Otomobil Hakkında Herşey Burada
Get Adobe Flash player
Sponsorlu Bağlantılar

MOTORUN HARARET YAPMA SEBEPLERİ

Motor soğutma sistemi parçaları ve görevleri

1. Soğutma sıvısı:Üretici firmaların hepside motor içerisinde dolanacak soğutma sıvısının su antifiriz değilde saf antifiriz olarak belirlemiştir bunun nedeni ise su içerisinde bulunan kireç ve tortuların zamanla soğutma kanallarını tıkayarak sistemde gerekli soğutmanın yapılamayışı sonucu motorun uzun vadede’de olsa hararet yaparak hem çok yakmasına hemde bir süre sonra motorun elden çıkmasına neden 0lmaktadır
2. Su kanalları zamanla tıkanacak olan su kanalları görevini yapmaz hale gelecektir bunu önlemenin tek yolu aracınıza saf antifiriz kullanmak olacaktır şayet bugüne kadar sulu karışım kullandıysanız size tavsiyem motorunuzun soğutma sistemini temizleyen özel sıvılar ve cihazlar piyasada mevcut bunları kullanarak soğutma kanalları ve suyun dolaştığı tüm sistemde bulunan tortuları temizleyebilirsiniz
3. silindir kapak contası: hararetten en fazla etkilenen, oldukça dayanıklı bir yapısı olan parça.silindir kapağı ile bloğu arasında suyun karışması engeller. araçta su eksiltme sıkıntısı varsa contaya da bakmak iyi olur.
4. devir-daim pompası: Soğutma sıvısını sistem içerisinde çevirme görevini yapar devrini ise motordan alır arızalandığında ya ünitenin bulunduğu bölümün dibinde su tortusu izi veya radyatörde su eksiltme olarak kendini gösterir
5. Termostat:Termostat motorla radyatör arsında bulunan ve soğutma sıvısı ile motor arasında birtür kapı görevini yapan motorun çalışma sıcaklığına gelene kadar radyatörle motor arasında antifiriz akışını keserek motorun çalışma sıcaklığına ulaşmasını sağlar.Doğal olarak arızalandığında motorunuz hararet yapmaya başlar veya sürekli açık pozisyonda kalır ve motorunuz geç ısınacağından sarsıntılı çalışır aracınızda gaz sistemide varsa değişik komplike arızalar ortaya çıkarma ihtimali yüksektir.

6.fan: Fan sistemi fan müşürü sayesinde sistemde dolaşan soğutma sıvısının sıcaklığını ölçer ve sıcaklık 95′c derecenin üstüne ulaştığında fanı devreye sokarak harareti düşürür eğer görevini düzgün yapmazsa hararet göstergesi yine yükselir fan sistemi kesinlikle belirli aralıklarla sistem faliyet kontrolü yapılmalıdır yoksa sizi yolda bırakabilir.                                                                                                                                                                                                     7.Radyatör:Sistem sıvısının depolandığı ve soğutulduğu parçadır içerisinde çok hassas ve dar soğutma kanalları olduğundan belirli bölümlerinde meydana gelecek çökükler sistemin soğutma performansını etkileyecektir radyatör peteği belirli bir süre aralıklarla ya temizlenmeli veya 10-15 sene sonra yenisiyle değiştirilmesi sistemin soğutulması ve performans verimlilik açısından çok etkili olacaktır sonuçda nadir aralıklarla bile hararet çizgisine yaklaşan bir motor çok geçmeden bunun eksilerini kullanıcısını farklı arızalarla yansıtacaktır sonuçta harareti yükselen araba kademeli olarak çekişten düşeceği için daha çok gaz pedalına basılacaktır buda yakıt sarfiyatını artıracaktır.

MOTOR HARARETİ NEDEN YÜKSELİR?: Su eksiktir:Sürekli sistemde su eksiltme varsa nedeni bulunmalıdır Radyatör soğutma kanalları tıkalı olabilir.Devir daim arızalı olabilir.Termostat arızalı olabilir,Kullanma şekli ve hava sıcaklığı nadirde olsa arada hararet yapmasına neden olabilir. Eğer aracınızın motoru hararet yaptıysa kesinlikle motoru stop etmeyin öncelikle rölantide beklemede kalın ve motor kaputunu açın ve fan sistemi çalışıyormu kontrol edin ve arada bir göstergeye bakın eğer düşüş gözlemliyorsanız soğutma sisteminizde bir parça niyadını doldurmuş ve sizin onu değiştirmenizi bekliyor demektir hararetiniz belirli bir oranda düştükten sonra aracınızı fazla zorlamadan en kısa zamanda bir tamirciye götürün.

Bu yazı için yapılan aramalar

MOTORUN HARARET YAPMA SEBEPLERİ için 285 cevap

  • Usta der ki:

   Motorun devir daim yapmaması çok ilginç silindir kapak contasının değişimi biraz saçma olmuş bu işlem için.Motorun devirdaim işleminde çalışan üniteler termostat, devirdaim ve radyatör sistemsel olarak faliyet kontrolü yapıldı ve hala sıkıntı devam ediyorsa motor bloğu içerisinde soğutma kanalları çok daralmış veya kısmen tıkalı demektir.Bu tür arızalar şayet parçadan çıkmazsa motorun tüm soğutma sistemini temizleyen cihazlar var bu temizlik üniteleriyle iki veya üç kez motoru temizletin sorununuzu kesin çözecektir.yukarıda bahsettiğim sistem parçalarından herhangi biri sağlıklı çalışmıyor da olabilir yani malzemeyi yeni takmış olsanız dahi nadirende olsa çalışmama ihtimali var.Bu komplike bir arıza ama çözüm basit devirdaim,termostat,radyatör kanalları ve soğutma kanalları gözden geçirilmeli

 • Mehmet BORAN der ki:

  Benim sorunum eskişehir sarar toyota serviste 1998 model xei corolla ya antifriz konulduktan sonra araç çalıştırılınca radyatör kapak altındaki tahliye borusunda taşıma kabına sürekli olarak suyu boşaltması.Servis radyatörün kapağının takıldığı yerde erime meydana geldiğini ve kapağın sağlam olduğunu ama radyatörün ağzında arızanın olduğunu ve aracın daha önce hararet yaptığını.Bundan dolayı radyatörü değiştireceklerini söylediler.Doğrumudur

  • Usta der ki:

   Öncelikli olarak araç hararet yaptığı için radyatör değişmesi farklı nedenlerden ötürü olası gözüküyor.Zaten aracın motorununun çalışmasında bir sıkıntı yok ve soğutma sıvısının devir daiminde bir sıkıntı olarak yedek depoya sürekli bir sıvı aktarımı sorununda radyatör doğrudan değiştirilir.

 • ahmet gezer der ki:

  Benim aracim renout 9 burodway radyatör e su besleme deposun daki su seviyesi normal ken radyatör den depoya su doluyor , vede çık hava yapıyor. Hararet seviyesi çok yüksel miyor. Neden dir

  • Usta der ki:

   Renault 9 Brodway arabanızda yedek antifiriz deposuna su dolmasının iki sebebi olabilir birincisi termostat arasıra takılma yapıyor veya tamamen açık kalıyor olabilir. İkincisi radyatörün dönüş hattında bir tıkanıklık meydana gelmiş olabilir.

 • Kadir der ki:

  merhabalar..aracım citreön xsara 1.6 16vlf 2001 model.arabanın suyu tam eksilme yok.. aracım ile uzun yol yapmadığım halde kendi kendine.kafaya eserse stop uyarı ışığını yakıyor.. ve fanı devriye sokuyor.yol bilgisayarı motor sıcaklığı yüksek diyor.. daha 5 kilometre yol yapmadım.

  aynı arızayı aracı aldığım 3cü gün yaptı..evin etrafında bir tur attık..800mt civarı..araç birden stop uyarısı vermiye başladı.. fanı devriye soktu.. hararet ibresi düştü aşağı..
  tam tersi olması lazım, hararet yaparsa ibre yukarı çıkması gerek ..milletinki yukarı çıkar bizimki aşağı düşüyor.. :)

  özel servise götürdük..bunun beyninde sorun var dedi..beyinciye gittik..o ustanın proğramı eksi beyine giremez dedi..beyinci hatayı sildi teslim etti aracı bize..
  tavsiye olarakta hararet müşürünü bir değiştirin dedi..orjinali ile değiştirdik.. 80 90 kilometre yaptık 2 3 hafta içersinde..

  yine aynı stop uyarı arızasını vermiye başladı..

  bu araba nın motoru tam ısınmamışken..neden motor sıcaklığı yüksek der ve fanı devriye sokar?

  kısa yol yapmışım 800mt stop uyarısı veriyor..motor sıcaklığı yüksek deyip fanı çalıştırıyor. ama hararet ibresi en aşağıda kımıldamıyor..
  araç normale döndüğünde hararet gösterge ibreside çalışmıya başlıyor..bunuda belirteyim..

  sizce bu arabanın sıkıntısı ne olabilir? ömrümde birkez araba aldım..daha 3cü gününde sıkıntı verdirmeye başladı..aynı arızayı 3 4 sefer yaptı..

  teşekkür ederim
  saygılarımla Kadir

  • Usta der ki:

   Merhabalar Kadir bey Citreön motor arıza lambası yanması ve stop ikazı üzerine aracın stop etme sebepleri nelerdir?, fan neden devreye girer. Motor soğutma sisteminde fanın devreye girmesini müşür sağlar fakat müşür devresini kontrol eden beyin ve tesisatın herhangi bir şekilde yanlış bağlanması bu şekilde bir arızaya sebep olabilir. İkinci bir sorun ise termostatta takılmalar veya devirdaim pompasında sorun olama ihtimalide olabilir. Aracınızın Ecu arızasına bakıldımı bu bizim için çok önemli çünkü arıza panelinde soğutma sistem kaynaklı bir arıza olmama ihtimalide yüksek.

   • Kadir der ki:

    cevabınız için teşekkür ederim..dün mesaj yazmıştım ama nedense çıkmadı..tekrar yazayım..

    ben tahminize göre 2. şıkta takılı kaldım..termostat ın takılı kalması..çünkü sorun bir geliyor bir gidiyor.. kendi kendine 2 kere düzelmişti araç..belkide termostat takılı kalıyor arada bir..
    faz müşürünü orjinali ile değiştirdik..
    arac ilk arıza yaptığında özel servis vasıtası ile beyinciye götürdük..beyinci bu arabanın beyni daha önce açılmış..kapatılırken iyi kapatılmamış ve içine su almış dedi..dolaysıyla fan ile bağlantılı bölümde kararmalar ufak defek yanıklar oluşmuş oksitlenmiş dedi..temizledim tamir ettim dedi..şuan için bilgisayarda araç arıza göstermiyor dedi..
    3 hafta sonra tekrar aynı arızayı verdi..kısa yol 4 kilometre yol aldıktan sonra..
    gösterge panelinde kırmızı stop uyarı ışığı yanıyor..hararet kırmızı ışığı yanıyor ama hararet ibresi en aşağıda!! ve fanı devriye sokuyor.. araç şuan arızalı şekilde yatıyor..kontağı çevirdiğimde.. stop uyarı ışığı + hararet kırmızı ışığı yanıyor.yol bilgisayarı motor çok sıcak diyor..daha 30 saniye olmadı çalıştıralı.!! ve fanı devriye sokuyor.. arıza bu hocam..
    aracı biz yeni aldık.. 200 kilometre ancak yol yapmışızdır kendimiz..
    beyinci beyinde sorun yok diyor..sorun olsa hatayı kolay kolay silemem diyor..şaştık kaldık..sanayinin en iyi elektrikçisine göstermiştim bir ara.en iyi usta kim diye sorsanız o adamı işaret ediyorlardı..herşey beyine çıkıyor demişti..beyinciye göster dedi..
    beyincide beyindeki ilk arızayı giderdik dedi..( beynin içine su alıp kısa devre yaptırması ) bunun dışında beyinde sorum yok diyor bize..

    devirdaim pompası fikrinide hatun da söylemişti bana..resim yüklüyeyim size sorayım istedim..bu termastat aracın neresinde ve devirdaim pompası diye..ama görüyorumki dünkü mesajım ulaşmamış size..

    ben manavgat tan yazıyorum..burda ahım şahım iyi usta bulmak zor hocam…şahin ustası çoğu..geçen yıl hyunday için 2500tl döktük burda.yapamadılar.en son memleketimde yaptırmıştık..parça değiştire değiştire arızayı bulmaya uğraş veriyorlar..
    aracımızdan çok memnunuz..işte bu stop uyarı ikazı arada bir çıkınca hevesimizide kırdı..teşekkür ederim

 • ersin der ki:

  merhaba kadir bey sorum şu 93 model 1.3 siteyşın toyata korolla arabam var antifirizini yeni değiştirmiştim fakat 1 hafta içinde boşaltmış farketmedim bi arkadaşım radyatör tıkayıcı toz ve tekrar antifiriz al dedi aldım ve berber tozla kullandık fakat gene akıyor özeellikle çalışınca ne yapmamı tavsiye edersiniz

  • Usta der ki:

   Kolay gelsin Ersin bey bu arkadaşlarımız ve söyledikleri olmasa var ya halimiz harap:))) Radyatörde kaçak varsa sorunu bu şekilde çözmek imkansız eskiler yumurta çak geçer derdi ama artık devir çok değişti. Radyatörün tamirini dahi önermiyorum çünkü radyatör hassas bir ünite tamir esnasında kanalların tıkanma ve ısıdan dolayı petekler içerisinde bozulma meydana gelebiyor ve çoğu zaman tamirden yaklaşık 1 sene içerisinde tekrar kaçırıyor ve tamire verdiğiniz para çöpe gidiyor bence yenisini taktırın ve taktırma işlemi yaptırmadan önce sizin yerinizde olsam 50 Tl daha fazladan verip motor soğutma kanallarınıda özel mayisiyle temizletir ve sorunu kökünden çözerim.

 • murat der ki:

  merhabalar
  yaklaşık biray önce antalyadan 2008 model chevrolet rezzo marka araç satın aldım aracın kontrollerini yaptırdım ve hiç antifiriz yoktu ustanın tavsiyesi ile kırmızı antifiriz koydurdum
  erzincan a doğrunyola çıktım yaklaşık 250 km sonra motor ve radyatör arasındaki lastik hortum patladı ve hararet yükseldi hortumu ve termostatı değiştirdik ve yola devam ettik 600km gittikten sonrada bukez başkabir hortum sanırım kalorifer sistemine giden hortum patladı ve hareret yaptı yolda kaldım sivasta hortumu değiştirdik ilkdefa antifiriz kpnulduğu için olabileceğini ve piston kapak contalarının arızasından dolayı olabileceğini söylediler
  şuan aracımı şehir içinde kısa mesafelerde kullanıyorum
  bu konuda ne yapabilirim yardımcı olur yol gösterirseniz sevinirim
  teşekkür ederim

  • Usta der ki:

   2008 Model Chevrolet Rezzo neden hararet yapar: Bu bahsettiğiniz işlem araçların bakım usullerine dikkat edilmeden kullanılmasından kaynaklanır. Uzun süre suyla çalışan bir sisteme antifiriz atarsanız tabiki her yerden veriştirir. Size tavsiyem arabanızı sağlam bir ustaya götürün ve havasını suyunu termostadını tamamen orjinaliyle değiştirin arabanızda bir sorun yok en kısa sürede dediğim işlemi yaptırın. Yeni nesil arabalarda hava alma işlemi kusursuz yapılmalıdır.

 • ali der ki:

  merhaba hocam bende palio araç var hararet artmıyr a bır sey artıyor zorlayınca ceyrek oluyor max. termostat acık kalıyor dıyıcem ama kalorıfer sıcak ufluyor baya kalorıfer normal ufluyor sıcaklıgı falan normal yanı anlamadım gıttı musur mu ? termostat mı bı yer mı tıkalı yoksa?
  tesekkurler…

  • Usta der ki:

   Arabada düşük hararette çalışma problemi ve sebepleri: Merhabalar Ali bey bu sorun havaların çok soğuk gitmesinden kaynaklanan bir problem asıl sebebi piyasada mevcut termostatların kalibrasyon değerlerinin o kadar hassas olmamasından kaynaklanıyor. Şayet termostadı bir üst değerdeki termostatla değiştirirseniz bu arıza düzelecektir ama bu seferde yaz aylarında sorun yaşarsız. Bu şekilde binmenizde pek sağlıklı değil hem yakıt sarfiyatını artırır hemde motor çalışma sıçaklığına erişemediği için aşınma yönünden motora zararı olur.

 • Yasar der ki:

  Merhaba usta bende 2000 modl corsa var arabamda trafıktykn haralet yukselıyo 100e cıkıyo su eksıltmıyo fanda 95te falan calısıyo daha once tamırcıme sordm bunlarda 100e kadar normal dedı trafıkten cıkınca hemen dusuyo bu normalmı ne yapablırm (tesekurler)

  • Usta der ki:

   2000 model corsa hararet yapma sorunu: Bu seride hararetin sürekli 100 dereceye çıkıp tekrar düşmesi yoğun trafik ve dur kalklarda normal bir harekettir fakat normal akış halinde bu hareket süreklilik arz ederse bu bir arızadır. Sebebi düzensiz çalışan termostat sistemde hava olması ve soğutma sıvısında bozulma olarak sıralamak mümkün antifiriz-su oranının düzensiz olmasıda sistemi olumsuz etkiler ve yorar.

 • murat focus der ki:

  slm arkadaşlar bende 2004 model focus var hararet sorunu var. sürekli yapmıyor arada hararet kırmızıya vuruyor ayağımı gazdan çekiyorum bi kaç saniye sonra yavaş yavaş normal yerine geliyor fanda açıyor yüksek kademede TERMOSTAT DEVİRDAİM HARERET MÜŞÜRÜ hep değişti ama hiç bi usta çare bulamadı silindir kapak contası diyorlar ama ondan yapacağını zannetmiyorum kompresörden bakıldı bilgisayar üzerinden conta sağlam gösteriyor bilgisi olan usta bi arkadaş yardımcı olursa duacısı olurum

  • Usta der ki:

   2004 Fort Focus hararet sorunu ve sebepleri: Kırmızı noktaya kadar dayanması anormal bu sorunu çözmenin en kolay yolu soğutma sisteminin komple temizlenmesi ve şayet aracınızda Lpg varsa o hattında kontrol edilmesi şart daha sonrasında sistem havasının tam olarak alınması konusunda profesyonel bir usta veya yetkili serviste kapalı sistem olarak havanın net olarak alınması gerekir. Size tavsiyem sürekli bu arızada her şeyi denedim çıkılmaz bir hal aldı kanısına kapılmayın arızanın muhtemel sebebi saydığım işlemler esnasında kendini eleverecektir. Bahsettiğim sistem temizleme cihazında sirkülasyon olmazsa zaten arızalı parça açıkça ortaya çıkar.

