Otomobil Hakkında Herşey Burada
Get Adobe Flash player
Sponsorlu Bağlantılar

MOTORUN HARARET YAPMA SEBEPLERİ

Motor soğutma sistemi parçaları ve görevleri

1. Soğutma sıvısı:Üretici firmaların hepside motor içerisinde dolanacak soğutma sıvısının su antifiriz değilde saf antifiriz olarak belirlemiştir bunun nedeni ise su içerisinde bulunan kireç ve tortuların zamanla soğutma kanallarını tıkayarak sistemde gerekli soğutmanın yapılamayışı sonucu motorun uzun vadede’de olsa hararet yaparak hem çok yakmasına hemde bir süre sonra motorun elden çıkmasına neden 0lmaktadır
2. Su kanalları zamanla tıkanacak olan su kanalları görevini yapmaz hale gelecektir bunu önlemenin tek yolu aracınıza saf antifiriz kullanmak olacaktır şayet bugüne kadar sulu karışım kullandıysanız size tavsiyem motorunuzun soğutma sistemini temizleyen özel sıvılar ve cihazlar piyasada mevcut bunları kullanarak soğutma kanalları ve suyun dolaştığı tüm sistemde bulunan tortuları temizleyebilirsiniz
3. silindir kapak contası: hararetten en fazla etkilenen, oldukça dayanıklı bir yapısı olan parça.silindir kapağı ile bloğu arasında suyun karışması engeller. araçta su eksiltme sıkıntısı varsa contaya da bakmak iyi olur.
4. devir-daim pompası: Soğutma sıvısını sistem içerisinde çevirme görevini yapar devrini ise motordan alır arızalandığında ya ünitenin bulunduğu bölümün dibinde su tortusu izi veya radyatörde su eksiltme olarak kendini gösterir
5. Termostat:Termostat motorla radyatör arsında bulunan ve soğutma sıvısı ile motor arasında birtür kapı görevini yapan motorun çalışma sıcaklığına gelene kadar radyatörle motor arasında antifiriz akışını keserek motorun çalışma sıcaklığına ulaşmasını sağlar.Doğal olarak arızalandığında motorunuz hararet yapmaya başlar veya sürekli açık pozisyonda kalır ve motorunuz geç ısınacağından sarsıntılı çalışır aracınızda gaz sistemide varsa değişik komplike arızalar ortaya çıkarma ihtimali yüksektir.

6.fan: Fan sistemi fan müşürü sayesinde sistemde dolaşan soğutma sıvısının sıcaklığını ölçer ve sıcaklık 95’c derecenin üstüne ulaştığında fanı devreye sokarak harareti düşürür eğer görevini düzgün yapmazsa hararet göstergesi yine yükselir fan sistemi kesinlikle belirli aralıklarla sistem faliyet kontrolü yapılmalıdır yoksa sizi yolda bırakabilir.                                                                                                                                                                                                     7.Radyatör:Sistem sıvısının depolandığı ve soğutulduğu parçadır içerisinde çok hassas ve dar soğutma kanalları olduğundan belirli bölümlerinde meydana gelecek çökükler sistemin soğutma performansını etkileyecektir radyatör peteği belirli bir süre aralıklarla ya temizlenmeli veya 10-15 sene sonra yenisiyle değiştirilmesi sistemin soğutulması ve performans verimlilik açısından çok etkili olacaktır sonuçda nadir aralıklarla bile hararet çizgisine yaklaşan bir motor çok geçmeden bunun eksilerini kullanıcısını farklı arızalarla yansıtacaktır sonuçta harareti yükselen araba kademeli olarak çekişten düşeceği için daha çok gaz pedalına basılacaktır buda yakıt sarfiyatını artıracaktır.

MOTOR HARARETİ NEDEN YÜKSELİR?: Su eksiktir:Sürekli sistemde su eksiltme varsa nedeni bulunmalıdır Radyatör soğutma kanalları tıkalı olabilir.Devir daim arızalı olabilir.Termostat arızalı olabilir,Kullanma şekli ve hava sıcaklığı nadirde olsa arada hararet yapmasına neden olabilir. Eğer aracınızın motoru hararet yaptıysa kesinlikle motoru stop etmeyin öncelikle rölantide beklemede kalın ve motor kaputunu açın ve fan sistemi çalışıyormu kontrol edin ve arada bir göstergeye bakın eğer düşüş gözlemliyorsanız soğutma sisteminizde bir parça niyadını doldurmuş ve sizin onu değiştirmenizi bekliyor demektir hararetiniz belirli bir oranda düştükten sonra aracınızı fazla zorlamadan en kısa zamanda bir tamirciye götürün.

Bu yazı için yapılan aramalar

MOTORUN HARARET YAPMA SEBEPLERİ için 610 cevap

  • Usta der ki:

   Motorun devir daim yapmaması çok ilginç silindir kapak contasının değişimi biraz saçma olmuş bu işlem için.Motorun devirdaim işleminde çalışan üniteler termostat, devirdaim ve radyatör sistemsel olarak faliyet kontrolü yapıldı ve hala sıkıntı devam ediyorsa motor bloğu içerisinde soğutma kanalları çok daralmış veya kısmen tıkalı demektir.Bu tür arızalar şayet parçadan çıkmazsa motorun tüm soğutma sistemini temizleyen cihazlar var bu temizlik üniteleriyle iki veya üç kez motoru temizletin sorununuzu kesin çözecektir.yukarıda bahsettiğim sistem parçalarından herhangi biri sağlıklı çalışmıyor da olabilir yani malzemeyi yeni takmış olsanız dahi nadirende olsa çalışmama ihtimali var.Bu komplike bir arıza ama çözüm basit devirdaim,termostat,radyatör kanalları ve soğutma kanalları gözden geçirilmeli

     • Eyüp der ki:

      Ustam kolay gelsin Bende skoda felicia 1.3glx
      Var aracmla duz yolda trafikte giderken enfazla hararet 80-90civarinda seyrediyo rampaya cikarken 1.viteste hararet110a yukseliyo durup kaputu aciyorm gostergeye bakiyorm hararet 10-15dakka sonra dusuyor sebebi nedir normal hizda sikinti yok buarada termostat yok aracta
      simdiden tesekkurler kolay gelsin

 • Mehmet BORAN der ki:

  Benim sorunum eskişehir sarar toyota serviste 1998 model xei corolla ya antifriz konulduktan sonra araç çalıştırılınca radyatör kapak altındaki tahliye borusunda taşıma kabına sürekli olarak suyu boşaltması.Servis radyatörün kapağının takıldığı yerde erime meydana geldiğini ve kapağın sağlam olduğunu ama radyatörün ağzında arızanın olduğunu ve aracın daha önce hararet yaptığını.Bundan dolayı radyatörü değiştireceklerini söylediler.Doğrumudur

  • Usta der ki:

   Öncelikli olarak araç hararet yaptığı için radyatör değişmesi farklı nedenlerden ötürü olası gözüküyor.Zaten aracın motorununun çalışmasında bir sıkıntı yok ve soğutma sıvısının devir daiminde bir sıkıntı olarak yedek depoya sürekli bir sıvı aktarımı sorununda radyatör doğrudan değiştirilir.

 • ahmet gezer der ki:

  Benim aracim renout 9 burodway radyatör e su besleme deposun daki su seviyesi normal ken radyatör den depoya su doluyor , vede çık hava yapıyor. Hararet seviyesi çok yüksel miyor. Neden dir

  • Usta der ki:

   Renault 9 Brodway arabanızda yedek antifiriz deposuna su dolmasının iki sebebi olabilir birincisi termostat arasıra takılma yapıyor veya tamamen açık kalıyor olabilir. İkincisi radyatörün dönüş hattında bir tıkanıklık meydana gelmiş olabilir.

 • Kadir der ki:

  merhabalar..aracım citreön xsara 1.6 16vlf 2001 model.arabanın suyu tam eksilme yok.. aracım ile uzun yol yapmadığım halde kendi kendine.kafaya eserse stop uyarı ışığını yakıyor.. ve fanı devriye sokuyor.yol bilgisayarı motor sıcaklığı yüksek diyor.. daha 5 kilometre yol yapmadım.

  aynı arızayı aracı aldığım 3cü gün yaptı..evin etrafında bir tur attık..800mt civarı..araç birden stop uyarısı vermiye başladı.. fanı devriye soktu.. hararet ibresi düştü aşağı..
  tam tersi olması lazım, hararet yaparsa ibre yukarı çıkması gerek ..milletinki yukarı çıkar bizimki aşağı düşüyor.. 🙂

  özel servise götürdük..bunun beyninde sorun var dedi..beyinciye gittik..o ustanın proğramı eksi beyine giremez dedi..beyinci hatayı sildi teslim etti aracı bize..
  tavsiye olarakta hararet müşürünü bir değiştirin dedi..orjinali ile değiştirdik.. 80 90 kilometre yaptık 2 3 hafta içersinde..

  yine aynı stop uyarı arızasını vermiye başladı..

  bu araba nın motoru tam ısınmamışken..neden motor sıcaklığı yüksek der ve fanı devriye sokar?

  kısa yol yapmışım 800mt stop uyarısı veriyor..motor sıcaklığı yüksek deyip fanı çalıştırıyor. ama hararet ibresi en aşağıda kımıldamıyor..
  araç normale döndüğünde hararet gösterge ibreside çalışmıya başlıyor..bunuda belirteyim..

  sizce bu arabanın sıkıntısı ne olabilir? ömrümde birkez araba aldım..daha 3cü gününde sıkıntı verdirmeye başladı..aynı arızayı 3 4 sefer yaptı..

  teşekkür ederim
  saygılarımla Kadir

  • Usta der ki:

   Merhabalar Kadir bey Citreön motor arıza lambası yanması ve stop ikazı üzerine aracın stop etme sebepleri nelerdir?, fan neden devreye girer. Motor soğutma sisteminde fanın devreye girmesini müşür sağlar fakat müşür devresini kontrol eden beyin ve tesisatın herhangi bir şekilde yanlış bağlanması bu şekilde bir arızaya sebep olabilir. İkinci bir sorun ise termostatta takılmalar veya devirdaim pompasında sorun olama ihtimalide olabilir. Aracınızın Ecu arızasına bakıldımı bu bizim için çok önemli çünkü arıza panelinde soğutma sistem kaynaklı bir arıza olmama ihtimalide yüksek.

   • Kadir der ki:

    cevabınız için teşekkür ederim..dün mesaj yazmıştım ama nedense çıkmadı..tekrar yazayım..

    ben tahminize göre 2. şıkta takılı kaldım..termostat ın takılı kalması..çünkü sorun bir geliyor bir gidiyor.. kendi kendine 2 kere düzelmişti araç..belkide termostat takılı kalıyor arada bir..
    faz müşürünü orjinali ile değiştirdik..
    arac ilk arıza yaptığında özel servis vasıtası ile beyinciye götürdük..beyinci bu arabanın beyni daha önce açılmış..kapatılırken iyi kapatılmamış ve içine su almış dedi..dolaysıyla fan ile bağlantılı bölümde kararmalar ufak defek yanıklar oluşmuş oksitlenmiş dedi..temizledim tamir ettim dedi..şuan için bilgisayarda araç arıza göstermiyor dedi..
    3 hafta sonra tekrar aynı arızayı verdi..kısa yol 4 kilometre yol aldıktan sonra..
    gösterge panelinde kırmızı stop uyarı ışığı yanıyor..hararet kırmızı ışığı yanıyor ama hararet ibresi en aşağıda!! ve fanı devriye sokuyor.. araç şuan arızalı şekilde yatıyor..kontağı çevirdiğimde.. stop uyarı ışığı + hararet kırmızı ışığı yanıyor.yol bilgisayarı motor çok sıcak diyor..daha 30 saniye olmadı çalıştıralı.!! ve fanı devriye sokuyor.. arıza bu hocam..
    aracı biz yeni aldık.. 200 kilometre ancak yol yapmışızdır kendimiz..
    beyinci beyinde sorun yok diyor..sorun olsa hatayı kolay kolay silemem diyor..şaştık kaldık..sanayinin en iyi elektrikçisine göstermiştim bir ara.en iyi usta kim diye sorsanız o adamı işaret ediyorlardı..herşey beyine çıkıyor demişti..beyinciye göster dedi..
    beyincide beyindeki ilk arızayı giderdik dedi..( beynin içine su alıp kısa devre yaptırması ) bunun dışında beyinde sorum yok diyor bize..

    devirdaim pompası fikrinide hatun da söylemişti bana..resim yüklüyeyim size sorayım istedim..bu termastat aracın neresinde ve devirdaim pompası diye..ama görüyorumki dünkü mesajım ulaşmamış size..

    ben manavgat tan yazıyorum..burda ahım şahım iyi usta bulmak zor hocam…şahin ustası çoğu..geçen yıl hyunday için 2500tl döktük burda.yapamadılar.en son memleketimde yaptırmıştık..parça değiştire değiştire arızayı bulmaya uğraş veriyorlar..
    aracımızdan çok memnunuz..işte bu stop uyarı ikazı arada bir çıkınca hevesimizide kırdı..teşekkür ederim

 • ersin der ki:

  merhaba kadir bey sorum şu 93 model 1.3 siteyşın toyata korolla arabam var antifirizini yeni değiştirmiştim fakat 1 hafta içinde boşaltmış farketmedim bi arkadaşım radyatör tıkayıcı toz ve tekrar antifiriz al dedi aldım ve berber tozla kullandık fakat gene akıyor özeellikle çalışınca ne yapmamı tavsiye edersiniz

  • Usta der ki:

   Kolay gelsin Ersin bey bu arkadaşlarımız ve söyledikleri olmasa var ya halimiz harap:))) Radyatörde kaçak varsa sorunu bu şekilde çözmek imkansız eskiler yumurta çak geçer derdi ama artık devir çok değişti. Radyatörün tamirini dahi önermiyorum çünkü radyatör hassas bir ünite tamir esnasında kanalların tıkanma ve ısıdan dolayı petekler içerisinde bozulma meydana gelebiyor ve çoğu zaman tamirden yaklaşık 1 sene içerisinde tekrar kaçırıyor ve tamire verdiğiniz para çöpe gidiyor bence yenisini taktırın ve taktırma işlemi yaptırmadan önce sizin yerinizde olsam 50 Tl daha fazladan verip motor soğutma kanallarınıda özel mayisiyle temizletir ve sorunu kökünden çözerim.

 • murat der ki:

  merhabalar
  yaklaşık biray önce antalyadan 2008 model chevrolet rezzo marka araç satın aldım aracın kontrollerini yaptırdım ve hiç antifiriz yoktu ustanın tavsiyesi ile kırmızı antifiriz koydurdum
  erzincan a doğrunyola çıktım yaklaşık 250 km sonra motor ve radyatör arasındaki lastik hortum patladı ve hararet yükseldi hortumu ve termostatı değiştirdik ve yola devam ettik 600km gittikten sonrada bukez başkabir hortum sanırım kalorifer sistemine giden hortum patladı ve hareret yaptı yolda kaldım sivasta hortumu değiştirdik ilkdefa antifiriz kpnulduğu için olabileceğini ve piston kapak contalarının arızasından dolayı olabileceğini söylediler
  şuan aracımı şehir içinde kısa mesafelerde kullanıyorum
  bu konuda ne yapabilirim yardımcı olur yol gösterirseniz sevinirim
  teşekkür ederim

  • Usta der ki:

   2008 Model Chevrolet Rezzo neden hararet yapar: Bu bahsettiğiniz işlem araçların bakım usullerine dikkat edilmeden kullanılmasından kaynaklanır. Uzun süre suyla çalışan bir sisteme antifiriz atarsanız tabiki her yerden veriştirir. Size tavsiyem arabanızı sağlam bir ustaya götürün ve havasını suyunu termostadını tamamen orjinaliyle değiştirin arabanızda bir sorun yok en kısa sürede dediğim işlemi yaptırın. Yeni nesil arabalarda hava alma işlemi kusursuz yapılmalıdır.

 • ali der ki:

  merhaba hocam bende palio araç var hararet artmıyr a bır sey artıyor zorlayınca ceyrek oluyor max. termostat acık kalıyor dıyıcem ama kalorıfer sıcak ufluyor baya kalorıfer normal ufluyor sıcaklıgı falan normal yanı anlamadım gıttı musur mu ? termostat mı bı yer mı tıkalı yoksa?
  tesekkurler…

  • Usta der ki:

   Arabada düşük hararette çalışma problemi ve sebepleri: Merhabalar Ali bey bu sorun havaların çok soğuk gitmesinden kaynaklanan bir problem asıl sebebi piyasada mevcut termostatların kalibrasyon değerlerinin o kadar hassas olmamasından kaynaklanıyor. Şayet termostadı bir üst değerdeki termostatla değiştirirseniz bu arıza düzelecektir ama bu seferde yaz aylarında sorun yaşarsız. Bu şekilde binmenizde pek sağlıklı değil hem yakıt sarfiyatını artırır hemde motor çalışma sıçaklığına erişemediği için aşınma yönünden motora zararı olur.

 • Yasar der ki:

  Merhaba usta bende 2000 modl corsa var arabamda trafıktykn haralet yukselıyo 100e cıkıyo su eksıltmıyo fanda 95te falan calısıyo daha once tamırcıme sordm bunlarda 100e kadar normal dedı trafıkten cıkınca hemen dusuyo bu normalmı ne yapablırm (tesekurler)

  • Usta der ki:

   2000 model corsa hararet yapma sorunu: Bu seride hararetin sürekli 100 dereceye çıkıp tekrar düşmesi yoğun trafik ve dur kalklarda normal bir harekettir fakat normal akış halinde bu hareket süreklilik arz ederse bu bir arızadır. Sebebi düzensiz çalışan termostat sistemde hava olması ve soğutma sıvısında bozulma olarak sıralamak mümkün antifiriz-su oranının düzensiz olmasıda sistemi olumsuz etkiler ve yorar.

 • murat focus der ki:

  slm arkadaşlar bende 2004 model focus var hararet sorunu var. sürekli yapmıyor arada hararet kırmızıya vuruyor ayağımı gazdan çekiyorum bi kaç saniye sonra yavaş yavaş normal yerine geliyor fanda açıyor yüksek kademede TERMOSTAT DEVİRDAİM HARERET MÜŞÜRÜ hep değişti ama hiç bi usta çare bulamadı silindir kapak contası diyorlar ama ondan yapacağını zannetmiyorum kompresörden bakıldı bilgisayar üzerinden conta sağlam gösteriyor bilgisi olan usta bi arkadaş yardımcı olursa duacısı olurum

  • Usta der ki:

   2004 Fort Focus hararet sorunu ve sebepleri: Kırmızı noktaya kadar dayanması anormal bu sorunu çözmenin en kolay yolu soğutma sisteminin komple temizlenmesi ve şayet aracınızda Lpg varsa o hattında kontrol edilmesi şart daha sonrasında sistem havasının tam olarak alınması konusunda profesyonel bir usta veya yetkili serviste kapalı sistem olarak havanın net olarak alınması gerekir. Size tavsiyem sürekli bu arızada her şeyi denedim çıkılmaz bir hal aldı kanısına kapılmayın arızanın muhtemel sebebi saydığım işlemler esnasında kendini eleverecektir. Bahsettiğim sistem temizleme cihazında sirkülasyon olmazsa zaten arızalı parça açıkça ortaya çıkar.

 • murat focus der ki:

  ustam tavsiyen için teşekkürler ama bana bu şekilde yardımcı olan usta bulamadım adanada gezmediğim yer kalmadı ben gidip ne diyeyim ustaya ne gibi işlem yapın diyeyim

 • ÖZER der ki:

  Merhabalar
  Aracım 98 model renault rna19 1.4 bugun aracımla seyir halinde iken hararet yaptı.
  Aracın hararet göstergesi 90 ın üzerine çıkmamışken hafif duman attı kaportadan yaklaşık 1.5 km sonra eve geldim ve motor kaputunu açtığımda yedek depo kapağının ortası delinmiş kapağın üstü komple yoktu aracın fanı çalışır durumda kapak delik olduğu için içinde su kalmamış. ne yapmam gerekiyor yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Usta der ki:

   1998 Renault RNA yedek depo kapağının delinmesi ve yedek antifiriz deposunda sıvının boşalması: Bu o kadar büyütülecek bir sorun değil ama kapağın yenisini takmadan aracınızı çalıştıramazsınız. Sıfırını sanayiden alın ve aracınızı çalıştırıp ustanıza gidin muhtemelen hiç bir arızanız yok ama devirdaim ve termostatın çalışmasına bakılması şart. Genelde bu arızayı depo kapağı eskidiğinde yapar fakat işi şansa bırakmamak gerekir.

 • yunus ÇOŞGUN der ki:

  Aracım 93 1.6 Kartal aracı rolantiye bırakınca kendi kendine. Hararet yükseltiyor hele 1 ve 2 vites gidince hemen yükseliyor suyunda felan baktım eksik yok hararet yükseltip fan acıyor sürekli nedeni ney olabilir

  • Usta der ki:

   Motorda hararet neden yükselir?: Motorun çalışma prensibi olarak belirli bir devir ve tork üretimi esnasında devir daimde oldukça yüksek devirlerde döner ve motor kolay bir şekilde soğutulur ve ideal çalışma sıcaklığını yakalar. Fakat araç rölantide çalışırken devirdaimin sirkülasyonu yetersiz kalır ve bu durumda fan devereye girerek motorun soğumasına yardımcı olur. Soğutma sisteminde hava varsa bu hararetin yükselme olayı oldukça sık aralıklarla gerçekleşir sistemin havasının alınması ve antifirizine bakılması gerekir.

 • hamdi der ki:

  Merhaba benim 2001 model palio 1.2 s aracım var aracımda seyir halindeyken hararet çeyrek çizgisinde oluyor stop edip tekrar kontağı açtığımda hararet yarım çizgisine geliyor nedeni ne olabilir birde aracımda yüksek hıza çıkıldığında sarsıntı başlıyor hararet çok yüksekte gösterge azmı gösteriyor acaba

 • murat der ki:

  Aracim 98model Honda civic radyotor hortumları çok isiniyor sisiyor yedek su kabinda su eksiliyor hararet orta seviyeyi geçmiyor ama araç çekişten düştü motor soğukken çekiş iyi fakat isininca çekişten düşüyor termostat değişti üst kapak conta değişti radyor kapaği degisti fan musuru değişti sıkınti devam ediyor devirdaimde sorun olabilirmi yada radyotor kapağinda radyotr kapaği yan sanayi termostatta

 • Ethem der ki:

  bende 88 model yeni kasa doğan var düz vites araç iki kez hararet yaptı yağa su karıştırıyordu iki kez conta yapıldı ilk usta tanıdık olduğu halde pislik çıktı ikinci hakkını verdi yağ filitresi ile yağ pompası da değişti sıkıntı geçmedi yağ tahin gibi çok fazla su eksiktiyor araç ortalama 8 ila 10 km’de bir litre su katıyorum radyotore sıkıntı jontada kapakta değilmiş eksantirik dedi sanki usta ne yapabilirim

  • Usta der ki:

   88 Model Doğan Motor arızaları: Bir motor sürekli su eksiltiyorsa önce harici kaçak var mı iyi gözlemlenmeli. Motorda oluşan dahili kaçak conta, soğutma kanallarında çatlak ve blok üzerinde yapılan yanlış işlemlerden kaynaklanır. Sizin yapmanız gereken motoru sağlam ve kayıt tutarak size belge verebilen yani işlem için fatura kesebilen insanlara teslim etmek olmalıdır.

 • irfan der ki:

  bende 93 hyundai elantra var fan müşürü termostat radyotör ve kapağı değişti fan çalışırken hala hararet yapıyo nedenini bilen var mı yardımcı olursanız sevinirim ??

  • Usta der ki:

   Hyundai Elentra hararet yapma sebebi: Sistem havası tam anlamıyla alınmamışsa veya soğutma sisteminin sürekli hava yapmasına sebep olan bir durum varsa hararet düşmez.

 • ali aslan der ki:

  benim aracım 2010 model ford connect glx modli şikayetim devamlı kalorifer hortumunu patlatıyor bir yıl içerisinde üç defa patlattı acaba sebebi nedendir bşlgilerinize ihtiyacım var saygılar

  • Usta der ki:

   Arabada kalorifer hortumu neden patlar ?: Isınma hattı direk aracın göğsü içerisinde sıcak kalorifer hattına girer buraya da arcın dönüş hattı üzerinden gelir. Anladığım kadarı ile gelişte bir sıkıntı yok fakat üretici firma bu giriş çıkışlarda orifis (basınç düşürücü) ve yükseltici orjinal hortum ve aparatlar kullanır. Herhangi bir yerde yapılan işlemlerde bu malzemeler atılmış ve sistem direk bağlanmış olabilir. Diğer ihtimalde radyatör girişinde süzme işlevli filitreler dolmuş veya radyatör tamamen tıkanmış ta olabilir. Soruna çözüm bulamazsanız ve Ankara civarında oturuyorsanız tekrar yazın lütfen.

 • Erdal unaltas der ki:

  Aracım 93 model brodway.aracım garaj arabası pek kullanmıyoruz ancak şehir içi hararet çok yükseliyor,otomatik fan devreye giriyor.10 km gitmeden hararetin tavan yapması normal mi ? sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Usta der ki:

   93 Renault Brodway hararetin sürekli yükselmesinin sebebi nedir ?: öncelikler yüksek hararette arabanızı kullanmanızı tavsiye etmem. Bunun hem motora hemde diğer soğutma sisteminin, sıvının geçtiği her yere zarar verme olasılığı muhtemel. Hararetin sebepleri : Radyatör ve soğutma istemi hava yapmış olabilir, termostat takılı kalıyor olabilir, devirdaim kitlenmiş veya dağılmış olabilir. Bu saydıklarımın hepside üç kuruşluk şeyler fakat işlevleri büyük bir an önce baktırırsanız iyi olur.

  • Usta der ki:

   Mitsubishi I 300 sürekli hararet yapma nedeni: Bir araçta sürekli hararet sorunu ortaya çıkıyorsa kesinlikle ya rektefiye esnasında atlanan bir işlem yada soğutma sisteminde bir arıza var demektir. Bu gibi durumlarda tüketici haklarının sanayi sitelerinde belirlediği bilir kişile baş vurmak en garantili işlem olur şayet aracınız rektefiye edileli 1 yılı geçmedi ve faturanız mevcutsa. Motorda hararetin artması mekanik kaynaklı ise komple yeniden revüze edilmesi gerekir. Bu işleme soğutma sistem faliyeti tam olarak sağlandıktan sonra karar verilmesi en mantıklısı olur. Bu tür arızalarda direk olarak bu arızalıdır demek çok zor. Arıza takibi içi sağlam gözlemleme gerekir.

 • murtaza der ki:

  Ustam kolay gelsin 91doğan l arac alcam ama araç blok catlatmıs dışa dogru az bsey araç sahibinin dedigine gore pıston vurmus hemen stop etmişler tamir kurtarmazsa blok degıstırmek tafaş doganlarda en fazla ne kadara cıkar bıde ugrastırcak cok fazla zaman alcak bı işmidir şimdidfn tesekkur ederım…

  • Usta der ki:

   Motor bloğu çatlamış bir araca yapılacak işlem 3 gün sürer. Size tavsiyem sıfır blok alın ve sağlam işinin ehli bir tornacı bularak alıştırma işlemi yaptırın ki aracınızın çekişi ve performansı iyi olsun. Bu tür işlemlerde toplam maliyet hesabı önemlidir. İşlemin en ufak detayına kadar kağıda dökülerek hesaplanması gerekir. Yaklaşık olarak 1000-1500 arası bir masrafa tekamül eder.

 • ŞERAFETTİN AYDEMİR der ki:

  MERHABA, ARAÇ DACİA LOĞAN 1,4 BENZİNLİ; Hararetten Dolayı Motor conta yaktı Conta, Taşlama, Triger kayışı, sipop takımı değişmesi gerektiği söylenmekte ihçilik dahil tüm masraflar toplamı ne kadar olur.

 • halil der ki:

  meraba ustam benim BMW 316 i arabamın yolda devirdayım hortumu patladı değiştirdim ondan sonra araba 40 50 km gittinmi uzun yolda hararet yapıyor şehir içinde belli aralıklarla kullanıyorum hiç sorun yok ustalara gösterdim bi conta dan olabilir diyolar conta olsa yürümez diyolar bi türlü çözemedim bende motoru bilinmeden açılmasını isremiyorum gece serin havada 150 km gittinmi hararet yükseliyor 100 ün altında gittiğin zaman geri düşüyor sorun ne olabilir ustam şimdiden teşekkürler cevaplarınız için

  • Usta der ki:

   BMW 316 i arabalarda hararet sorunu ve çözümü: Bu şekilde yüksek devirlerde gözlemlenen hararet sorunlarında sistem havası tam olarak alınarak tekrar gözlemledikten sonra devirdaim ve termostadın çalışma faliyeti tam olarak alınmalıdır. Katalitik konvertör araçta mevcutsa tıkanması durumunda anlık ve sebebpsiz hararet gözlemlenir bu durumda katalitik konvertörün değişmesi veya farklı yollara gidilmesi gerekir bu yöntemleri burada yazamayacağım. Bu saydıklarımı sırası ile deneyin sorununuzu kesin çözecektir.

 • Hasan der ki:

  Hocam benden 2000 clıo var hararet ten arabanın hıc fan actıgını gormedım hararet sureklı 60 70 lerde yokuslarda bazen 80 goruyor ama fan acmıyor ve hortumlarda hafıf sıskınlık var nedenı ne olabılır hocam

  • Usta der ki:

   Arabada fan neden açmaz: Hararet müşürü fanın açmasını sağlar. Şayet hararet müşürü arızalı ise fan açmaz ve hararete okunan değer yanlıştır. Bunun akabinde sistemde bulunan termostat takılı kaldığı için motor sürekli düşük hararette çalışmak zorunda kalır ve yakıt sarfiyatı arttığı gibi motorda aşınma artar ve çekiş düşer. Soğutma sisteminde bulunan tüm parçalar birbiriyle mükemmel bir uyum halinde çalışır biri arıza yaptığında tüm sistem etkilenir. Size tavsiyem ivedi bir şekilde aracınıza baktırmanız.

 • osman der ki:

  benim 90 model kartal arabam var.hararet göstergem 110 gösteriyor ama araba hararet yapmıyor.ustaya götürdüm conta değiştirdi olmadı,fan müşürü değiştirdi olmadı,termostad değişti olmadı sorunum çözülmedi.acaba sorunu çözebilecek bir çözüm varmı.??

  • Usta der ki:

   Osman bey arabanızın hararet müşürüne bakılması gerekir. Ayriyetten 110 derece hararet yapan araba hareket etmez. Bence yanlış yapılan bir işlem var.

 • ertan2022 der ki:

  Selam arkadaşlar.arabam 97 model nissan primera gx 1.6 aracının sibab lastikleri değişti sekman atıldı.radyatör, fan ve termostat. Değişti buna rağmen hararet canı isterse yükseliyor canı istemezse yüksemiyor.su eksiltme yok fan çalışıyor ama hararet yükseliyor Bİ ÇARE Bİ FİKİR. Lütfen

  • Usta der ki:

   Aracınızda hararet kırmızı dat işaretine yanaşıyorsa sıkıntı var demektir. Size tavsiyem soğutma sisteminin havasını sağlam bir ustaya aldırmanız ve tekrar gözlem yapmanız.

 • kıvanç der ki:

  ustam1.2 palio kullanıyorum arabanın su eksilttiğini fark ettim 40 km yol yaptıktan sonra rölantide kontrol ettim sol 1.çıkışın oradan manifoldun alt kısmından su damlıyor bu neden kaynaklanabilir

 • Aydın der ki:

  Benim 1.4 otomatik getz marka aracım var. Aracımın termostatı, müşürü, devir daim pompası, motor kapak contası deişti kapak taşlandı, contanın altındaki düz zemin yağ haznelerinin olduğu zemin taşlanıp düzeltildi fakat hala sorunumu gideremediler. Aracım çalıştıktan bir süre sonra hararet yükselmeye başlıyor motor suyu bildiğiniz kaynıyor ve bi süre sonra motor suyu tahliye borusundan dışarıya atıyor daha ne yapılması gerekirki yada acaba yapılan bu işlerden birinde herhangibir sorunmu var mesela taşlamalar veya motor kapağı sağlam demişlerdi ama çatlak olabilirmi bu sebep olurmu cevaplarsanız sevinirim teşekkürler..

 • tayyip der ki:

  Ben araba ile 300 kilometre yol gittim yolda hararet çizgisi 3 kez kırmızıyı gördü gaza bastıgım zaman hararet yükseliyor gazdan çektiğim zaman tekrar hemen düşüyor fanı çalışmadı motor bloğundan su çıkmadı ama motor bloğunda çatlak var diyorlar bu nasıl oluyor

 • metin der ki:

  bende 2010 model 1.5 accent era var ikinci el aldım şimdi aracımla giderken kasise 1 . Videsle düştügümde aracımda ileri geri beşik gibi sallanıyo sorun nedir gaza yüklendinmi toparlıyo saygılar.

  • Usta der ki:

   2010 model 1.5 accent era motorda sarsıntılı çalışma sebepleri nelerdir ? : Bu bahsettiğiniz sarsıntı sebeplerinde devir saatini iyi gözlemlemek gerekir. Çünkü arıza motordan mı yoksa aktarma organları kaynaklı mı bunu iyi ayırt etmek gerekir.

 • serdar der ki:

  Ustam kolay gelsin bende 2000 ford fiesta var aracım rampa cıkarken hararet kırmızıya vurdu bende hemen durdum rolantide çalışınca ortaya geri geldi su kapagını açtım kaynama yoktu devam ettim sonra bir rampa çıkarken yine aynısını yaptı özel ford servisine götürdüm önce termostat ve gövdesi, rezistant sonra radyatörü yenilettim denedim yine oldu sonrada hararet müşürünü değştirdim hemen denedim yine oldu. sonra kalorifere giden boruları iptal ettirdim (düz bağladık) ama denemedim korkuyorum motoru yiyecem diye Ne Yapmalıyım Bilmiyorum arkadaşlar üstkapak çatlamıştır diyor ama olabilirmi? yağda eksiltme veya kopürme görünmüyor aracımdada antifriz yok su var şimdi antifriz eklemelimiyim adana da malüm havalar aşırı sıcak 2 yıldır böyle bi olay olmamıştı. saygılar yardımlarınızı arz/rica ederim. kolay gelsin.

  • Usta der ki:

   Merhabalar Serdar bey 2000 Ford Fiesta hararet yapma sebebi: Bu bahsettiğiniz motoru sıkıştırınca hararet yapma sorunu soğutma sisteminde hava veya ekzostda bir tıkanma gerçekleşmiş olabilir.

 • Murat der ki:

  Mrhb.lar ustam öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.88 model doğan aracımda fan calışıyor müşür kapatıyor yanlız radyotör su eksiltiyor yedek depodan su almıyor sizce neden olabilir

  • Usta der ki:

   Radyotör kanallarında tıkanma veya sistemde hava varsa yedek depodan su almaz. Sistem su eksiltme işlemi varsa zaten sistemde hava olma olasılığı yüksek. Sistemde bariz bir su kaçağı gözlemlenmiyorsa kaçak ya üst kapaktan yada devirdayim pombasından kaynaklana bilir.

 • mustafa der ki:

  Selamlar ustacim. Bugun e36 3.18 is aracim.in sehirdisnda kalorifer hortumu dipten patladi hemen farkedip stop ettim motorun sogumasini bkleyip bosalan radyotor suyunu tamamlayarak en yakin tamirciye zorlamadan araci getirdim. Parca skintisi ve uzun isciliginden dolayi kloriferi hortumunu iptal ederek duz baglanti yapti hic bir sorun ckmayacagini sadece klorifer devreye girmeyecegini soyledi sizin gorus ve onerilerinizi ogrenmek isterim kolay gelsin

  • Usta der ki:

   Arabanın Kalorifer hortumu patlarsa ne yapmak gerekir ?: Aracınızda bu olay başınıza geldiğinde şayet sızıntıyı komple kapatabiliyorsanız en sağlıklısı fakat kapatamıyorsanız klimanın sıcak seçimini tamamen soğuk pozisyona alarak komple off yapın ve eksilen suyu yerine ilave ettikten sonra en yakın tamircide bu hortumu değiştirin. Size tavsiyem şayet üşümek istemiyorsanız sağlam bir usta bularak kalorifer hortumunuzu taktırın.

 • Ahmet der ki:

  Merhabalar Ustam,
  Öncelikle bütün sorulara titizlikle cevap verip derdimize derman olduğunuz için çok teşekkür ediyorum, Aracım 99 Model Hyundai Accent 1.5 GLS, yaklaşık 9 ay önce yedek su deposu su kaynatıyordu, hararet normaldi, radyatöre bakıldı kanallarının tıkalı olduğu söylendi ve sökülüp radyatörcüye gönderilip işlem yapıldıktan sonra aracım düzeldi, fakat tekrar aynı sorun başladı 2 farklı usta bu sefer de üst kapak contasının değişmesi gerektiğini söyledi, başka bir usta radyatör ve yedek su deposu kapağını değiştirip denememi söyledi, yedek su depo kapağının altındaki plastik sıcakla komple yerinden çıkmış durumda bunun da etkisi olabilir mi? Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  • Usta der ki:

   99 Model Hyundai Accent 1.5 GLS neden hararet yapar ?: Bu sorunun başlıca sebeplerini size sıralayacağım: Termostat arızalanınca araç hararet yapar, fan devreye girmeyince araç hararet yapar, devirdaim tamamen kitlenince araç hararet yapar, radyatör tıkanınca araç hararet yapar, kapalı sistem soğutma sisteminde hava düzgün alınmayınca araç hararet yapar. Fakat hararet göstergesi normalken yedek su deposunu açmanızı kim söyledi merak ettim. Bir ikincisi motor çalışır halde zaten yedek su deposu pasınçlıdır ve buraya sistem fazlası soğutma suyu dolacaktır. Aracınızda yedek su deposunda bir taşma ve anormal bir şey dışardan gözlemlemedikçe açtıysanız ve su kaynar şerkilde taşmaya başladıysa ve bu işlemi aracı yeni stop ettirdikten sonra yaptıysanız bu tamamen normal. Size tavsiyem olayın nasıl gerçekleştiğini bana tekrar yazmanız.

 • AYDIN der ki:

  Selam 93 model şahin arabam var
  İki seneden beri bende bir yildan

  beri su eksiltiyor tamirciye götürdüm sorun. Yok dedi lpg li olduğu için eksiltirmis sizce sorun ne olabilir

  • Usta der ki:

   Araba neden sürekli su eksiltir ?: Soğutma sistemi sürekli su eksiltiyorsa bakılacak belirli başlı yerler vardır. Bunların arasında kalorifer tesisatı bağlantı ekupmanları. Devirdaim pompasına bakılması gerekir. Şayet bu bağlantı noktalarında sorun yoksa motor üst kapakta sorun olabilir.

 • dafneda der ki:

  Selamlar 99 Reno twingo 1.2 Arabam hararet yapiyor fan devreye giriyor fakat kiss bir sure sonra fan sigortasi attiriyor. Elektrikci fan motoru bozuk cok elektrik cekiyor yeni alcaksin dedi. Fanin calisiyor sigortayi attiriyor neden kaynaklanir ??? Yardimci olursaniz sevinirim

  • Usta der ki:

   99 Reno twingo 1.2 araçta hararet yapma sebebi ve fan sigortasının atma sebebi. Aracınız aslında hararet yapmıyor sadece fan motoru arızalı olduğu için sigortayı attırıyor. Başka bir sorununuz yok.

 • ugur der ki:

  Nissan primera 2001 1.6 aracım motor tam soğukken ve tam sıcakken sorunsuz ama normal ısınıp stop edince 15_20 dk. Sonra yani ılıkken marş çevirmesine rağmen geç çalışıyor sebebi ne olabilir (benzin LPG farketmiyor ) not: benzin pompası kontrol edildi

  • Usta der ki:

   Nissan primera 2001 1.6 araçta geç çalışma sorunu ve sebepleri : Araçta marş süresinin uzaması direk olarak zamanlama hatasıdır. Zamanlama hatasına sebep olan etkenler kam mili veya krank mili sensörü, subap ayarının bozulması veya hava girişlerinde gevşek bir malzeme olması bu tür marş süresi uzamalarına sebep olur.

 • İsmail der ki:

  Ustam bende 92 model serçe var 1 ay kadar önce üst kapak conta yaktı tamircim 300 tl civarında masraf çıkardı yapıldıktan sonra 10 gün kadar sonrasında yine hararet saati 20-30 km gidince 90′ ın üstüne çıkmaya başladı tamircim motorun rektefe istediğini sürekli böyle tekrarlanacağını belirtiyor.Suyunu + yağını sürekli kontrol ediyorum Allah rızası için bi fikir verin ne yapmam lazım çok motordan anlamıyorum kime gitsem rektefe diyor..

 • ahmet der ki:

  slm benim araç çok hararet yapıyo fan çalıştıgı zaman bile yagı köpüklü ve yag akıtıyo aynı zamanda suda akıtıyoı çıkarmıyag su birbine mi karışıyo ne yapamma lazım çok masraf

  • Usta der ki:

   Merhabalar Ahmet bey aracınızın yağında köpürme varsa zaten hararet yapması normal. Motorun rektefiye edilmesi gerekir. Bu şekilde kullanmaya devam ederseniz maliyetin çok üstünde rakamlarla karşılaşırsınız. Radyatörde su eksiltme veya kaçak mevcutsa zaten aracınızı ivedi bir şekilde rektefiye ettirmeniz gerekir.

 • zeki der ki:

  Merhabalar, Aracım Mercedes Benz C280 1994 model. Aracım sürekli hararet yapıyor, Hararet 95 e çıkınca fan devreye giriyor ve hararet 85 e düşüyor. Bir türlü sorunu bulamadık. Araç çalıştıktan bir süre sonra Antifiriz borusuna hava doluyor. Borular patlayacak gibi sisiyor. Motoru komple söktüler 6. silindir çalışmıyor dediler yaptırdım. (Sorunla alakalımı bilmiyorum.) Aracın çekişi baten iyi bazen kötü, sorun neden kaynaklanabilir. Teşekküler.

  • Usta der ki:

   1994 Mercedes hararet problemi neden kaynaklanır ? : Zeki bey bu bahsettiğiniz çekiş sorunu tamamen hararetten kaynaklanır. Fakat silindirlerden birinin çalışmamasının hararetle hiç bir alakası yok. Aracın hararet yapma sebeplerini bakım ve onarım sıralamasına göre size yazıyorum sağlam bir usta ve bu sıralamayla arıza ararsanız muhakkak bir yerde arızayla karşılaşılacaktır. Öncelikli olarak termostadın orjinal olup olamadığına ve faliyetine tamamen yerinden sökülerek termostatsız denenerek bakılması gerekir ikinci olarak sistemde hava yapmaya sebep olacak radyatör giriş ve çıkışları kanalüfer bağlantıları kontrol edildikten sonra devrirdaimin kaçak yapıp yapmadığı bağlantı bölümlerinde tortu oluşup oluşmadığına bakılmalıdır . Arıza bulunduktan sonra sistem havası sağlam bir şekilde alınıp tekrardan gözlemlenmelidir.

