Otomobil Hakkında Herşey Burada
Get Adobe Flash player
Sponsorlu Bağlantılar

EDC OTOMATİK VİTES ŞANZUMAN NEDİR?

Arkadaşlar bu yeni nesil şanzımanda eski nesile göre tüm işi yapan tork konvertötü bulunmuyor, onun yerine Şanzıman motordan gelen gücü yani torku belirleyip yol şartlarına ve istenilen güce göre hesaplayıp en uygun vitese geçiyor.Bunun yanında EDC Vites‘te iki tane kavrama sistemi bulunuyor birinci kavrama sistemi 1-3-5. viteslerde diğer kavrama ise 2-4-6. viteslerde çalışıyor. Dişliler iki adet konsantrik grup mili (her biri bir kavramaya bağlı) ve iki adet kamalı mil üzerinde hareket ediyor.Dişlilerin birbirine geçmesi, tıpkı manuel vites kutusunda olduğu gibi senkromeçlerle yapılıyor. 153_0 İşlemcinin kumanda ettiği elektrikli iticiler senkromeçlerle kavramaları yönetiyor. EDC şanzıman, motordan gelen torku kavramalardan birincisinin geçtiği dişli ile iletirken, diğer kavramayı bir üst vitese geçmiş olarak hazır bekletiyor. Sistemin işlemcisinden gelen komutla, 290 milisaniye içerisinde motor torku diğer dişli üzerinden aktarılmaya başlanıyor. Bu sayede vites geçişleri sarsıntısız ve sessiz oluyor. Ayrıca EDC vitesler hem yakıt ekonomisinde çok iyi hem de hem manuel hem de otomatik modda kullanabiliyorsunuz. ister – + tuşlarıyla vites atın isterseniz klasik otomatik viteslerdeki gibi  P-R-N-D modlarını kullanın.Bu tip şanzumanda tamir ve idamesi daha kolay olmakla birlikte teknoloji olarak yaygın bir hale geldiğinde hem maliyetler çok daha düşük olacak hemde bu teknolojilnin idamesi sıkıntısız bir şekilde işleyecektir.Önümüzdeki senelerde kullanıcılar bu teknolojiyi çok daha yakından tanıyacaktır EDC şanzumanın diğer teknolojilerden en büyük avantajları:

1.Yağ basıncını dengede tutmak gibi çok hassas bir sorunu olmaması

2.Vites geçişlerilnde devirde akselarasyon yani sarsıntı olmaması

3.Sabit bir devir akışı sağladığı için daha konforlu ve daha az yakıt sarfiyatı

4.Bakım ve idamesi çok daha kolay olması.

5.Manuel modunun her koşulda kullanılıyor olması

6.Bakımının yağlı tip otomatik viteslere göre daha sorunsuz bir sistem olası

 

 

Bu yazı için yapılan aramalar

EDC OTOMATİK VİTES ŞANZUMAN NEDİR? için 4 cevap

 • yasin onur der ki:

  Merhaba ustam dizel renault clio edc aracım var araçta vites d konumuna geliyor ama kavrama yapmiyor harekete gecmiyor acaba neden olabilir Teşekkürler

  • Usta der ki:

   Edc şanzumanda D pozisyonunda aracın hareket etmeme sebebi nedir ?: Bu sorun Ecu sisteminde D Pozisyonu algılamam sorunu olabilir. Kayıtlarına bakılması gerekir. Basit bir switch arızasıda olabilir farklı bir arızada. Aracınızı yetkili servise çektirin bu şanzumanlara şuanda dışarıda vakıf değiller.

 • Özgür Can der ki:

  Ustacım 1.2 120 beygir clio4 EDC sahibiyim sorunum şu. Düz vitesli bir araba düşünün hafif meyilli bir yokuş çıkıyorsunuz 5 le çıkıyorsunuz araba zorlanıyor fakat vites düşürmüyorsunuz, sonra araba “tak” edip sizi ayağınızı gazdan çekip vites düşürmek zorunda bırakıyor, aynen otomatik vites EDC de bunu yaşıyorum, servise gittim yazılım güncellemesi yaptılar yine değişmedi, arabanın ilk aldığım güne göre performansının düştüğünü de söylemeliyim, bir alakası olmayabilir ama yine de söyliyeyim, klima tam sogutmuyordu o giderildi ve motor kulakçıgı ses yapıyordu o değişti, (problem bu arızalar yetkili serviste giderildikten sonra başladı) acaba bunları yaparken arabanın performaqnsını etkileyecek bir şey mi yaptılar yanlışlıkla diye söylüyorum. Ban EDC değilde bir performans sorunu gibi geliyor, sen ne dersin Ustacım?

  • Usta der ki:

   Merhabalar Özgür bey. Şanzumanda tam olarak arızanız ne onu anlamadım. Bir alt vitese vuruntulumu geçiyor veya geçişte ne hatası var bunu net yazmanız gerekir. Anlattığınız olaydan şunu anlıyorum rampa çıkarken vites düşüşleri yersiz ve geç oluyor. Şayet bu tür araçta bayılma ve devir yakalayamama sorunu varsa buna devir okuyucular ve hissedicilerin değişimi ve faliyet kontrolüyle başlamak gerekir. Size tavsiyem garantiniz devam ederken bu işin peşini bırakmayın ve sonuca ulaşana kadar işi gücü bırakın ve yetkili servisin başına ekşiyin özgür bey. Edc konusunda çalışmalarım halen devam ediyor arıza kodu felan yakalarsanız geri dönüş yapın çünkü uygulamalarda farklılıklar yaşana biliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sponsorlu Bağlantılar
Advertorial