 • murat focus der ki:

  ustam tavsiyen için teşekkürler ama bana bu şekilde yardımcı olan usta bulamadım adanada gezmediğim yer kalmadı ben gidip ne diyeyim ustaya ne gibi işlem yapın diyeyim

 • ÖZER der ki:

  Merhabalar
  Aracım 98 model renault rna19 1.4 bugun aracımla seyir halinde iken hararet yaptı.
  Aracın hararet göstergesi 90 ın üzerine çıkmamışken hafif duman attı kaportadan yaklaşık 1.5 km sonra eve geldim ve motor kaputunu açtığımda yedek depo kapağının ortası delinmiş kapağın üstü komple yoktu aracın fanı çalışır durumda kapak delik olduğu için içinde su kalmamış. ne yapmam gerekiyor yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Usta der ki:

   1998 Renault RNA yedek depo kapağının delinmesi ve yedek antifiriz deposunda sıvının boşalması: Bu o kadar büyütülecek bir sorun değil ama kapağın yenisini takmadan aracınızı çalıştıramazsınız. Sıfırını sanayiden alın ve aracınızı çalıştırıp ustanıza gidin muhtemelen hiç bir arızanız yok ama devirdaim ve termostatın çalışmasına bakılması şart. Genelde bu arızayı depo kapağı eskidiğinde yapar fakat işi şansa bırakmamak gerekir.

 • yunus ÇOŞGUN der ki:

  Aracım 93 1.6 Kartal aracı rolantiye bırakınca kendi kendine. Hararet yükseltiyor hele 1 ve 2 vites gidince hemen yükseliyor suyunda felan baktım eksik yok hararet yükseltip fan acıyor sürekli nedeni ney olabilir

  • Usta der ki:

   Motorda hararet neden yükselir?: Motorun çalışma prensibi olarak belirli bir devir ve tork üretimi esnasında devir daimde oldukça yüksek devirlerde döner ve motor kolay bir şekilde soğutulur ve ideal çalışma sıcaklığını yakalar. Fakat araç rölantide çalışırken devirdaimin sirkülasyonu yetersiz kalır ve bu durumda fan devereye girerek motorun soğumasına yardımcı olur. Soğutma sisteminde hava varsa bu hararetin yükselme olayı oldukça sık aralıklarla gerçekleşir sistemin havasının alınması ve antifirizine bakılması gerekir.

 • hamdi der ki:

  Merhaba benim 2001 model palio 1.2 s aracım var aracımda seyir halindeyken hararet çeyrek çizgisinde oluyor stop edip tekrar kontağı açtığımda hararet yarım çizgisine geliyor nedeni ne olabilir birde aracımda yüksek hıza çıkıldığında sarsıntı başlıyor hararet çok yüksekte gösterge azmı gösteriyor acaba

 • murat der ki:

  Aracim 98model Honda civic radyotor hortumları çok isiniyor sisiyor yedek su kabinda su eksiliyor hararet orta seviyeyi geçmiyor ama araç çekişten düştü motor soğukken çekiş iyi fakat isininca çekişten düşüyor termostat değişti üst kapak conta değişti radyor kapaği degisti fan musuru değişti sıkınti devam ediyor devirdaimde sorun olabilirmi yada radyotor kapağinda radyotr kapaği yan sanayi termostatta

 • Ethem der ki:

  bende 88 model yeni kasa doğan var düz vites araç iki kez hararet yaptı yağa su karıştırıyordu iki kez conta yapıldı ilk usta tanıdık olduğu halde pislik çıktı ikinci hakkını verdi yağ filitresi ile yağ pompası da değişti sıkıntı geçmedi yağ tahin gibi çok fazla su eksiktiyor araç ortalama 8 ila 10 km’de bir litre su katıyorum radyotore sıkıntı jontada kapakta değilmiş eksantirik dedi sanki usta ne yapabilirim

  • Usta der ki:

   88 Model Doğan Motor arızaları: Bir motor sürekli su eksiltiyorsa önce harici kaçak var mı iyi gözlemlenmeli. Motorda oluşan dahili kaçak conta, soğutma kanallarında çatlak ve blok üzerinde yapılan yanlış işlemlerden kaynaklanır. Sizin yapmanız gereken motoru sağlam ve kayıt tutarak size belge verebilen yani işlem için fatura kesebilen insanlara teslim etmek olmalıdır.

 • irfan der ki:

  bende 93 hyundai elantra var fan müşürü termostat radyotör ve kapağı değişti fan çalışırken hala hararet yapıyo nedenini bilen var mı yardımcı olursanız sevinirim ??

  • Usta der ki:

   Hyundai Elentra hararet yapma sebebi: Sistem havası tam anlamıyla alınmamışsa veya soğutma sisteminin sürekli hava yapmasına sebep olan bir durum varsa hararet düşmez.

 • ali aslan der ki:

  benim aracım 2010 model ford connect glx modli şikayetim devamlı kalorifer hortumunu patlatıyor bir yıl içerisinde üç defa patlattı acaba sebebi nedendir bşlgilerinize ihtiyacım var saygılar

  • Usta der ki:

   Arabada kalorifer hortumu neden patlar ?: Isınma hattı direk aracın göğsü içerisinde sıcak kalorifer hattına girer buraya da arcın dönüş hattı üzerinden gelir. Anladığım kadarı ile gelişte bir sıkıntı yok fakat üretici firma bu giriş çıkışlarda orifis (basınç düşürücü) ve yükseltici orjinal hortum ve aparatlar kullanır. Herhangi bir yerde yapılan işlemlerde bu malzemeler atılmış ve sistem direk bağlanmış olabilir. Diğer ihtimalde radyatör girişinde süzme işlevli filitreler dolmuş veya radyatör tamamen tıkanmış ta olabilir. Soruna çözüm bulamazsanız ve Ankara civarında oturuyorsanız tekrar yazın lütfen.

 • Erdal unaltas der ki:

  Aracım 93 model brodway.aracım garaj arabası pek kullanmıyoruz ancak şehir içi hararet çok yükseliyor,otomatik fan devreye giriyor.10 km gitmeden hararetin tavan yapması normal mi ? sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Usta der ki:

   93 Renault Brodway hararetin sürekli yükselmesinin sebebi nedir ?: öncelikler yüksek hararette arabanızı kullanmanızı tavsiye etmem. Bunun hem motora hemde diğer soğutma sisteminin, sıvının geçtiği her yere zarar verme olasılığı muhtemel. Hararetin sebepleri : Radyatör ve soğutma istemi hava yapmış olabilir, termostat takılı kalıyor olabilir, devirdaim kitlenmiş veya dağılmış olabilir. Bu saydıklarımın hepside üç kuruşluk şeyler fakat işlevleri büyük bir an önce baktırırsanız iyi olur.

  • Usta der ki:

   Mitsubishi I 300 sürekli hararet yapma nedeni: Bir araçta sürekli hararet sorunu ortaya çıkıyorsa kesinlikle ya rektefiye esnasında atlanan bir işlem yada soğutma sisteminde bir arıza var demektir. Bu gibi durumlarda tüketici haklarının sanayi sitelerinde belirlediği bilir kişile baş vurmak en garantili işlem olur şayet aracınız rektefiye edileli 1 yılı geçmedi ve faturanız mevcutsa. Motorda hararetin artması mekanik kaynaklı ise komple yeniden revüze edilmesi gerekir. Bu işleme soğutma sistem faliyeti tam olarak sağlandıktan sonra karar verilmesi en mantıklısı olur. Bu tür arızalarda direk olarak bu arızalıdır demek çok zor. Arıza takibi içi sağlam gözlemleme gerekir.

 • murtaza der ki:

  Ustam kolay gelsin 91doğan l arac alcam ama araç blok catlatmıs dışa dogru az bsey araç sahibinin dedigine gore pıston vurmus hemen stop etmişler tamir kurtarmazsa blok degıstırmek tafaş doganlarda en fazla ne kadara cıkar bıde ugrastırcak cok fazla zaman alcak bı işmidir şimdidfn tesekkur ederım…

  • Usta der ki:

   Motor bloğu çatlamış bir araca yapılacak işlem 3 gün sürer. Size tavsiyem sıfır blok alın ve sağlam işinin ehli bir tornacı bularak alıştırma işlemi yaptırın ki aracınızın çekişi ve performansı iyi olsun. Bu tür işlemlerde toplam maliyet hesabı önemlidir. İşlemin en ufak detayına kadar kağıda dökülerek hesaplanması gerekir. Yaklaşık olarak 1000-1500 arası bir masrafa tekamül eder.

 • ŞERAFETTİN AYDEMİR der ki:

  MERHABA, ARAÇ DACİA LOĞAN 1,4 BENZİNLİ; Hararetten Dolayı Motor conta yaktı Conta, Taşlama, Triger kayışı, sipop takımı değişmesi gerektiği söylenmekte ihçilik dahil tüm masraflar toplamı ne kadar olur.

 • halil der ki:

  meraba ustam benim BMW 316 i arabamın yolda devirdayım hortumu patladı değiştirdim ondan sonra araba 40 50 km gittinmi uzun yolda hararet yapıyor şehir içinde belli aralıklarla kullanıyorum hiç sorun yok ustalara gösterdim bi conta dan olabilir diyolar conta olsa yürümez diyolar bi türlü çözemedim bende motoru bilinmeden açılmasını isremiyorum gece serin havada 150 km gittinmi hararet yükseliyor 100 ün altında gittiğin zaman geri düşüyor sorun ne olabilir ustam şimdiden teşekkürler cevaplarınız için

  • Usta der ki:

   BMW 316 i arabalarda hararet sorunu ve çözümü: Bu şekilde yüksek devirlerde gözlemlenen hararet sorunlarında sistem havası tam olarak alınarak tekrar gözlemledikten sonra devirdaim ve termostadın çalışma faliyeti tam olarak alınmalıdır. Katalitik konvertör araçta mevcutsa tıkanması durumunda anlık ve sebebpsiz hararet gözlemlenir bu durumda katalitik konvertörün değişmesi veya farklı yollara gidilmesi gerekir bu yöntemleri burada yazamayacağım. Bu saydıklarımı sırası ile deneyin sorununuzu kesin çözecektir.

 • Hasan der ki:

  Hocam benden 2000 clıo var hararet ten arabanın hıc fan actıgını gormedım hararet sureklı 60 70 lerde yokuslarda bazen 80 goruyor ama fan acmıyor ve hortumlarda hafıf sıskınlık var nedenı ne olabılır hocam

  • Usta der ki:

   Arabada fan neden açmaz: Hararet müşürü fanın açmasını sağlar. Şayet hararet müşürü arızalı ise fan açmaz ve hararete okunan değer yanlıştır. Bunun akabinde sistemde bulunan termostat takılı kaldığı için motor sürekli düşük hararette çalışmak zorunda kalır ve yakıt sarfiyatı arttığı gibi motorda aşınma artar ve çekiş düşer. Soğutma sisteminde bulunan tüm parçalar birbiriyle mükemmel bir uyum halinde çalışır biri arıza yaptığında tüm sistem etkilenir. Size tavsiyem ivedi bir şekilde aracınıza baktırmanız.

 • osman der ki:

  benim 90 model kartal arabam var.hararet göstergem 110 gösteriyor ama araba hararet yapmıyor.ustaya götürdüm conta değiştirdi olmadı,fan müşürü değiştirdi olmadı,termostad değişti olmadı sorunum çözülmedi.acaba sorunu çözebilecek bir çözüm varmı.??

  • Usta der ki:

   Osman bey arabanızın hararet müşürüne bakılması gerekir. Ayriyetten 110 derece hararet yapan araba hareket etmez. Bence yanlış yapılan bir işlem var.

 • ertan2022 der ki:

  Selam arkadaşlar.arabam 97 model nissan primera gx 1.6 aracının sibab lastikleri değişti sekman atıldı.radyatör, fan ve termostat. Değişti buna rağmen hararet canı isterse yükseliyor canı istemezse yüksemiyor.su eksiltme yok fan çalışıyor ama hararet yükseliyor Bİ ÇARE Bİ FİKİR. Lütfen

  • Usta der ki:

   Aracınızda hararet kırmızı dat işaretine yanaşıyorsa sıkıntı var demektir. Size tavsiyem soğutma sisteminin havasını sağlam bir ustaya aldırmanız ve tekrar gözlem yapmanız.

 • kıvanç der ki:

  ustam1.2 palio kullanıyorum arabanın su eksilttiğini fark ettim 40 km yol yaptıktan sonra rölantide kontrol ettim sol 1.çıkışın oradan manifoldun alt kısmından su damlıyor bu neden kaynaklanabilir

 • Aydın der ki:

  Benim 1.4 otomatik getz marka aracım var. Aracımın termostatı, müşürü, devir daim pompası, motor kapak contası deişti kapak taşlandı, contanın altındaki düz zemin yağ haznelerinin olduğu zemin taşlanıp düzeltildi fakat hala sorunumu gideremediler. Aracım çalıştıktan bir süre sonra hararet yükselmeye başlıyor motor suyu bildiğiniz kaynıyor ve bi süre sonra motor suyu tahliye borusundan dışarıya atıyor daha ne yapılması gerekirki yada acaba yapılan bu işlerden birinde herhangibir sorunmu var mesela taşlamalar veya motor kapağı sağlam demişlerdi ama çatlak olabilirmi bu sebep olurmu cevaplarsanız sevinirim teşekkürler..

 • tayyip der ki:

  Ben araba ile 300 kilometre yol gittim yolda hararet çizgisi 3 kez kırmızıyı gördü gaza bastıgım zaman hararet yükseliyor gazdan çektiğim zaman tekrar hemen düşüyor fanı çalışmadı motor bloğundan su çıkmadı ama motor bloğunda çatlak var diyorlar bu nasıl oluyor

 • metin der ki:

  bende 2010 model 1.5 accent era var ikinci el aldım şimdi aracımla giderken kasise 1 . Videsle düştügümde aracımda ileri geri beşik gibi sallanıyo sorun nedir gaza yüklendinmi toparlıyo saygılar.

  • Usta der ki:

   2010 model 1.5 accent era motorda sarsıntılı çalışma sebepleri nelerdir ? : Bu bahsettiğiniz sarsıntı sebeplerinde devir saatini iyi gözlemlemek gerekir. Çünkü arıza motordan mı yoksa aktarma organları kaynaklı mı bunu iyi ayırt etmek gerekir.

 • serdar der ki:

  Ustam kolay gelsin bende 2000 ford fiesta var aracım rampa cıkarken hararet kırmızıya vurdu bende hemen durdum rolantide çalışınca ortaya geri geldi su kapagını açtım kaynama yoktu devam ettim sonra bir rampa çıkarken yine aynısını yaptı özel ford servisine götürdüm önce termostat ve gövdesi, rezistant sonra radyatörü yenilettim denedim yine oldu sonrada hararet müşürünü değştirdim hemen denedim yine oldu. sonra kalorifere giden boruları iptal ettirdim (düz bağladık) ama denemedim korkuyorum motoru yiyecem diye Ne Yapmalıyım Bilmiyorum arkadaşlar üstkapak çatlamıştır diyor ama olabilirmi? yağda eksiltme veya kopürme görünmüyor aracımdada antifriz yok su var şimdi antifriz eklemelimiyim adana da malüm havalar aşırı sıcak 2 yıldır böyle bi olay olmamıştı. saygılar yardımlarınızı arz/rica ederim. kolay gelsin.

  • Usta der ki:

   Merhabalar Serdar bey 2000 Ford Fiesta hararet yapma sebebi: Bu bahsettiğiniz motoru sıkıştırınca hararet yapma sorunu soğutma sisteminde hava veya ekzostda bir tıkanma gerçekleşmiş olabilir.

 • Murat der ki:

  Mrhb.lar ustam öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.88 model doğan aracımda fan calışıyor müşür kapatıyor yanlız radyotör su eksiltiyor yedek depodan su almıyor sizce neden olabilir

  • Usta der ki:

   Radyotör kanallarında tıkanma veya sistemde hava varsa yedek depodan su almaz. Sistem su eksiltme işlemi varsa zaten sistemde hava olma olasılığı yüksek. Sistemde bariz bir su kaçağı gözlemlenmiyorsa kaçak ya üst kapaktan yada devirdayim pombasından kaynaklana bilir.

 • mustafa der ki:

  Selamlar ustacim. Bugun e36 3.18 is aracim.in sehirdisnda kalorifer hortumu dipten patladi hemen farkedip stop ettim motorun sogumasini bkleyip bosalan radyotor suyunu tamamlayarak en yakin tamirciye zorlamadan araci getirdim. Parca skintisi ve uzun isciliginden dolayi kloriferi hortumunu iptal ederek duz baglanti yapti hic bir sorun ckmayacagini sadece klorifer devreye girmeyecegini soyledi sizin gorus ve onerilerinizi ogrenmek isterim kolay gelsin

  • Usta der ki:

   Arabanın Kalorifer hortumu patlarsa ne yapmak gerekir ?: Aracınızda bu olay başınıza geldiğinde şayet sızıntıyı komple kapatabiliyorsanız en sağlıklısı fakat kapatamıyorsanız klimanın sıcak seçimini tamamen soğuk pozisyona alarak komple off yapın ve eksilen suyu yerine ilave ettikten sonra en yakın tamircide bu hortumu değiştirin. Size tavsiyem şayet üşümek istemiyorsanız sağlam bir usta bularak kalorifer hortumunuzu taktırın.