 • mehmet der ki:

  selamlar ustam benim aracım tempra 2.0i arac birden çekişten düştü olduğu yerden hareket etmiyor bir çok arkadaşım farklı sebebler söylüyor su kaynatıyor ama lpg de var beyin hiç ısınmıyor conta yanık dediler belirtisi ne olur dedim yağa su karışır su haznesine yağ karışır ve kontrol ettim bunların hiç biri yok ne su eksiltlyor nede yağ hersey yolunda ama anlamadığım birde anlayan abimize sorduk dediki sente atlamıştır rolantide çalışıyor problem yok bu motorada pek bakan ustada yok kaputu açan 2000 deyip kapatıyor anlamadım gitti acil yardım bir akıl verin bana saygılar

  • Usta der ki:

   Tempra 2000 motor araç sebepsiz yere neden çekişten düşer ?: Aracınızın krank mili sensörü ve subap tablalarına bakılması gerekir. Araç sebepsiz yere birden yığılıp kalıyorsa bu tamamen bir zamanlama hatasıdır ve yapılması gereken sizin araçta söylediğim noktalara bakılması gerekir.

 • kamil şendemir der ki:

  volvo s40 2000 1,6 aracımın katailitik konvertörü aşırı ısınıyor, klimayı açınca sorun kalmıyor vites kolunun altındaki ve pedalların altından gelen ısınma kesiliyor aracın ısısı normale dönüyor , klimayı kapatınca kısa bir süre sonra eğer aşırı yüklenme olursa ısınmayı tekrar yapıyor , konvertörü yerlisi ile değiştirdik fakat aynı arıza devam ediyor servis enjektörlerın temizlenmesi gerekir yakıtı yakmadan atııyor konvertörde ikinci bir yanma oluşuyor ısınma onun için diyor , klimayı açınca yüklenmeden dolayı bütün yakıt motorda yanıyor onun için ısınma olmuyor diyor ama güvenemiyorum , Bosch enjektör servisi gülünce araştırmaya karar verdim yardımcı olabilirmisiniz.

  • Usta der ki:

   volvo s40 2000 1,6 arabalarda katalitik konvertör arızaları nelerdir ?: Katalitik konvertör neden ısınır ?: Bu ünitenin içerisi kurumla dolarsa aşırı ısınma ve hatta motorda hararet ve yakıt sarfiyatında artma gözlemlenir. Fakat yenisiyle değiştirdiğiniz halde ısınma devam ediyorsa motorun eksoz gazı ölçümü yapılması şart. Ekzosa yığılan çiğ yakıt burada ısının artmasına sebep olur ve hatta dış yanma dahi oluştura bilir. Bunu ölçüm yaptırdığınızda direk anlarsınız ve sonuca göre motorda yanma arızası varsa ayrıca bana yazarsınız.

 • kadir han der ki:

  Sevgili ustam merhaba… Aracım 2009 model ssangyong kayron 2000 motor dizel 148 begir.. akşam üzeri daha önce aracimda hiç duymadigim bir ikaz sesi duydum hareket halinde idim ve panele baktigimda hararet ibresi sona dayanmış ikaz veriyordu.. motoru kapatmadan kaputu açtım fan çalışıyordu hava akışı ve su devirdaymi yapiliyirdu bir müddet çalıştı sonra istop ettim ve fanda kapandı.. tekrar anahtari cevirdigimde ibre yukarda idi sonra aşgi indi ve dibe vurdu o şekilde 200 mt ilerledikten sonra kendi kendine olmasi gereken yere gelince durdu.. 1 detay … bu olay olmadan 5 dk önce daha önce hiç denemedigim rampa iniş sistemini (HDC) bir rampada deneyeyim dedim ve yaklaşık 20 metreyi onunla indim … normalde bu araç çok daha uzun sicak ve zorlu yollarda canavar gibi performans gosteriyor.. hareret olayini 4 yildir olmasi gereken yerden bir milim bile yukarda gormedim.. teşekkürler

  • Usta der ki:

   Hararet müşürüne bakılması gerekir. Bu müşür arıza yaptığında ikaz verir. Bunun haricinde gerçekten hararette bir artış varsa soğutmanın yetersiz kaldığı durumlarda arıza aramaya başlamak gerekir. Bu tür bir anlık hararet artışlarında o an motora binen yük, yokuş ve hava koşulları gibi etkenler anlık hararet çıkışlarına sebep olabilir.

 • hasan güzel der ki:

  Merbalar.
  2004 model hyundai admira arcım var. 1 yıldır hararet sorununu bir çok ustaya göstermeme rağmen gideremedik. Bu yüzden radyatör , termostat, egsoz , müşür , tekrar radyatör kapağı olmak üzere pek çok parça değişitirildi. Normalde göstergede kırmızı nokyata çok yaklaşması ve fanı açması gerçekleşetiğinde hemen kaputu açıp bakıyorum suda bir kaynama söz konusu değil. Özellikle rampaya hiç çıkamaz hale geldim . Ya gerçekten hararte yaparsa diye, sona dayanan gösterge kenara çekip 30 sn beklediğimde ortaya hemen geliyor, hareket ediyorum 2km sonra tekrar tavan yapıyor; neden olabilir ?

  • Usta der ki:

   2004 Model Hyundai Admira motorda sürekli hararet sorunu ve sebepleri nedir ?: Bu tür sorunlarda sistem içerisinde açık olarak devreden suyun gözden kaçan ısınma sistemi radyatörü dolaşımında ve bağlantı hortumlarında tek yönlü bir vakumlama yani hava yapma var mı kontrol edilmesi gerekir. Bir ikincisi aracınızda Lpg varsa gaz sistemi regülatöründe bir tıkanma gerçekleşe bilir. Diğer taraftan devirdaimin palleri kilitlenmiş veya düzgün çalışmıyor olabilir. Bir diğer sorun ise soğutma sistemi havası düzgün alınamıyor veya sürekli hava yapmasına neden olan bir kaçak olma ihtimalide var. Suda uzun vade de olsa eksiltme var mı kontrol edilmeli.

 • BAHADIR der ki:

  merhaba iyi günler iyi çalışmlar. benim araba brova.daha önce aranaın radyaötürnde sızma vardı.radyaötür değiştirmeden bir sıvı koydu daha önceki usta.şimdi arabada kızma oluyo su borularında yanlız motorda ve gövde ısınma yok.arabayı stop edince fanlar devreye giriyordu şimdi o da devreye gitmiyor.1 haftadır devam ediyo…dün içindeki suyu boşattım çok sıcaktı .soğuk su gelinceye kadar değiştiridim .arabayı çalıştırırdm 2 dk su yine ısındı..sorun nedir acaba?öğlede sonra tamirciye gideceğim veriseniz sevinirim.saygılar

  • Usta der ki:

   Bahadır bey FİAT Brava radyatörü ve soğutma sistemi kapalı devredir ve bu şekilde soğuk su ilave yapmanız son derece tehlikeli. Arızanın tam olarak ne olduğunu anlayamadım.

 • savaş der ki:

  İyi aksamlar hyundai accent admire aracim.var 1,3 2004 model arac radyotor kapagini.actigimizda hava veryordu kbarciklR oluyodu suda borulardan kacak yapiyodu ustam silindir kapagi.contsi yanik.dedi ama arac hic hareret yapmiyooo sabit 90da dursu hep boyle 3 4 ay kullandim simdi actik rektefiyeci silindir kapak carpik dedi yan sanayi.taktokk sikiinti.cikarirmi acaba arti yag yakiyo dediler sekman.attilar araba sikinti yaratirmi ilerde ve motor kapagini actigimda ufleme var ustam normal dedi 144 bin kmde yaptikk

  • Usta der ki:

   Hyundai Accent Admire araçta hararet sorunu ve sebepleri: Aracınızın hararet yapmadan radyatör kapağını açmanız durumunda tabi ki sıkışan su atmosferle buluştuğu için hava kabarcıkları oluşacaktır. Kaçak konusuna gelince kacak olan hortum değiştirilip sistem havası alındıktan sonra sıkıntı kalmayacaktır. Motorda çalışır durumda üst kapaktan az miktarda üfleme normaldir. Yağ yakma olayı zaten her kullanıcı yağ çubuğundan aracının yağ yakıp yakmadığını anlaya bilir. Bence sizi kandırmışlar Savaş bey aracınızın önemli hiç bir sorunu yok sadece biraz bakımsız kalmış.

 • savaş der ki:

  Saolun bende bundan suphe edyorum ama aracinn silindir kapaginda yamulma var dedi rektefiyeci ustunden.oldugu iconde tamir yapamayiz dedi bunu kendim.gordm.basindaydim ama arac hic bende hareret yapmadi. 8 ay oldu alali onceden hararet yaptiysa bilmiyom simdi.yan sanayi taktikk silindir kapagini 650 tl ye bu araci uzun zaman kullanmak.icin.aldim birde bu hava kabarcigini araba sogukkenn calstrdogimda yapyo borulari degstirdim bu sefer baska yerden patlatti.ustam conta fazla hasarli degil havayi.kannallara veriyo bu.yzden patliyo dedi hep ama dedi gibi suyu tamalaayip cok uzun.yol yaptim hic hareret yukselmedi borular kaskati.cok sert olup isinirdi cok tesekkur ederim veediginiz bigiler icin

 • mehmet der ki:

  ustam bende 2006 c kasa vectra var 2 defa hararet yaptı ve gösterdiğim ustalar beyin den gelen bi sorun dedi ve beyin yanık olabilir dediler acaba beyin fanları bazen acıp bazen acmıyo mu yoksa termostat tan olabilir mi ?

  • Usta der ki:

   2006 C kasa Opel vectra hararet sorunu : Aracınızın Ecu faaliyet kontrolünü yetkili serviste yaptırıldıktan sonra . Katalitik konvertörün faliyeti alınmalı daha sonrasında. Soğutma sistemi kapalı devre olduğu için havasının dikkatli bir şekilde alınması gerekir. Aracın beyninde herhangi bir sorun yok.

 • cuneyt der ki:

  Ustam 92 Civic si Sedan var radyatör değişti ar arabada normalde hiç hararet sorunu yok ama lakin aracı devirli kullanmaya başladığımda biraz yüklenirsem hararet yükseliyor .normal kullanmaya başlarsa m hararet normale geliyo sorununu çözemedim yardim

  • Usta der ki:

   Hararet çizgisi motoru sıkıştırdığınızda kırmızı datın altındaki çizgiye dayanıyor ve sonrasında düşüyorsa sıkıntı yok. Fakat bu noktaya gelip geri düşmüyorsa ve tırmanma eğilimi gösteriyorsa sistemde hava kalmış ihtimali olabilir. Değerlendirip tekrar geri dönüş yaparsınız Cüneyt bey.

   • Ufuk der ki:

    Aynı sorun aynı model arabada otomatik vites honda civic 92 model normal kullanınca problem yok uzatınca basınca hararet sona dayanıyor bi yardım eli uzatsanız arkadaşlar 3 bin devrin üstünde 2 dk kullanmam yetiyor hararet kırmızıya dayanıyor

    • Usta der ki:

     Ufuk bey aracınızda teşhis edilemeyen bir hararet sorunu varsa bu durum motorun niyadını doldurduğunu gösterir fakat arızayı ve aracınız genel durumunu biraz daha açıklayıcı anlatırsanız size daha açıklayıcı bir yol tarif edebiliriz.

 • egeçbk der ki:

  iyi günler 93 318is de uzun yolda hararet düşük seviyelerde fakat şehiriçi 10-15 km sonra hararet yükselip 100 oluyo,hız göstergesinde hararet göstermiyo
  yerine yan direkteki tek hararet göstergesinden anlaşılıyo hararet durumu sıkıntısı nedir acaba

  • Usta der ki:

   1993 Model 318 i Uzun yolda hararet göstergesi düşükken şehir içinde hararet neden artar ?: Bu sorun termostat ve antiriz kökenli bir arızadır. Uzun süre antifirizi ilave şeklinde kullandıysanız değişik yük koşullarında akışkan olan soğutma sıvısı kendine düşen görevi yerine getirmeyecektir. Size tavsiyem termostadınız kontrol ettirip sistem havasını dikkatli bir şekilde aldırın sorun devam ederse tekrar görüşelim.

 • murat der ki:

  hocam aracım 2008 model ford mondeo.70 binde atiker sıralı lpg taktırdık .aracım şu anda 178 binde.yaklaşık iki ay önce hararet sorunu yüzündenden motor yaptırmak zorunda kaldım şu anda aracımda su eksiltme sorunu ve sabahları zor çalışma sorunu var .acaba takılan lpg sistemini değiştirmem mi gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  • Usta der ki:

   2008 Model Ford Mondeo neden su eksiltir ?: sorularınıza teker teker cevap vereyim araç su eksiltiyorsa rektefiye işleminde bir şeyler yanlış yapılmış demektir. Su eksiltme ya motor üst kapaktan yada radyatör bağlantılarından oluşur bakılması lazım. Sabahları zor çalışması subap ayarının bozuk olmasından ve zamanlamayı etkileyen herhangi bir ekupmanın arıza yapmasından kaynaklanması muhtelif bakılması gerekir.

 • selçuk der ki:

  iyigünler 93 model şahin aldım ve aldıgım yerden 450 km yol yaparak memlekete gelirken 100 km kala fanın durdugunu ve hararet yaptıgını anladık ve tamirciye götürdük conta yakmış yaptırdık fanıda yaptırdık ama gaz çok yakıyor yagını suyunuda kontrol ediyorum sebebi nedir birde özellikle dikkat etmem gereken önereceginiz tavsiyelerinize ihtiyacım var nelere dikkat edersem bana masraf çıkarmaz

  • Usta der ki:

   Araba neden çok yakar ?: Bu konu gerçekten geniş bir konu aracın çok yapmasına ateşleme sistemi ve ekupmanları, hava filitresi, gaz ayarı motorun sızdırmazlık oranı herşey yakıtı etkiler. Sizin yapmanız gereken motorun kompresyonunu ölçtürdükten sonra motor iyi durumda çıkarsa aracın gaz sisteminde enjektör ve regülatörün tam faaliyetini aldırmak olmalı. Tabiki subap ve avans ayarlarının da yerinde olması gerekir.

 • Erdal AYYILDIZ der ki:

  iyi günler.. ismim erdal, opel vectra 2.2 dtı 2003 elegance araç aldım. 2. 3 bin km yol yaptıktan sonra sanayiye gittim ve radyotöre giden hortumun bir tanesini küçük bir sızıntı yaptığı için değiştirdim. sanayiden çıktım eve dogru giderken araç sehir içinde hararet 130 a kadar çıktı. sabah aynı tamirciye geri gittim. dün buradan çıktıktan sonra bu arac hararet yaptı neden dedim. bana bişey olmadıgını bu araclarda çelik conta var bişey olmaz dedi. bişey olmadıgına kendimi inandırmaya çalısarak eve geldim derken yine hararet 120 ye kadar çıktı. eve geldim. radyotöre su dökerek soguttum ve stop ettim. ve bir dahada çalısmadı. 1 ay adam gibi bir usta aradım. her gittiğim tamirci farklı bir seneryo yazdı. 5 bin ile 8 bin arası fiyat istediler. en sonunda bir tanesine aracı çekiciye attım götürdüm. işimden dolayı basında duramayacagım için bıraktım. 2 gün sonra aradılar. ve altta bişey yok üst kapak değişecek dediler. çıkma kapak alırsak toplamda sana 3. bin ile 3.500 tl arası masrafı olur dediler. tamam dedim. bu arada 2 yada 3 defa yanlarına gittim. her gitmemde para istediler ve toplamda 2500 tl para verdim. ama her defasında da benim arac dısarda üst kapak içerde duruyordu. acele etme hallederiz dediler. 16 gün sonra aradılar ve aracı yaptıklarını çalıstırdıklarını ve 1 saat calıstıktan sonra aracın motorunun kitlediğini söylediler. araç şuanda onlarda ne yapmam gerekiyor. verdiğim parayada makbuz vermiyorlar. aracı yaparsak 7 bin lira daha verirsin diyorlar. çıldırmak üzereyim. allahınızı seviyorsanız bana bir akıl verin.

  • Usta der ki:

   Merhabalar Erdal bey. Resmen kurtlar sofrasına düşmüşsünüz geçmiş olsun. Şuan yapılması gereken tüketici haklarına başvurarak bilirkişi için talepte bulunun ve bu arkadaşları sağlam bir avukat bularak işe başlayın arkadaşlar muhakkak geri adım atacaklardır. Bu gibi durumlarda araca yapılan işlemi bilir kişi teknik raporunda her yönüyle ortaya serer ve karşı tarafın yediği haltı alenen ortaya koyar bu teknik raporla avukat her yönüyle sizi haklı çıkarır merak etmeyin ve avukat tutmaktan çekinmeyin.

 • muhammet ozdemir der ki:

  Ustam kolay gelsin 95 model tempra 2000 motor aracim var araci calistirdigim zaman yola ciktiktan sonra harareti yukseltip su kaynatmaya basliyor ve suyu geri atiyor.Radyotor tikalidir dediler degistirdim ama yine yapti ve yola ciktigimda hararet 100 dayandi ve gaz girisinin yanindan kisa bir boruyu patlatti.bukundugum bolgede 2000 motordan ustalar fazla anlamiyor.Bu sorun nasil giderilir yardimci olusaniz cok sevinirim vereceginiz bilgiler icin cok tesekur ederim iyi gunler kolay gelsin

  • Usta der ki:

   95 model Tempra 2000 Model araçta hararetin yükselmesinin sebebi nedir ?: Hararet sorununda yapılması gereken ilk şey sistem havasının alınarak termostat ve fanın açıp açmadığını kontrol etmek olmalı. Bunlarda bir sıkıntı yoksa devir daimin ve radyatörün faaliyetinin alınarak tüm soğutma sıvısının değişmesi gerekir. Hava alma işlemini birkaç kez tekrarlamak gereke bilir.

   • orhan der ki:

    öncelikle herkeze slm arkadaşlar aynı araç bendede var 2.0 ie 1995 model senin aracın üzülerek söylüyorum conta yakmış hiçbir yerde birşey arama sorun bu egzostan beyaz duman ve su geliyormu ve su eksiltiyormu önce buna dikkat et eğer conta yanmışsa anlattığına göre öyle anlıyorum masraf korkulacak kadar değil ama yeterki güzel işlem yapılsın yani kısacası ustanın becerisi ve özellikle söylüyorum orjinal conta kullanılacak lancıa yan sanayi kabul etmiyor bu meret araba üst kapak sökülüp taşlanacak ve kapakta atıklık varmı bu çok önemli bakılacak yani kısacası önemli bir işcilk gerektiyor yapılmassa hiç bir anlamı yok yapılan işin tamamen sil baştan başlanır benim başıma geldi şu an aracım ustanın yan sanayi conta kullanmasından kaynaklı tekrar conta değişiyor daha 300 km yol olmadı aracınla fazla gezme zorlama sorun büyüyebilir eğer bi sorun olursa numaram 5343321774 ben bu arabanın ustası oldum artık

 • suleyman der ki:

  Merhaba 2002 model fiat brava 1.6 16v sahibiyim. Benim sorunum aracınım iki haftada bir iki litre su eksiltmesi. Baştan anlatacak olursak lpg beyni gaz kaçırıp radyatöre hava yaptırdığı için değiştirdik. Daha sonra ve radyatöre sıvı tıkayıci ekledik. Şimdi ise aracım 2 haftada bir iki litre su eksiltiyor ve suyun nereye gittiği belli değil aracın etrafında herhangi bir ıslaklik yok hararet sorunuda yok sorun sizce nedir? teşekkürler.

  • Usta der ki:

   2002 Model Fiat Brava 1.6 16v arabada su eksiltme sorununun sebebi nedir ? : Bunu yapmasının sebebi radyatörde bulunan harici bir kacağın çok yüzeysel kalmasıdır. Araç çalışırken iyi bir gözlemleme yapılması gerekir.

   • suleyman der ki:

    peki çözümü nedir bu tip yüzeysel kaçaklar aracın bulunduğu yeri ıslatmayacak kadar küçükmüdür sıvı tıkayıcı bu tip kaçaklarda işe yaramazmı araçta büyük bir soruna yol açarmı teşekkürler

  • Usta der ki:

   Soğutma sisteminde hava dolaşımı olduğundan bu durum gerçekleşir. Sistemde yeni antifiriz değişimi yapıldıysa ve havası düzgün alınmamışsa bu durum gerçekleşir. Diğer taraftan sisteme hava girişi yani mevcut bir kaçaktan içeri hava vakumlamada gerçekleşmiş olabilir.

 • RAMAZAN der ki:

  MERHABA

  ARAÇ HONDA CİVİC 1.4 1997 MODEL ARAÇLA BAYRAMDA 1200 KM YOL YAPTIM UZUN YOLDA MOLA VERDİĞİMDE ARAÇ BELLİ SÜRE ÇALIŞMIYOR MOTOR SOĞUDUKTAN SONRA ÇALIŞMAYA BAŞLIYORDU. BUNU HER MOLA VERDİĞİMDE HER YAKIT ALDIĞIMDA YAPTI. SONRA ARAÇLA DÖNERKEN HARARET YAPTI VE STOP ETTİ BÜYÜK İHTİMALLE CONTA YAKTI ARAÇ SONRA MOTOR SOĞUDU RADYATÖRE SU EKLEYİP ÇALIŞTIRIP DEVAM ETTİM SERVİSE BIRAKTIM. SADECE CONTA MI YAKTI YOKSA MOTORUN İNMESİ GEREKİR Mİ … SAYGILAR

  • Usta der ki:

   Motor üst kapak contası yanmışsa nasıl anlaşılır veya nereden anlarsınız ?: Araç conta yakarsa ekzozda buharla karışık bir duman olur.Aracın performansı aşırı derecede düşer ve radyatörde sürekli su eksilme olayı gözlemlenir. Bunlar aracınızda mevcutsa arabanızın motoru conta yakmış demektir.

 • cemil der ki:

  Ustam İyi calışmalar benim arac dacia logan 1.4 lpg li eksoz müşiri lambası sürekli yanıyordu müşür arızası var dedıler değiştirdim 1 gün sonra tekrar yandı lamba aldıgın yerdeki gazı değiştir dediler gazı değişitim lambayı söndürdüler 2 saat calıştıktan sonra arıza lambası tekrar yandı sonra başka bir usta başka bir müşür daha var senın aracda oksijen müşürü onun da deişmesi lazım dedıler bu oksijen müşürüde manifoltun altındaymış hem manifoltta hemde eksozda ayrı ayrı müşürmü var dacia loganlarda eger varsa bunuda değitirsem bu arıza göstergesi lambası sönermi yardımlarınız için şimdiden cok teşekkür ederim..

  • Usta der ki:

   Lpg takılan araçlarda motor arıza lambası neden yanar ? : Bu arıza lambası motor üzerinde eksoz manifoldu alt kısmına takılan lamda sensörü yüzünden yanar. Bu sensör yanmış benzin gazlarının sıcaklık, oksijen ve korbonmonoksit değerlerine göre aracın Ecu sistemine sinyal gönderir tabi ki gazla benzinin yanmış gaz değerleri farklılık içerir ve motor Ecu’su bunu arıza olarak görür. Bazı araçlarda oksijen sensörü ayriyetten ekzos üzerinde lamda sensöründen farklı olarak konumlandırılır bunun amacı ekzosda herhangi bir delinme veya sistemde bir kaçak olması durumunda artan oksijeni tesbit ederek arıza lambasını yakmak ve kullanıcıyı uyarmaktır. Sizin araçta muhtemelen bu sensör sağlamdı ve gereksiz yere değişti yani aracınızın asıl arıza lambasını yakan lamda sensörü yani manifold üzerinde konuşlanmış olan. Gelelim bu sensörü değiştirme olayına bu sensörü değiştirmeniz hiç bir şey ifade etmez arıza lambanız yine yanacaktır. Zaten şuanda sensörünüz %90 faal. Lpg montaj olayını önceki yazılarımda bahsetmiştim mükemmel çalışan bir Lpg sistemi asla arıza lambasını yakmaz sağlam bir Lpg ustası bulun lambayı söndürecektir.

 • yüksel der ki:

  iyi günler ustam ww caddy aracım var sorunu daha kontağı açar açmaz fan çalışmaya başlıyor stop edene kadar sürekli devam ediyorbunun nedeni nedir yaptırmasam zararı olurmu yaptırırsam fiyatı ne olur teşekkürler

  • Usta der ki:

   Wolksvagen Caddy fanını sürekli çalışmasının sebebi nedir ?: Fan müşürü arızalanmış. Değişimi gerçekleşmezse fan motoru kısa sürede yanar ve maliyet baya pahalı olabilir. Aracınızı yolda dahi bırakma ihtimali var.

 • önder der ki:

  Slm. Ustam; Bizim araç 99 model Brodway. sorunları;
  1- rolanti ayarının tutmaması, (sibop ayarı, lpg beyni değişti v.s.) 3 tane tamirciye götürdüm üçüde farklı şeyler söylüyor. Tabi haliyle çok masraf açıyor. Şimdiye kadar bu sorun yüzünden 550 Tl. masraf yaptım, hiçbir değişiklik yok.
  2- Antifiriz değiştirdikten sonra aracım su eksiltmeye başladı ve lpg beyni geç ısınıyor, çalıştırdığım zaman 3-4 dakika sarsıntılı çalışıyor. (Akdeniz bölgesinde oturmama rağmen yani sıcak) sebebleri nelerdir ? inanın artık bu araç psikolojimi bozdu. Durumum olsa hemen değiştireceğim. Yardımcı olursanız sevinirim Şimdiden Allah razı olsun.

  • Usta der ki:

   Broadway araçlarda sarsıntılı çalışma ve rölantinin ayar tutmamasının sebepleri nelerdir ?: Bu sorunda dikkat edilmesi gereken motorun genel fiziki durumunun iyi tespit edilmesidir. Volan dişlisinde yapılması gereken sapma testi ve kompresyon testinden sonra aracınızda arıza aramak daha doğru olabilir. Rölanti ayar tutmuyorsa sorun distirübütör, bobin ve ateşleme ünitesinden herhangi bir parçadan kaynaklana bilir. Arabanızda sürekli su eksiltme varsa korkarım aracınız conta yakmış olabilir. Zaten conta yakmış araçta rölanti düzensiz ve motor çok sıkıştırıldığında hararette aşırı ve anlık bir artış görülür. Sizin sağlam işinin ehli bir ustaya gitmeniz gerekir.

   • Fatih der ki:

    Ustam iyi günler öncelikle hizmetiniz için çok teşekkür ederim. Benim 93 model Broadway ım var ve önder’in arabası gibi rolanti ayar tutmuyor dahada önemlisi arabada korkunç bir sarsıntı var egzos patlakmış gibide bir ses veriyor dışarı ayrıca arabayı eğimli yerde vitese alıp debriyajdan ayağımı çekip rolantide bıraktığımda araba feci bir şekilde (yakıt biterken olduğu gibi) sallanmaya başlıyor yaklaşık bir yıldır böyle su eksiltmiyor ayrıca bujiler+kabloları distributör kapağı tevzi makarası vs değişti gitmediğim usta kalmadı motor testi yaptılar kaç defa ama bulamadılar araçta bir sorun yok diyorlar araba yerinde sabit durduğu zaman belli bir müddet sonra normal çalışmaya başlıyor hiçbir belirti kalmıyor diyebilirim benzindede aynı sorun var karbürator bakımıda yaptırdım lütfen acil yardım şuanda uzun yoldayım

    • Usta der ki:

     Motorun sarsıntılı çalışması daha çok hava ve yakıt karışımında oluşan dengesizlikler sonucu ortaya çıkar bunun yanı sıra arabanızda Lpg sistemi mevcutsa ve arıza sadece Lpg’de iken gerçekleşiyorsa birden fazla bakılması gereken yer oluşmakta. Benim tavsiyem öncelikle benzinde tam bir faliyet alınması olacaktır. Arabanız benzinde çalışırkende aydı arızayı veriyorsa motorun kam miline distürübütöre ve avans ayarlarına sağlam işi bilen bir usta tarafından bakılması gerekir. Arızanın büyük bir kısmını benzinde tam bir faliyet alırsanız zaten çözmüş olacaksınız. Şayet arıza benzinde de devam ederse yapılması gerekenler oldukça basit motorda bu zamanlamayı etkileyecek ateşleme sistemi ve yakıt sistemi elemanlarını söküp kontrollü bir şekilde hiç bir parçaya güvenmeden tekrardan toplamak en mantıklısı olacaktır.

 • atacan der ki:

  merhaba aracımın kaloriferine gelen hortum delindi ve soğutma sıvısı boşaldı. şimdi yeniden dolduracağım fakat. usta sadece antifriz koymam gerektiğini söylüyor. internette yaptığım araştırmalara göre de belli oranda sulandırmazsam (%30-%50 ) -12 dereceden sonra donacağı şeklinde( saf antifrizin donma sıcaklığı) memleketimiz. -35 dereceyi geçiyor. neyapmam gerekir. su ekleyeyim mi yoksa ustanın dediğine uyarak saf antifriz mi doldurayım. teşekkürler

  • Usta der ki:

   Arabanın radyatörüne saf antifiriz konulur mu ? : Bu konu oldukça sık sorulan bir soru. Şayet radyatöre bu güne kadar sadece antifiriz konulduysa böyle devam edebilirsiniz. Fakat su antifiriz karışımı kullanıyorsanız yine bu oranı korumaya devam edin. Aslında en sağlıklısı saf antifirizdir fakat su karışımıyla kullanılmış motorlar saf antifiriz konulduğunda her yerden veriştiriyor bu yüzden nasıl kullanılıyorsa o şekilde kullanılması en doğrusu.

 • nuhzade der ki:

  1998 honfa Civic var hocam radyatörde ve tahliye kapbindaki suyu azaltıyor uzun yolda azaltıyor du bugünlerde hergun daha 2 veya 3km gitmeden bitiriyor eksoz dansa buharla beraber su geliyor sorun neredendir acaba

  • Usta der ki:

   1998 Honfa Civic Radyatörün yedek su deposu neden su eksiltir ?: Bu sorunun tek sebebi var oda motorun üst kapak contasının yanmış olması ve acilen müdahele edilmesi gerekir farkında olmadığınız bir an motoru komple yakarsınız. Şuan giderseniz en azından sadece üst kapak contası tıraşlanır ve conta yenilenir ve aracınıza binmeye devam edersiniz.

 • Özgür der ki:

  Merhabalar 2001 model fiat brava otomatik vites aracım var aracım 1 ay önce hararet yapıyordu termostat tıkalıymıs değişti hararet problemi çözüldü ancak ertesi gün kalorifer peteği patladı onuda değiştirdik. sorun yoktu 1 ay bu şekilde bindim aracı sıkıştırmadığım halde yine 1 ay aradan sonra kalorifer peteği su kaçırdı ardından radyatörde patlamış su kaçırıyor. ustamı aradım aynı arızayı tekrar verdiyse conta yakmıştır dedi arızanın ne olduğu hakkında bilgi verirseniz sevinirim çok teşekkürler.

 • çetın der ki:

  2001 lada vega aracım rolanti çalaışırken hareret yükseliyor birde fan çalıştığı halde hareret yükselmeye başladı ne arızası olabilir acaba şimdiden teşekkürler

  • Usta der ki:

   Araba rölantide çalışırken hararet neden yükselir ? Bu sorunda akla ilk gelen devirdaim pompasının alçak devirlerde sıkışması olabilir. Buna bakılması gerekir. Sistem kapalı devre soğutma sistemi ve hava varsa alçak devirlerde fan bile yetersiz kalır. Araç üst devirlere çıktığında dolaşım hızı ve basıncı artar. Bu durumda devirdaimde basıncın etkisiyle daha seri çalışa bilir.

 • Özgür der ki:

  Onaylanmadığı İçin tekrar yazıyorm Merhabalar 2001 model fiat brava otomatik vites aracım var aracım 1 ay önce hararet yapıyordu termostat tıkalıymıs değişti hararet problemi çözüldü ancak ertesi gün kalorifer peteği patladı onuda değiştirdik. sorun yoktu 1 ay bu şekilde bindim aracı sıkıştırmadığım halde yine 1 ay aradan sonra kalorifer peteği su kaçırdı ardından radyatörde patlamış su kaçırıyor. ustamı aradım aynı arızayı tekrar verdiyse conta yakmıştır dedi arızanın ne olduğu hakkında bilgi verirseniz sevinirim çok teşekkürler.

  • Usta der ki:

   Merhabalar Özgür Bey kusura bakmayın mesajınıza biraz geç yanıt verdik. 2001 Model Fiat Brava otomatik vites araçta hararet ve radyatörün delinmesi neden kaynaklanır ?: Araçta sürekli soğutma sistemi kaçakları ve bu şekilde hararet sorunları oluşuyorsa üst kapak contası yanmış demektir. Üst kapak contası yanmış bir araçta belirli aralıklarla su eksiltme olayı kesinlikle gözlemlenmelidir. Şayet su eksiltme olmuyorsa bu arıza direk üst kapak contasından demek doğru olmaz. Bunun haricinde bu şekil üst üste gelen patlatma ve hararet yapma sorularında soğutma sistemine bakılması ve arıza yapan malzemelerin incelenmesi gerekir. Örneğin radyatörde bu şekilde bir su kaçağı oluşması kanalların tıkanması ve su karışımı kullanılan bir radyatöre saf antifiriz konulduğunda gözlemlenir.

 • turan focus der ki:

  Mrb. 2001 Focus var bende. Araçla giderken 50 km sonra aracin hararet göstergesi en sona dayaniyor, gaza baaip devir yukseltince orta seviyeye düşüyor. Araçladurduktan ssonra fan calismasi lazim ama calismadi. Elektrikciyemi tamirciyemi gostermem lazim. Ustanin aranada Doğrubir islem yapmasi için nerelerine bakmasi lazim? Burada servis yok

  • Usta der ki:

   2001 Ford Focus araçta hararet neden yükselir ?: Anlık yükselmelerde devirdaim pompası arızalı olabilir sizin araçta fanın faliyetini öncelikli aldıktan sonra su eksiltme olayı var mı buna dikkat edilmesi gerekir. şayet fan çalışıyor su eksiltme yoksa sistem havası alınması yeterli olur.

 • şahin der ki:

  Slm Ustam 2004 Citroen C3 1.4HDİ aracım uzun yola çıktıgım zaman 90-110 aralıgında giderken 20km felan gittigi zaman hararet daha ortaya gelmiş 2. çizgideyken, 30saniye kadar hararet kırmızı ışık yanıyor ve uyarı veriyor 20-30 saniye içinde aynı önceki seviyesine tekrar düşüyor 70km lik yolda 3,4 kez bu uyarıyı yaptı yol düz sorun ne olabilir?

  • Usta der ki:

   2004 Citroen C3 1.4 HDİ araçta hararet kırmızı ışık neden yanar ve araç neden hararet yapar ?: Bu kısa süreli hararetin belirli seviyede yükselim inişleri iki sebepten dolayı meydana gelir. Birincisi katalizörün tamamen tıkalı olmasıdır ki bu sizin araçta muhtemel çünkü katalizörün ömrü 10 yıldır. İkinci sebep ki birinci öncelikle bakılması gerekir termostadınız arızalanmış olabilir veya takılıyor olabir buna öncelikli bakmak gerekir.

 • Ali der ki:

  Merhaba
  98 model 316i compact aracımın sogutma suyu boruları ve radyatör 1 km kadar dahi yol yapsam cok cabuk ısınıyor ve ateş gbi yanıyor termostatı degiştirdim ama sorun hala aynı cekiş durumunda sıkıntı yok ancak borular ve radyatör ateş gbi oluyo orjinal termostatı 95 derecede acıyor sizce 95 derece normalmidir

  • Usta der ki:

   Aracınızın harareti yükselmiyorsa ve fan açıyorsa sıkıntı yok. Yinede çok ısınıyor ve arada hararette sınıra dayanıyor diyorsanız bu durum sistem havası tam alınmadığında ve radyatör kanalları daraldığında gözlemlenir. Devirdaimin çalışıp çalşışmadığına ve salınımına da bakılması gerekir.

 • hakan der ki:

  merhaba ustam 92 model renault 21 concorde (1) araç seyir halindeyken şarz göstergesi yanıyo altarnatör elden geçmesine rağmen akü boşalıyo (2) birde 3 gün önce yolda kalmıştım bi araçla yaklaşık 10 km çektik lakin çekmeye başlayınca hararet yaptı oysaki 1 saat rolantide çalışırken hiç bir sorun yoktu sebebi ne olabilir ?

  • Usta der ki:

   Arabayı çalışır halde neden çekme ihtiyacı duydunuz anlamadım. Diğer taraftan şarz dinamosu bakımı yapıldıktan sonra yapılan ölçümlerde 14- 15 Voltu görmediyseniz bu her zaman için sıkıntıdır. Bu tür arızalarda araç çalıştırılıp alternatör çıkışı ölçülür şayet çıkış normalse arıza bataryadandır. Diğer taraftan araç çekilirken hararetin yükselmesi farklı bir arıza elktriksel yönden araçta arıza olduğundan fan açmamışta olabilir.

 • Levent der ki:

  Ustam Merhabalar
  Benim aracım hararet yapıyor fakat yolda trafige girmeden giderken hararet orta çizginin altında duruyor bu arada aracım 1999 model Siena Klimalı rolantide iken hararet yükseliyor su haznesindeki suyun rengi paslı bir renk var antifirizde kalmamıştır sanırım suyun içerisinde fanda bazen açıyor bazen açmıyor gibi acaba contamı yandı termostat yada müşür arızasımı var.
  Yardımlarınız için teşekkürler kolay gelsin

  • Usta der ki:

   Araba hareket halinde hararet düşüyor ve rölantide vaya dur kalklarda aşırı artıyorsa termostadınız arızalanmış demektir acilen değiştirin kış aylarında büyük sıkıntı yarata bilir. Contayı yaktığını zannetmiyorum çok üst hararetlere çıkmadıysanız tabi ki.

 • oğuzhan der ki:

  merhabalar benim racım 1991 model w124 kasa benzinli-lpg mercedes aracımda su eksiltme söz konusu ve radyatöre giden hortumlar sertleşiyor bu olurken hararet 80 de ustalar conta yakmış dediler ama yağı suya karıştırma durumu yok beyaz duman yok sadece su eksiltiyo
  bir de son olarak kalorifer peteğim komple tıkalı bununla bi ilgisi olabilir mi çünkü içerisine hiç su gitmiyor bir de blok tamir edici sıvıları önerir misiniz?

  • Usta der ki:

   Bu tür takviye malzemelerin hepsi gazlama yalan dolan. Aracınızda su eksiltme var ve hiç bir kaçak tespit edilemiyorsa üst kapak contası kaçırıyor demektir. Tabi ki bu tespit olayında devreyi iyi takip edecek bir usta şart. kanalüfer sisteminde giriş ve çıkışlarında kaçak var mı iyi belirlemek gerekir. Her conta yanmasında beyaz duman atacak diye bir şey yok.

 • oğuzhan der ki:

  ustam öncelikle tşk ederim devirdaim kapağı bozuk onun ordan biraz su geliyor onun değişmesi gerektiğini de söylediler bunu yaptırdıktan sonra mı conta üzerine yoğunlaşsak önerin nedir ?bir de dediğim gibi kalorıfer peteğim %100 tıkalı bunun içerisinde olması gerekn su motor da fazlalık yapıp basınç haline gelebilir mi ?

 • doğan der ki:

  ustam merhabalar sorunum şu; aracım opel tigra 98 aracımda gösterge panelinde led yanmıyordu söktüm ledleri yeniledim taktım sonra aracla yolda giderken hararetin arttıgını gördüm kırmızı seviyeye geldi fan açtı normalde 95 de ve 100 derecede fan açıyordu ve 95 e geri iniyordu şimdi açıyor fakat kırmızıda kalıyor gösterge arızalındı sanırım dedik sanayide bilgisayara bağlattık beyinden aldığımız bilgi gösterge ile aynı 110 derece fan açıyor fakat çok sogumuyor en fazla 108 falan fan müşürü ve hararet müşürü değişti beyinle ilgili bir problem olurmu diye düşünüyorum gösterge panelini takarken bi kısa devre falanmı oldu süphelerim var birde bilgisyarda hata olarak Soğutma sistemi yüksek voltaj gibisinden bi hata vardı sildik şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim

  • Usta der ki:

   Motorda hararet 100’ü geçerse ne olur arızaları nedir ?: Motor soğutma işleminde termostat arızalandı ise fan açsa dahi şehir içi trafiğinde hararet bu rakamlara ulaşır. Seyir halinde ise hararet 75’lere düşer ve motor soğuk çalışır yani ideal çalışma sıcaklığına erişmez. Ecu’da okuduğunuz arıza ise fan sisteminde bir karşı direnç yani arızalanma takılma sonucu ortaya çıkar ve fan işlevini tam yapmıyor demektir. Sizin arabanızda fana ve termostada bakılması gerekir.

 • mutlu der ki:

  hayırlı işler palio sıralı lpgli benzinle çalışmayabaşlıyor devir yaz kış 1500 kadar yukseliyor sonra motor ısınınca 1000 dusuyor.ve devir hiç 7000-8000 olmuyor.benzin sarfiyatı çoğalmış oluyor neden bu tesekkur ederim.

 • ali Erdoğan der ki:

  Merhaba ustam
  bilgileriniz için teşekkür.
  4. Ay önce 1999 model Kango aldım.fandan başladım değiştirmeye. Sırasıyla. Fan.radyatör. Termostat. Su dağıtıcı. Dağıtıcı dan kanalüfere gidenborular.marş otomatiği.pompa bakımıPompa eleelektrik bağlantı ları yanlış bağlantı olmuş. Radyatör ün altında daki kalın su borularının arasına hakaret müşürü taktılar.88 derecede açıyor.
  SORUNUM
  HAREKET YÜKSELMEDEN İŞLERİ Mİ HALLEDİP ARABAYI AKŞAM PARKA ÇEKİYORUM.
  SABAH ARABANIN ALTINA BAKIYORUM SUYU BIRAKMIŞ.SIRASIYLA YUKARDAKİ PARÇALARI DEĞİŞTİRDİM . HAREKET GÖSTERGESİ YÜKSELMİYOR.DİKKATİMİ ÇEKEN ŞU OLDU. ARABAYI STOP ETTİKTEN SONRA SU DOLUM KAPAĞINDAN HAVASINI ALDIĞIM ZAMAN SUYU BIRAKMIYOR.YANİ MOTOR SU TESİSATINDAKİ HAVA NEDEN OLUR. ANTİFİRİZİ KOYDUKTAN SONRA BU SORUN ARTI ARABAYI 5 DAKİKA DAHİ ÇALIŞTIRSAM BU SORUN OLUYOR.
  1999 model kangoRN Dizel
  İlginize şimdiden teşekkür ederim

  • Usta der ki:

   Ali bey araçta suyu bırakma işlemi gerçekleşiyorsa bariz bir kaçak var demektir. Zaten bu kaçak mevcutken soğutma sistemi saçmalar. Havada yapar farklı arızalarda. Gerçekten tam olarak arızanız ne anlamadım. Sistemde hava olsa aracınız hararet yapar. Arabanızı stop eder etmez yedek depo kapağını veya radyatör kapağını açarsanız sisteme hava karışmasına ve suyun taşarak sistem içerisine hava kaçmasına sebep olabilirsiniz. Bunu yapmanız çok tehlikeli olabilir.

