar olucak dedi bu durum normalmi ayrıca 540 TL ödedim fiyat uygun mu yüksek mi şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  • Usta der ki:

   Fiyat konusunu oldukça tartışmaya açık bir konu çünkü piyasada orjinal, muadil ve yan sanayi olmak üzere bir çok seçenek mevcut bunlar doğal olarak fiyat paritesini direk olarak etkiler. Aracınızda mevcut sesi dinlemeden net şundandır demek zor fakat aracınızın triger sisteminde zincirli mi ? buna bakmak gerekir. Bunun haricinde gergi rulmanı, devirdaim ve hareketli parçaları ses bazlı dinlemek gerekir. Bu tür arızalar unutmayın tam bir ustalık ve branşlama gerektirir. İşte bu noktada her zaman kullanıcılara öncelikle yetkili servise gitmelerini öneririm çünkü her aracın kendine has karakteristik arızaları oluşa bilir ve bunla en çok haşır neşir olan ve olayla o araç markası için en çok karşılaşan tabi ki ilgili markanın yetkili servisidir. Zaten işten anlamayan bir ustaya paçayı kaptırdığınızda hem sorununuzla baş başa kalır hemde çok sıra dışı uygulamalara maruz kala bilirsiniz.

 • ertugrul der ki:

  Aracim 1.3 dfm sirali sistem var ilk calistirmada rolenti 300 ile 1000 arasinda dolasiyor isininca 900 gibi sabitleniyor sogukken 2500 3000 devirlerde ayagimi gazdan cekmemle stop ediyor 85000 kmde. Sbop arizasi oldugunu dusunuyorum. Eksoz sallanip duruyor.gaz yemesinde sorun yok ama araba cekis nedir bilmiuor rampa cikamiyor.

  • Usta der ki:

   Motor soğukken devir saatinde neden dalgalanır ?: Motor devir saati Lpg sistemi enjektörleri ve regülatöründe oluşan arızalar sonucunda dalgalanma yapar.

 • tuncay yildiran der ki:

  S.a değerli ustam benim sorum vede sorunum biraz uzun şimdiden teşekkürler 2006 model 1.4 benzin lpgli logan aracim var ilk sorunum 15 gün önce araç sıcakken stop eşik çalıştırmakla başladı aracı çalıştırdım stop etti defalarca denedim gene aynı en yakın tamirciye gaza basarak gittim rölanti motoru takılı kalmış dedi ve temizleyerek yaptı fakat daha sonra devirde çok dalgalanmalar olunca bende bir enjeksiyon ustasına gittim rölanti motoru değişti kelebek ve enjeksiyonlar temizlendi bu seferde araç uzun süre bekleyince mars basıyor fakat almıyordu gene gittim rölanti motoru değişti adaptasyon yapıldı ki bence sozde bir adaftasyon oldu tam bu sıkıntılarda ugrasirken su hortumlarından demir olan patladı hemen degistirdim termostat ısı musurleri falan hep değişti su an arac 2 saatin üzerinde beklerse çok zor mars alıyor enjeksiyonlu araçlarda gaz pedalına bayılmazken bence pomlayirak ancak calistiriyorum artı araç hir hir çalışıyor ve motor sallanıyor motor ustaları conta yakmışsın lpg servisleri regülatör bozuk enjeksiyon ustası durmadan getir bakalım sonuç aynı biraz fazlaca param gitti keşke en başta bi servise gitseydim diyorum sizden ricam bu sorununu nasıl ve nerden başlayarak cozerim araçta arıza kaydı çıkmıyor saygilarimla

  • Usta der ki:

   Tuncay be ecu sisteminde her arıza kodu sisteme düşmeye bilir ve orjinal olmayan ecu arıza cihazlarından tam sonuç alınamaya bilir. Bunun haricinde araç niye zor çalışır diye soracak olursanız öncelikle benzin pompasına ve subap ayarına bakmak gerekir ama siz nasıl ustalara gittiniz anlamadım çok alakasız noktalara bakmışsınız.

 • sezgin kilinc der ki:

  Ustam Benin 1998 model Opel vectra CD var sikinti 1 ve 2 viteslere bazen kolay bazen zor gecmesi ve lpg de iken yine 1 ve 2. Viteslerde gaz yemiyor ve tekleme yapiyor sanki gaz bitmis gibi tekliyo.. kolay gelsin ustam

  • Usta der ki:

   Bence arıza motor kaynaklı özellikle tekleme varsa sorun hava yakıt karışımı kaynaklı yanma sorunu olabilir. Öncelikle ekzoz gazlarını kontrol ettirin şayet çiğ yakıt oranı veya karbondioksit oranı fazlaysa ateşleme sistemine ve boğaz kelebeğine baktırmak gerekir.

 • Yavuz der ki:

  Iyi günler ustam. 96 model 1.6 Karbüratörlü tempram var. Araç hem benzinde hem de lpgdeyken kompresöre bindiğinde çiğ kokuyor. Cam açıkken içeri koku basıyor. Boşa attığımda ya da gaz verdiğimde koku yapmıyor. Lpg ve benzindeki kokular farklı. Şimdiye kadar egzantrik mili ve subap takımları değişti. Benzin otomatiği değişti.Tevzi makarası distribütör kapağı bujiler yeni değişti. Değiştikten sonra tekrar subap ayarı da yapıldı. Karbüratör elden geçti diyaframlar contalar değişti. Manifold ve egzost sisteminde kaçak yok. Ayrıca kafası bozuldu mu lpg de hiç benzindeyse zorlayarak çalışıyor. Motorun sıcak soğuk olması farketmiyor. Çekişte yakışta sıkıntı yok. Sebep ne olabilir. Ankarada tavsiye edeceğiniz usta var mı?

  • Usta der ki:

   Aracınızda avans ayarı yapılması gerekir ve kammili sensörü varsa buna da bakılması gerekir. Aracınızda bu sorun kronik olarak en çok hava akışını kontrol edememekten kaynaklanır.

 • mustafa selim şahin der ki:

  iyi günler. 2011 model i20 troy lpg li aracım su an 84 binde. motorda özellikle ısınınca arada gelip giden bir sarsıntı oluyor. seyir halinde araç ta tekleme oluyor. kerkinme ve sarsıntı oluyor. sanayide özel servise götürdüm. subap ayarı gerekiyor dedi. hyundai yetkili servisi ise motor iyi sadece lpg filtresi ve bujiler değişecek dedi. değişti. sorun kalmadı zannettim ama 1 hafta sonra yine başladı. yetkilli servis motorda sorun yok derken sanayideki özel servis bana subap ayarı öneriyor. sizin görüşünüz nedir? iyi çalışmalar..

 • Nasuh der ki:

  İyi günler aracın 1994 model Opel astra gl hatchback araçta gaza az dokundugumuzda 1000-2000 devir arası tekleme yapıyor enjektörler yeni değişti fakat tekleme yapıyor usta ondan kaynaklandığını söylemişti sorun nedir yardımcı olursanız sevinirim

  • Usta der ki:

   Benzin enjektörleri mi yoksa lpg enjektörlerinden mi kaynaklanıyor bahsettiniz anlayamadım. Ama bu arıza genelde ateşleme sistemi kaynaklı artaya çıkar önecelikle ateşleme bobinlerine, buji kablolarına bir baktırın derim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir