Otomobil Hakkında Herşey Burada
Get Adobe Flash player
Sponsorlu Bağlantılar

OTOMATİK VİTES ARABA NASIL KULLANILIR ?

1. Adım
Gaz ve freni tanıyın

Gaz ve fren pedallarını tanıyın. Otomatik vites arabalarda sadece iki pedal vardır. Sağ taraftaki gaz, sol tarafta olan da frendir.
UYARI
Gaz ve fren pedallarını sadece sağ ayağınızla kullanın. Sol ayağınızı hiçbir zaman kullanmayın.
2. Adım
Vitesi tanıyın

Vitesteki harflerin anlamlarını öğrenin. Araba modeline göre tam otomatik viteste P, R, N ve D harflerinin dışında 1, 2 ve 3 rakamları da olabilir. P araba park halindeyken, D ileri gitmek için, R de geri gitmek için kullanılır. N boş vites, 1, 2 ve 3 de sabit viteslerdir.
İPUCU
Yarı otomatik vitesler hemen hemen her marka için Tiptronik, Multimode, Steptronic gibi farklı isimlere sahiptir. Bu vites tiplerinde, vites artırıp düşürmek için + ve – olmak üzere, iki konum daha bulunur.
3. Adım
Aracı çalıştırın

Vites P’de iken aracı çalıştırın. Kimi araç frene basmadan önce çalışmaya başlamaz. Bu gibi durumlarda frene basın ve arabayı öyle çalıştırın.
4. Adım
İleri gidin

İleri gitmek için vitesi D konumuna getirin. Ayağınızı frenden kaldırın ve yavaşça gaza basın. Hızlanmak istediğinizde gaza daha fazla basın.
İPUCU
Araç sollama gibi durumlarda daha kısa sürede hızlanma ihtiyacı duyarsanız, gaza sonuna kadar basın. Araç, vitesi düşürüp daha hızlı ivmelenecektir.
5. Adım
Sabit vites ile gidin

Hızlanmanıza rağmen vitesin yükselmesini istemediğiniz durumlarda hızınıza göre; vitesi 1, 2 veya 3 konumuna getirin. Bu konumdayken vites daima sabit kalır. Mesela dik bir yokuşu inerken ya da çıkarken, düşük bir viteste gitmeniz gerektiğinde bu konumları kullanabilirsiniz. Yarı otomatik viteslerde ise vitesi manuel konuma getirerek, sabit viteste gidebilirsiniz.
6. Adım
Geri gidin

Araba durur konumda iken, frene basıp vitesi R konumuna getirin. Ayağınızı frenden çekip yavaşça gaza basarak, geri geri gidebilirsiniz.
7. Adım
Aracı durdurun

Frene hafifçe basarak aracı durdurun. Araç tam olarak durduktan sonra, vitesi N konumuna getirin. Uzun süreli duracaksanız, vitesi P konumuna getirin. Bazı arabalar vitesi P’ye getirmeden kontağı kapatmanıza izin vermez.
Özellikle yoğun trafikte sağladığı kullanım konforu ile siz de otomatik vites arabaları tercih edebilirsiniz.
Bu yazı için yapılan aramalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar
Advertorial