 • metin der ki:

  Merhaba usta benim aracim 2001 renault express 1, 9 kango aracimda su eksiltme vardi radyator ust hortumunu patlatti hararet yapti hortumu degistim yine yapti sonra radyatoru termostadi silindir kapak contasini degistik usta devir daimde bi sorun yok diyor araci deneme sansim olmadi yine yaparsa sorun ne olabilir bulundugum yerde isten anlayan usta yok sizce ne olabilir

  • Usta der ki:

   Yapılan işlem sonrasında ilk etapta aracın hararetine dikkat etmek gerekir. Su eksiltme ilk etapta yani bakım sonrasında bir kere daha ihtiyaç olabilir. Şayet kapak contası ve su tesisatı sorunsuz toplandı ise bir sıkıntı çıkmaz.

 • ramazan der ki:

  merhaba ustam bende audi a3 1.6 2002 model aracı yeni aldım fakat araçta hararetinde rölantide çalışırken artış oluyor 3000 4000 devirlerde basılı tutunca fakat hararet gazdan ayağımım çektiğim anda çıkmaya başlıyor gaz verdiğim zaman düşüşe geçiyor termostat değişti ısı müşürü değişti ayrıca aldığım arkadaş suyunun komple boşaltıp antifiriz eklemiş araca ve devirdaimi sıfır değiştirdiğini söylüyor benim gözlemim kaloriferde aman aman o derece ısıtma sağlamıyor gibi geldi bana sıcak veriyor ama aşrı deil

  • Usta der ki:

   Kalorifer peteği tek çıkışlı araçlarda sistem devreye sokulduğunda geri dönüş hattı tıkalı ise hararette bu sorun olabilir. Fakat sizin araçta bu olduğunu sanmam araba dururken veya yoğun trafikte hararet çizgisi biraz yüksele bilir sizin araçta 95-100 derecede fan açıyor. Bu sorunda orjinal termostat kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmek gerekir. Soğutma sistemi bazen kalorifer radyatörü sisteminde meydana gelen arızalardan ötürü hava yapa bilir buda harareti yükseltir.

 • metin der ki:

  Usta arac da hararet gostergesi sabit doksan derecede durmalimi yoksa seksen doksan arasi oynarmi bu normalmi oynamasi termostadin arizali oldugunumu gosterir arac 2001 model express kangoo 1, 9 duz dizel

  • Usta der ki:

   Araç rölantide iken 5 dakikada bir fan açıp kapanması normalmidir ?: Araç rölantide çalışırken doğal olarak devirdaimin sirkülasyonuda yavaşlar. Bu yüzden araç ve modele göre farklılık göstermekle beraber rölantide çalışırken fan daha kısa sürede açılıp kapanmaya başlar. Bu tamamen normaldir.

 • ramazan der ki:

  merhaba hocam bnm araba audi a3 1.6 lpg benzinli 2002 model aracımdaki sorun haraç hareket halindeyken 100 120 km giderken hararet 90 da kalıyor sıkıntı yok falat araçla durdugum arda rölantide veya dur kalklı devirsiz ilerlerken hararet 100 -110 a kadar çıkıyor yaptıgımız işlemler değişenle fan ve ısı müşürü ve devirdayim değişikliği ve termostat ve ayrıca araç kaloriferi çok fazla derece sıcak vermiyodu bugün kalorifer radyatörünü temizlettim aşırı pis renkli paslar felan geldi yani tıkalıymış galiba sıcaklı iyi derecede gelmeye başladı elektirikçinin şüpesi ön sogutma radyotöründede pislik veya tıkanmalar olabileceginden motor devirsiz kaldıgında devirdayımın radyatörden saglıklı yapmaması sonucu rölantide hararet yaptıgı kanısı bilginiz içiçn tşkler .

  • Usta der ki:

   Bir araçta rölantide hararet yükseliyorsa termostat uygun değildir veya sistem ne kadar otomatik olarak havasını kendisi alsada bir yerde sistem içerisinde hava kalıyor olabilir. Yedek antifiriz deposunun kapağında kaçak olabilir iyi gözlemlenmesi gerekir.

 • fatih der ki:

  S.a ustam 92 toyota var aracim yag yakmadan dolayi motor sifirlandi yalniz su eksiltme olayi kesilmedi yapildiktan sonra devamli su esiyor bazen yedek su haznesine su dolduruyor oda suyu disari atiyor sebebi ne olabilir ikincisi motora zarar vermis olabilirmi motor yapilali bir ay oldu bloklara zarar verirmi motoru yaptirdigima pisman oldum

  • Usta der ki:

   Merhabalar Fatih bey. Sizde tam bir sanayi kurbanısınız geçmiş olsun. Yedek depodan araç çalışırken su ilavesi yapılmaz. Fakat aracınızda sürekli bir su eksiltme söz konusu ve her hangi bir görsel kaçak yoksa. Üzülerek söylemek zorundayım ki motor üst kapak ve blok tornalama işlemi veya toplamada yanlış yapılan bir işlem var demektir. Yaptırdığınız yere gidin ve mümkünse elle tutulur ses video veya başka bir kayıtla şayet faturanız yoksa kayıt alın çünkü işlemin tekrar yapılması gere bilir ve sizden yok yere bir daha para talep ede bilirler. Fakat elinizde bir kayıt olursa en azından firmayı tüketici haklarına verip paranızı geri alabilirsiniz. Tabi ki öncelikli olarak kendinizi garantiye aldıktan sonra maduriyetinizin giderilmesini isteyin ki sonuç % 90 hayır olacaktır. Sonrası basit hemen tüketici hakları mahkemesinden bir bilir kişi adresi alıp rapor hazırlatmak ve tüketici haklarına sunmak. Ben şahsen farklı alanlarda denedim gayet sorunsuz bir şekilde hak hukuk işliyor. Zaten bilir kişi seçilen insanlar on numara işçilik sergiliyor merakta kalmayın. Aracınız belirgin bir kaçak yoksa yeniden rektefiye edilmesi gerekir.

 • ramazan der ki:

  hocam engin bilgileriniz için çok teşekkürler yüreginize saglık yedek antifiriz deposu araca su koydugumuz yerin kapagı deilmi aracı aldıgım kişiye sordum bunu dediki ben onu yan sanayi ile değiştirmiştim dedi ayrıca dediğiniz gibi bugün sanayide kendinden emin biri hiç arabayı görmeden kapak sıkıntılıdır dedi orjinal bi tane bul dene dedi hiç ihtimal vermemiştim ayrıca aracla uzun yolda 20 30 km gidiyorum hararet 90 da sabit fakat durdugum zaman biraz bekliyorum kendi kendine bi iniyor bi çıkıyor hafifi gaza bazıyorum rolantide hararet düşüyor bi anda hararetin inip çıkması anlık olup bitiyor çogu zaman ayrıca ön taraftaki radyatörün tıkalı olmasındanda olabilirmi hararet sıkıntısı rolantideyken rahat su geçişleri saglayamayacagından hocam

 • Ömer der ki:

  Selamlar aracım 2001 model 1.6 polo classic lpg li daha öncede yazmıştım aracım rolantide çalışırken hararet göstergesi normal yükseliyor fan açıyor kalorfer ısıtıyor fakat seyir haline geçince çevre yolunda ve şehir içi sakin ve akıcı trafikte hararet göstergesi düşüyor ve kalorifer ıstmıyor hararet göstergesi nerdeyse 0 dereceye iniyor.Ustamız termost değişecek dedi ve değiştirdik sanayi dönüşü eve giderken hararet yine indi götürdüm hararet müşürü değişecek dedi değiştik ama sorun düzelmedi elektirikçiye yönlendirdi tesisat kontrol edildi elektirikçi benlik bi sorun yok dedi devirdayımdan olabilir dedi ustaya yönlendirdi ama USTAMDAN soğudum gitmek istemedim sizce hararet neden düşer Devirdayım ile alakalı olabilirmi devirdayımı kontrol etmeden elektirikçiye yönlendiren ustaya gitmelimiyim şimdiden TEŞEKÜRLER

 • Mehmet Günaydın der ki:

  Hocam öncelikle kolay gelsin benim bmw 3.16i 1990 model m40 motorlu bir arabam var son 1 haftadır arabam patırdı yaparak çalışıyor yani boşta iken sorun olmuyor ama vitese takıp yürümeye kalktığımda patırdıyor canı isterse düzeliyor ve ve yine aynı şekilde patırdamaya başlıyor bunun sebebi ne olabilir

  • Usta der ki:

   Bmw 3.16i 1990 model m40 arabada patırtılı çalışma sorununun sebepleri nelerdir ?: Mehmet bey aracınızda sarsıntılı veya düzensiz bir çalışma mevcutsa bu aracınızda ateşleme veya yakıt akışında bir sorun olduğunu gösterir. Aracınızın teknik donanımı ve ekstra ne olduğunu bilimediğim için daha detaylı bir tahminde bulunamıyorum. Fasılalı arızaların bir çoğu ya yakıt akışı yada ateşleme arızasıdır bakılması gerekir.

 • karani gültekin der ki:

  merhabalar,
  benim 1991 model mazda 626 aracım var. bu araç 1 yıldan fazla süredir radyatöre giren alt hortumdan emiş yapıyormuş, son zamnalarda fark ettim. usta hortumları değiştir dedi, değiştirdim ve de tekirdağ dan balikesire ağustos sıcağında araba dolu vaziyette ve klima çalışarak gittim , hararet 90 ı zerre kadar geçmedi. tatil dönüşü istanbula gitmek için yola çıktım yine, 100 km oldu olmadı, hararet göstergesi bir ara yükselmeye başladı, sonra bi kırmızıya çıktı, bi aşağı düştü, titreyerek oynamaya başladı, ben de hararet müşürü bozulmuştur diye düşünüp(çok biliyorum ya) devam ettim, tam kırmızıya geldi, bi müddet daha devam ettim ve motor kaputundan ses geldi, bakınca radyatör hortumunun yarıldığını gördüm. sonra sanayiiye çektik arabayı. yaptırmadım, hortumu değiştirdim, gerisin geriye tekirdağa döndüm, hararet felan yapmadı,bir müddet daha gezdim, hararet yapmaya başladı, silindir contası yanmıştır dediler, değiştirmeden yine kullanırken düz yolda giderken arabanın önünden gaza başınca cızır cızır diye sesler gelmeye ve araç çekişten düşmeye başladı, bi müddet öyyle gittikten sonra iyice çekişten düştü ve stop etti. arabayı kenara çekip kaputu açınca(geceydi) araba yanıyor gibi bi duman vardı,
  sonra arabayı sanayiiye götürdüm, silindir kapak contası değşiti, termostat değişti, arabaya sekman atıldı, kalerüfer peteği değişti, radyatör şişlendi, radyatör kapağı değişti,silindir kapağı değişti, devirdaim değişti, ama arabayı biraz olsun sıkıştırınca yine hararete kalkıyor. araba 1 aydır sanayiide usta arızanın ne olduğunu bulamadı? şimdi de blok çatlak olabilr demeye getiriyor?
  ben sanmıyorum bloğun çatlayabileceğini ama?
  sizin yorumunuz ne olabilir bu konuyla alakalı?
  tüm bunlar değiştiği halde radyatörün alt hortumu yine emiş yapıyordu???

  • Usta der ki:

   Anladığım kadarı ile aracınız tam anlamı ile rektefiye olmamış sadece sekman atılarak işlem tamamlanmış. Bu tür yüksek hararet sonrası kapak rektefiyesi sonrası hararette sorun çıkmaz. Tesisatta hatalı bir işlem veya yanlış bağlanan bir hat olabilir. Bir ikincisi ekzozda tıkanma var mı bu kontrol edilmeli. Sistem havası düzgün alınmamış olabilir veya sistemin sürekli hava yapmasına sebep olan bir etken mevcut olabilir. Radyatörde devüasyonun gözlemlenmesi soğutma işleminde devirdaim, termostat ve fanın düzgün çalışıp çalışmadığı da kontrol edilmeli. Arızanın nokta atışı şundandır deme olasılığı tabi ki buradan mümkün değil ama işinin ehli bir usta bu arızayı 5 dk’da bulur bana kalırsa ismiyle nam yapmış sağlam bir usta bulun unutmayın bu tür ustalarda var memlekette. Mesleğine saygı duyan ve yaptığı işin hakkını veren tüm meslektaşlarıma buradan selamlar.

 • Hasan der ki:

  Slm ustam bende clıo 1.4 8 valf genlesme kabın ust tahlıye yayın ustundekı kapagı attırıyor ve suyu bosaltıyo bırde su eksılme sorunu va aracta termostat hortumlar devırdaım kalorıfer betegı radyator degıstı sorunum cozulmedı neden olabılır blok catlaksa kontrol ıcın sılındırr kapagı acılması sart mı

 • ferdi der ki:

  Mrb bende 99 model wolksvagen polo var yaklaşık 1 ay önce aldım aracı kullanırken bişey farkettim aracı çalıştırıyorum bi 500 mt gidiyorum Hararet göstergesi hemen 90 a geliyo devamlı öyle kalıyo kış olmasına rağmen bu kadar çabuk ısınmasıni normal bulmuyorum Antifiriz attım radyatörcuye gosterdim temizlettim fakat hala aynı olay devam ediyo bi kaç kişiye sordum onlarda normal olduğunu soyledi bunun hakkında Yardımınızi rica ediyorum Teşekkürler simdiden..

  • Usta der ki:

   Hararet müşürü arızalı olabilir. Araç ilk çalıştığında termostat takılı kalıyor olabilir buda hararetin çok çabuk yükselmesine sebep olabilir. Bakılması gerekir. Şahsi fikrim hiç bir aracın 500 m’de harareti 90’a yükselmez. Sorun müşürden kaynaklanıyor bence arızalı.

 • zafer der ki:

  merhaba ustam, renault 19 1,4europa sahibiyim. aracımda su eksiltme yanlız bu eksiltme araç çalışırken olmuyor. akşam yedek su bidonunu kontrol ediyorum dolu ama sabah baktığımda tamamıiyle bitmiş oluyor. ustaya gösterdim contada sorun yok dedi, devirdaim pompası, termostat, fan müşürü ve yedek su bidonu yeni değiştim, kontrollerimde görünen bir kaçakta yok yalnız kalorifer hortumunu kontrol edemiyorum. arızanın burdan mı kaynaklandığını nasıl kontrol edebilirim, aklıma gelen şudur, yedek su bidonundan kalorifere giden kısmı kapatırsam sıkıntı yaşarmıyım. yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  hayırlı günler dilerim.

  • Usta der ki:

   Aracınızın yedek antifiriz deposundan kalorifer hattına direk geçiş sağlanmaz. Aracınızda su eksiltme olayı varsa ve harici bir kaçak tespit edilemiyorsa. Kalorifer hattını kapattırın ve kaçak halen devam ediyorsa ve miktar gerçekten abartılı ise üst kapak contasına bakılması gerekir. Fakat anlattığınıza göre Kalorifer hattında sorun var diye düşünüyorum. Kolorifer peteği göğüs içerisinde yer alır ve her araç için farklı söküm takım işlemi vardır bilmeyen bir kişi tarafından yapılması oldukça riskli. Sizde bilirsiniz aracın göğüsünde yanlış yapılacak bir işlemin telafisi yoktor. Sanayide sadece aracınız üzerine uzmanlaşmış bir klimacı bulun ve kontrol ettirin derim. Kendiniz kesinlikle müdehale etmeyin.

 • ÖZER der ki:

  merhaba,
  Aracım 98 model r19 1.4 rna tüplü aracım yedek su deposu kapağı seyir halinde iken yerinden çıkması sonucu hararet yaptığı için sürekli su eksiltmeye başlamıştı 1 hafta önce conta ve üst kapağı değiştirdik ve hala su eksiltmeye devam ediyor. yedek depoya yeterince su koyuyorum kullandıktan ertesi gün sonra yine depoya bakıyorum su yine yok yine ekliyorum. (uzun yola gidicem yolda kalmak istemiyorum) Fan gerektiği zaman çalışıyor suyu sogutuyor onda sıkıntı yok.
  Birde radyatörün hava yapması veya havanın alınmamış olması suyun eksik kalmasına sebeb olur mu ? Yedek su deposunun kapagını açtığım zaman hava yutuyor gibi olup su gelip gidiyor.

  Su eksilmesini başka nedenleri ne olabilir.
  Yardımlarınız için Şimdiden teşekkür ederim…

 • hikmet der ki:

  aracım 2012 dacıa logan kapalı kasa aracım su eksıltıyor sabah dolduruyorum oglene kontrol ettıgımde dıbınde cok az bısı kalmıs oluyor sebebı nedır bakıyorum sızdırmada yok hıc bıryerde yagına baktım yaga da karısamıs neden olabılır

  • Usta der ki:

   Araba nedensiz yere su eksiltir mi ?: Yüzeysel bir kaçak yok ve motorda herhangi bir sorun yoksa ya aracınızın yedek su haznesinde kaçak vardır, yada kalorifer hattında bir kaçak oluşmuştur. Aracınızın konsol altı halıflex kaplamalarına ve sağ ön teker kısımlarında herhangi bir kaçak mevcut mu bakın. Bu tür kaçaklar kapalı sistem çalışan motor soğutma sistemi için büyük sorunlar teşkil edebilir. Hatta aracınızın motorunu hararet yaparak kilitleme noktasına dahi götüre bilir. Şayet kendiniz tespit edemezseniz biran önce ustanıza gidin ve sorunu çözdürün ki sıkıntı yaşamayasınız.

 • firat der ki:

  Arac fiat brava 96 model uzun yolda herhangi bi sorunu yok ama araca trafik e girince veya lambalarda bekledigin bide rolantide calisirken 3 4 dk bir fan açiyor cok cabuk isiniyor devirdaim musur termosttat degisti acaba hava yapmis olabilit mi ve sirf su vsr icinde antifriz koydursam bu durum degisir mi yardimlarinizi bekliyorum

 • Onur der ki:

  Araç 2003 model corsa araçda su-antifiriz eksiltme sorunu var radyatör devir daim deişti ancak yine düzelmedi bir arkadaşımın fikri üzerine yedek su deposu kapağına bir bezi koyarak kapağı kapatım birhafta hiç su eksiltmedi bunun üzerine sorun kapakta diyerek gidip yeni bir kapak aldım 2 3 gün su eksiltmedi ancak sonradan baktığımda yedek su daposunda antifiriz bitmişti aracın yedek su deposunda su olmadığı halde hareretde yükselmiyor ancak kaloriferi açınca hareret göstergesi düşüyor ustalar hemen conta yanmış deişelim diyorlar ama ben tüm yolları denemedan motoru elletirmeyi düşünmüyorum ve contadan olduğuna dairde bir belirti yok yardımcı olursanız sevinirim.

  • Usta der ki:

   Motorda üst kapak contasının yandığı nasıl anlaşılır ? : Araçta su eksiltme işlemi kışın baş gösterirse öncelikle kanalüfer tesisatında kaçak var mı kontrol edilmeli. Şayet herhangi bir kaçak gözlemlenmiyorsa üst kapak contasının değişmesi şart. Size tavsiyem eksozdan gaz analizi yaptırmanız şayet oksijen seviyesinde sebepsiz bir yükselme gözlemleniyorsa veya değeri yüksekse aracınızda üst kapak contası işlevini yitirmiş demektir ve değişmesi gerekir.

 • mahmut der ki:

  Merhaba hocam aracim 98 model hyundai accent aracimin kalorifer petegi tikandgi icin sicak hava vermiyor buz gibi aracin ici petegi degismeden temizleyebilirmiyim veya antifirz koysam bi degisiklik olurmu

  • Usta der ki:

   Aracın kanalüferi neden sıcak üflemez ?: Aracınızın kanalüferini yaz boyu kapalı tuttuğunuz için sistem girişinde mevcut conta şişmiş olabilir. Kanolüfer hattı giriş ve çıkışlarını kontrol ettirmeniz yeterli olacaktır. Antifiriz koymanız pek birşeyi etkilemez. Aracınızda antifiriz oranı çok düşükse bu kış aylarında tüm soğutma sistemi için zaten çok tehlikeli.