 • Ahmet der ki:

  Merhabalar Ustam,
  Öncelikle bütün sorulara titizlikle cevap verip derdimize derman olduğunuz için çok teşekkür ediyorum, Aracım 99 Model Hyundai Accent 1.5 GLS, yaklaşık 9 ay önce yedek su deposu su kaynatıyordu, hararet normaldi, radyatöre bakıldı kanallarının tıkalı olduğu söylendi ve sökülüp radyatörcüye gönderilip işlem yapıldıktan sonra aracım düzeldi, fakat tekrar aynı sorun başladı 2 farklı usta bu sefer de üst kapak contasının değişmesi gerektiğini söyledi, başka bir usta radyatör ve yedek su deposu kapağını değiştirip denememi söyledi, yedek su depo kapağının altındaki plastik sıcakla komple yerinden çıkmış durumda bunun da etkisi olabilir mi? Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  • Usta der ki:

   99 Model Hyundai Accent 1.5 GLS neden hararet yapar ?: Bu sorunun başlıca sebeplerini size sıralayacağım: Termostat arızalanınca araç hararet yapar, fan devreye girmeyince araç hararet yapar, devirdaim tamamen kitlenince araç hararet yapar, radyatör tıkanınca araç hararet yapar, kapalı sistem soğutma sisteminde hava düzgün alınmayınca araç hararet yapar. Fakat hararet göstergesi normalken yedek su deposunu açmanızı kim söyledi merak ettim. Bir ikincisi motor çalışır halde zaten yedek su deposu pasınçlıdır ve buraya sistem fazlası soğutma suyu dolacaktır. Aracınızda yedek su deposunda bir taşma ve anormal bir şey dışardan gözlemlemedikçe açtıysanız ve su kaynar şerkilde taşmaya başladıysa ve bu işlemi aracı yeni stop ettirdikten sonra yaptıysanız bu tamamen normal. Size tavsiyem olayın nasıl gerçekleştiğini bana tekrar yazmanız.

 • AYDIN der ki:

  Selam 93 model şahin arabam var
  İki seneden beri bende bir yildan

  beri su eksiltiyor tamirciye götürdüm sorun. Yok dedi lpg li olduğu için eksiltirmis sizce sorun ne olabilir

  • Usta der ki:

   Araba neden sürekli su eksiltir ?: Soğutma sistemi sürekli su eksiltiyorsa bakılacak belirli başlı yerler vardır. Bunların arasında kalorifer tesisatı bağlantı ekupmanları. Devirdaim pompasına bakılması gerekir. Şayet bu bağlantı noktalarında sorun yoksa motor üst kapakta sorun olabilir.

 • dafneda der ki:

  Selamlar 99 Reno twingo 1.2 Arabam hararet yapiyor fan devreye giriyor fakat kiss bir sure sonra fan sigortasi attiriyor. Elektrikci fan motoru bozuk cok elektrik cekiyor yeni alcaksin dedi. Fanin calisiyor sigortayi attiriyor neden kaynaklanir ??? Yardimci olursaniz sevinirim

  • Usta der ki:

   99 Reno twingo 1.2 araçta hararet yapma sebebi ve fan sigortasının atma sebebi. Aracınız aslında hararet yapmıyor sadece fan motoru arızalı olduğu için sigortayı attırıyor. Başka bir sorununuz yok.

 • ugur der ki:

  Nissan primera 2001 1.6 aracım motor tam soğukken ve tam sıcakken sorunsuz ama normal ısınıp stop edince 15_20 dk. Sonra yani ılıkken marş çevirmesine rağmen geç çalışıyor sebebi ne olabilir (benzin LPG farketmiyor ) not: benzin pompası kontrol edildi

  • Usta der ki:

   Nissan primera 2001 1.6 araçta geç çalışma sorunu ve sebepleri : Araçta marş süresinin uzaması direk olarak zamanlama hatasıdır. Zamanlama hatasına sebep olan etkenler kam mili veya krank mili sensörü, subap ayarının bozulması veya hava girişlerinde gevşek bir malzeme olması bu tür marş süresi uzamalarına sebep olur.

 • İsmail der ki:

  Ustam bende 92 model serçe var 1 ay kadar önce üst kapak conta yaktı tamircim 300 tl civarında masraf çıkardı yapıldıktan sonra 10 gün kadar sonrasında yine hararet saati 20-30 km gidince 90′ ın üstüne çıkmaya başladı tamircim motorun rektefe istediğini sürekli böyle tekrarlanacağını belirtiyor.Suyunu + yağını sürekli kontrol ediyorum Allah rızası için bi fikir verin ne yapmam lazım çok motordan anlamıyorum kime gitsem rektefe diyor..

 • ahmet der ki:

  slm benim araç çok hararet yapıyo fan çalıştıgı zaman bile yagı köpüklü ve yag akıtıyo aynı zamanda suda akıtıyoı çıkarmıyag su birbine mi karışıyo ne yapamma lazım çok masraf

  • Usta der ki:

   Merhabalar Ahmet bey aracınızın yağında köpürme varsa zaten hararet yapması normal. Motorun rektefiye edilmesi gerekir. Bu şekilde kullanmaya devam ederseniz maliyetin çok üstünde rakamlarla karşılaşırsınız. Radyatörde su eksiltme veya kaçak mevcutsa zaten aracınızı ivedi bir şekilde rektefiye ettirmeniz gerekir.

 • zeki der ki:

  Merhabalar, Aracım Mercedes Benz C280 1994 model. Aracım sürekli hararet yapıyor, Hararet 95 e çıkınca fan devreye giriyor ve hararet 85 e düşüyor. Bir türlü sorunu bulamadık. Araç çalıştıktan bir süre sonra Antifiriz borusuna hava doluyor. Borular patlayacak gibi sisiyor. Motoru komple söktüler 6. silindir çalışmıyor dediler yaptırdım. (Sorunla alakalımı bilmiyorum.) Aracın çekişi baten iyi bazen kötü, sorun neden kaynaklanabilir. Teşekküler.

  • Usta der ki:

   1994 Mercedes hararet problemi neden kaynaklanır ? : Zeki bey bu bahsettiğiniz çekiş sorunu tamamen hararetten kaynaklanır. Fakat silindirlerden birinin çalışmamasının hararetle hiç bir alakası yok. Aracın hararet yapma sebeplerini bakım ve onarım sıralamasına göre size yazıyorum sağlam bir usta ve bu sıralamayla arıza ararsanız muhakkak bir yerde arızayla karşılaşılacaktır. Öncelikli olarak termostadın orjinal olup olamadığına ve faliyetine tamamen yerinden sökülerek termostatsız denenerek bakılması gerekir ikinci olarak sistemde hava yapmaya sebep olacak radyatör giriş ve çıkışları kanalüfer bağlantıları kontrol edildikten sonra devrirdaimin kaçak yapıp yapmadığı bağlantı bölümlerinde tortu oluşup oluşmadığına bakılmalıdır . Arıza bulunduktan sonra sistem havası sağlam bir şekilde alınıp tekrardan gözlemlenmelidir.

 • mehmet der ki:

  selamlar ustam benim aracım tempra 2.0i arac birden çekişten düştü olduğu yerden hareket etmiyor bir çok arkadaşım farklı sebebler söylüyor su kaynatıyor ama lpg de var beyin hiç ısınmıyor conta yanık dediler belirtisi ne olur dedim yağa su karışır su haznesine yağ karışır ve kontrol ettim bunların hiç biri yok ne su eksiltlyor nede yağ hersey yolunda ama anlamadığım birde anlayan abimize sorduk dediki sente atlamıştır rolantide çalışıyor problem yok bu motorada pek bakan ustada yok kaputu açan 2000 deyip kapatıyor anlamadım gitti acil yardım bir akıl verin bana saygılar

  • Usta der ki:

   Tempra 2000 motor araç sebepsiz yere neden çekişten düşer ?: Aracınızın krank mili sensörü ve subap tablalarına bakılması gerekir. Araç sebepsiz yere birden yığılıp kalıyorsa bu tamamen bir zamanlama hatasıdır ve yapılması gereken sizin araçta söylediğim noktalara bakılması gerekir.

 • kamil şendemir der ki:

  volvo s40 2000 1,6 aracımın katailitik konvertörü aşırı ısınıyor, klimayı açınca sorun kalmıyor vites kolunun altındaki ve pedalların altından gelen ısınma kesiliyor aracın ısısı normale dönüyor , klimayı kapatınca kısa bir süre sonra eğer aşırı yüklenme olursa ısınmayı tekrar yapıyor , konvertörü yerlisi ile değiştirdik fakat aynı arıza devam ediyor servis enjektörlerın temizlenmesi gerekir yakıtı yakmadan atııyor konvertörde ikinci bir yanma oluşuyor ısınma onun için diyor , klimayı açınca yüklenmeden dolayı bütün yakıt motorda yanıyor onun için ısınma olmuyor diyor ama güvenemiyorum , Bosch enjektör servisi gülünce araştırmaya karar verdim yardımcı olabilirmisiniz.

  • Usta der ki:

   volvo s40 2000 1,6 arabalarda katalitik konvertör arızaları nelerdir ?: Katalitik konvertör neden ısınır ?: Bu ünitenin içerisi kurumla dolarsa aşırı ısınma ve hatta motorda hararet ve yakıt sarfiyatında artma gözlemlenir. Fakat yenisiyle değiştirdiğiniz halde ısınma devam ediyorsa motorun eksoz gazı ölçümü yapılması şart. Ekzosa yığılan çiğ yakıt burada ısının artmasına sebep olur ve hatta dış yanma dahi oluştura bilir. Bunu ölçüm yaptırdığınızda direk anlarsınız ve sonuca göre motorda yanma arızası varsa ayrıca bana yazarsınız.

 • kadir han der ki:

  Sevgili ustam merhaba… Aracım 2009 model ssangyong kayron 2000 motor dizel 148 begir.. akşam üzeri daha önce aracimda hiç duymadigim bir ikaz sesi duydum hareket halinde idim ve panele baktigimda hararet ibresi sona dayanmış ikaz veriyordu.. motoru kapatmadan kaputu açtım fan çalışıyordu hava akışı ve su devirdaymi yapiliyirdu bir müddet çalıştı sonra istop ettim ve fanda kapandı.. tekrar anahtari cevirdigimde ibre yukarda idi sonra aşgi indi ve dibe vurdu o şekilde 200 mt ilerledikten sonra kendi kendine olmasi gereken yere gelince durdu.. 1 detay … bu olay olmadan 5 dk önce daha önce hiç denemedigim rampa iniş sistemini (HDC) bir rampada deneyeyim dedim ve yaklaşık 20 metreyi onunla indim … normalde bu araç çok daha uzun sicak ve zorlu yollarda canavar gibi performans gosteriyor.. hareret olayini 4 yildir olmasi gereken yerden bir milim bile yukarda gormedim.. teşekkürler

  • Usta der ki:

   Hararet müşürüne bakılması gerekir. Bu müşür arıza yaptığında ikaz verir. Bunun haricinde gerçekten hararette bir artış varsa soğutmanın yetersiz kaldığı durumlarda arıza aramaya başlamak gerekir. Bu tür bir anlık hararet artışlarında o an motora binen yük, yokuş ve hava koşulları gibi etkenler anlık hararet çıkışlarına sebep olabilir.

 • hasan güzel der ki:

  Merbalar.
  2004 model hyundai admira arcım var. 1 yıldır hararet sorununu bir çok ustaya göstermeme rağmen gideremedik. Bu yüzden radyatör , termostat, egsoz , müşür , tekrar radyatör kapağı olmak üzere pek çok parça değişitirildi. Normalde göstergede kırmızı nokyata çok yaklaşması ve fanı açması gerçekleşetiğinde hemen kaputu açıp bakıyorum suda bir kaynama söz konusu değil. Özellikle rampaya hiç çıkamaz hale geldim . Ya gerçekten hararte yaparsa diye, sona dayanan gösterge kenara çekip 30 sn beklediğimde ortaya hemen geliyor, hareket ediyorum 2km sonra tekrar tavan yapıyor; neden olabilir ?

  • Usta der ki:

   2004 Model Hyundai Admira motorda sürekli hararet sorunu ve sebepleri nedir ?: Bu tür sorunlarda sistem içerisinde açık olarak devreden suyun gözden kaçan ısınma sistemi radyatörü dolaşımında ve bağlantı hortumlarında tek yönlü bir vakumlama yani hava yapma var mı kontrol edilmesi gerekir. Bir ikincisi aracınızda Lpg varsa gaz sistemi regülatöründe bir tıkanma gerçekleşe bilir. Diğer taraftan devirdaimin palleri kilitlenmiş veya düzgün çalışmıyor olabilir. Bir diğer sorun ise soğutma sistemi havası düzgün alınamıyor veya sürekli hava yapmasına neden olan bir kaçak olma ihtimalide var. Suda uzun vade de olsa eksiltme var mı kontrol edilmeli.

 • BAHADIR der ki:

  merhaba iyi günler iyi çalışmlar. benim araba brova.daha önce aranaın radyaötürnde sızma vardı.radyaötür değiştirmeden bir sıvı koydu daha önceki usta.şimdi arabada kızma oluyo su borularında yanlız motorda ve gövde ısınma yok.arabayı stop edince fanlar devreye giriyordu şimdi o da devreye gitmiyor.1 haftadır devam ediyo…dün içindeki suyu boşattım çok sıcaktı .soğuk su gelinceye kadar değiştiridim .arabayı çalıştırırdm 2 dk su yine ısındı..sorun nedir acaba?öğlede sonra tamirciye gideceğim veriseniz sevinirim.saygılar

  • Usta der ki:

   Bahadır bey FİAT Brava radyatörü ve soğutma sistemi kapalı devredir ve bu şekilde soğuk su ilave yapmanız son derece tehlikeli. Arızanın tam olarak ne olduğunu anlayamadım.

 • savaş der ki:

  İyi aksamlar hyundai accent admire aracim.var 1,3 2004 model arac radyotor kapagini.actigimizda hava veryordu kbarciklR oluyodu suda borulardan kacak yapiyodu ustam silindir kapagi.contsi yanik.dedi ama arac hic hareret yapmiyooo sabit 90da dursu hep boyle 3 4 ay kullandim simdi actik rektefiyeci silindir kapak carpik dedi yan sanayi.taktokk sikiinti.cikarirmi acaba arti yag yakiyo dediler sekman.attilar araba sikinti yaratirmi ilerde ve motor kapagini actigimda ufleme var ustam normal dedi 144 bin kmde yaptikk

  • Usta der ki:

   Hyundai Accent Admire araçta hararet sorunu ve sebepleri: Aracınızın hararet yapmadan radyatör kapağını açmanız durumunda tabi ki sıkışan su atmosferle buluştuğu için hava kabarcıkları oluşacaktır. Kaçak konusuna gelince kacak olan hortum değiştirilip sistem havası alındıktan sonra sıkıntı kalmayacaktır. Motorda çalışır durumda üst kapaktan az miktarda üfleme normaldir. Yağ yakma olayı zaten her kullanıcı yağ çubuğundan aracının yağ yakıp yakmadığını anlaya bilir. Bence sizi kandırmışlar Savaş bey aracınızın önemli hiç bir sorunu yok sadece biraz bakımsız kalmış.

 • savaş der ki:

  Saolun bende bundan suphe edyorum ama aracinn silindir kapaginda yamulma var dedi rektefiyeci ustunden.oldugu iconde tamir yapamayiz dedi bunu kendim.gordm.basindaydim ama arac hic bende hareret yapmadi. 8 ay oldu alali onceden hararet yaptiysa bilmiyom simdi.yan sanayi taktikk silindir kapagini 650 tl ye bu araci uzun zaman kullanmak.icin.aldim birde bu hava kabarcigini araba sogukkenn calstrdogimda yapyo borulari degstirdim bu sefer baska yerden patlatti.ustam conta fazla hasarli degil havayi.kannallara veriyo bu.yzden patliyo dedi hep ama dedi gibi suyu tamalaayip cok uzun.yol yaptim hic hareret yukselmedi borular kaskati.cok sert olup isinirdi cok tesekkur ederim veediginiz bigiler icin

 • mehmet der ki:

  ustam bende 2006 c kasa vectra var 2 defa hararet yaptı ve gösterdiğim ustalar beyin den gelen bi sorun dedi ve beyin yanık olabilir dediler acaba beyin fanları bazen acıp bazen acmıyo mu yoksa termostat tan olabilir mi ?

  • Usta der ki:

   2006 C kasa Opel vectra hararet sorunu : Aracınızın Ecu faaliyet kontrolünü yetkili serviste yaptırıldıktan sonra . Katalitik konvertörün faliyeti alınmalı daha sonrasında. Soğutma sistemi kapalı devre olduğu için havasının dikkatli bir şekilde alınması gerekir. Aracın beyninde herhangi bir sorun yok.

 • cuneyt der ki:

  Ustam 92 Civic si Sedan var radyatör değişti ar arabada normalde hiç hararet sorunu yok ama lakin aracı devirli kullanmaya başladığımda biraz yüklenirsem hararet yükseliyor .normal kullanmaya başlarsa m hararet normale geliyo sorununu çözemedim yardim

  • Usta der ki:

   Hararet çizgisi motoru sıkıştırdığınızda kırmızı datın altındaki çizgiye dayanıyor ve sonrasında düşüyorsa sıkıntı yok. Fakat bu noktaya gelip geri düşmüyorsa ve tırmanma eğilimi gösteriyorsa sistemde hava kalmış ihtimali olabilir. Değerlendirip tekrar geri dönüş yaparsınız Cüneyt bey.

 • egeçbk der ki:

  iyi günler 93 318is de uzun yolda hararet düşük seviyelerde fakat şehiriçi 10-15 km sonra hararet yükselip 100 oluyo,hız göstergesinde hararet göstermiyo
  yerine yan direkteki tek hararet göstergesinden anlaşılıyo hararet durumu sıkıntısı nedir acaba

  • Usta der ki:

   1993 Model 318 i Uzun yolda hararet göstergesi düşükken şehir içinde hararet neden artar ?: Bu sorun termostat ve antiriz kökenli bir arızadır. Uzun süre antifirizi ilave şeklinde kullandıysanız değişik yük koşullarında akışkan olan soğutma sıvısı kendine düşen görevi yerine getirmeyecektir. Size tavsiyem termostadınız kontrol ettirip sistem havasını dikkatli bir şekilde aldırın sorun devam ederse tekrar görüşelim.

 • murat der ki:

  hocam aracım 2008 model ford mondeo.70 binde atiker sıralı lpg taktırdık .aracım şu anda 178 binde.yaklaşık iki ay önce hararet sorunu yüzündenden motor yaptırmak zorunda kaldım şu anda aracımda su eksiltme sorunu ve sabahları zor çalışma sorunu var .acaba takılan lpg sistemini değiştirmem mi gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  • Usta der ki:

   2008 Model Ford Mondeo neden su eksiltir ?: sorularınıza teker teker cevap vereyim araç su eksiltiyorsa rektefiye işleminde bir şeyler yanlış yapılmış demektir. Su eksiltme ya motor üst kapaktan yada radyatör bağlantılarından oluşur bakılması lazım. Sabahları zor çalışması subap ayarının bozuk olmasından ve zamanlamayı etkileyen herhangi bir ekupmanın arıza yapmasından kaynaklanması muhtelif bakılması gerekir.

 • selçuk der ki:

  iyigünler 93 model şahin aldım ve aldıgım yerden 450 km yol yaparak memlekete gelirken 100 km kala fanın durdugunu ve hararet yaptıgını anladık ve tamirciye götürdük conta yakmış yaptırdık fanıda yaptırdık ama gaz çok yakıyor yagını suyunuda kontrol ediyorum sebebi nedir birde özellikle dikkat etmem gereken önereceginiz tavsiyelerinize ihtiyacım var nelere dikkat edersem bana masraf çıkarmaz

  • Usta der ki:

   Araba neden çok yakar ?: Bu konu gerçekten geniş bir konu aracın çok yapmasına ateşleme sistemi ve ekupmanları, hava filitresi, gaz ayarı motorun sızdırmazlık oranı herşey yakıtı etkiler. Sizin yapmanız gereken motorun kompresyonunu ölçtürdükten sonra motor iyi durumda çıkarsa aracın gaz sisteminde enjektör ve regülatörün tam faaliyetini aldırmak olmalı. Tabiki subap ve avans ayarlarının da yerinde olması gerekir.

 • Erdal AYYILDIZ der ki:

  iyi günler.. ismim erdal, opel vectra 2.2 dtı 2003 elegance araç aldım. 2. 3 bin km yol yaptıktan sonra sanayiye gittim ve radyotöre giden hortumun bir tanesini küçük bir sızıntı yaptığı için değiştirdim. sanayiden çıktım eve dogru giderken araç sehir içinde hararet 130 a kadar çıktı. sabah aynı tamirciye geri gittim. dün buradan çıktıktan sonra bu arac hararet yaptı neden dedim. bana bişey olmadıgını bu araclarda çelik conta var bişey olmaz dedi. bişey olmadıgına kendimi inandırmaya çalısarak eve geldim derken yine hararet 120 ye kadar çıktı. eve geldim. radyotöre su dökerek soguttum ve stop ettim. ve bir dahada çalısmadı. 1 ay adam gibi bir usta aradım. her gittiğim tamirci farklı bir seneryo yazdı. 5 bin ile 8 bin arası fiyat istediler. en sonunda bir tanesine aracı çekiciye attım götürdüm. işimden dolayı basında duramayacagım için bıraktım. 2 gün sonra aradılar. ve altta bişey yok üst kapak değişecek dediler. çıkma kapak alırsak toplamda sana 3. bin ile 3.500 tl arası masrafı olur dediler. tamam dedim. bu arada 2 yada 3 defa yanlarına gittim. her gitmemde para istediler ve toplamda 2500 tl para verdim. ama her defasında da benim arac dısarda üst kapak içerde duruyordu. acele etme hallederiz dediler. 16 gün sonra aradılar ve aracı yaptıklarını çalıstırdıklarını ve 1 saat calıstıktan sonra aracın motorunun kitlediğini söylediler. araç şuanda onlarda ne yapmam gerekiyor. verdiğim parayada makbuz vermiyorlar. aracı yaparsak 7 bin lira daha verirsin diyorlar. çıldırmak üzereyim. allahınızı seviyorsanız bana bir akıl verin.

  • Usta der ki:

   Merhabalar Erdal bey. Resmen kurtlar sofrasına düşmüşsünüz geçmiş olsun. Şuan yapılması gereken tüketici haklarına başvurarak bilirkişi için talepte bulunun ve bu arkadaşları sağlam bir avukat bularak işe başlayın arkadaşlar muhakkak geri adım atacaklardır. Bu gibi durumlarda araca yapılan işlemi bilir kişi teknik raporunda her yönüyle ortaya serer ve karşı tarafın yediği haltı alenen ortaya koyar bu teknik raporla avukat her yönüyle sizi haklı çıkarır merak etmeyin ve avukat tutmaktan çekinmeyin.

 • muhammet ozdemir der ki:

  Ustam kolay gelsin 95 model tempra 2000 motor aracim var araci calistirdigim zaman yola ciktiktan sonra harareti yukseltip su kaynatmaya basliyor ve suyu geri atiyor.Radyotor tikalidir dediler degistirdim ama yine yapti ve yola ciktigimda hararet 100 dayandi ve gaz girisinin yanindan kisa bir boruyu patlatti.bukundugum bolgede 2000 motordan ustalar fazla anlamiyor.Bu sorun nasil giderilir yardimci olusaniz cok sevinirim vereceginiz bilgiler icin cok tesekur ederim iyi gunler kolay gelsin

  • Usta der ki:

   95 model Tempra 2000 Model araçta hararetin yükselmesinin sebebi nedir ?: Hararet sorununda yapılması gereken ilk şey sistem havasının alınarak termostat ve fanın açıp açmadığını kontrol etmek olmalı. Bunlarda bir sıkıntı yoksa devir daimin ve radyatörün faaliyetinin alınarak tüm soğutma sıvısının değişmesi gerekir. Hava alma işlemini birkaç kez tekrarlamak gereke bilir.

   • orhan der ki:

    öncelikle herkeze slm arkadaşlar aynı araç bendede var 2.0 ie 1995 model senin aracın üzülerek söylüyorum conta yakmış hiçbir yerde birşey arama sorun bu egzostan beyaz duman ve su geliyormu ve su eksiltiyormu önce buna dikkat et eğer conta yanmışsa anlattığına göre öyle anlıyorum masraf korkulacak kadar değil ama yeterki güzel işlem yapılsın yani kısacası ustanın becerisi ve özellikle söylüyorum orjinal conta kullanılacak lancıa yan sanayi kabul etmiyor bu meret araba üst kapak sökülüp taşlanacak ve kapakta atıklık varmı bu çok önemli bakılacak yani kısacası önemli bir işcilk gerektiyor yapılmassa hiç bir anlamı yok yapılan işin tamamen sil baştan başlanır benim başıma geldi şu an aracım ustanın yan sanayi conta kullanmasından kaynaklı tekrar conta değişiyor daha 300 km yol olmadı aracınla fazla gezme zorlama sorun büyüyebilir eğer bi sorun olursa numaram 5343321774 ben bu arabanın ustası oldum artık

 • suleyman der ki:

  Merhaba 2002 model fiat brava 1.6 16v sahibiyim. Benim sorunum aracınım iki haftada bir iki litre su eksiltmesi. Baştan anlatacak olursak lpg beyni gaz kaçırıp radyatöre hava yaptırdığı için değiştirdik. Daha sonra ve radyatöre sıvı tıkayıci ekledik. Şimdi ise aracım 2 haftada bir iki litre su eksiltiyor ve suyun nereye gittiği belli değil aracın etrafında herhangi bir ıslaklik yok hararet sorunuda yok sorun sizce nedir? teşekkürler.

  • Usta der ki:

   2002 Model Fiat Brava 1.6 16v arabada su eksiltme sorununun sebebi nedir ? : Bunu yapmasının sebebi radyatörde bulunan harici bir kacağın çok yüzeysel kalmasıdır. Araç çalışırken iyi bir gözlemleme yapılması gerekir.

   • suleyman der ki:

    peki çözümü nedir bu tip yüzeysel kaçaklar aracın bulunduğu yeri ıslatmayacak kadar küçükmüdür sıvı tıkayıcı bu tip kaçaklarda işe yaramazmı araçta büyük bir soruna yol açarmı teşekkürler

  • Usta der ki:

   Soğutma sisteminde hava dolaşımı olduğundan bu durum gerçekleşir. Sistemde yeni antifiriz değişimi yapıldıysa ve havası düzgün alınmamışsa bu durum gerçekleşir. Diğer taraftan sisteme hava girişi yani mevcut bir kaçaktan içeri hava vakumlamada gerçekleşmiş olabilir.

 • RAMAZAN der ki:

  MERHABA

  ARAÇ HONDA CİVİC 1.4 1997 MODEL ARAÇLA BAYRAMDA 1200 KM YOL YAPTIM UZUN YOLDA MOLA VERDİĞİMDE ARAÇ BELLİ SÜRE ÇALIŞMIYOR MOTOR SOĞUDUKTAN SONRA ÇALIŞMAYA BAŞLIYORDU. BUNU HER MOLA VERDİĞİMDE HER YAKIT ALDIĞIMDA YAPTI. SONRA ARAÇLA DÖNERKEN HARARET YAPTI VE STOP ETTİ BÜYÜK İHTİMALLE CONTA YAKTI ARAÇ SONRA MOTOR SOĞUDU RADYATÖRE SU EKLEYİP ÇALIŞTIRIP DEVAM ETTİM SERVİSE BIRAKTIM. SADECE CONTA MI YAKTI YOKSA MOTORUN İNMESİ GEREKİR Mİ … SAYGILAR

  • Usta der ki:

   Motor üst kapak contası yanmışsa nasıl anlaşılır veya nereden anlarsınız ?: Araç conta yakarsa ekzozda buharla karışık bir duman olur.Aracın performansı aşırı derecede düşer ve radyatörde sürekli su eksilme olayı gözlemlenir. Bunlar aracınızda mevcutsa arabanızın motoru conta yakmış demektir.

 • cemil der ki:

  Ustam İyi calışmalar benim arac dacia logan 1.4 lpg li eksoz müşiri lambası sürekli yanıyordu müşür arızası var dedıler değiştirdim 1 gün sonra tekrar yandı lamba aldıgın yerdeki gazı değiştir dediler gazı değişitim lambayı söndürdüler 2 saat calıştıktan sonra arıza lambası tekrar yandı sonra başka bir usta başka bir müşür daha var senın aracda oksijen müşürü onun da deişmesi lazım dedıler bu oksijen müşürüde manifoltun altındaymış hem manifoltta hemde eksozda ayrı ayrı müşürmü var dacia loganlarda eger varsa bunuda değitirsem bu arıza göstergesi lambası sönermi yardımlarınız için şimdiden cok teşekkür ederim..

  • Usta der ki:

   Lpg takılan araçlarda motor arıza lambası neden yanar ? : Bu arıza lambası motor üzerinde eksoz manifoldu alt kısmına takılan lamda sensörü yüzünden yanar. Bu sensör yanmış benzin gazlarının sıcaklık, oksijen ve korbonmonoksit değerlerine göre aracın Ecu sistemine sinyal gönderir tabi ki gazla benzinin yanmış gaz değerleri farklılık içerir ve motor Ecu’su bunu arıza olarak görür. Bazı araçlarda oksijen sensörü ayriyetten ekzos üzerinde lamda sensöründen farklı olarak konumlandırılır bunun amacı ekzosda herhangi bir delinme veya sistemde bir kaçak olması durumunda artan oksijeni tesbit ederek arıza lambasını yakmak ve kullanıcıyı uyarmaktır. Sizin araçta muhtemelen bu sensör sağlamdı ve gereksiz yere değişti yani aracınızın asıl arıza lambasını yakan lamda sensörü yani manifold üzerinde konuşlanmış olan. Gelelim bu sensörü değiştirme olayına bu sensörü değiştirmeniz hiç bir şey ifade etmez arıza lambanız yine yanacaktır. Zaten şuanda sensörünüz %90 faal. Lpg montaj olayını önceki yazılarımda bahsetmiştim mükemmel çalışan bir Lpg sistemi asla arıza lambasını yakmaz sağlam bir Lpg ustası bulun lambayı söndürecektir.

 • yüksel der ki:

  iyi günler ustam ww caddy aracım var sorunu daha kontağı açar açmaz fan çalışmaya başlıyor stop edene kadar sürekli devam ediyorbunun nedeni nedir yaptırmasam zararı olurmu yaptırırsam fiyatı ne olur teşekkürler

  • Usta der ki:

   Wolksvagen Caddy fanını sürekli çalışmasının sebebi nedir ?: Fan müşürü arızalanmış. Değişimi gerçekleşmezse fan motoru kısa sürede yanar ve maliyet baya pahalı olabilir. Aracınızı yolda dahi bırakma ihtimali var.

 • önder der ki:

  Slm. Ustam; Bizim araç 99 model Brodway. sorunları;
  1- rolanti ayarının tutmaması, (sibop ayarı, lpg beyni değişti v.s.) 3 tane tamirciye götürdüm üçüde farklı şeyler söylüyor. Tabi haliyle çok masraf açıyor. Şimdiye kadar bu sorun yüzünden 550 Tl. masraf yaptım, hiçbir değişiklik yok.
  2- Antifiriz değiştirdikten sonra aracım su eksiltmeye başladı ve lpg beyni geç ısınıyor, çalıştırdığım zaman 3-4 dakika sarsıntılı çalışıyor. (Akdeniz bölgesinde oturmama rağmen yani sıcak) sebebleri nelerdir ? inanın artık bu araç psikolojimi bozdu. Durumum olsa hemen değiştireceğim. Yardımcı olursanız sevinirim Şimdiden Allah razı olsun.

  • Usta der ki:

   Broadway araçlarda sarsıntılı çalışma ve rölantinin ayar tutmamasının sebepleri nelerdir ?: Bu sorunda dikkat edilmesi gereken motorun genel fiziki durumunun iyi tespit edilmesidir. Volan dişlisinde yapılması gereken sapma testi ve kompresyon testinden sonra aracınızda arıza aramak daha doğru olabilir. Rölanti ayar tutmuyorsa sorun distirübütör, bobin ve ateşleme ünitesinden herhangi bir parçadan kaynaklana bilir. Arabanızda sürekli su eksiltme varsa korkarım aracınız conta yakmış olabilir. Zaten conta yakmış araçta rölanti düzensiz ve motor çok sıkıştırıldığında hararette aşırı ve anlık bir artış görülür. Sizin sağlam işinin ehli bir ustaya gitmeniz gerekir.

 • atacan der ki:

  merhaba aracımın kaloriferine gelen hortum delindi ve soğutma sıvısı boşaldı. şimdi yeniden dolduracağım fakat. usta sadece antifriz koymam gerektiğini söylüyor. internette yaptığım araştırmalara göre de belli oranda sulandırmazsam (%30-%50 ) -12 dereceden sonra donacağı şeklinde( saf antifrizin donma sıcaklığı) memleketimiz. -35 dereceyi geçiyor. neyapmam gerekir. su ekleyeyim mi yoksa ustanın dediğine uyarak saf antifriz mi doldurayım. teşekkürler

  • Usta der ki:

   Arabanın radyatörüne saf antifiriz konulur mu ? : Bu konu oldukça sık sorulan bir soru. Şayet radyatöre bu güne kadar sadece antifiriz konulduysa böyle devam edebilirsiniz. Fakat su antifiriz karışımı kullanıyorsanız yine bu oranı korumaya devam edin. Aslında en sağlıklısı saf antifirizdir fakat su karışımıyla kullanılmış motorlar saf antifiriz konulduğunda her yerden veriştiriyor bu yüzden nasıl kullanılıyorsa o şekilde kullanılması en doğrusu.

 • nuhzade der ki:

  1998 honfa Civic var hocam radyatörde ve tahliye kapbindaki suyu azaltıyor uzun yolda azaltıyor du bugünlerde hergun daha 2 veya 3km gitmeden bitiriyor eksoz dansa buharla beraber su geliyor sorun neredendir acaba

  • Usta der ki:

   1998 Honfa Civic Radyatörün yedek su deposu neden su eksiltir ?: Bu sorunun tek sebebi var oda motorun üst kapak contasının yanmış olması ve acilen müdahele edilmesi gerekir farkında olmadığınız bir an motoru komple yakarsınız. Şuan giderseniz en azından sadece üst kapak contası tıraşlanır ve conta yenilenir ve aracınıza binmeye devam edersiniz.

 • Özgür der ki:

  Merhabalar 2001 model fiat brava otomatik vites aracım var aracım 1 ay önce hararet yapıyordu termostat tıkalıymıs değişti hararet problemi çözüldü ancak ertesi gün kalorifer peteği patladı onuda değiştirdik. sorun yoktu 1 ay bu şekilde bindim aracı sıkıştırmadığım halde yine 1 ay aradan sonra kalorifer peteği su kaçırdı ardından radyatörde patlamış su kaçırıyor. ustamı aradım aynı arızayı tekrar verdiyse conta yakmıştır dedi arızanın ne olduğu hakkında bilgi verirseniz sevinirim çok teşekkürler.

 • çetın der ki:

  2001 lada vega aracım rolanti çalaışırken hareret yükseliyor birde fan çalıştığı halde hareret yükselmeye başladı ne arızası olabilir acaba şimdiden teşekkürler

  • Usta der ki:

   Araba rölantide çalışırken hararet neden yükselir ? Bu sorunda akla ilk gelen devirdaim pompasının alçak devirlerde sıkışması olabilir. Buna bakılması gerekir. Sistem kapalı devre soğutma sistemi ve hava varsa alçak devirlerde fan bile yetersiz kalır. Araç üst devirlere çıktığında dolaşım hızı ve basıncı artar. Bu durumda devirdaimde basıncın etkisiyle daha seri çalışa bilir.

 • Özgür der ki:

  Onaylanmadığı İçin tekrar yazıyorm Merhabalar 2001 model fiat brava otomatik vites aracım var aracım 1 ay önce hararet yapıyordu termostat tıkalıymıs değişti hararet problemi çözüldü ancak ertesi gün kalorifer peteği patladı onuda değiştirdik. sorun yoktu 1 ay bu şekilde bindim aracı sıkıştırmadığım halde yine 1 ay aradan sonra kalorifer peteği su kaçırdı ardından radyatörde patlamış su kaçırıyor. ustamı aradım aynı arızayı tekrar verdiyse conta yakmıştır dedi arızanın ne olduğu hakkında bilgi verirseniz sevinirim çok teşekkürler.

  • Usta der ki:

   Merhabalar Özgür Bey kusura bakmayın mesajınıza biraz geç yanıt verdik. 2001 Model Fiat Brava otomatik vites araçta hararet ve radyatörün delinmesi neden kaynaklanır ?: Araçta sürekli soğutma sistemi kaçakları ve bu şekilde hararet sorunları oluşuyorsa üst kapak contası yanmış demektir. Üst kapak contası yanmış bir araçta belirli aralıklarla su eksiltme olayı kesinlikle gözlemlenmelidir. Şayet su eksiltme olmuyorsa bu arıza direk üst kapak contasından demek doğru olmaz. Bunun haricinde bu şekil üst üste gelen patlatma ve hararet yapma sorularında soğutma sistemine bakılması ve arıza yapan malzemelerin incelenmesi gerekir. Örneğin radyatörde bu şekilde bir su kaçağı oluşması kanalların tıkanması ve su karışımı kullanılan bir radyatöre saf antifiriz konulduğunda gözlemlenir.

 • turan focus der ki:

  Mrb. 2001 Focus var bende. Araçla giderken 50 km sonra aracin hararet göstergesi en sona dayaniyor, gaza baaip devir yukseltince orta seviyeye düşüyor. Araçladurduktan ssonra fan calismasi lazim ama calismadi. Elektrikciyemi tamirciyemi gostermem lazim. Ustanin aranada Doğrubir islem yapmasi için nerelerine bakmasi lazim? Burada servis yok

  • Usta der ki:

   2001 Ford Focus araçta hararet neden yükselir ?: Anlık yükselmelerde devirdaim pompası arızalı olabilir sizin araçta fanın faliyetini öncelikli aldıktan sonra su eksiltme olayı var mı buna dikkat edilmesi gerekir. şayet fan çalışıyor su eksiltme yoksa sistem havası alınması yeterli olur.

 • şahin der ki:

  Slm Ustam 2004 Citroen C3 1.4HDİ aracım uzun yola çıktıgım zaman 90-110 aralıgında giderken 20km felan gittigi zaman hararet daha ortaya gelmiş 2. çizgideyken, 30saniye kadar hararet kırmızı ışık yanıyor ve uyarı veriyor 20-30 saniye içinde aynı önceki seviyesine tekrar düşüyor 70km lik yolda 3,4 kez bu uyarıyı yaptı yol düz sorun ne olabilir?

  • Usta der ki:

   2004 Citroen C3 1.4 HDİ araçta hararet kırmızı ışık neden yanar ve araç neden hararet yapar ?: Bu kısa süreli hararetin belirli seviyede yükselim inişleri iki sebepten dolayı meydana gelir. Birincisi katalizörün tamamen tıkalı olmasıdır ki bu sizin araçta muhtemel çünkü katalizörün ömrü 10 yıldır. İkinci sebep ki birinci öncelikle bakılması gerekir termostadınız arızalanmış olabilir veya takılıyor olabir buna öncelikli bakmak gerekir.

 • Ali der ki:

  Merhaba
  98 model 316i compact aracımın sogutma suyu boruları ve radyatör 1 km kadar dahi yol yapsam cok cabuk ısınıyor ve ateş gbi yanıyor termostatı degiştirdim ama sorun hala aynı cekiş durumunda sıkıntı yok ancak borular ve radyatör ateş gbi oluyo orjinal termostatı 95 derecede acıyor sizce 95 derece normalmidir

  • Usta der ki:

   Aracınızın harareti yükselmiyorsa ve fan açıyorsa sıkıntı yok. Yinede çok ısınıyor ve arada hararette sınıra dayanıyor diyorsanız bu durum sistem havası tam alınmadığında ve radyatör kanalları daraldığında gözlemlenir. Devirdaimin çalışıp çalşışmadığına ve salınımına da bakılması gerekir.

 • hakan der ki:

  merhaba ustam 92 model renault 21 concorde (1) araç seyir halindeyken şarz göstergesi yanıyo altarnatör elden geçmesine rağmen akü boşalıyo (2) birde 3 gün önce yolda kalmıştım bi araçla yaklaşık 10 km çektik lakin çekmeye başlayınca hararet yaptı oysaki 1 saat rolantide çalışırken hiç bir sorun yoktu sebebi ne olabilir ?

  • Usta der ki:

   Arabayı çalışır halde neden çekme ihtiyacı duydunuz anlamadım. Diğer taraftan şarz dinamosu bakımı yapıldıktan sonra yapılan ölçümlerde 14- 15 Voltu görmediyseniz bu her zaman için sıkıntıdır. Bu tür arızalarda araç çalıştırılıp alternatör çıkışı ölçülür şayet çıkış normalse arıza bataryadandır. Diğer taraftan araç çekilirken hararetin yükselmesi farklı bir arıza elktriksel yönden araçta arıza olduğundan fan açmamışta olabilir.

 • Levent der ki:

  Ustam Merhabalar
  Benim aracım hararet yapıyor fakat yolda trafige girmeden giderken hararet orta çizginin altında duruyor bu arada aracım 1999 model Siena Klimalı rolantide iken hararet yükseliyor su haznesindeki suyun rengi paslı bir renk var antifirizde kalmamıştır sanırım suyun içerisinde fanda bazen açıyor bazen açmıyor gibi acaba contamı yandı termostat yada müşür arızasımı var.
  Yardımlarınız için teşekkürler kolay gelsin

  • Usta der ki:

   Araba hareket halinde hararet düşüyor ve rölantide vaya dur kalklarda aşırı artıyorsa termostadınız arızalanmış demektir acilen değiştirin kış aylarında büyük sıkıntı yarata bilir. Contayı yaktığını zannetmiyorum çok üst hararetlere çıkmadıysanız tabi ki.

 • oğuzhan der ki:

  merhabalar benim racım 1991 model w124 kasa benzinli-lpg mercedes aracımda su eksiltme söz konusu ve radyatöre giden hortumlar sertleşiyor bu olurken hararet 80 de ustalar conta yakmış dediler ama yağı suya karıştırma durumu yok beyaz duman yok sadece su eksiltiyo
  bir de son olarak kalorifer peteğim komple tıkalı bununla bi ilgisi olabilir mi çünkü içerisine hiç su gitmiyor bir de blok tamir edici sıvıları önerir misiniz?

  • Usta der ki:

   Bu tür takviye malzemelerin hepsi gazlama yalan dolan. Aracınızda su eksiltme var ve hiç bir kaçak tespit edilemiyorsa üst kapak contası kaçırıyor demektir. Tabi ki bu tespit olayında devreyi iyi takip edecek bir usta şart. kanalüfer sisteminde giriş ve çıkışlarında kaçak var mı iyi belirlemek gerekir. Her conta yanmasında beyaz duman atacak diye bir şey yok.

 • oğuzhan der ki:

  ustam öncelikle tşk ederim devirdaim kapağı bozuk onun ordan biraz su geliyor onun değişmesi gerektiğini de söylediler bunu yaptırdıktan sonra mı conta üzerine yoğunlaşsak önerin nedir ?bir de dediğim gibi kalorıfer peteğim %100 tıkalı bunun içerisinde olması gerekn su motor da fazlalık yapıp basınç haline gelebilir mi ?

 • doğan der ki:

  ustam merhabalar sorunum şu; aracım opel tigra 98 aracımda gösterge panelinde led yanmıyordu söktüm ledleri yeniledim taktım sonra aracla yolda giderken hararetin arttıgını gördüm kırmızı seviyeye geldi fan açtı normalde 95 de ve 100 derecede fan açıyordu ve 95 e geri iniyordu şimdi açıyor fakat kırmızıda kalıyor gösterge arızalındı sanırım dedik sanayide bilgisayara bağlattık beyinden aldığımız bilgi gösterge ile aynı 110 derece fan açıyor fakat çok sogumuyor en fazla 108 falan fan müşürü ve hararet müşürü değişti beyinle ilgili bir problem olurmu diye düşünüyorum gösterge panelini takarken bi kısa devre falanmı oldu süphelerim var birde bilgisyarda hata olarak Soğutma sistemi yüksek voltaj gibisinden bi hata vardı sildik şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim

  • Usta der ki:

   Motorda hararet 100′ü geçerse ne olur arızaları nedir ?: Motor soğutma işleminde termostat arızalandı ise fan açsa dahi şehir içi trafiğinde hararet bu rakamlara ulaşır. Seyir halinde ise hararet 75′lere düşer ve motor soğuk çalışır yani ideal çalışma sıcaklığına erişmez. Ecu’da okuduğunuz arıza ise fan sisteminde bir karşı direnç yani arızalanma takılma sonucu ortaya çıkar ve fan işlevini tam yapmıyor demektir. Sizin arabanızda fana ve termostada bakılması gerekir.

 • mutlu der ki:

  hayırlı işler palio sıralı lpgli benzinle çalışmayabaşlıyor devir yaz kış 1500 kadar yukseliyor sonra motor ısınınca 1000 dusuyor.ve devir hiç 7000-8000 olmuyor.benzin sarfiyatı çoğalmış oluyor neden bu tesekkur ederim.

 • ali Erdoğan der ki:

  Merhaba ustam
  bilgileriniz için teşekkür.
  4. Ay önce 1999 model Kango aldım.fandan başladım değiştirmeye. Sırasıyla. Fan.radyatör. Termostat. Su dağıtıcı. Dağıtıcı dan kanalüfere gidenborular.marş otomatiği.pompa bakımıPompa eleelektrik bağlantı ları yanlış bağlantı olmuş. Radyatör ün altında daki kalın su borularının arasına hakaret müşürü taktılar.88 derecede açıyor.
  SORUNUM
  HAREKET YÜKSELMEDEN İŞLERİ Mİ HALLEDİP ARABAYI AKŞAM PARKA ÇEKİYORUM.
  SABAH ARABANIN ALTINA BAKIYORUM SUYU BIRAKMIŞ.SIRASIYLA YUKARDAKİ PARÇALARI DEĞİŞTİRDİM . HAREKET GÖSTERGESİ YÜKSELMİYOR.DİKKATİMİ ÇEKEN ŞU OLDU. ARABAYI STOP ETTİKTEN SONRA SU DOLUM KAPAĞINDAN HAVASINI ALDIĞIM ZAMAN SUYU BIRAKMIYOR.YANİ MOTOR SU TESİSATINDAKİ HAVA NEDEN OLUR. ANTİFİRİZİ KOYDUKTAN SONRA BU SORUN ARTI ARABAYI 5 DAKİKA DAHİ ÇALIŞTIRSAM BU SORUN OLUYOR.
  1999 model kangoRN Dizel
  İlginize şimdiden teşekkür ederim

  • Usta der ki:

   Ali bey araçta suyu bırakma işlemi gerçekleşiyorsa bariz bir kaçak var demektir. Zaten bu kaçak mevcutken soğutma sistemi saçmalar. Havada yapar farklı arızalarda. Gerçekten tam olarak arızanız ne anlamadım. Sistemde hava olsa aracınız hararet yapar. Arabanızı stop eder etmez yedek depo kapağını veya radyatör kapağını açarsanız sisteme hava karışmasına ve suyun taşarak sistem içerisine hava kaçmasına sebep olabilirsiniz. Bunu yapmanız çok tehlikeli olabilir.

 • metin der ki:

  Merhaba usta benim aracim 2001 renault express 1, 9 kango aracimda su eksiltme vardi radyator ust hortumunu patlatti hararet yapti hortumu degistim yine yapti sonra radyatoru termostadi silindir kapak contasini degistik usta devir daimde bi sorun yok diyor araci deneme sansim olmadi yine yaparsa sorun ne olabilir bulundugum yerde isten anlayan usta yok sizce ne olabilir

  • Usta der ki:

   Yapılan işlem sonrasında ilk etapta aracın hararetine dikkat etmek gerekir. Su eksiltme ilk etapta yani bakım sonrasında bir kere daha ihtiyaç olabilir. Şayet kapak contası ve su tesisatı sorunsuz toplandı ise bir sıkıntı çıkmaz.

 • ramazan der ki:

  merhaba ustam bende audi a3 1.6 2002 model aracı yeni aldım fakat araçta hararetinde rölantide çalışırken artış oluyor 3000 4000 devirlerde basılı tutunca fakat hararet gazdan ayağımım çektiğim anda çıkmaya başlıyor gaz verdiğim zaman düşüşe geçiyor termostat değişti ısı müşürü değişti ayrıca aldığım arkadaş suyunun komple boşaltıp antifiriz eklemiş araca ve devirdaimi sıfır değiştirdiğini söylüyor benim gözlemim kaloriferde aman aman o derece ısıtma sağlamıyor gibi geldi bana sıcak veriyor ama aşrı deil

  • Usta der ki:

   Kalorifer peteği tek çıkışlı araçlarda sistem devreye sokulduğunda geri dönüş hattı tıkalı ise hararette bu sorun olabilir. Fakat sizin araçta bu olduğunu sanmam araba dururken veya yoğun trafikte hararet çizgisi biraz yüksele bilir sizin araçta 95-100 derecede fan açıyor. Bu sorunda orjinal termostat kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmek gerekir. Soğutma sistemi bazen kalorifer radyatörü sisteminde meydana gelen arızalardan ötürü hava yapa bilir buda harareti yükseltir.

 • metin der ki:

  Usta arac da hararet gostergesi sabit doksan derecede durmalimi yoksa seksen doksan arasi oynarmi bu normalmi oynamasi termostadin arizali oldugunumu gosterir arac 2001 model express kangoo 1, 9 duz dizel

  • Usta der ki:

   Araç rölantide iken 5 dakikada bir fan açıp kapanması normalmidir ?: Araç rölantide çalışırken doğal olarak devirdaimin sirkülasyonuda yavaşlar. Bu yüzden araç ve modele göre farklılık göstermekle beraber rölantide çalışırken fan daha kısa sürede açılıp kapanmaya başlar. Bu tamamen normaldir.

 • ramazan der ki:

  merhaba hocam bnm araba audi a3 1.6 lpg benzinli 2002 model aracımdaki sorun haraç hareket halindeyken 100 120 km giderken hararet 90 da kalıyor sıkıntı yok falat araçla durdugum arda rölantide veya dur kalklı devirsiz ilerlerken hararet 100 -110 a kadar çıkıyor yaptıgımız işlemler değişenle fan ve ısı müşürü ve devirdayim değişikliği ve termostat ve ayrıca araç kaloriferi çok fazla derece sıcak vermiyodu bugün kalorifer radyatörünü temizlettim aşırı pis renkli paslar felan geldi yani tıkalıymış galiba sıcaklı iyi derecede gelmeye başladı elektirikçinin şüpesi ön sogutma radyotöründede pislik veya tıkanmalar olabileceginden motor devirsiz kaldıgında devirdayımın radyatörden saglıklı yapmaması sonucu rölantide hararet yaptıgı kanısı bilginiz içiçn tşkler .

  • Usta der ki:

   Bir araçta rölantide hararet yükseliyorsa termostat uygun değildir veya sistem ne kadar otomatik olarak havasını kendisi alsada bir yerde sistem içerisinde hava kalıyor olabilir. Yedek antifiriz deposunun kapağında kaçak olabilir iyi gözlemlenmesi gerekir.

 • fatih der ki:

  S.a ustam 92 toyota var aracim yag yakmadan dolayi motor sifirlandi yalniz su eksiltme olayi kesilmedi yapildiktan sonra devamli su esiyor bazen yedek su haznesine su dolduruyor oda suyu disari atiyor sebebi ne olabilir ikincisi motora zarar vermis olabilirmi motor yapilali bir ay oldu bloklara zarar verirmi motoru yaptirdigima pisman oldum

  • Usta der ki:

   Merhabalar Fatih bey. Sizde tam bir sanayi kurbanısınız geçmiş olsun. Yedek depodan araç çalışırken su ilavesi yapılmaz. Fakat aracınızda sürekli bir su eksiltme söz konusu ve her hangi bir görsel kaçak yoksa. Üzülerek söylemek zorundayım ki motor üst kapak ve blok tornalama işlemi veya toplamada yanlış yapılan bir işlem var demektir. Yaptırdığınız yere gidin ve mümkünse elle tutulur ses video veya başka bir kayıtla şayet faturanız yoksa kayıt alın çünkü işlemin tekrar yapılması gere bilir ve sizden yok yere bir daha para talep ede bilirler. Fakat elinizde bir kayıt olursa en azından firmayı tüketici haklarına verip paranızı geri alabilirsiniz. Tabi ki öncelikli olarak kendinizi garantiye aldıktan sonra maduriyetinizin giderilmesini isteyin ki sonuç % 90 hayır olacaktır. Sonrası basit hemen tüketici hakları mahkemesinden bir bilir kişi adresi alıp rapor hazırlatmak ve tüketici haklarına sunmak. Ben şahsen farklı alanlarda denedim gayet sorunsuz bir şekilde hak hukuk işliyor. Zaten bilir kişi seçilen insanlar on numara işçilik sergiliyor merakta kalmayın. Aracınız belirgin bir kaçak yoksa yeniden rektefiye edilmesi gerekir.

 • ramazan der ki:

  hocam engin bilgileriniz için çok teşekkürler yüreginize saglık yedek antifiriz deposu araca su koydugumuz yerin kapagı deilmi aracı aldıgım kişiye sordum bunu dediki ben onu yan sanayi ile değiştirmiştim dedi ayrıca dediğiniz gibi bugün sanayide kendinden emin biri hiç arabayı görmeden kapak sıkıntılıdır dedi orjinal bi tane bul dene dedi hiç ihtimal vermemiştim ayrıca aracla uzun yolda 20 30 km gidiyorum hararet 90 da sabit fakat durdugum zaman biraz bekliyorum kendi kendine bi iniyor bi çıkıyor hafifi gaza bazıyorum rolantide hararet düşüyor bi anda hararetin inip çıkması anlık olup bitiyor çogu zaman ayrıca ön taraftaki radyatörün tıkalı olmasındanda olabilirmi hararet sıkıntısı rolantideyken rahat su geçişleri saglayamayacagından hocam

 • Ömer der ki:

  Selamlar aracım 2001 model 1.6 polo classic lpg li daha öncede yazmıştım aracım rolantide çalışırken hararet göstergesi normal yükseliyor fan açıyor kalorfer ısıtıyor fakat seyir haline geçince çevre yolunda ve şehir içi sakin ve akıcı trafikte hararet göstergesi düşüyor ve kalorifer ıstmıyor hararet göstergesi nerdeyse 0 dereceye iniyor.Ustamız termost değişecek dedi ve değiştirdik sanayi dönüşü eve giderken hararet yine indi götürdüm hararet müşürü değişecek dedi değiştik ama sorun düzelmedi elektirikçiye yönlendirdi tesisat kontrol edildi elektirikçi benlik bi sorun yok dedi devirdayımdan olabilir dedi ustaya yönlendirdi ama USTAMDAN soğudum gitmek istemedim sizce hararet neden düşer Devirdayım ile alakalı olabilirmi devirdayımı kontrol etmeden elektirikçiye yönlendiren ustaya gitmelimiyim şimdiden TEŞEKÜRLER

 • Mehmet Günaydın der ki:

  Hocam öncelikle kolay gelsin benim bmw 3.16i 1990 model m40 motorlu bir arabam var son 1 haftadır arabam patırdı yaparak çalışıyor yani boşta iken sorun olmuyor ama vitese takıp yürümeye kalktığımda patırdıyor canı isterse düzeliyor ve ve yine aynı şekilde patırdamaya başlıyor bunun sebebi ne olabilir

  • Usta der ki:

   Bmw 3.16i 1990 model m40 arabada patırtılı çalışma sorununun sebepleri nelerdir ?: Mehmet bey aracınızda sarsıntılı veya düzensiz bir çalışma mevcutsa bu aracınızda ateşleme veya yakıt akışında bir sorun olduğunu gösterir. Aracınızın teknik donanımı ve ekstra ne olduğunu bilimediğim için daha detaylı bir tahminde bulunamıyorum. Fasılalı arızaların bir çoğu ya yakıt akışı yada ateşleme arızasıdır bakılması gerekir.

 • karani gültekin der ki:

  merhabalar,
  benim 1991 model mazda 626 aracım var. bu araç 1 yıldan fazla süredir radyatöre giren alt hortumdan emiş yapıyormuş, son zamnalarda fark ettim. usta hortumları değiştir dedi, değiştirdim ve de tekirdağ dan balikesire ağustos sıcağında araba dolu vaziyette ve klima çalışarak gittim , hararet 90 ı zerre kadar geçmedi. tatil dönüşü istanbula gitmek için yola çıktım yine, 100 km oldu olmadı, hararet göstergesi bir ara yükselmeye başladı, sonra bi kırmızıya çıktı, bi aşağı düştü, titreyerek oynamaya başladı, ben de hararet müşürü bozulmuştur diye düşünüp(çok biliyorum ya) devam ettim, tam kırmızıya geldi, bi müddet daha devam ettim ve motor kaputundan ses geldi, bakınca radyatör hortumunun yarıldığını gördüm. sonra sanayiiye çektik arabayı. yaptırmadım, hortumu değiştirdim, gerisin geriye tekirdağa döndüm, hararet felan yapmadı,bir müddet daha gezdim, hararet yapmaya başladı, silindir contası yanmıştır dediler, değiştirmeden yine kullanırken düz yolda giderken arabanın önünden gaza başınca cızır cızır diye sesler gelmeye ve araç çekişten düşmeye başladı, bi müddet öyyle gittikten sonra iyice çekişten düştü ve stop etti. arabayı kenara çekip kaputu açınca(geceydi) araba yanıyor gibi bi duman vardı,
  sonra arabayı sanayiiye götürdüm, silindir kapak contası değşiti, termostat değişti, arabaya sekman atıldı, kalerüfer peteği değişti, radyatör şişlendi, radyatör kapağı değişti,silindir kapağı değişti, devirdaim değişti, ama arabayı biraz olsun sıkıştırınca yine hararete kalkıyor. araba 1 aydır sanayiide usta arızanın ne olduğunu bulamadı? şimdi de blok çatlak olabilr demeye getiriyor?
  ben sanmıyorum bloğun çatlayabileceğini ama?
  sizin yorumunuz ne olabilir bu konuyla alakalı?
  tüm bunlar değiştiği halde radyatörün alt hortumu yine emiş yapıyordu???

  • Usta der ki:

   Anladığım kadarı ile aracınız tam anlamı ile rektefiye olmamış sadece sekman atılarak işlem tamamlanmış. Bu tür yüksek hararet sonrası kapak rektefiyesi sonrası hararette sorun çıkmaz. Tesisatta hatalı bir işlem veya yanlış bağlanan bir hat olabilir. Bir ikincisi ekzozda tıkanma var mı bu kontrol edilmeli. Sistem havası düzgün alınmamış olabilir veya sistemin sürekli hava yapmasına sebep olan bir etken mevcut olabilir. Radyatörde devüasyonun gözlemlenmesi soğutma işleminde devirdaim, termostat ve fanın düzgün çalışıp çalışmadığı da kontrol edilmeli. Arızanın nokta atışı şundandır deme olasılığı tabi ki buradan mümkün değil ama işinin ehli bir usta bu arızayı 5 dk’da bulur bana kalırsa ismiyle nam yapmış sağlam bir usta bulun unutmayın bu tür ustalarda var memlekette. Mesleğine saygı duyan ve yaptığı işin hakkını veren tüm meslektaşlarıma buradan selamlar.

 • Hasan der ki:

  Slm ustam bende clıo 1.4 8 valf genlesme kabın ust tahlıye yayın ustundekı kapagı attırıyor ve suyu bosaltıyo bırde su eksılme sorunu va aracta termostat hortumlar devırdaım kalorıfer betegı radyator degıstı sorunum cozulmedı neden olabılır blok catlaksa kontrol ıcın sılındırr kapagı acılması sart mı

 • ferdi der ki:

  Mrb bende 99 model wolksvagen polo var yaklaşık 1 ay önce aldım aracı kullanırken bişey farkettim aracı çalıştırıyorum bi 500 mt gidiyorum Hararet göstergesi hemen 90 a geliyo devamlı öyle kalıyo kış olmasına rağmen bu kadar çabuk ısınmasıni normal bulmuyorum Antifiriz attım radyatörcuye gosterdim temizlettim fakat hala aynı olay devam ediyo bi kaç kişiye sordum onlarda normal olduğunu soyledi bunun hakkında Yardımınızi rica ediyorum Teşekkürler simdiden..

  • Usta der ki:

   Hararet müşürü arızalı olabilir. Araç ilk çalıştığında termostat takılı kalıyor olabilir buda hararetin çok çabuk yükselmesine sebep olabilir. Bakılması gerekir. Şahsi fikrim hiç bir aracın 500 m’de harareti 90′a yükselmez. Sorun müşürden kaynaklanıyor bence arızalı.

 • zafer der ki:

  merhaba ustam, renault 19 1,4europa sahibiyim. aracımda su eksiltme yanlız bu eksiltme araç çalışırken olmuyor. akşam yedek su bidonunu kontrol ediyorum dolu ama sabah baktığımda tamamıiyle bitmiş oluyor. ustaya gösterdim contada sorun yok dedi, devirdaim pompası, termostat, fan müşürü ve yedek su bidonu yeni değiştim, kontrollerimde görünen bir kaçakta yok yalnız kalorifer hortumunu kontrol edemiyorum. arızanın burdan mı kaynaklandığını nasıl kontrol edebilirim, aklıma gelen şudur, yedek su bidonundan kalorifere giden kısmı kapatırsam sıkıntı yaşarmıyım. yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  hayırlı günler dilerim.

  • Usta der ki:

   Aracınızın yedek antifiriz deposundan kalorifer hattına direk geçiş sağlanmaz. Aracınızda su eksiltme olayı varsa ve harici bir kaçak tespit edilemiyorsa. Kalorifer hattını kapattırın ve kaçak halen devam ediyorsa ve miktar gerçekten abartılı ise üst kapak contasına bakılması gerekir. Fakat anlattığınıza göre Kalorifer hattında sorun var diye düşünüyorum. Kolorifer peteği göğüs içerisinde yer alır ve her araç için farklı söküm takım işlemi vardır bilmeyen bir kişi tarafından yapılması oldukça riskli. Sizde bilirsiniz aracın göğüsünde yanlış yapılacak bir işlemin telafisi yoktor. Sanayide sadece aracınız üzerine uzmanlaşmış bir klimacı bulun ve kontrol ettirin derim. Kendiniz kesinlikle müdehale etmeyin.

 • ÖZER der ki:

  merhaba,
  Aracım 98 model r19 1.4 rna tüplü aracım yedek su deposu kapağı seyir halinde iken yerinden çıkması sonucu hararet yaptığı için sürekli su eksiltmeye başlamıştı 1 hafta önce conta ve üst kapağı değiştirdik ve hala su eksiltmeye devam ediyor. yedek depoya yeterince su koyuyorum kullandıktan ertesi gün sonra yine depoya bakıyorum su yine yok yine ekliyorum. (uzun yola gidicem yolda kalmak istemiyorum) Fan gerektiği zaman çalışıyor suyu sogutuyor onda sıkıntı yok.
  Birde radyatörün hava yapması veya havanın alınmamış olması suyun eksik kalmasına sebeb olur mu ? Yedek su deposunun kapagını açtığım zaman hava yutuyor gibi olup su gelip gidiyor.

  Su eksilmesini başka nedenleri ne olabilir.
  Yardımlarınız için Şimdiden teşekkür ederim…

 • hikmet der ki:

  aracım 2012 dacıa logan kapalı kasa aracım su eksıltıyor sabah dolduruyorum oglene kontrol ettıgımde dıbınde cok az bısı kalmıs oluyor sebebı nedır bakıyorum sızdırmada yok hıc bıryerde yagına baktım yaga da karısamıs neden olabılır

  • Usta der ki:

   Araba nedensiz yere su eksiltir mi ?: Yüzeysel bir kaçak yok ve motorda herhangi bir sorun yoksa ya aracınızın yedek su haznesinde kaçak vardır, yada kalorifer hattında bir kaçak oluşmuştur. Aracınızın konsol altı halıflex kaplamalarına ve sağ ön teker kısımlarında herhangi bir kaçak mevcut mu bakın. Bu tür kaçaklar kapalı sistem çalışan motor soğutma sistemi için büyük sorunlar teşkil edebilir. Hatta aracınızın motorunu hararet yaparak kilitleme noktasına dahi götüre bilir. Şayet kendiniz tespit edemezseniz biran önce ustanıza gidin ve sorunu çözdürün ki sıkıntı yaşamayasınız.

 • firat der ki:

  Arac fiat brava 96 model uzun yolda herhangi bi sorunu yok ama araca trafik e girince veya lambalarda bekledigin bide rolantide calisirken 3 4 dk bir fan açiyor cok cabuk isiniyor devirdaim musur termosttat degisti acaba hava yapmis olabilit mi ve sirf su vsr icinde antifriz koydursam bu durum degisir mi yardimlarinizi bekliyorum

 • Onur der ki:

  Araç 2003 model corsa araçda su-antifiriz eksiltme sorunu var radyatör devir daim deişti ancak yine düzelmedi bir arkadaşımın fikri üzerine yedek su deposu kapağına bir bezi koyarak kapağı kapatım birhafta hiç su eksiltmedi bunun üzerine sorun kapakta diyerek gidip yeni bir kapak aldım 2 3 gün su eksiltmedi ancak sonradan baktığımda yedek su daposunda antifiriz bitmişti aracın yedek su deposunda su olmadığı halde hareretde yükselmiyor ancak kaloriferi açınca hareret göstergesi düşüyor ustalar hemen conta yanmış deişelim diyorlar ama ben tüm yolları denemedan motoru elletirmeyi düşünmüyorum ve contadan olduğuna dairde bir belirti yok yardımcı olursanız sevinirim.

  • Usta der ki:

   Motorda üst kapak contasının yandığı nasıl anlaşılır ? : Araçta su eksiltme işlemi kışın baş gösterirse öncelikle kanalüfer tesisatında kaçak var mı kontrol edilmeli. Şayet herhangi bir kaçak gözlemlenmiyorsa üst kapak contasının değişmesi şart. Size tavsiyem eksozdan gaz analizi yaptırmanız şayet oksijen seviyesinde sebepsiz bir yükselme gözlemleniyorsa veya değeri yüksekse aracınızda üst kapak contası işlevini yitirmiş demektir ve değişmesi gerekir.

 • mahmut der ki:

  Merhaba hocam aracim 98 model hyundai accent aracimin kalorifer petegi tikandgi icin sicak hava vermiyor buz gibi aracin ici petegi degismeden temizleyebilirmiyim veya antifirz koysam bi degisiklik olurmu

  • Usta der ki:

   Aracın kanalüferi neden sıcak üflemez ?: Aracınızın kanalüferini yaz boyu kapalı tuttuğunuz için sistem girişinde mevcut conta şişmiş olabilir. Kanolüfer hattı giriş ve çıkışlarını kontrol ettirmeniz yeterli olacaktır. Antifiriz koymanız pek birşeyi etkilemez. Aracınızda antifiriz oranı çok düşükse bu kış aylarında tüm soğutma sistemi için zaten çok tehlikeli.

 • ömür11 der ki:

  ustam iyi akşamlar sıena 1.6 16v 199 model ve ilk gazı verirken yemiyo gibi yapıyor sabahları patlatarak çalışıyor ustanın biri üst kapak conta yanmış dedi bir diğeride bu modellerde kronik sorun var dedi sorun nedir acaba teşekkürler

 • firat der ki:

  Arac fiat brava 96 model uzun yolda herhangi bi sorunu yok ama araca trafik e girince veya lambalarda bekledigin bide rolantide calisirken 3 4 dk bir fan açiyor cok cabuk isiniyor devirdaim musur termosttat degisti acaba hava yapmis olabilit mi ve sirf su vsr icinde antifriz koydursam bu durum degisir mi aracda arada bi hava problemi oluyor hava yapiyor gaz a gec geciyor hareret dahada cikmaya basliyor o zaman neyden olabilir yardimlarinizi bekliyorum

 • adnan der ki:

  slm ustam.benim sorunum.a 93 model broadwayım var.beyın buz gibi oluyor.hafıf hararet yapıyor,devirdayımın ordan antıfırızlı su akıtıyor.araba çalışınca akıyor.durunca duruyor.neden olabilir.bunu yapmadan öncede araba öksürüp istop etti.tekrar çalışıyor.tşk.

  • Usta der ki:

   Aracınızın devirdaimi şuan kilitlemiş pozisyonda olabilir bundan dolayı hararet yükselir. Buz gibi oluyor diye bahsettiğiniz Lpg sistemi regülatörü ise bu ilk çalışmada normal fakat aracın harareti yükseldikçe regülatör yani dönüştürücününde ısısı artar. Devirdaim aracınızın motoru için çok tehlikeli bir konudur ihmale gelmez.

 • ramazan der ki:

  merhaba hocam aracım audi a3 1.6 bfq motor sorun şu şekilde aracımda termostat açılmıyor 4 defa değiştik fakat termostatdan çıkan hortum buz gibi kalıyor otamatik su kaynatıyor araç üst kapak açıldı contada bi sıkıtı çıkmadı usta üst kapak contanı yaptık dedi fakat sorun yine aynı bide şöle bi durum var araca yan sanayi termostat taktık bu defada araç hiç ısınmıyor hararet hep 70 80 en fazla olup fan açıyor ve bu şekilde hiç sıkıntı olmuyor ama kalorifer çok az ılık oluyor ısıtmıyor su kaynatma hiç olmuyor fakat araca orjinal diye takılan behr marka termostat takılınca defalarca hemen hararet ayrıca araç rolantideyken kalorifer iyce soguyor şüpemiz ön radyotörün tıkalı olabileceği ayrıca devirdaimde proble olabilecegi ayrıca hararet saatinde kafasına göre iniş çıkışlar oluyor yardım edein hocam saolun

  • Usta der ki:

   Audi A3 arabada yaşanan hararet sorunu vebepleri nelerdir ?: Motorun soğutma sistemi basit bir prensibe göre çalışır. Her parçanın görevi ve arızası bellidir. Sizin araçta termostat takılı kalıyor veya ssu geçişine sürekli açık olabilir. Orjinal termostat kullanmanızı tavsiye ederim. Diğer taraftan dediğiniz gibi radyatör tıkalı olabilir fakat tıkalı olduğunda da hararet aşırı derecede artar. Hararet müşürünüz faalse ve hararet yinede yükselmiyorsa sorun bence sadece termostatta takılı kalıyor veya orjinal olmadığı için sürekli su geçişine müsade ediyor olabilir.

 • Mustafa der ki:

  Ustam Merhaba. Aracım 2006 model nissan primera 1.6 tekna plus. -6 derece soğukta yollar da buzlu olunca 1.km de giderken Yolda giderken aracımda hararet göstergesi kırmızıya vurdu.Rolantide biraz bekledim düşmedi hararet.Stop ettim.Hararet ortaya geldi.Evim yakın olduğu için 1 km hararet kırmızıda iken bu şekilde eve gidip radyotere su ekledim.130 a tam vurmadı ama kırmızıda gittim 1 km.Daha sonra stop ettim.Yarım saat sonra bir ustaya götürüp 3 lt antifiriz eklettim.Usta devirdaim pompası su kaçırıyor.Aracınızda su kalmadığı için hararet yapmış dedi.Değiştirin dedi.Nissanlar hele hele -6 derece havada kolay kolay conta yakmaz dedi.Ama ben conta yakıp yakmadığından emin değilim.Bu konuda nasıl emin olabilirim.

  • Usta der ki:

   Aracınızın conta yakmamıştır inşallah diye ümit ediyoruz Mustafa bey. Size tavsiyem aracınızın devirdaimini ve termostadını orjinaliyle değiştirin ve antifiriz ve suyunu uygun derecede koyup takip edin ilk etapta hararet yükselirse sistem hacasını muhakkak aldırın ve kontrol ettirin. Her ne kadar kapalı sistem densede sistemde bazı arızalar ve yanlış uygulamalardan ötürü sistemde hava dolaşma ihtimali oluşa biliyor.

 • hanifi der ki:

  önceliklem ustam hayırlı günler benim aracım 93 broadway aracım çalışmıyor beyin karlıyor beyininin içindeki takımlar değişti kaçak varmış genneşme kutusunda gaz oluyordu o giderilidi hava yapmıyor artık asıl sıkıntı arac zar zor çalışıyor gaz yemeyip geri stop ediyor beyin yine karlıyor aracımın termostatdı değişdikten sonra olmaya başladı bu sıkıntı yazlıktan kışlığa döndü

  • Usta der ki:

   Aracınızda bu değişim yapıldıktan sonra avans ayarı yapılması gerekir. Avans ayarıyla ortalama yakalanamazsa aracınızın subap ayarına bakılması gerekir. Bu tür gaz sisteminde veya beyinde karlama arızası varsa muhakkak aracın termostadının düzgün çalışıp çalışmadığına bakılması gerekir. Arabanız direk Lpg’de çalışıyorsa bu tür sıkıntılar aşırı soğuklarda mümkün. Benzinle çalıştırmanızda avans ayarının mükemmelliğine bağlı tabi ki çünkü karbüratörlü sistemde ateşleme avansı yazlık ve kışlık farklılık içerir ve Lpg ve benzin için ayrı ayar yapmak gerekir. İyi bir usta bu iki sisteminde ayarını mükemmel tutturur fakat zahmetli bir iştir ve motorda arıza kabul etmez.

