Otomobil Hakkında Herşey Burada
Get Adobe Flash player
Sponsorlu Bağlantılar

ARAÇ İÇ DETAYLI TEMİZLİK NASIL YAPILIR

ARAÇ İÇİ DETAYLI TEMİZLİK NASIL YAPILIR…?

 Araç temizliğini iki farklı bölümde ele almak mümkündür. Bunlar aracın iç temizlşği ve kaporta temizliğidir. Aracın iç mekanının temizliği konusundan başlayacak olursak; öncelikle küçük bir süpürge yardımı ile kabası alındıktan sonra emiş gücü yüksek bir elektrik süpürgesi ile koltukların üst bölümünden başlayarak zemine doğru süpürme işlemi yapılmalıdır. Koltuklar üzerinde bazı lekeler var ise bunlar için geliştirilmiş özel spreyler yardımı ile temizlemek mümkündür.

Araç içerisindeki plastik yüzeylerin toz tutmaması için; öncelikle kaba tozunu kuru bir bez yardımı ile alırız. Daha sonra bu bölgeler için geliştirilmiş özel spreyler ile güzelce sileriz. Fakat yine de çabuk toz tutarsa aracımızın filtresinde ya da klimanın hava filtresinden içeriye toz giriyor demektir. Bu durumda araç servise götürülmelidir.

Araç paspaslarının temizliği ise şu şekilde yapılır. Öncelikle paspas türünüz kauçuk mu yoksa halıfleks tarzında mı ona göre bir temizleme işlemi uygulanır. Kauçuk olanlar köpürtülerek fırçalandıktan sonra iyice durulanmalıdır. Halıfleks tipinde olanlar ise elektrikli süpürge vasıtasıyla temizlenmelidir.

Aracın kaportası temizlenirken, bu işlemler için özel olarak üretilmiş temizlik malzemelerini kullanmalısınız. Bulaşık deterjanı, şampuan, el sabunu gibi kimyasallar aracın boyasına zarar verebilir. Kullandığınız sert süngerler küçük çiziklere neden olabilir ve uzun vadede paslanmaya sebebiyet verir. Aracı temizlerken bölge bölge ilerlemelisiniz, tüm aracı aynı andan köpüklerseniz durulamadan önce kuruyabilir ve boyaya zarar verebilirsiniz. Fırça yerine sünger tercih edilmeli, fazla bastırmamalı ve küçük daireler çizerek temizleme işlemini yapmalısınız. Aracın dışı tamamen kuruduktan sonra cilalama işlemine geçebilirsiniz. Yılda 2 kez yapılan cila hem boyanızı korur hem de parlak bir görüntü sağlar. Cila mutlaka temiz bir araçta uygulanmalı ve dairesel hareketler ile yapılmalıdır. Gerekli görüldüğü takdirde 2 kat cilada yapılabilir. Araca uygulanan pasta güzel bir görünüm sağlasa da boyayı incelttiği için sık uygulanması tavsiye edilmez.

Bu yazı için yapılan aramalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar
Advertorial