 • ömür11 der ki:

  ustam iyi akşamlar sıena 1.6 16v 199 model ve ilk gazı verirken yemiyo gibi yapıyor sabahları patlatarak çalışıyor ustanın biri üst kapak conta yanmış dedi bir diğeride bu modellerde kronik sorun var dedi sorun nedir acaba teşekkürler

 • firat der ki:

  Arac fiat brava 96 model uzun yolda herhangi bi sorunu yok ama araca trafik e girince veya lambalarda bekledigin bide rolantide calisirken 3 4 dk bir fan açiyor cok cabuk isiniyor devirdaim musur termosttat degisti acaba hava yapmis olabilit mi ve sirf su vsr icinde antifriz koydursam bu durum degisir mi aracda arada bi hava problemi oluyor hava yapiyor gaz a gec geciyor hareret dahada cikmaya basliyor o zaman neyden olabilir yardimlarinizi bekliyorum

 • adnan der ki:

  slm ustam.benim sorunum.a 93 model broadwayım var.beyın buz gibi oluyor.hafıf hararet yapıyor,devirdayımın ordan antıfırızlı su akıtıyor.araba çalışınca akıyor.durunca duruyor.neden olabilir.bunu yapmadan öncede araba öksürüp istop etti.tekrar çalışıyor.tşk.

  • Usta der ki:

   Aracınızın devirdaimi şuan kilitlemiş pozisyonda olabilir bundan dolayı hararet yükselir. Buz gibi oluyor diye bahsettiğiniz Lpg sistemi regülatörü ise bu ilk çalışmada normal fakat aracın harareti yükseldikçe regülatör yani dönüştürücününde ısısı artar. Devirdaim aracınızın motoru için çok tehlikeli bir konudur ihmale gelmez.

 • ramazan der ki:

  merhaba hocam aracım audi a3 1.6 bfq motor sorun şu şekilde aracımda termostat açılmıyor 4 defa değiştik fakat termostatdan çıkan hortum buz gibi kalıyor otamatik su kaynatıyor araç üst kapak açıldı contada bi sıkıtı çıkmadı usta üst kapak contanı yaptık dedi fakat sorun yine aynı bide şöle bi durum var araca yan sanayi termostat taktık bu defada araç hiç ısınmıyor hararet hep 70 80 en fazla olup fan açıyor ve bu şekilde hiç sıkıntı olmuyor ama kalorifer çok az ılık oluyor ısıtmıyor su kaynatma hiç olmuyor fakat araca orjinal diye takılan behr marka termostat takılınca defalarca hemen hararet ayrıca araç rolantideyken kalorifer iyce soguyor şüpemiz ön radyotörün tıkalı olabileceği ayrıca devirdaimde proble olabilecegi ayrıca hararet saatinde kafasına göre iniş çıkışlar oluyor yardım edein hocam saolun

  • Usta der ki:

   Audi A3 arabada yaşanan hararet sorunu vebepleri nelerdir ?: Motorun soğutma sistemi basit bir prensibe göre çalışır. Her parçanın görevi ve arızası bellidir. Sizin araçta termostat takılı kalıyor veya ssu geçişine sürekli açık olabilir. Orjinal termostat kullanmanızı tavsiye ederim. Diğer taraftan dediğiniz gibi radyatör tıkalı olabilir fakat tıkalı olduğunda da hararet aşırı derecede artar. Hararet müşürünüz faalse ve hararet yinede yükselmiyorsa sorun bence sadece termostatta takılı kalıyor veya orjinal olmadığı için sürekli su geçişine müsade ediyor olabilir.

 • Mustafa der ki:

  Ustam Merhaba. Aracım 2006 model nissan primera 1.6 tekna plus. -6 derece soğukta yollar da buzlu olunca 1.km de giderken Yolda giderken aracımda hararet göstergesi kırmızıya vurdu.Rolantide biraz bekledim düşmedi hararet.Stop ettim.Hararet ortaya geldi.Evim yakın olduğu için 1 km hararet kırmızıda iken bu şekilde eve gidip radyotere su ekledim.130 a tam vurmadı ama kırmızıda gittim 1 km.Daha sonra stop ettim.Yarım saat sonra bir ustaya götürüp 3 lt antifiriz eklettim.Usta devirdaim pompası su kaçırıyor.Aracınızda su kalmadığı için hararet yapmış dedi.Değiştirin dedi.Nissanlar hele hele -6 derece havada kolay kolay conta yakmaz dedi.Ama ben conta yakıp yakmadığından emin değilim.Bu konuda nasıl emin olabilirim.

  • Usta der ki:

   Aracınızın conta yakmamıştır inşallah diye ümit ediyoruz Mustafa bey. Size tavsiyem aracınızın devirdaimini ve termostadını orjinaliyle değiştirin ve antifiriz ve suyunu uygun derecede koyup takip edin ilk etapta hararet yükselirse sistem hacasını muhakkak aldırın ve kontrol ettirin. Her ne kadar kapalı sistem densede sistemde bazı arızalar ve yanlış uygulamalardan ötürü sistemde hava dolaşma ihtimali oluşa biliyor.

 • hanifi der ki:

  önceliklem ustam hayırlı günler benim aracım 93 broadway aracım çalışmıyor beyin karlıyor beyininin içindeki takımlar değişti kaçak varmış genneşme kutusunda gaz oluyordu o giderilidi hava yapmıyor artık asıl sıkıntı arac zar zor çalışıyor gaz yemeyip geri stop ediyor beyin yine karlıyor aracımın termostatdı değişdikten sonra olmaya başladı bu sıkıntı yazlıktan kışlığa döndü

  • Usta der ki:

   Aracınızda bu değişim yapıldıktan sonra avans ayarı yapılması gerekir. Avans ayarıyla ortalama yakalanamazsa aracınızın subap ayarına bakılması gerekir. Bu tür gaz sisteminde veya beyinde karlama arızası varsa muhakkak aracın termostadının düzgün çalışıp çalışmadığına bakılması gerekir. Arabanız direk Lpg’de çalışıyorsa bu tür sıkıntılar aşırı soğuklarda mümkün. Benzinle çalıştırmanızda avans ayarının mükemmelliğine bağlı tabi ki çünkü karbüratörlü sistemde ateşleme avansı yazlık ve kışlık farklılık içerir ve Lpg ve benzin için ayrı ayar yapmak gerekir. İyi bir usta bu iki sisteminde ayarını mükemmel tutturur fakat zahmetli bir iştir ve motorda arıza kabul etmez.

 • volkan der ki:

  Merhabalar.megan2 2006araci var bnde.bugun yag seviyesi dusuk dedi.yag biraktik, hala yanmaya devam etti,biraz ilerledikten sonra stop isigi yanmaya basladi ve hemen durdum.arabayanin suyuna bakayim dedim su doldurdum ve bi baktim asagidan doktugum sular siril siril akiyor sizce neden olabilir.bana yardimci olursaniz cok iyi olur ne yapmam gerek.onerileriniz icin simdiden t.ederim

 • ramazan der ki:

  merhaba hocam aracım audi a3 1.6 lpg aracımda hararet sonu var hararet saati 60 90 120 şeklinde bnm saat 60şında altında kalıyor daha hiç çalışmadıgında tam dipte normalde sıfır diye bilinen cizgidende altta kalıyor bazen direk 60dan başlıyor artışa ve araçla çalıştırdık giderken 70-80 arada bir 90nı görüyor nadirde olsa fakat araçla durduk diyelim stop etmeden önceki sıcaklık 70 diyelim aradan 3- 5 saniye geçiyor araç çalışmazken kontagı açıp kapatıyorum bi bakıyorum 90 olmuş bunu sürekli tekrarladıgımda sürekli farklı degerleri gösteriyor araç çalışmadıgı halde hararet saatinde bazen yükselme bazen düşme oluyor anlık olarak sorun nedir hocam teşekkürler

 • sigma der ki:

  Herkese mrb, Volvo v 70xc cruse country 4×4 aracim 2000 km önce silindir kapak contasi degistirdim’ havalar soğuk şuan, araç rolantide 10 dk calisip radyatör deposunda su kaynatyor, ve hararet yukselliyor termostat da sorun olabilirim yada sorun kaynagi nelerdir acil cvp lütfen…

  • Usta der ki:

   Aracın yedek su deposunda su kaynatma olayını nasıl gördünüz merak ettim kapalı devre soğutma sisteminde yedek depo kapağını zaten araç çalışma hararetine ulaştıysa su kaynar vaziyette veya basınçla fokurdayarak dışarı çıkmak isteyecektir bu normal. Radyatörde zaten suyun kaynadığını görmek için kapağı açmanızda imkansız motor çalışırken çünkü sistem kapalı sistem. Bunları yaptıysanız sistemde hava oluşturmuş olma ihtimaliniz var. Diğer taraftan bu arızayı ilk başlangıç olarak ele alacak olursak aracınızın harareti yükseldi ve soğutma sisteminde bir terslik varsa bu termostatdanda devirdaimdende olabilir bakılması gerekir.

  • Usta der ki:

   Aracınızın modelini veya teknik donanımını bilmiyorum ama size bir araç neden hararet yapar sıralayayım. Katalitikkonverter dolarsa yapar, devirdaim arızasında yapar, termostat arızalanırsa yerli yersiz yapar ve bazen hararet çok düşer, fan açmazsa yapar, üst kapak contası yanarsa yapar ve araç düzensiz çalışır su eksiltir, Sistem hava yapmışsa motor yine hararet yapar. Aracınızın hangi durumlarda ne seviyede hararet yaptığını bilmek arızada teşhisi kolaylaştırır ve nokta atışı şu arızalı diye bilmemizi sağlar.

 • erol der ki:

  iyi aksamlar benim 99 model 1.6 16 valf sienam var yari cizgisini az birsey gectikten sonra fan aciyor termostat degistim 2 defa biri mita diğeri vernet netice ayni oldu usta radyatör tıkalı olabilir dedi radyatör u de degistim sonuc yine ayni fan musurunu degistim daha da gec acmaya basladi tekrar eskisini taktik bana ne gibi önerileriniz olur

  • Usta der ki:

   Erol bey Hararet çizgisi yarıyı geçtikten sonra fanın açması gerekir zaten arıza nedir onu anlamadım. Ya daha önceden arızalı kullanıyordunuz şimdi düzeldi yada arızanızı tam olarak anlatamıyorsunuz. Bence hararet çizgisinin yarısını geçtikten sonra fanın açması normal Erol bey sonrasında istenilen değere düşünce kapatması gerekir.

 • oktay der ki:

  usta iyi günler aracım 1992 suzuki samurai 1300 benzin ve gazlı gazda kullanıyorum genelde ..araçta su eksilmesi gördüm petekler gözüküyor tamamlıyorum fakat 1,5 litreye yakın kayıp oluyor hortumve bağlantıları kontrol ediyorum kaçak yok fakat 2 kez araç soğukken yola çıktığımda henüz hararet bile azda olsa yükselmemiş haldeyken acelem olduğu için hızlı gittim ve araç gaz yemeyip birden kesiklik yapıp bozuk çalışmaya başladı aniden…. durup kaputu açtığımda motorun her tarafında su vardı ve bujiler tekliyordu sanki bir maşrapa su atılmış gibi motorun üzerine su vardı her yerde ve dikkatle baktığımda radyatör kapağının yanındaki tahliye borusunun gittiği plastik yedek su kutusunun kapağının yerinden çıkmış ve basınçla suyun etrafa dağıldığı belirgindi fakat henüz termostat açmamışken radyatör suyu neden tahliyeden dışarı atarak etrafa saçmış çok merak ediyorum sorun nedir acaba ….

 • murat der ki:

  1995 doğan slx lpg kullanıyorum aracım conta yaktı silindir kapağı yeni takıldı ama yine hararet hemen yüseliyor araba rolantide çalışıken kaynama noktasına geldiğin silindir kapağın su geliyo fan çalışmaya başlayıca kesiliyor acaba devirdaimde bir sorun mu var .

  • Usta der ki:

   Merhaba murat bey bu şekilde silindir kapağında su geliyorsa üst kapak conta değiştirme işlemi tamamen fason yapılmış demektir. Bu şekilde kullanmaya devam ederseniz motoru komple yersiniz haberiniz olsun.

 • ibrahim der ki:

  Merhaba ustam aracim 2005 accent admire 1.5 crdi
  Aracim tasirma kabindaki suyu eksiltiyor,10 gundur takip ediyorum 3gun kullanmadim eksiltme olmadi.aaraci kullandigim zaman eksiltme basliyor.statik bir kac gorunmuyor.radyator kapagini degistirdim,duzelmedi.motor isinip calisma sicakligina geldiginde kaynama oluyor fakat hararet gostergesi iki nokta arasinda(ust noktaya daha yakin ama gecmiyor) radyator ile motor arasindaki hortum hafif sertlesiyor radyator kapagini gevsettigimde basincli su fiskiriyor hortum rahatliyor.ayrica motor sicakken alttan damlatma basliyor muhtemelen soguyana kadar devam ediyor onu takip edemedim henuz:).bu arada 2kez hava cok soguk iken motor sicak olmasina ragmen kalorifer acmama ragmen soguk ufledi.bu aralar hava sicakken sikinti yok.arizayla ilgisi varmi bilmiyorum.ankarada ikamet ediyorum.tavsiye edeceginiz bir usta varsa tavsiyelerinize acigim.simdiden tesekkurler.

  • Usta der ki:

   Merhaba İbrahim bey. 2005 Model Hyundai Accent araçta radyatör yedek su deposunda su eksiltmenin sebebi nedir ?: Aracınızın su eksiltme sebebi devirdaim pompasının arızalanmasıdır. Radyatör kapağını araç çalışma sıcaklığına geldiğinde açarsanız hem sisteme hava yaptırma ihtimaliniz var hemde elinizi kolunuzu yakma olasılığınız. Kapağı açtığınızda suyun gelmesi normal. Aracınızı Ostim sanayide 1333. caddede Gümüş oto var Emrecan beye veya Serdar beye OTOSORUN sitesinin sahibi Fatih bey gönderdi derseniz sizle özel olarak ilgilenilecektir. Emre beyin telefonu: 05383090821. Not: Yaptırdığınız işlemlerden memnun kalmazsanız lütfen tarafıma geri dönüş yapın.

 • volkan der ki:

  merhaba,
  benim siz değerli bilgiye sahip ustaya sormak istediğim bir sorum var.
  aracım 98 model mazda 323 familia, aracımın kalorüfer ısıtmasından memnun olmadığımdan dolayı bir ustaya götürdüm.( aracımın başka hiçbir sıkıntısı yoktu) usta herseyi kontrol etti ve termostatı değiştirelim dedi. bende peki diyerek parçacdan orjinal olmayan fakat araca uygun denilen aynı sıcaklık derecesine sahip termostat takıldı. daha sonra usta araca 1 lt antifiriz ekleyerek işlemi tamamladı. ertesi günü aracın rutin olarak yağ kontrolünü yapmak için kaputu açtığımda, radyatör suyu ek deposunda suyun eksildiğini farkettim. termostat değişene kadar ve değiştiği anda normal seviyede olduğuna eminim. radyatör kapağını açtığımda orada suyun normal olduğunu farkettim ve ek deponun suyunu tamamlayarak yola çıktım. 15 km yol gittikten sonra kaputu açıp baktığımda ek depodaki suyun ağzına kadar dolduğunu gördüm. arabada çekiş ve hararet normal. termostat değişene kadar böyle bir sorun yoktu. araç çalışmaz halde iken ek depodaki su bazen radyatöre geri gidiyor, bazende depo dolu olarak kalıyor. her defasında suyu tamamlamama rağmen aynısını yapıyor. radyatör kapağından olabilir denildi değiştirdim fakat yine sıkıntı devam etmekte. ama dediğim gibi arabanın çekişi ve hararet son derece normal. sadece farkettiğim şey. aracı çalıştırıp hareket ettikten 2 dk. içerisinde hararet ortaya geliyor. kalorüferde ısıtma sorunu yok. sizden ricam sorunun neyden kaynaklandığı hakkında bir fikir vermenizdir.

  • Usta der ki:

   Bu su eksiltme olayında dikkat edilmesi gereken kanalüfer hattı ve devirdaim bölümünde kaçak var mı dikkatle gözlemlenmelidir. Birincisi aracınızda bariz bir kaçak tespiti yapılmamış ve bunun üzerine siz bir veya iki kere su ilavesi yapmışsınız. Size tavsiyem radyatörün havasını aldırdıktan sonra yedek depo seviyesini tamamlatın ve gözlemleme işlemini hemen akabinde yavaş seyir halinde ve rölantide gerçekleştirin arıza varsa muhakkak ustanız görecektir.

  • Usta der ki:

   Bu sorunda yapılması gereken termostadın faliyetini almak ve devirdaimin işlevselliğini kayış tertibatını sökerek kontrol ettirmektir. Devirdaim kilitlemişse bu tür bir sorunla karşılaşa bilirsiniz ve su eksiltmede olur.

 • hasan der ki:

  renault clio aracımın motor suyu tükenmiş ancak hararet yapmadığı için kontrol etmeyi ihmal ettim yeniden antifriz koydurttum öncesinde yaptığım sürüşten arabam zarar görmüşmüdür

 • Hamit Erçetin der ki:

  Merhaba… 2011 model audi a1 aracı sahibiyim.. Yaklaşık 5 ay önce arabayı satın aldım ve sorunsuz Kullandım.. Fakat 1 hafta önce rampa yukarı çıkarken antifriz ışığı yandı kaputu açtım ve hararet yaptığını gördüm.. Ustaya gösterdim ve üst kapak contası değilecek dedi ve sökmüşken siboplar kayiş derken 2000 tl civarında masraf çıkardı.. Tekrar arabayı aldım fakat aynı yerde aynı hatayı tekrar yaptı.. Ustaya tektrae götürdüm.. Termostadına devirdayımına fanına karbıratörüne baktı yok hala kopmrasöre su basıyor dedi.. 1 haftadır BAKIYOR ama çözemedi.. Acemi bir adamda değil bu usta.. Acaba blok mu çatlak zorlanınca hava alıyor.. Akıl verin lutfen yoksa yapacam bu arabayı

  • Usta der ki:

   Bu tür arızalarda yapılması gereken ilk öncelikle sorunu bulmaktır. Aracınızın hararet yapmasının nedenleri : Termostadın takılı kalması, devirdaimin kilitlenmesi veya dağılması fan açmaması gibi seçenekler olarak sıralanır öncelikle arızanın çözümlenmesi daha sonra yapmış olduğunuz arızanın boyutlarının incelenmesi ve motora üst kapakta işlem yapılması gerekir. Motor uzun süre hararet yapar vaziyette kullanıldıysa üst kapak işine girilir. Bu model bir araç kolay kolay üst kapak yemez. Direk motora dalması ve arızayı çözemeden sizi sepetlemesi ustanızın bu işten hiç anlamadığını gösterir. Kompresöre su basıyor deyimini algılayamadım ama üst kapak contası hala motora so sızdırıyorsa bu ustanın ve taşlama işlemi yapan şahsın hatalı iş yaptığını gösterir. Size tavsiyem şayet aracınızda arıza varsa ve bulunursa size gösterilmesini talep edin. Ustanız biraz insaflıysa hatasını kabul edecektir. Bana sorarsanız aracınızın kale alınır hiç bir arızası yok. Niye diyeceksiniz. Aracınız arıza yaptığında hararet kırmızı datı geçmemişse ve ekzozdan su buharı tarzında ortalığı diskoya çevirir tarzda duman gelmediyse motorunuz üst kapak contasını yakmamıştır. Siz aracınızın yüksek hararette en az 20-30 DK kullanmadıysanız bu tür bir sorun nüks etmez.

 • harun çal der ki:

  selamun aleyküm ustam.ben öncelikle dağın başında bir yerde olduğumu ve rakımın 1500 metre olduğunu söyleyeyim.aracım clio smbol 2000 model tüplü.ben pek araba işinden anlamam.örneğin antirifiriz koyduğumuz yere 5 ay öncesinde kışın girmesiyle havasını alıp antifiriz koydurmuştum.ama 4 gün önce düz yolda hiçbir şey yoktu.ama bayır ve virajlı bir yol olduğundan 2.vitese kadar düşüyorum.ve en sonunda yolda hararet yaptı.bende hemen durdum ve arabayı rolantide çalıştırdım.hararet geçti ama köye geldiğimde kaputu açtım ve birde baktimki o antifiriz konan yerin kapağının üst raylı olan kısmı havaya kalkmış ve antifiziz minumum sevyesinin nerdeyse yok denecek kadar az.sizce neden kalkmış olabilir hava yapmış olabilirmi yeniden havasını aldırsak ve antifiriz ekletsek sorun düzelirmi.birde bu şekilde arabada antifiriz kalmadı alacak yerde yok.arabayı bu şekilde çalıştırsak bir zarar olurmu.ne yapmam gerekir beni en kısa zamanda bilgilendirirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler ustammm

  • Usta der ki:

   Aleyküm Selam. Harun bey yapmanız gereken yedek su deposuna yeterli seviyede su koymak ve en yakın tamirciye harareti takip ederek götürmek olabilir. Fkat hiç risk almamak istiyorsanız aracı tamirciye çekici yardımıyla götürmek mantıklı. Araçta hararet bir anda yükseldiyse bu tehlikelidir ve bakılması gerekir. Termostat Takılı kalmış olabilir veya devirdaim kitlenmişte olabilir bu durumda arcı çalıştırmanız çok büyük tehlike arz eder.

 • Alican KAYA der ki:

  selamın aleyküm. benim bmw 3.18 is 1992 coupe model aracım var sizden ricam bana yardımcı olmanız en azından bir fikir almak istiyorum sizlerden. Sorunum şu ki aracı boşa aldığım zaman motor devamlı ( hınn hınn hınn ) şeklide devirde oluyor bunun sebebi nedir ? Bir usta ya gösterdim akışmetresinden dolayı dedi.. Bir başka usta ise motora yağ karışıyor motorda yağ yaktığı için bu şekilde dedi.. Bende kararsız kaldım hangisine inanayım şaşırdım açıkcası sizin yardımcı olursanız sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ediyorum..