 • volkan der ki:

  Merhabalar.megan2 2006araci var bnde.bugun yag seviyesi dusuk dedi.yag biraktik, hala yanmaya devam etti,biraz ilerledikten sonra stop isigi yanmaya basladi ve hemen durdum.arabayanin suyuna bakayim dedim su doldurdum ve bi baktim asagidan doktugum sular siril siril akiyor sizce neden olabilir.bana yardimci olursaniz cok iyi olur ne yapmam gerek.onerileriniz icin simdiden t.ederim

 • ramazan der ki:

  merhaba hocam aracım audi a3 1.6 lpg aracımda hararet sonu var hararet saati 60 90 120 şeklinde bnm saat 60şında altında kalıyor daha hiç çalışmadıgında tam dipte normalde sıfır diye bilinen cizgidende altta kalıyor bazen direk 60dan başlıyor artışa ve araçla çalıştırdık giderken 70-80 arada bir 90nı görüyor nadirde olsa fakat araçla durduk diyelim stop etmeden önceki sıcaklık 70 diyelim aradan 3- 5 saniye geçiyor araç çalışmazken kontagı açıp kapatıyorum bi bakıyorum 90 olmuş bunu sürekli tekrarladıgımda sürekli farklı degerleri gösteriyor araç çalışmadıgı halde hararet saatinde bazen yükselme bazen düşme oluyor anlık olarak sorun nedir hocam teşekkürler

 • sigma der ki:

  Herkese mrb, Volvo v 70xc cruse country 4×4 aracim 2000 km önce silindir kapak contasi degistirdim’ havalar soğuk şuan, araç rolantide 10 dk calisip radyatör deposunda su kaynatyor, ve hararet yukselliyor termostat da sorun olabilirim yada sorun kaynagi nelerdir acil cvp lütfen…

  • Usta der ki:

   Aracın yedek su deposunda su kaynatma olayını nasıl gördünüz merak ettim kapalı devre soğutma sisteminde yedek depo kapağını zaten araç çalışma hararetine ulaştıysa su kaynar vaziyette veya basınçla fokurdayarak dışarı çıkmak isteyecektir bu normal. Radyatörde zaten suyun kaynadığını görmek için kapağı açmanızda imkansız motor çalışırken çünkü sistem kapalı sistem. Bunları yaptıysanız sistemde hava oluşturmuş olma ihtimaliniz var. Diğer taraftan bu arızayı ilk başlangıç olarak ele alacak olursak aracınızın harareti yükseldi ve soğutma sisteminde bir terslik varsa bu termostatdanda devirdaimdende olabilir bakılması gerekir.

  • Usta der ki:

   Aracınızın modelini veya teknik donanımını bilmiyorum ama size bir araç neden hararet yapar sıralayayım. Katalitikkonverter dolarsa yapar, devirdaim arızasında yapar, termostat arızalanırsa yerli yersiz yapar ve bazen hararet çok düşer, fan açmazsa yapar, üst kapak contası yanarsa yapar ve araç düzensiz çalışır su eksiltir, Sistem hava yapmışsa motor yine hararet yapar. Aracınızın hangi durumlarda ne seviyede hararet yaptığını bilmek arızada teşhisi kolaylaştırır ve nokta atışı şu arızalı diye bilmemizi sağlar.

 • erol der ki:

  iyi aksamlar benim 99 model 1.6 16 valf sienam var yari cizgisini az birsey gectikten sonra fan aciyor termostat degistim 2 defa biri mita diğeri vernet netice ayni oldu usta radyatör tıkalı olabilir dedi radyatör u de degistim sonuc yine ayni fan musurunu degistim daha da gec acmaya basladi tekrar eskisini taktik bana ne gibi önerileriniz olur

  • Usta der ki:

   Erol bey Hararet çizgisi yarıyı geçtikten sonra fanın açması gerekir zaten arıza nedir onu anlamadım. Ya daha önceden arızalı kullanıyordunuz şimdi düzeldi yada arızanızı tam olarak anlatamıyorsunuz. Bence hararet çizgisinin yarısını geçtikten sonra fanın açması normal Erol bey sonrasında istenilen değere düşünce kapatması gerekir.

 • oktay der ki:

  usta iyi günler aracım 1992 suzuki samurai 1300 benzin ve gazlı gazda kullanıyorum genelde ..araçta su eksilmesi gördüm petekler gözüküyor tamamlıyorum fakat 1,5 litreye yakın kayıp oluyor hortumve bağlantıları kontrol ediyorum kaçak yok fakat 2 kez araç soğukken yola çıktığımda henüz hararet bile azda olsa yükselmemiş haldeyken acelem olduğu için hızlı gittim ve araç gaz yemeyip birden kesiklik yapıp bozuk çalışmaya başladı aniden…. durup kaputu açtığımda motorun her tarafında su vardı ve bujiler tekliyordu sanki bir maşrapa su atılmış gibi motorun üzerine su vardı her yerde ve dikkatle baktığımda radyatör kapağının yanındaki tahliye borusunun gittiği plastik yedek su kutusunun kapağının yerinden çıkmış ve basınçla suyun etrafa dağıldığı belirgindi fakat henüz termostat açmamışken radyatör suyu neden tahliyeden dışarı atarak etrafa saçmış çok merak ediyorum sorun nedir acaba ….

 • murat der ki:

  1995 doğan slx lpg kullanıyorum aracım conta yaktı silindir kapağı yeni takıldı ama yine hararet hemen yüseliyor araba rolantide çalışıken kaynama noktasına geldiğin silindir kapağın su geliyo fan çalışmaya başlayıca kesiliyor acaba devirdaimde bir sorun mu var .

  • Usta der ki:

   Merhaba murat bey bu şekilde silindir kapağında su geliyorsa üst kapak conta değiştirme işlemi tamamen fason yapılmış demektir. Bu şekilde kullanmaya devam ederseniz motoru komple yersiniz haberiniz olsun.

 • ibrahim der ki:

  Merhaba ustam aracim 2005 accent admire 1.5 crdi
  Aracim tasirma kabindaki suyu eksiltiyor,10 gundur takip ediyorum 3gun kullanmadim eksiltme olmadi.aaraci kullandigim zaman eksiltme basliyor.statik bir kac gorunmuyor.radyator kapagini degistirdim,duzelmedi.motor isinip calisma sicakligina geldiginde kaynama oluyor fakat hararet gostergesi iki nokta arasinda(ust noktaya daha yakin ama gecmiyor) radyator ile motor arasindaki hortum hafif sertlesiyor radyator kapagini gevsettigimde basincli su fiskiriyor hortum rahatliyor.ayrica motor sicakken alttan damlatma basliyor muhtemelen soguyana kadar devam ediyor onu takip edemedim henuz:).bu arada 2kez hava cok soguk iken motor sicak olmasina ragmen kalorifer acmama ragmen soguk ufledi.bu aralar hava sicakken sikinti yok.arizayla ilgisi varmi bilmiyorum.ankarada ikamet ediyorum.tavsiye edeceginiz bir usta varsa tavsiyelerinize acigim.simdiden tesekkurler.

  • Usta der ki:

   Merhaba İbrahim bey. 2005 Model Hyundai Accent araçta radyatör yedek su deposunda su eksiltmenin sebebi nedir ?: Aracınızın su eksiltme sebebi devirdaim pompasının arızalanmasıdır. Radyatör kapağını araç çalışma sıcaklığına geldiğinde açarsanız hem sisteme hava yaptırma ihtimaliniz var hemde elinizi kolunuzu yakma olasılığınız. Kapağı açtığınızda suyun gelmesi normal. Aracınızı Ostim sanayide 1333. caddede Gümüş oto var Emrecan beye veya Serdar beye OTOSORUN sitesinin sahibi Fatih bey gönderdi derseniz sizle özel olarak ilgilenilecektir. Emre beyin telefonu: 05383090821. Not: Yaptırdığınız işlemlerden memnun kalmazsanız lütfen tarafıma geri dönüş yapın.

 • volkan der ki:

  merhaba,
  benim siz değerli bilgiye sahip ustaya sormak istediğim bir sorum var.
  aracım 98 model mazda 323 familia, aracımın kalorüfer ısıtmasından memnun olmadığımdan dolayı bir ustaya götürdüm.( aracımın başka hiçbir sıkıntısı yoktu) usta herseyi kontrol etti ve termostatı değiştirelim dedi. bende peki diyerek parçacdan orjinal olmayan fakat araca uygun denilen aynı sıcaklık derecesine sahip termostat takıldı. daha sonra usta araca 1 lt antifiriz ekleyerek işlemi tamamladı. ertesi günü aracın rutin olarak yağ kontrolünü yapmak için kaputu açtığımda, radyatör suyu ek deposunda suyun eksildiğini farkettim. termostat değişene kadar ve değiştiği anda normal seviyede olduğuna eminim. radyatör kapağını açtığımda orada suyun normal olduğunu farkettim ve ek deponun suyunu tamamlayarak yola çıktım. 15 km yol gittikten sonra kaputu açıp baktığımda ek depodaki suyun ağzına kadar dolduğunu gördüm. arabada çekiş ve hararet normal. termostat değişene kadar böyle bir sorun yoktu. araç çalışmaz halde iken ek depodaki su bazen radyatöre geri gidiyor, bazende depo dolu olarak kalıyor. her defasında suyu tamamlamama rağmen aynısını yapıyor. radyatör kapağından olabilir denildi değiştirdim fakat yine sıkıntı devam etmekte. ama dediğim gibi arabanın çekişi ve hararet son derece normal. sadece farkettiğim şey. aracı çalıştırıp hareket ettikten 2 dk. içerisinde hararet ortaya geliyor. kalorüferde ısıtma sorunu yok. sizden ricam sorunun neyden kaynaklandığı hakkında bir fikir vermenizdir.

  • Usta der ki:

   Bu su eksiltme olayında dikkat edilmesi gereken kanalüfer hattı ve devirdaim bölümünde kaçak var mı dikkatle gözlemlenmelidir. Birincisi aracınızda bariz bir kaçak tespiti yapılmamış ve bunun üzerine siz bir veya iki kere su ilavesi yapmışsınız. Size tavsiyem radyatörün havasını aldırdıktan sonra yedek depo seviyesini tamamlatın ve gözlemleme işlemini hemen akabinde yavaş seyir halinde ve rölantide gerçekleştirin arıza varsa muhakkak ustanız görecektir.

  • Usta der ki:

   Bu sorunda yapılması gereken termostadın faliyetini almak ve devirdaimin işlevselliğini kayış tertibatını sökerek kontrol ettirmektir. Devirdaim kilitlemişse bu tür bir sorunla karşılaşa bilirsiniz ve su eksiltmede olur.

 • hasan der ki:

  renault clio aracımın motor suyu tükenmiş ancak hararet yapmadığı için kontrol etmeyi ihmal ettim yeniden antifriz koydurttum öncesinde yaptığım sürüşten arabam zarar görmüşmüdür

 • Hamit Erçetin der ki:

  Merhaba… 2011 model audi a1 aracı sahibiyim.. Yaklaşık 5 ay önce arabayı satın aldım ve sorunsuz Kullandım.. Fakat 1 hafta önce rampa yukarı çıkarken antifriz ışığı yandı kaputu açtım ve hararet yaptığını gördüm.. Ustaya gösterdim ve üst kapak contası değilecek dedi ve sökmüşken siboplar kayiş derken 2000 tl civarında masraf çıkardı.. Tekrar arabayı aldım fakat aynı yerde aynı hatayı tekrar yaptı.. Ustaya tektrae götürdüm.. Termostadına devirdayımına fanına karbıratörüne baktı yok hala kopmrasöre su basıyor dedi.. 1 haftadır BAKIYOR ama çözemedi.. Acemi bir adamda değil bu usta.. Acaba blok mu çatlak zorlanınca hava alıyor.. Akıl verin lutfen yoksa yapacam bu arabayı

  • Usta der ki:

   Bu tür arızalarda yapılması gereken ilk öncelikle sorunu bulmaktır. Aracınızın hararet yapmasının nedenleri : Termostadın takılı kalması, devirdaimin kilitlenmesi veya dağılması fan açmaması gibi seçenekler olarak sıralanır öncelikle arızanın çözümlenmesi daha sonra yapmış olduğunuz arızanın boyutlarının incelenmesi ve motora üst kapakta işlem yapılması gerekir. Motor uzun süre hararet yapar vaziyette kullanıldıysa üst kapak işine girilir. Bu model bir araç kolay kolay üst kapak yemez. Direk motora dalması ve arızayı çözemeden sizi sepetlemesi ustanızın bu işten hiç anlamadığını gösterir. Kompresöre su basıyor deyimini algılayamadım ama üst kapak contası hala motora so sızdırıyorsa bu ustanın ve taşlama işlemi yapan şahsın hatalı iş yaptığını gösterir. Size tavsiyem şayet aracınızda arıza varsa ve bulunursa size gösterilmesini talep edin. Ustanız biraz insaflıysa hatasını kabul edecektir. Bana sorarsanız aracınızın kale alınır hiç bir arızası yok. Niye diyeceksiniz. Aracınız arıza yaptığında hararet kırmızı datı geçmemişse ve ekzozdan su buharı tarzında ortalığı diskoya çevirir tarzda duman gelmediyse motorunuz üst kapak contasını yakmamıştır. Siz aracınızın yüksek hararette en az 20-30 DK kullanmadıysanız bu tür bir sorun nüks etmez.

 • harun çal der ki:

  selamun aleyküm ustam.ben öncelikle dağın başında bir yerde olduğumu ve rakımın 1500 metre olduğunu söyleyeyim.aracım clio smbol 2000 model tüplü.ben pek araba işinden anlamam.örneğin antirifiriz koyduğumuz yere 5 ay öncesinde kışın girmesiyle havasını alıp antifiriz koydurmuştum.ama 4 gün önce düz yolda hiçbir şey yoktu.ama bayır ve virajlı bir yol olduğundan 2.vitese kadar düşüyorum.ve en sonunda yolda hararet yaptı.bende hemen durdum ve arabayı rolantide çalıştırdım.hararet geçti ama köye geldiğimde kaputu açtım ve birde baktimki o antifiriz konan yerin kapağının üst raylı olan kısmı havaya kalkmış ve antifiziz minumum sevyesinin nerdeyse yok denecek kadar az.sizce neden kalkmış olabilir hava yapmış olabilirmi yeniden havasını aldırsak ve antifiriz ekletsek sorun düzelirmi.birde bu şekilde arabada antifiriz kalmadı alacak yerde yok.arabayı bu şekilde çalıştırsak bir zarar olurmu.ne yapmam gerekir beni en kısa zamanda bilgilendirirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler ustammm

  • Usta der ki:

   Aleyküm Selam. Harun bey yapmanız gereken yedek su deposuna yeterli seviyede su koymak ve en yakın tamirciye harareti takip ederek götürmek olabilir. Fkat hiç risk almamak istiyorsanız aracı tamirciye çekici yardımıyla götürmek mantıklı. Araçta hararet bir anda yükseldiyse bu tehlikelidir ve bakılması gerekir. Termostat Takılı kalmış olabilir veya devirdaim kitlenmişte olabilir bu durumda arcı çalıştırmanız çok büyük tehlike arz eder.

 • Alican KAYA der ki:

  selamın aleyküm. benim bmw 3.18 is 1992 coupe model aracım var sizden ricam bana yardımcı olmanız en azından bir fikir almak istiyorum sizlerden. Sorunum şu ki aracı boşa aldığım zaman motor devamlı ( hınn hınn hınn ) şeklide devirde oluyor bunun sebebi nedir ? Bir usta ya gösterdim akışmetresinden dolayı dedi.. Bir başka usta ise motora yağ karışıyor motorda yağ yaktığı için bu şekilde dedi.. Bende kararsız kaldım hangisine inanayım şaşırdım açıkcası sizin yardımcı olursanız sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ediyorum..

  • Usta der ki:

   Motorun yağ yakma oranının bu tür devir saatinde akselarasyon yapması imkansız. Aracınız Lpg’li mi bilmiyorum fakat devir saatinde sürekli bir akselarasyon genelde yakıt sisteminden kaynaklanır. Aracınızda model olarak akışmetre var mı bilmiyorum ama akış metre bu tür sorun yaratsa da direk olarak bu parçanın arızalı olduğunu düşünüp değiştirme mantığı çok yanlış. Size tavsiyem şayet aracınızda bu arıza sadece benzinde yapıyorsa arıza kayıtlarına baktırın. Sonuçlara göre hareket edin derim.

 • Şenol Yayla der ki:

  Mehaba hocam
  Benim arabam connect 2005 model 75 Lik benim sorum şu arabamın kaloriferi ısıtmıyordu elektrikçiye götürdüm petek tıkalı dedi ve değiştirdik yıne ısıtmadı bu seferde yağ soğutucu peteğide tıkalı dedi ve soğutucuyu devre dışı bırakıp suyu direk motora verdi bikaç motorcuya sorarak bı sıkıntı olmaz demişler sizcede bi sorun olmazmı sıkıntılı bi durum yaşamayalım istiyorum.

  • Usta der ki:

   Herhangi bir sıkıntı olmaz diye bir şey söylemek zor. Kapalı devre çalışan motor soğutma sistemini sürekli kullanılmayan kalorifer devresine direk bağlamak olarak algılıyorum ifadelerinizi bu yüzden açıklamaya devam etmek istiyorum. Bu şekilde bir bağlantı motorda çalışma sıcaklığını seyir halinde sürekli etkileyerek sistemi kısa sürede yoracak ve aracın fazla yakmasına çekişten düşmesine yol açacaktır. Isıtma sisteminde çalışan elamanların devre dışı bırakılması illaki sistemde olumsuz neticelere ilerleyen süreçte sebep olacaktır.

   • şenol yayla der ki:

    gittiğim elektrikçi bana sistemin yani kalorifer sisteminde suyun motordan çıkıp klorifer peteğine ordan çıkıp yağ soğutucuya ordan da motora gidiyo diye söyledi ve sistemden yağ soğutucuyu iptal ettiğini söyledi tıkalı olduğu için

 • Gürkan der ki:

  Ustam bende 2011 90ps connect var arabaya 5w30 castroll yağ koyuyorum fakat arabanın yağ değişimi geldi.sorunum daha önce yağ eksiltmiyordu ama kış geldikten sonra son bir ay içinde yarım litreden biraz fazla yağ eksiltti iki hafta önce yağ ekledim ama şu an yine eksiltmiş 100gram felan bi de ilk çalıştığın da eksozda beyaz duman çıkıp motorda sarsılma oluyor sizce sorun nedir

   • Usta der ki:

    Yüzeyde görsel bir yağ kaçağı olmaması fark etmez aracınızın sekmanlarından yanma odasına yağ kaçması yağın eksilmesi için kafi bile. Size tavsiyem bekletmeden müdahale ettirin çünkü yanma odasında buluşan yağ, su ve yakıt inanılmaz derecede aşınmayı artırır ve buda maliyetin artmasına sebep olur. Motor rektefi olayında dikkat etmeniz gereken orjinal yedek parça ve işinin ehli bir usta gayet sağlıklı bir işçilik çıkarta bilir.

