Otomobil Hakkında Herşey Burada
Get Adobe Flash player
Sponsorlu Bağlantılar

Peugeot 307 Sw Otomatik Şanzuman Arızası

Peugeot sw otomatik şanzuman karakteristik her şanzumanın yapmış olduğu vuruntu arızasını yapmaktadır.Bunun sebebi selenoid valflerin yeni nesil atf şanzuman yağlarına uyum sağlayamamasıdır.Şayet arabanızı hala orjinal selenoid valfle kullanıyorsanız ve yağ değişimini gerçekleştirdiyseniz ve aracınızda vuruntu devam ediyorsa sorun şudur normalde 2.5-3.5 psı olması gereken yağ basıncı 2.5 psı’ın altına düşmüş demektir  yeterli basınç değerini yakalayamayan torkkonvertörü yüksek devire ulaşıldığında artan yağ basıncıyla karşılaşınca vuruntulu bir vites geçişi gerçekleştirir size tavsiyem bu seri arabalarda yağınız  mobil LT71141 olması gerekir.Şayet valfleri değiştirdiniz ama sorununuz devam ediyorsa yağınızı bu seri yağla değiştirin hiç bir sorununuz kalmayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not:Bu resim sadece örnek olarak yayınlanmıştır.

Bu yazı için yapılan aramalar

Peugeot 307 Sw Otomatik Şanzuman Arızası için 6 cevap

 • sedat der ki:

  Mrb ustam. Benim arac pejo 307 triptronik 2006 model. Aracimda gazi kesince araba sanki one atiyor vuruntulu bi ses geliyor. Bi de bazen gec devir atiyor 4000 den sonra ne yapmaliyim

  • Usta der ki:

   Bu bahsettiğiniz arızanın ikiside aslında aynı sorundan kaynaklanmaktadır. Aracınızda Lpg mevcutsa bu sorun kam mili sensörü kaynaklı türeyen bir zamanlama hatasıdır. Değişim yapılması sorunu çözmez. Lpg sistemi aracınıza uyumsuz demektir ve yapılması gereken Lpg sistemini ya değiştirmek yada iptal etmek olacaktır. Motor arıza lambası yanıyor mu bunu merak ettim doğrusu. Birde aracınız hakkında teknik bilgi atarsanız sevinirim.

 • hakan özdemir der ki:

  Merhaba;
  Öncelikle verdiğiniz ve vereceğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim, benim 2004 model 100bin km lavato marka lpg li otomatik bi 307 sw aracımvar. Araç durur vaziyette vitesin her konumundan R konumuna geçtiği zaman vuruntu yapıo, motoruda bi hoplatıo sanki. Sürüş esnasında nadir olmakla beraber hangi anlarda yaptığını hatırlayamıorum ama yine buna benzer vuruntuyu hissediorum sizce bu durum neden kaynaklıdır?
  İyi çalışmalar..

  • Usta der ki:

   Aracınızda Porsche marka triptonik şanzuman bulunmakta. Bu şanzumanda Arge çalışmaları sizin araçta sadece soğutmanın yetersiz olduğunu göstermiştir. Vuruntu olayının en büyük sebeplerinden birisi soğutma, ikincisi selenoid valfler, üçüncüsü ise şanzumanın iç keçelerinde meydana gelen dahili kaçak sonucu oluşan basınç kaybıdır. Sıraladığım bu üç sebebin asıl nedeni şanzumanda oluşan aşırı ısınma sonucu iç keçelerin kaçak yapması aslında zamanla selenoid valflerin yeterli basınçta çalışmamasından kaynaklı vuruntudur. Sorunu kökünden çözmek istiyorsanız radyatörü bir üst versiyon yani 2007 model veya 2008 model 307’nin radyatörüyle değiştirerek iç keçelerin değişimini ve şayet selenoid valf çıkışları bu işlem sonucu yetersiz basınç aralığında ise onlarında yeni nesil selenoid valflerle değiştirerek şanzumanın Ecusunu yeniden senkronize etmek benim kanımca kusursuz bir iş ortaya koyacaktır tabi ki güvenilir ellerde yapılmak kaydıyla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>