  • Usta der ki:

   Motorun yağ yakma oranının bu tür devir saatinde akselarasyon yapması imkansız. Aracınız Lpg’li mi bilmiyorum fakat devir saatinde sürekli bir akselarasyon genelde yakıt sisteminden kaynaklanır. Aracınızda model olarak akışmetre var mı bilmiyorum ama akış metre bu tür sorun yaratsa da direk olarak bu parçanın arızalı olduğunu düşünüp değiştirme mantığı çok yanlış. Size tavsiyem şayet aracınızda bu arıza sadece benzinde yapıyorsa arıza kayıtlarına baktırın. Sonuçlara göre hareket edin derim.

 • Şenol Yayla der ki:

  Mehaba hocam
  Benim arabam connect 2005 model 75 Lik benim sorum şu arabamın kaloriferi ısıtmıyordu elektrikçiye götürdüm petek tıkalı dedi ve değiştirdik yıne ısıtmadı bu seferde yağ soğutucu peteğide tıkalı dedi ve soğutucuyu devre dışı bırakıp suyu direk motora verdi bikaç motorcuya sorarak bı sıkıntı olmaz demişler sizcede bi sorun olmazmı sıkıntılı bi durum yaşamayalım istiyorum.

  • Usta der ki:

   Herhangi bir sıkıntı olmaz diye bir şey söylemek zor. Kapalı devre çalışan motor soğutma sistemini sürekli kullanılmayan kalorifer devresine direk bağlamak olarak algılıyorum ifadelerinizi bu yüzden açıklamaya devam etmek istiyorum. Bu şekilde bir bağlantı motorda çalışma sıcaklığını seyir halinde sürekli etkileyerek sistemi kısa sürede yoracak ve aracın fazla yakmasına çekişten düşmesine yol açacaktır. Isıtma sisteminde çalışan elamanların devre dışı bırakılması illaki sistemde olumsuz neticelere ilerleyen süreçte sebep olacaktır.

   • şenol yayla der ki:

    gittiğim elektrikçi bana sistemin yani kalorifer sisteminde suyun motordan çıkıp klorifer peteğine ordan çıkıp yağ soğutucuya ordan da motora gidiyo diye söyledi ve sistemden yağ soğutucuyu iptal ettiğini söyledi tıkalı olduğu için

 • Gürkan der ki:

  Ustam bende 2011 90ps connect var arabaya 5w30 castroll yağ koyuyorum fakat arabanın yağ değişimi geldi.sorunum daha önce yağ eksiltmiyordu ama kış geldikten sonra son bir ay içinde yarım litreden biraz fazla yağ eksiltti iki hafta önce yağ ekledim ama şu an yine eksiltmiş 100gram felan bi de ilk çalıştığın da eksozda beyaz duman çıkıp motorda sarsılma oluyor sizce sorun nedir

   • Usta der ki:

    Yüzeyde görsel bir yağ kaçağı olmaması fark etmez aracınızın sekmanlarından yanma odasına yağ kaçması yağın eksilmesi için kafi bile. Size tavsiyem bekletmeden müdahale ettirin çünkü yanma odasında buluşan yağ, su ve yakıt inanılmaz derecede aşınmayı artırır ve buda maliyetin artmasına sebep olur. Motor rektefi olayında dikkat etmeniz gereken orjinal yedek parça ve işinin ehli bir usta gayet sağlıklı bir işçilik çıkarta bilir.

 • nejdet dinçer der ki:

  usta iyi günler benim aracım 2001 model reno senic önceleri hararet göstergesi hep 90da duruyordu devirdayımını degiştirdikten sora 95 e çikıyor düşüyor sabit durmuyor sürekli çikıp iniyor termotatan dediler onuda degiştirdim yine aynı ne yapmalıyım teşekürler şimdiden

  • Usta der ki:

   Hararet neden yükselir ?: Bu yapmış olduğunuz işlemlerde yeşil ve mavi antifiriz farklı olarak kullanılmaktadır ve oranlarında değişme meydana gelebilir. Diğer bir sorun ise her ne kadar kapalı sistem soğutma sistemi olsa da termostat ünitesinin hemen gerisinde yer alan hava alma ünitesinden sistem havasını alınması şart. Termostadın orjinal olamaması Fransız araçlarında sıkıntı yaratır buda ek bir bilgi.

 • Mehmet der ki:

  Kolay gelsin benim sorum olacak 2001 model 1.6 16 V lagunam var aracin hararet ibresi cok hareketli anlik düsüs ve yükselmeletr oluyor aracta su eksiltme yok performansinda düsüs yok yagi gayet saglikli yag eksiltme yapmiyor hararet ibresi tehlikeli bölgeye yaklasip tekrar düsüyor neden olabilir bilgi verebilirmisiniz aracin hararret ibresi sabah calistirip 1 km yapmadan baya bir yükseliyor bu sekilde olmasi normalmi aracin neresini kontrol ettirmeliyim

  • Usta der ki:

   Bu arızanın tek bir sebebi var oda termostat arızasıdır. Hararet şehir dışında veya akış halinde normalden düşük dur kalklarda ise aşırı yükseliyorsa bunun sebebi termostadın işlevini yitirmiş olmasıdır.

 • faruk der ki:

  öncelikle cevaplarınız için şimdiden tesekkur ederım benım sorunum renoul 9 86 model dızel araba aracım ilk calısınca sıkıntı yok ama 15 20 dakıka sonra hararet yukselmeye baslıyo bazen fan acmıyor ben elle acıyorum bır jıkle ıle acınca dusuyo ama sureklı su eksiltiyor ne önerirsiniz

  • Usta der ki:

   Motorda sürekli su eksiltmenin en büyük sebebi üst kapak contasının yanmış olmasıdır. Motorda bu sorun varken zaten sürekli hararet yükselir. Çünkü sistem hava yapacak ve fanın açılmasını engellerek hararetin yükselmesine sebep olur.

 • Mustafa BALTACI der ki:

  İyi günler ustam. Bende r9 91 model broadway’im var. Yolda hareket halinde iken radyatör üst hortumu eski olduğundan dolayı devirdaim pompasına bağlanan kelepçe olan yerinden yırtılmış ve ben patladığını anlamadım uzun bir süre yaklaşık 30 km yol yaptıktan sonra patlayan yerden su atması nedeniyle tüp beynine su gitmiş ve arabam bu arada bazen tekliyordu. daha sonra artık aracın yolda stop etti buraya kadar herşey normal daha sonra bende arabayı benzine alıp yola devam ettim ve bir süre sonra aracımın harareti 120 ye kadar yükselip birden düşüyordu biraz daha yol gidiyorum tekrar yükseliyordu o şekilde anlayamadığımdan yaklaşık 80 km yol yaptım. Kendi kendime nasıl olsa conta yandı deyip dağ başında kalmayalım diye devam ettim. Eve geldiğimde yedek depoya baktım orada antifiriz duruyordu doluydu yani .Daha sonra radyatör hortumunu değiştirdik ve arabam normale döndü şu anda eskisi gibi ama ilerleyen zamanlarda contayı yakarmı acaba yani hararetin 120 ye kadar gelip düşmesi contaya zarar vermişmidir . Fikirleriniz benim için çok önemli bilgilerinize

  • Usta der ki:

   Mustafa bey şayet conta hasar gördüyse yandıysa yedek su deposunda sürekli bir su eksiltme yaşarsınız. Aracınızın çekişinde ve çalışmasında dengesizlik olur bunu fark edersiniz.

 • aydın der ki:

  ustam merhabalar , daha önceki tavsiyeniz için çok teşekkürler, 2000 model 8valf aracım için atiker taktırdım, hiçbir sıkıntı yok çok şükür, şimdi de baş bir sorum olacak. arabanın hararet göstergesi orta seviyenin üzerine çıkıyor ve fan devreye girmesine rağmen zor iniyor.bu arada termostat ve müşürü değiştirdim. Sebebi radyatör olabilir mi?Radyatör tıkalı olabilir mi?Radyatör temizleyici kimyasal kullansam sağlıklı olur mu?
  teşekkürler.

 • arslan der ki:

  İyi günler ustam.2005 model peugeot 407 benzin + lpg li aracım var.Birkaç gün önce 10 km gitmeden hararet kırmızıya geldi stop ikazı yandı, kenera çektim.Bu arada fanıda son devir çalıştırdı.Baktığımda su radyatör su deposunda su seviyesi yükselmişti ancak su kaynar değildi.Ertesi gün hararet yaptırmadan ustaya götürdüm.Aracı makineye bağladı soğutma sisteminde ikaz verdi.Usta fanları kontrol etti düzgün çalıştığını söyledi.Müşürdede sıkıntı yok dedi.Termostatın açtığınıda belirtti.Daha sonra devridaim pompası yapar dedi pompayı çıkardı pompa sağlam dedi, değiştirmedi.Bu arada lpg sisteminin bağlantısını söktü, suya gaz verior olabilir diyip benzinde denedik.Bu arada antifirizi boşaltıp yeni antifiriz koyuldu, havası alındı.Benzinde de hararet yapıp stop ikazı yaktı, ancak su ısınmadığı halde seviyesi yükseldi sanki depodaki suya içerden hava veririyor gibi yükselip düştü rolantide.Su devridaim yapmıyor dedi.Son ihtimal conta yakmış olabilir ya da silindir kapağında çatlak vardır dedi.Ayrıca suya yağ karışmış gibi değildi.Motordada performans sıkıntısı yok gibi.Sizce ustam neden yapabilir bu sorunu?

  • Usta der ki:

   Bu sorunun en büyük ihtimali radyatörün tıkanması olabir. Motor soğutma sisteminde devirdaim sağlamsa termostat yanılta bilir. Termostat bazen takılı kalabilir buda aynen bahsettiğiniz arızaya sebep olur. Lpg sistemi ustanızın bahsettiği türden bir arıza yapsa daha büyük sıkıntı oluşur bana soracak olursanız termostat veya radyatör tıkanmış olabilir. Yakın zamanda farklı kriterlerde antifiriz konulmasıda hararet sorunu yapar.

   • arslan der ki:

    Ustam cevabınız için teşekkür ederim.Sorun dediğiniz gibi termostattan çıktı, başka bir ustaya götürdüm sizin gibi düşündü, termostat değişince düzeldi.Sizler gibi nokta atışı yapan ustalar var iyiki, yoksa 30 liralık parçayla hallolacak sorun için motor açmaya kalkan ustalarda var maalesef …Tekrar teşekkür ederim ustam kolay gelsin.

 • aydın der ki:

  ustam merhabalar, 2000 model clio aracıma uyumlu lpg tavsiyeniz için çok teşekkürler, hiçbir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Şimdide araçta hararet sorunu var.Hararet göstergesi en ufak dur kalkta orta seviyenin bayağı üzerine çıkıyor. Fan devreye girmesine rağmen zor düşüyor. Hatta düşmüyor desem yeridir. Sebep nedir nasıl çözülebilir.İki ustaya gösterdim birisi normal dedi , diğeri bir şey olmaz dedi.Müşürü ve termostatı değiştirdik.Yine aynı.Sebep ,radyatör olabilir mi?radyatör temizleyici kimyasal kullansak faydası olur mu ? Veya ne yapmamız gerekir.teşekkürler.

 • nurullah der ki:

  Arkadaslar aracimin radyatorunu yeni degistim aracim rampa cikinca 120 c leri goruyor rampa asagi salladigim zaman 70 c ye kadar dusuyor normalmidir sizce klimamda gaz durmuyor birde nereye odaklanmamiz gerek

  • Usta der ki:

   Birinci sorununuz termostadın açmadığını ve suyun devirdaim etmediğini gösterir. Klima gazının kaçması sistem kompresöründen veya hat üzerinde kaçak olduğunu belirtir. Fosforlu gaz basılarak kaçak aranması gerekir.

 • aydın der ki:

  merhabalar, 2000 model clio aracıma uyumlu lpg tavsiyeniz için çok teşekkürler, hiçbir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Şimdide araçta hararet sorunu var.Hararet göstergesi en ufak dur kalkta orta seviyenin bayağı üzerine çıkıyor. Fan devreye girmesine rağmen zor düşüyor. Hatta düşmüyor desem yeridir. Sebep nedir nasıl çözülebilir.İki ustaya gösterdim birisi normal dedi , diğeri bir şey olmaz dedi.Müşürü ve termostatı değiştirdik.Yine aynı.Sebep ,radyatör olabilir mi?radyatör temizleyici kimyasal kullansak faydası olur mu ? Veya ne yapmamız gerekir.teşekkürler.

 • Rıfat der ki:

  Merhaba 1,3 multijet doblo aracım var.Aracı çalıştırdıktan 3-5 saniye sonra fan direk çalışmaya başlıyor.Motor soğukken bile yapıyor.Ne yapmam lazım sizce.teşkkürler.

 • aydın der ki:

  mrhb benm 2007 fiestam var hararet çıkmadı ama motor suyu kaynamaya başladı bu esnada fan çalışmıyordu su nereden olduğunu görmedim tamamen boşaldı yeni su koydum normale döndü fan çalışmaya başladı su hala duruyor eksilmedi nedeni ne olabilir.

  • Usta der ki:

   Devirdaimin alt kısmından büyük ihtimal kaçırmıştır ve motor yüksek ısılara yani 90 ve üzerine çıkınca aynı arızayı yine yapacaktır. Size tavsiyem bu riske hiç girmeyin ve ustanıza gidin….

 • mert yılmaz der ki:

  ustam kolay gelsin.Bmw 3.18i 2004 aracım zorlayıp trafiğe girdiğimde bazen hafifce hararet yükseliyor sonra hemen normale dönüyor.yada yine zorladığımda aracı stop ediyorum.kontagı açıyorum hararet göstergesine bakıyorum hararet yükseliyor.arabayı çalıstırınca hemen normale donuyor.muşuru söküyorum yada takılıyken bakıyorum fan çalışıyor.bmw ustasına da gittim.bi türlü olayı çözemedik.bi fikrinizi sölerseniz çok sevinirim.kolay gelsin hayırlı işler…

  • Usta der ki:

   Mert bey bu yaşadığınız tamamen normal bir olay. Fakat hararette sınırlara yanaşan bir yükselme ve anlık düşüşler olursa bu durumda termostada bakılması gerekira.

 • islam der ki:

  Aracımın harareti 3 km gitmeden yükseliyor araç fan açıyor 6 çizgiye kadar çıkıyor bazen stop lambası beraber bir arıza lambası daha yanıp gidiyor kısa sureli olarak aracın hararet müsuru ve devridaim pompası değişti ama sorun halen devam ediyor aracim 2004 model 1.2 16 valf clio 2 yardımcı olubilirmisiniz saygilar

  • Usta der ki:

   Termostat takılı kalıyor olabilir. Bunun haricinde şayet sirkülasyonda hava mevcutsa veya detaylı bir hava alma işlemi gerçekleştirilmemişse yine bu arızayı yapa bilir.

  • Usta der ki:

   Asım bey aracınızı harareti gördüğünüz anda motoru rölantide beklemeye alıp hararetin düşmesini beklemeniz gerekirdi. Şuan büyük ihtimal motorun kople revüze edilmesi yani rektefiye olması gerekecek.

 • coşkun madenci der ki:

  selam bende mecedes c200 1996 model motor soğukken hararet göstergesi yükseliyor hararet müşürünü değiştirdim yine aynı yapıyor nedeni ne olabilir acaba saygılar.

  • Usta der ki:

   Aracınız üzerine takılan harici bir aksesuarın faz kablosu şaseye deyiyor olabilir veya ters bir bağlantı yapılmış olabilir. Aracınıza orjinali haricinde eklenen aksesuarlara ve elektrik bağlantılarına bakmadan önce müşürün bağlantıları doğru yapılmış mı ve hararet göstergesinin de ohm metreyle kısa devre kontrolünün sağlanması şart.

 • İsmail der ki:

  2002 model peugeot 307 aracım var araç yüksek ısı nedeniyle durdurdum rolantidende biraz çalıştıktan sonra anlık olarak hararet göstergesi düşüp tekrar yükseliyor. fan geç devreye giriyor. bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

  • Usta der ki:

   Peugeot arabalarda hararet sorunu ve sebepleri nelerdir ?: Aracınızda bu hararet problemi termostat arızası olarak karşımıza çıkar genelde. Fanın geç devreye girmesi nadiren de olsa aracınızda bulunan katalitik konvertörün tıkanması sonucu soğutma sisteminden bağımsız gerçekleşen motor ısısının yükselmesinden dolayı araç hararet yapar ve fan ısıyı geç algıladığı için geç açar. Bu ikisinede bakılması gerekir. Fanın geç devreye girmesi müşür arızasıdır ve fan devreye sebepsiz yere geç giriyorsa müşüründe değişmesi gereklidir. Size tavsiyem öncelikle müşürün kontrolünü daha sonra termostadın faliyetini aldırın.

 • burhan der ki:

  selam renault 19 1.4 motor aracın suyunu tamamladıktan sonra arkadaş genleşme kabının kapagını kapatmamış bende o şekilde yola çıkmışım yolda mola verdigimde motordan hafif duman geldigini gördüm kaputu actım baktım aracda hiç su kalmamış hemen stop ettim bikaç dk bekledim suyunu hafif hafif ekledim tekrar calıştırdım tekrar kapak altım ama arac surekli su taşırmaya başladı gözlemledigimde su kabına aldıgım kapaktan buhar cıkıyordu kapak dandik miş orjinalini aldım taşırma durdu ama şuanda surekli hava yapıyor hava yaptıgında fan acmıyor ve hareret cıkıyor birde motorun karbıratörun arkasından sanırım manifortun ordan hafif su kacagı var yaga su karışmıyor ama cant yanmış sanıırım bu işin çözümü için tam olarka yapılması gerekenler nelerdir conta degişimi yeterlimi daha önce termostadıda degiştirmiştim hararet hiç çıkmıyordu yeni termostad taktım tam düzelmişti ama bu seferde bu olayı yaşadım

  • Usta der ki:

   Aracınızda üst kapak contası yandıysa tekleyerek çalışır yada zor çalışır. Yedek depo kapağı açık unutuldu ve hava yaptıysa contayı direk olarak yakmış anlamına gelmez ama söylediğiniz yerden su kaçağı mevcutsa conta yanmış demektir. Aracın bu şekilde kullanılması motoru komple kilitler ve masraf oldukça artar. Size tavsiyem aracınızı hiç çalıştırmadan üst kapak contasını değişdirtin. Hava yapmış soğutma sisteminde fanın açmaması gayet normal.

 • nejdet dinçer der ki:

  usta 2001 reno scenic aracım bir km gitmeden hararet 90ın üstüne çıkıyor ama motor soguk ve kaliferde ısıtmıyor fan müşürünü degiştirdim termostadıda degiştirdim yine aynı aracı beynine baktırdım arza gözükmüyor ne yaptıyısam olmadı fan çabuk açıyor hararet göstergesi sabit durmuyor eskiden sabitti 85 ile 95 arası inip çıkıyor ne yapmamı tavsiye edersiniz teşekür ederim kolay gelsin

 • Şenol Yayla der ki:

  Merhada ustam
  benim araç 2005 ford connect geçenlerde devamlı gittiğim ustam aracın enjekörüne bi baktır ben şüphelendim dedi bi pompacıya baktır dedi sorum şu enjektörde bi sıkıntı olduğunu nasıl anlarız ve sök tak olmadan bi test yapılırmı

 • SERVET GÜLLÜBUDAK der ki:

  Ustam hayırlı işler; 92 model şahin, araç gaza basınca tekleme yapıyordu. bujı takımını komple değiştirdim. ama sorun devam etti. bi baktım gaz kafası buz gibi. karlanma yapmış. tamam dedik sorunu bulduk. ustanın biri beyine giden hortumu temizledi. tekmeleme sorunu ortadan kalktı. tamirciden çıkıp eve gittim.stop ettim bi baktım su kaynıyor + beyin gene soguk. araç 1 km yapınca su kaynatmaya başladı.conta yakacak belli. gerçekten yoruldum bu arabanın sorunundan. sizce sorunun ortadan kalkması için nasıl bir yol izlenmeli.
  şimdiden teşekkürler.

  • Usta der ki:

   Merhabalar Servet bey aracınızda hararet yükseldiyse yaptırdığınız işlemlerden sonra hava yapmış olabilir. Bunun haricinde Lpg regülatörünün değişmesi gerekir. Aracınızda hararet sorunu daha öncesinde yaşanmıyorsa havasının alınması yeterli olabilir. Siz bakıma gitmişken yine her ihtimale karşı sırasıyla termostat, hararet müşürü ve devirdaimin faliyetine baktırın.

 • Erbaş GÜNAYDIN der ki:

  Selamünaleyküm USTAM.2000 model clio aracıma uyumlu lpg tavsiyeniz için çok teşekkürler, hiçbir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Şimdide araçta hararet sorunu var.Hararet göstergesi en ufak dur kalkta orta seviyenin bayağı üzerine çıkıyor. Fan devreye girmesine rağmen zor düşüyor. Hatta düşmüyor desem yeridir. Sebep nedir nasıl çözülebilir.İki ustaya gösterdim birisi normal dedi , diğeri bir şey olmaz dedi.Müşürü ve termostatı değiştirdik.Yine aynı.Sebep ,radyatör olabilir mi?radyatör temizleyici kimyasal kullansak faydası olur mu ? Veya ne yapmamız gerekir.teşekkürler.