 • nejdet dinçer der ki:

  usta iyi günler benim aracım 2001 model reno senic önceleri hararet göstergesi hep 90da duruyordu devirdayımını degiştirdikten sora 95 e çikıyor düşüyor sabit durmuyor sürekli çikıp iniyor termotatan dediler onuda degiştirdim yine aynı ne yapmalıyım teşekürler şimdiden

  • Usta der ki:

   Hararet neden yükselir ?: Bu yapmış olduğunuz işlemlerde yeşil ve mavi antifiriz farklı olarak kullanılmaktadır ve oranlarında değişme meydana gelebilir. Diğer bir sorun ise her ne kadar kapalı sistem soğutma sistemi olsa da termostat ünitesinin hemen gerisinde yer alan hava alma ünitesinden sistem havasını alınması şart. Termostadın orjinal olamaması Fransız araçlarında sıkıntı yaratır buda ek bir bilgi.

 • Mehmet der ki:

  Kolay gelsin benim sorum olacak 2001 model 1.6 16 V lagunam var aracin hararet ibresi cok hareketli anlik düsüs ve yükselmeletr oluyor aracta su eksiltme yok performansinda düsüs yok yagi gayet saglikli yag eksiltme yapmiyor hararet ibresi tehlikeli bölgeye yaklasip tekrar düsüyor neden olabilir bilgi verebilirmisiniz aracin hararret ibresi sabah calistirip 1 km yapmadan baya bir yükseliyor bu sekilde olmasi normalmi aracin neresini kontrol ettirmeliyim

  • Usta der ki:

   Bu arızanın tek bir sebebi var oda termostat arızasıdır. Hararet şehir dışında veya akış halinde normalden düşük dur kalklarda ise aşırı yükseliyorsa bunun sebebi termostadın işlevini yitirmiş olmasıdır.

 • faruk der ki:

  öncelikle cevaplarınız için şimdiden tesekkur ederım benım sorunum renoul 9 86 model dızel araba aracım ilk calısınca sıkıntı yok ama 15 20 dakıka sonra hararet yukselmeye baslıyo bazen fan acmıyor ben elle acıyorum bır jıkle ıle acınca dusuyo ama sureklı su eksiltiyor ne önerirsiniz

  • Usta der ki:

   Motorda sürekli su eksiltmenin en büyük sebebi üst kapak contasının yanmış olmasıdır. Motorda bu sorun varken zaten sürekli hararet yükselir. Çünkü sistem hava yapacak ve fanın açılmasını engellerek hararetin yükselmesine sebep olur.

 • Mustafa BALTACI der ki:

  İyi günler ustam. Bende r9 91 model broadway’im var. Yolda hareket halinde iken radyatör üst hortumu eski olduğundan dolayı devirdaim pompasına bağlanan kelepçe olan yerinden yırtılmış ve ben patladığını anlamadım uzun bir süre yaklaşık 30 km yol yaptıktan sonra patlayan yerden su atması nedeniyle tüp beynine su gitmiş ve arabam bu arada bazen tekliyordu. daha sonra artık aracın yolda stop etti buraya kadar herşey normal daha sonra bende arabayı benzine alıp yola devam ettim ve bir süre sonra aracımın harareti 120 ye kadar yükselip birden düşüyordu biraz daha yol gidiyorum tekrar yükseliyordu o şekilde anlayamadığımdan yaklaşık 80 km yol yaptım. Kendi kendime nasıl olsa conta yandı deyip dağ başında kalmayalım diye devam ettim. Eve geldiğimde yedek depoya baktım orada antifiriz duruyordu doluydu yani .Daha sonra radyatör hortumunu değiştirdik ve arabam normale döndü şu anda eskisi gibi ama ilerleyen zamanlarda contayı yakarmı acaba yani hararetin 120 ye kadar gelip düşmesi contaya zarar vermişmidir . Fikirleriniz benim için çok önemli bilgilerinize

  • Usta der ki:

   Mustafa bey şayet conta hasar gördüyse yandıysa yedek su deposunda sürekli bir su eksiltme yaşarsınız. Aracınızın çekişinde ve çalışmasında dengesizlik olur bunu fark edersiniz.

 • aydın der ki:

  ustam merhabalar , daha önceki tavsiyeniz için çok teşekkürler, 2000 model 8valf aracım için atiker taktırdım, hiçbir sıkıntı yok çok şükür, şimdi de baş bir sorum olacak. arabanın hararet göstergesi orta seviyenin üzerine çıkıyor ve fan devreye girmesine rağmen zor iniyor.bu arada termostat ve müşürü değiştirdim. Sebebi radyatör olabilir mi?Radyatör tıkalı olabilir mi?Radyatör temizleyici kimyasal kullansam sağlıklı olur mu?
  teşekkürler.

 • arslan der ki:

  İyi günler ustam.2005 model peugeot 407 benzin + lpg li aracım var.Birkaç gün önce 10 km gitmeden hararet kırmızıya geldi stop ikazı yandı, kenera çektim.Bu arada fanıda son devir çalıştırdı.Baktığımda su radyatör su deposunda su seviyesi yükselmişti ancak su kaynar değildi.Ertesi gün hararet yaptırmadan ustaya götürdüm.Aracı makineye bağladı soğutma sisteminde ikaz verdi.Usta fanları kontrol etti düzgün çalıştığını söyledi.Müşürdede sıkıntı yok dedi.Termostatın açtığınıda belirtti.Daha sonra devridaim pompası yapar dedi pompayı çıkardı pompa sağlam dedi, değiştirmedi.Bu arada lpg sisteminin bağlantısını söktü, suya gaz verior olabilir diyip benzinde denedik.Bu arada antifirizi boşaltıp yeni antifiriz koyuldu, havası alındı.Benzinde de hararet yapıp stop ikazı yaktı, ancak su ısınmadığı halde seviyesi yükseldi sanki depodaki suya içerden hava veririyor gibi yükselip düştü rolantide.Su devridaim yapmıyor dedi.Son ihtimal conta yakmış olabilir ya da silindir kapağında çatlak vardır dedi.Ayrıca suya yağ karışmış gibi değildi.Motordada performans sıkıntısı yok gibi.Sizce ustam neden yapabilir bu sorunu?

  • Usta der ki:

   Bu sorunun en büyük ihtimali radyatörün tıkanması olabir. Motor soğutma sisteminde devirdaim sağlamsa termostat yanılta bilir. Termostat bazen takılı kalabilir buda aynen bahsettiğiniz arızaya sebep olur. Lpg sistemi ustanızın bahsettiği türden bir arıza yapsa daha büyük sıkıntı oluşur bana soracak olursanız termostat veya radyatör tıkanmış olabilir. Yakın zamanda farklı kriterlerde antifiriz konulmasıda hararet sorunu yapar.

   • arslan der ki:

    Ustam cevabınız için teşekkür ederim.Sorun dediğiniz gibi termostattan çıktı, başka bir ustaya götürdüm sizin gibi düşündü, termostat değişince düzeldi.Sizler gibi nokta atışı yapan ustalar var iyiki, yoksa 30 liralık parçayla hallolacak sorun için motor açmaya kalkan ustalarda var maalesef …Tekrar teşekkür ederim ustam kolay gelsin.

 • aydın der ki:

  ustam merhabalar, 2000 model clio aracıma uyumlu lpg tavsiyeniz için çok teşekkürler, hiçbir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Şimdide araçta hararet sorunu var.Hararet göstergesi en ufak dur kalkta orta seviyenin bayağı üzerine çıkıyor. Fan devreye girmesine rağmen zor düşüyor. Hatta düşmüyor desem yeridir. Sebep nedir nasıl çözülebilir.İki ustaya gösterdim birisi normal dedi , diğeri bir şey olmaz dedi.Müşürü ve termostatı değiştirdik.Yine aynı.Sebep ,radyatör olabilir mi?radyatör temizleyici kimyasal kullansak faydası olur mu ? Veya ne yapmamız gerekir.teşekkürler.

 • nurullah der ki:

  Arkadaslar aracimin radyatorunu yeni degistim aracim rampa cikinca 120 c leri goruyor rampa asagi salladigim zaman 70 c ye kadar dusuyor normalmidir sizce klimamda gaz durmuyor birde nereye odaklanmamiz gerek

  • Usta der ki:

   Birinci sorununuz termostadın açmadığını ve suyun devirdaim etmediğini gösterir. Klima gazının kaçması sistem kompresöründen veya hat üzerinde kaçak olduğunu belirtir. Fosforlu gaz basılarak kaçak aranması gerekir.

 • aydın der ki:

  merhabalar, 2000 model clio aracıma uyumlu lpg tavsiyeniz için çok teşekkürler, hiçbir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Şimdide araçta hararet sorunu var.Hararet göstergesi en ufak dur kalkta orta seviyenin bayağı üzerine çıkıyor. Fan devreye girmesine rağmen zor düşüyor. Hatta düşmüyor desem yeridir. Sebep nedir nasıl çözülebilir.İki ustaya gösterdim birisi normal dedi , diğeri bir şey olmaz dedi.Müşürü ve termostatı değiştirdik.Yine aynı.Sebep ,radyatör olabilir mi?radyatör temizleyici kimyasal kullansak faydası olur mu ? Veya ne yapmamız gerekir.teşekkürler.

 • Rıfat der ki:

  Merhaba 1,3 multijet doblo aracım var.Aracı çalıştırdıktan 3-5 saniye sonra fan direk çalışmaya başlıyor.Motor soğukken bile yapıyor.Ne yapmam lazım sizce.teşkkürler.

 • aydın der ki:

  mrhb benm 2007 fiestam var hararet çıkmadı ama motor suyu kaynamaya başladı bu esnada fan çalışmıyordu su nereden olduğunu görmedim tamamen boşaldı yeni su koydum normale döndü fan çalışmaya başladı su hala duruyor eksilmedi nedeni ne olabilir.

  • Usta der ki:

   Devirdaimin alt kısmından büyük ihtimal kaçırmıştır ve motor yüksek ısılara yani 90 ve üzerine çıkınca aynı arızayı yine yapacaktır. Size tavsiyem bu riske hiç girmeyin ve ustanıza gidin….

 • mert yılmaz der ki:

  ustam kolay gelsin.Bmw 3.18i 2004 aracım zorlayıp trafiğe girdiğimde bazen hafifce hararet yükseliyor sonra hemen normale dönüyor.yada yine zorladığımda aracı stop ediyorum.kontagı açıyorum hararet göstergesine bakıyorum hararet yükseliyor.arabayı çalıstırınca hemen normale donuyor.muşuru söküyorum yada takılıyken bakıyorum fan çalışıyor.bmw ustasına da gittim.bi türlü olayı çözemedik.bi fikrinizi sölerseniz çok sevinirim.kolay gelsin hayırlı işler…

  • Usta der ki:

   Mert bey bu yaşadığınız tamamen normal bir olay. Fakat hararette sınırlara yanaşan bir yükselme ve anlık düşüşler olursa bu durumda termostada bakılması gerekira.

 • islam der ki:

  Aracımın harareti 3 km gitmeden yükseliyor araç fan açıyor 6 çizgiye kadar çıkıyor bazen stop lambası beraber bir arıza lambası daha yanıp gidiyor kısa sureli olarak aracın hararet müsuru ve devridaim pompası değişti ama sorun halen devam ediyor aracim 2004 model 1.2 16 valf clio 2 yardımcı olubilirmisiniz saygilar

  • Usta der ki:

   Termostat takılı kalıyor olabilir. Bunun haricinde şayet sirkülasyonda hava mevcutsa veya detaylı bir hava alma işlemi gerçekleştirilmemişse yine bu arızayı yapa bilir.

  • Usta der ki:

   Asım bey aracınızı harareti gördüğünüz anda motoru rölantide beklemeye alıp hararetin düşmesini beklemeniz gerekirdi. Şuan büyük ihtimal motorun kople revüze edilmesi yani rektefiye olması gerekecek.

 • coşkun madenci der ki:

  selam bende mecedes c200 1996 model motor soğukken hararet göstergesi yükseliyor hararet müşürünü değiştirdim yine aynı yapıyor nedeni ne olabilir acaba saygılar.

  • Usta der ki:

   Aracınız üzerine takılan harici bir aksesuarın faz kablosu şaseye deyiyor olabilir veya ters bir bağlantı yapılmış olabilir. Aracınıza orjinali haricinde eklenen aksesuarlara ve elektrik bağlantılarına bakmadan önce müşürün bağlantıları doğru yapılmış mı ve hararet göstergesinin de ohm metreyle kısa devre kontrolünün sağlanması şart.

 • İsmail der ki:

  2002 model peugeot 307 aracım var araç yüksek ısı nedeniyle durdurdum rolantidende biraz çalıştıktan sonra anlık olarak hararet göstergesi düşüp tekrar yükseliyor. fan geç devreye giriyor. bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

  • Usta der ki:

   Peugeot arabalarda hararet sorunu ve sebepleri nelerdir ?: Aracınızda bu hararet problemi termostat arızası olarak karşımıza çıkar genelde. Fanın geç devreye girmesi nadiren de olsa aracınızda bulunan katalitik konvertörün tıkanması sonucu soğutma sisteminden bağımsız gerçekleşen motor ısısının yükselmesinden dolayı araç hararet yapar ve fan ısıyı geç algıladığı için geç açar. Bu ikisinede bakılması gerekir. Fanın geç devreye girmesi müşür arızasıdır ve fan devreye sebepsiz yere geç giriyorsa müşüründe değişmesi gereklidir. Size tavsiyem öncelikle müşürün kontrolünü daha sonra termostadın faliyetini aldırın.

 • burhan der ki:

  selam renault 19 1.4 motor aracın suyunu tamamladıktan sonra arkadaş genleşme kabının kapagını kapatmamış bende o şekilde yola çıkmışım yolda mola verdigimde motordan hafif duman geldigini gördüm kaputu actım baktım aracda hiç su kalmamış hemen stop ettim bikaç dk bekledim suyunu hafif hafif ekledim tekrar calıştırdım tekrar kapak altım ama arac surekli su taşırmaya başladı gözlemledigimde su kabına aldıgım kapaktan buhar cıkıyordu kapak dandik miş orjinalini aldım taşırma durdu ama şuanda surekli hava yapıyor hava yaptıgında fan acmıyor ve hareret cıkıyor birde motorun karbıratörun arkasından sanırım manifortun ordan hafif su kacagı var yaga su karışmıyor ama cant yanmış sanıırım bu işin çözümü için tam olarka yapılması gerekenler nelerdir conta degişimi yeterlimi daha önce termostadıda degiştirmiştim hararet hiç çıkmıyordu yeni termostad taktım tam düzelmişti ama bu seferde bu olayı yaşadım

  • Usta der ki:

   Aracınızda üst kapak contası yandıysa tekleyerek çalışır yada zor çalışır. Yedek depo kapağı açık unutuldu ve hava yaptıysa contayı direk olarak yakmış anlamına gelmez ama söylediğiniz yerden su kaçağı mevcutsa conta yanmış demektir. Aracın bu şekilde kullanılması motoru komple kilitler ve masraf oldukça artar. Size tavsiyem aracınızı hiç çalıştırmadan üst kapak contasını değişdirtin. Hava yapmış soğutma sisteminde fanın açmaması gayet normal.

 • nejdet dinçer der ki:

  usta 2001 reno scenic aracım bir km gitmeden hararet 90ın üstüne çıkıyor ama motor soguk ve kaliferde ısıtmıyor fan müşürünü degiştirdim termostadıda degiştirdim yine aynı aracı beynine baktırdım arza gözükmüyor ne yaptıyısam olmadı fan çabuk açıyor hararet göstergesi sabit durmuyor eskiden sabitti 85 ile 95 arası inip çıkıyor ne yapmamı tavsiye edersiniz teşekür ederim kolay gelsin

 • Şenol Yayla der ki:

  Merhada ustam
  benim araç 2005 ford connect geçenlerde devamlı gittiğim ustam aracın enjekörüne bi baktır ben şüphelendim dedi bi pompacıya baktır dedi sorum şu enjektörde bi sıkıntı olduğunu nasıl anlarız ve sök tak olmadan bi test yapılırmı

 • SERVET GÜLLÜBUDAK der ki:

  Ustam hayırlı işler; 92 model şahin, araç gaza basınca tekleme yapıyordu. bujı takımını komple değiştirdim. ama sorun devam etti. bi baktım gaz kafası buz gibi. karlanma yapmış. tamam dedik sorunu bulduk. ustanın biri beyine giden hortumu temizledi. tekmeleme sorunu ortadan kalktı. tamirciden çıkıp eve gittim.stop ettim bi baktım su kaynıyor + beyin gene soguk. araç 1 km yapınca su kaynatmaya başladı.conta yakacak belli. gerçekten yoruldum bu arabanın sorunundan. sizce sorunun ortadan kalkması için nasıl bir yol izlenmeli.
  şimdiden teşekkürler.

  • Usta der ki:

   Merhabalar Servet bey aracınızda hararet yükseldiyse yaptırdığınız işlemlerden sonra hava yapmış olabilir. Bunun haricinde Lpg regülatörünün değişmesi gerekir. Aracınızda hararet sorunu daha öncesinde yaşanmıyorsa havasının alınması yeterli olabilir. Siz bakıma gitmişken yine her ihtimale karşı sırasıyla termostat, hararet müşürü ve devirdaimin faliyetine baktırın.

 • Erbaş GÜNAYDIN der ki:

  Selamünaleyküm USTAM.2000 model clio aracıma uyumlu lpg tavsiyeniz için çok teşekkürler, hiçbir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Şimdide araçta hararet sorunu var.Hararet göstergesi en ufak dur kalkta orta seviyenin bayağı üzerine çıkıyor. Fan devreye girmesine rağmen zor düşüyor. Hatta düşmüyor desem yeridir. Sebep nedir nasıl çözülebilir.İki ustaya gösterdim birisi normal dedi , diğeri bir şey olmaz dedi.Müşürü ve termostatı değiştirdik.Yine aynı.Sebep ,radyatör olabilir mi?radyatör temizleyici kimyasal kullansak faydası olur mu ? Veya ne yapmamız gerekir.teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sponsorlu Bağlantılar
Advertorial