 • Teoman der ki:

  Hocam yazınızı okudum bir şey eksik gibi soğutma sisteminin hava yapması ve hararetin yükselmesi böyle bir şey varmı?
  Ve duymuşsunuzdur focus mk1 kasalarda kronik hararet sorunu aniden ibrenin kırmızıya gelmesi sonra düşmesi bunun bir çözümü varmı benim aracım ısıtmıyordu termostatı değiştirmeye karar verdim çıkan termostatta 2 delik açılmış matkapla neyse orjinalini taktık bir baktık hararet 115 lerde geziyor ibrede kırmızı bölgeye geliyor sonra hemen eskisini geri taktık bu seferde ısınmıyor hararet ortada ama bayır aşağı inerken hararet ibresi düşmeler oluyor bu seferde yazın düzgün hararet ama 93 lerde geziyor 85 lerde Allah aşkına soruyorum size tecrübenize dayanarak sizce sorunun uzaktanda olsa bir tahminde bulunabilir misiniz? Servisler bile yaptım diyor yine başlıyor anlamıyorlar Şimdiden teşekkürler…

  • Usta der ki:

   Bu seri araçlarda radyatör çıkışında bir bağlantı hatası yapıldığı ve sistemi seri bir bağlantı yaparak rahatlatıldığını biliyorum. Fakat sistemde hava varsa araç sürekli yersiz hararet çizgisinde saçma bir şekilde gezinir bu tabi ki var. Bunun sebebi havanın kısmi olarak sistemde dolaşarak soğutmaya yer her engel teşkil etmesidir. Hava alındıktan sonra sorununuzun tekrar gözlemlenmesi gerekir. Bu ilk sorunuza cevaptı. Diğer taraftan bahsettiğiniz sorunu bu seri araçta daha önce duymuştum Teoman bey size tavsiyem bana email adresinizi gönderin sizi işin tam çözümünü sunacak ustanın adres bilgilerini göndereyim.

 • harun yula der ki:

  ustam 2005 model hyundaı Accent admire aracım var yagı normal su eksiltme yok ama biraz yol aldıktan sonra hararet kırmızıya yaklaşıyor stop ediyorum kontağı tekrar açtığımda normale dönüyor hareket ettiğimde yine aynı seviyeye çıkıyor sebebi nedir

  • Usta der ki:

   Hararet neden yükselir ?: Motorda bu tür hararet yükselmesinin sebeplerini size sıralıyorum. Termostat arızalanmış ve işlevini yapmıyor olabilir. Bu durumda genelde yoğun dur kalklarda hararet birden yükselir ve uzun yolda normal çalışma değerinin altına düşer. Katalitik konvertör tıkanmış olabilir ve ekzozdan çıkan gazlar geri teptiğinden motorda ters basınç oluşarak hararet yükseliyor olabilir, hararet müşürü arızalanmış olabilir, devirdaim arızalandığı için sistem hava yapmaya başlamış olabilir.

 • harun yula der ki:

  ustam benim 2005 model hyundaı 1.3 admire aracımın yagı tamam su eksıltme yok suyu da tamam ama hararet düz yolda bile yükseliyor fanlar zamanında açılıyor bilgisayara bağladık arızada vermiyor çözemedik problemi hararet kırmızıya geldıgınde su kaynatma falan yapmıyor contası sağlam ölçtük nedir benim problemım

 • turan der ki:

  slm ustam bende 2003 model pejo 307 sw var su devirdayım yapmıyor devirdayım pompasını ve trigiyer setini komple değiştirdim radüyötörü değiştirdim termostatı değiştirdim sıkıntı ise radüyütörün üstü sıcak altı buz gibi devirdayım yapmıyor bu yüzden hararet yapıyor araca tüp taktırdıktan sonra oldu yani değiştirmediğim yer kalmadı ama hala radüyötörün üstü yanıyor altı buz gibi bir türlü çözemedik bilgi verirseniz sevinirim arkadaşlar

  • Usta der ki:

   Merhabalar Turan bey bahsettiğiniz arıza Lpg sistemi takıldıktan sonra meydana geldiyse su tertibatında yanlış bir işlem gerçekleştirilmiş demektir. Bunun haricinde radyatörün üstü ısınıp altının soğuk kalması devirdaim hattında suyun akışına engel olan bir durumveya cisim olduğunu gösterir buda soğutma sistemine komple bakılması gerekildiği anlamına gelir. Buradan tüm okurlara tavsiyem arızayı kendiniz çözmeye çalışmayın ve iş bilmez bir ustanın elinede bırakmayın profesyonel çalışın size çözüm üretmeyen ve hayatta en değerli şey olan zamanınızı boşa harcamayın. Bu tür komplike arızalarda büyük firmalarla ve yetkili servislerle yani size yaptığı işi faturalandıra bilecek ve yapılan işlemi kayıtlı bir şekilde belgeleye bilecek kişi ve kurumlarla çalışın.

 • volkan der ki:

  selamın aleykum hocam ıyı aksamlar oncelıkle bende 2002 reno kango 1.9 var arabam hararet yaptıgı ıcın kapak jontası yenılendı ve solebı sorun yasıyorum surat yapınca yanı surat dedımde 130 140 maksımum harert yapıo aracım ve bu sorunu cozemedık radyator yenılendı eksoz katalızoru cıkartıldı termostat ın ıcı bosaltıldı ama gınede sorunu asamadık neden yapar nasıl cozule bılır bu sorun ? yardımcı olabılırsenız sevınırım hayırlı calısmalar.

  • Usta der ki:

   Aracınız uzun süre şehir şebekesinde su ilave edilerek kullanıldıysa motor soğutma kanalları tıkanmış olabilir. Bu kadar işlem yapılıpta devirdaime bakılmaması imkansız o yüzden bunu eliyorum. Şayet radyatörde sürkilasyon yoksa motorda soğutma gerçekleşmez. Motor giriş ve çıkışına radyatör giriş ve çıkışına motor çalışırken bakılması gerekir. bunu saydam ünitelerle yapanlar var gerçekten bu tür arızalarda oldukça etkili bir yöntem bakılması gerekir.

 • halil ibrahim der ki:

  Ustam bi sorum olacakti aracim 93model favorit araci aldiktan usta conta yanmis dedi ust kapagi taslatti su eksiltme ve radyator borularindaki sislik devam etti snra catlak var dedi ust kapak conta komple sifir takildi suan su eksiltme yok akan trafikte sikinti yok fakat dur kalk yaptmmi 15 20 km gittm mi hortum sisiyor ustaya gtrdm sorun yok dedi fan zamaninda devreye gryr ama borular sikisk trafkte yine sisiyor neden olablir acaba

  • Usta der ki:

   Bu boruların şişmesini nasıl belirliyor kullanıcılar çok merak ediyorum. Şayet aracınızın hararetinde sıkıntı yoksa borularda şişme felan olacağını sanmam.

 • ferdi karaköse der ki:

  hocam hayırlı günler selamun aleyküm. aracım 15 gün önce hararet yaptı ve conta yaktığını tesbit ettik aral acele bır usta bulup (tanıdık vasıtasıyla) aracın tamırı için. araç fan açmadığı için yada su eksittiği için hararet yaptığını söyledı usta. motor söküldü rektefeye gitti taşlandı geldı fan motoru bujiler buji kabloları değişti. termostat değişti gaz kelebeği öncesinde zaten temizlenmişti. aracı aldık ustadan avr yakasına geldık. çokta fazla anlamadığımdan usta araca gaz ayarı yapılması gerektiğini bu süreye kadar benzınde kullan dedi. neyse eve kadar benzınle geldım gazd denemke ıstedim aracı araç özellıkle rampada gaz yemiyor devirden düşyor. bı kaç tanıdık usta baktı aracı aracık ıkı pıstonunun çalışmadıdığını söyledı acaba ustamı aracı yapamadı yoksa hararetten oluşan bir arızadanmı araç bu hale geldı. lütfen bana kulak verın kafayı yeöek üzereyım.

  • Usta der ki:

   Motorda rektefiye yapıldıktan sonra aracın avans aralıkları yani zamanlamasında ufak tefek değişiklikler olur bunun için Lpg sisteminde aracın tekrar ayar yapılması gerekir.

 • ferdi karaköse der ki:

  araç gazda iken rampalarda devirden düşüyor 1. vitese kadar. benzinde ıken hissediliyor ama gazdakı kadar değil. tabıkı benzınle lpg nın yanma kalıtesine bağlıdır bu. cevaplarınızı ve çözum önerilerinizi beklıyorum. aracımız 2000 model megane 1 8 valf tek nokta lpg takılmış

  • Usta der ki:

   Söylediğim gibi Ferdi bey motora subap ayarı yapıldığında tekrardan gaz ayarı yapılması gerekir. Araç benzinde çalışa bilir fakat gaz ayarında avans farklılıkları giderilmesi gerekir.

 • halil ibrahim der ki:

  Ustam boru dedigim radyator hortumu motor soguynca pamuk gbi oluyor ancak sikisk trafkte 5 km gidince fan aciyor ve bu radyator hortmu gergin oluyor conta komple yeni degisti neden bole oluyr anlamadm. Manuel fan dugmsi yaptrdm bzen yol boyu acyrm yinede sikisk trafkte dur kalk yaptgmda gerginlesiyor bu normalmidir.

 • Süleyman der ki:

  S.A.
  Aracım 2004 Hyundai Accent 1.3 Admire, LPG’li.
  1- İki ay kadar önce sağ ön tekerden bana çarpan bir araç nedeniyle, serviste akis vb. değişerek aracım 2-3000 TL’lik bir tamirat gördü.
  2- Yaklaşık iki hafta aracımı sıkıntısız kullandım ama bir akşam aracı 3-4 saatliğine park ettiğimde, geldiğimde aracım çalışmadı. (Teyp, radyo, klima, farlar tamamen kapalıydı.) Aküye takviye yaparak aracı çalıştırdık, ertesi günkü kontrollerde aküde hiçbir sıkıntı çıkmadı.
  3- Kazadan iki ay sonra aracımın fanının kısa mesafede dahi yüksek devirde çalıştığı tesbit edildi. Başka bir serviste termostat, radyatör vb. değişerek 1000 TL’lik bir masrafla fan sorunu çözüldü ama araç radyatöre hava verdiği için conta vb. değişmeli diye 1000 TL daha istiyorlar.
  Olayların özetinden sonra sorularım:
  1- Akü sağlam ve aküyü bitirecek açık bir alet yokken akünün bitmesi belki de fan açık kaldı ve ben farkedemedim, bu sebepten olabilir mi? (Ancak bu arıza bir daha hiç oluşmadı)
  2- Fan açık kaldıysa, fan müşüründe bir arızamı vardı ve şuan fanın sürekli çalışması aslında fan müşüründen kaynaklı idi ama servis boşunamı termostat dahil bazı parçaları değiştirerek benden para aldı?
  3- Fanın sürekli yüksek devirde çalıştığını tespit eden ustanın, bunun hangi parçadan kaynaklandığını ( termostat, radyatör vb. nokta atışı bir şekilde) tespit edemeyip, sadece arızalı parçayı değiştirmek yerine hepsini değiştirmesi normal midir?
  4- Ya da araç radyatöre hava veriyordu da o yüzden mi fan, araç çalışınca yüksek devirde sürekli çalışıyordu da boşuna mı termostat vb. değişti?
  5- Tüm bu soruların, aracın kaza yapmasıyla bir alakası (çatlayan, arıza yapan ama farkedilememiş bir sorun) olmuş olabilir mi, yani ilk servise bu hataları fatura edebilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler..

  • Usta der ki:

   Merhabalar Süleyman bey. Bu servis yetkili mi ?, Özel servis mi çok merak ettim. Yetkili servis şayet bu şekilde önüne geleni değiştirme yetkisini kendinde bula biliyorsa kafayı yemiş olmalı. Fan sürekli açık kaldıysa müşürü değişir olur biter. Hayatımda gördüm ama sizin ki gibi bir değişim olayına hiç şahit olmadım. Size tavsiyem arızanız ondan veya bundan hiç fark etmez sağlam bir bilir kişi bulun ve değişen malzemeleri ve servis giriş arıza kayıtlarınızı toplayaral tüketici haklarına başvurun. Bu tür kaza sonrası işlemlerde farklı arızalar türeye bilir ama çözümü önüne geleni değiştirmek değil. Bahsettiğiniz arıza şayet soğutma sisteminde sürekli bir hava oluşuyor ve giderilemiyorsa motorda conta sıkıntısı baş göstermiş demektir ve revüze edilmesi şart.

 • Süleyman der ki:

  S.A.
  Sayın ustam, öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.
  Servis’i sormuşsunuz. Servis Ankara’da Hyundai Yetkili Servislerinin meşhurlarından birisi.
  Ben aracı arıza tespit için bıraktım, sonra bana tüm termostat, radyatör vb. değişmesi gerektiğini söylediklerinde, tamir/değişim öncesi özellikle sordum, dedim ki “siz yetkili servissiniz, nokta atışı arızayı tespit edemediniz mi, niye tüm hepsini değiştiriyorsunuz”, cevap olarak “Bunların hepsi bir bütün tek termostat vb. değişmez, değişirse hepsi değişir dediler”, bende yetkili servis diye güvendim, tamiri yaptırdım.
  Cevabınızda bilirkişiden bahsetmişsiniz, bu şekilde bilirkişileri nerden, nasıl bulabilirim, bu kişilerin tahmini ücreti nedir, tüketici haklarında bu iş nasıl, ne kadar sürede çözülebilir?
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim..

  • Usta der ki:

   Salih bey radyatördeki suyun çıkacak yerimi var Allahınızın aşkına. Şayet su radyatör kapağından dışarı çıkıyorsa bu kapağın işlevini yitirdiğini gösterir. Şayet durum böyleyse sistem havada alıyor demektir ki bu çok tehlikeli durumlar yarata bilir. Kapağın yenisiyle değişimi, sistem havasının alınması ve tabi ki eksilen soğutma sıvısının da ilavesi gerekir. Su yedek depodan dışarı atıyorsa durum farklı tabi ki.

 • turkay der ki:

  Usta araç 99 model Peugeot 306 griffe 1.6 hararet 90 da sabit yüksek devirle kullanınca 95 e cikiyor sonra düşüyor şu eksiltme yok bu durum normal mi sabitleme sansimiz yokmu 90 da veya daha aşağıda korkum şu havalar dahada isininca 95 in üstüne cikmasi.yardimci olursaniz sevinirim

  • Usta der ki:

   Arabada hararet sorununun sebebi nedir ?: Sizin araçta 95 derece hararet normal Turgay bey. kırmızı şeride yaklaşması sizi korkutmasın. Harareti düşürmenin tabi ki yolu var çok basit termostadı ve hararet müşürünü daha kısa aralıkta olanla değiştirmeniz hararetin dahada aşağılara düşmesini sağlar ama bu seferde kışın motor ısınmaz. Yapılması gerekenler: Sizin araçta kapalı sistem soğutma sistemi var şayet antifiriz özelliğini yitirdiyse ve sistemde dolaşan bir hava varsa bunların düzeltilmesi gerekir. Çoğu yeniz nesil araçta radyatöre saf antifiriz kullanılması tavsiye edilmektedir. Fakat eski araçlarda bu işlemin yaptırılması oldukça sakıncalı sonuçlar doğura biliyor. Uzun süre su ile çalışan hatta antifirizi hep takviye yapılarak geçiştirilmiş araçlarda bu tür bir işlem yapmak soğutma sistemi elamanlarını olumsuz etkileyerek yersiz kaçaklara sebep olabilir. Bu sıcak yaz aylarında yapılması gereken soğutma antifirizin tam koruma sağlayacak seviyeye çıkarılmasını sağlamaktır. Antifiriz sadece kışın işe yaramaz antifirizin kaynama sıcaklığı 110 donma sıcaklığı ise -40 C bu yüzden yaz ve kış farketmez aracımızın antifirizinin faal olması şarttır.

 • Cüneyt der ki:

  Merhabalar Ustam aracım Meriva 2004 Z16XE Motor Eln.Arıza Lambası yandı Gaz/Fren yöntemi ile arıza kodunu öğrendim.1482(Fan 2.kademe arızası) ve 1530 A/C klima arızası verdi.Daha sonra Tech2 cihazı ile de doğrulandı.Sanayide Sigorta ve Fan rezistansı kontrolleri yapıldı ancak 2.kademe rolesi arkada olduğundan kontrol edemedik ama Tech2 cihazı ile fan kademe testi yapıldığında fan 1.2.ve 3. kademelerde çalıştı dolayısı ile role,rezistans,sigorta ve bağlı tesisatın sağlam olduğu düşünülerek olay beyne bağlandı.Merak ettiğim beyne uyarı gönderen termostat/hararet müşürü böyle bir olaya sebep olabilir mi,başka atladığımız bir husus varmı dır.3. kademeyi test etme cesaretim olmadığından ısınan havalar ile birlikte beyni kabullenmeli miyim.Tech2 beyne termostatın gönderemediği bilgiyi gönderiyorsa beyin sinyal yolluyor diye düşünüyorum ancak termostat iki uçlu ise 1. kademede de çalışmaması lazım.Açmazdayım ve yardımlarınızı bekliyorum çünkü kaza bile görmemiş arabamım beyninin boş yere kurcalanmasına pek gönlüm razı değil.İlginiz için şimdiden Teşekkür ederim.

  • Usta der ki:

   Bu arızada bakılması gereken Ac sistemi ve fan devresi çıkış dirençlerinin ölçülmesi gerekir. Aracınızdaki ekstra tesisat veya aşırı dirence sebep olan bir sistem bu tür bir Ecu arızasına sebep olabilir. Bakılması gereken ana sigorta panelinden itibaren Ac sistemi ve fan 2. kademesine bakılması yerinde olur. Elektornik sistem arızaları genelde marka modelin Fault isolation katoloğundan sırayla takip edilmesi gerekir. Bu takibi ya işin ehli yada yetkili servislerde takip ettire bilirsiniz. Diğer yönteme gidecek olursanız aracınızda değişmedik bir şey kalmaz. Bu tür arızalarda aslolan arızanın kaynağını bulmaktır bununda bir bedeli vardır unutmayın. Unutmayın bu tür çift arıza kodları genelde farklı bir arıza içerir.

   • Cüneyt der ki:

    Ustam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Aracımda aşırı dirence sebep olacak ekstra bir tesisat yok ve hasar durumu da söz konusu değil bu yüzden direk Ecu arızasına aklım yatmıyor.Fault isolation katoloğunda ise önce sigotalar,fan rezistans konrolü ve role grubu var daha öncede yazdığım gibi role dışında her kontrolü yaptık ve Tech2 cihazı ile tetik verildiğinde fan olması gereken kademelerde çalıştığı için role seçeneğini atladık.Benim merak ettiğim Ecu’ya hararet bilgisi gönderen müşür bu arızaya sebep olurmu ki 1.kademe çalıştığına göre müşür de sağlamdır sonucu mantıklı geliyor ancak ”Unutmayın bu tür çift arıza kodları genelde farklı bir arıza içerir” yorumunuz bana bu soruyu sorduruyor.Bedeli ne olursa olsun işin ehli görünen ya da yetkili servis adı altında deneme yanılma yöntemi ile sorun çözen servisler ile aracın beynine müdahale edilmesine yanaşmak istemiyorum.Çanakkale ilinde güvenebileceğim bir yer var ise bildiğinizpaylaşmanız dahi yeter.Tekrar teşekkürler.

  • Usta der ki:

   Aracınız 1.4 vites geçiş aralıkları en ideal 2500 devir 3000 devir civarı tam torkuna ulaşır. Aracı devirsiz kullanmanın birden fazla zararı vardır. yerine göre sizin araçta özellikle 3. viteste 3500 devir aralığına çıkmak yerinde olur. Araçta bir üst devire yersiz çıkmak her zaman için motoru yorar.

 • tolga der ki:

  s.a arkadaşlar 2000 1.6 bora var araç su eksiltiyor (conta değşt devirdaim çalışıyor kaçak yok) hararet normal iken aracı stop ediyorm yedek su deposu doluyor ve tahlyeden bütü su taşıyor aracın havası alındı amgene aynı her stop ettiğimde aynı oluyor yardım lütfenn

  • Usta der ki:

   Aracınızda yaşadığınız bu olay stop eder etmez kapağı açıyorsanız taşması normal. Sistem kapalı çalışırken su eksiltiyorsa üst kapak contası veya tesviyesinde sıkıntı olabilir. Kalorifer techizatınada bakılması gerekir.

 • özcan der ki:

  öncelikle merhabalar dilerim,98 model ford eskord 1.6 16 valf aracımla,yüksek hızlarda ve rampa çıkışlarında hararet yükseliyor fan açıyor fakat hararet yükselmeye devam ediyor ve kırmızı çizgiye çok yaklaşıyor,hemen kenara çekip rölantite soğutmaya başlıyorum,bu arada yedek su kabındaki suda fokur fokur kaynıyor,şehir içinde ve normal hızlarda gittiğimde bu sorun olmuyor,soğutma işlemi gayet iyi çalışıyor,yardımcı olursanız sevinirim tesekkürler

  • Usta der ki:

   Aracınızın devirdaim ve termostadının düzenli çalışıp çalışmadığına bakılması gerekir. Termostadın takılı kalması veya açmaması soğutma sisteminin devre dışı kalmasına sebep olur. Öncelikle termostadın durumuna baktırın çünkü devirdaimde bir sıkıntı olsa sistem hiç sülkülasyon yapmaz.

 • selim der ki:

  Merhaba ustam fiat palio 1.2 s 8 valf araçın fan muşuru, termostatı, devir daim pompası degişti aracın hararet göstergesi haraket halindeyken yarının altında kalıyor araç rolantide beklemeye geçtiğinde yavaş yavaş yarıyı geçiyor fan ara ara açmasına ragmen araçın harareti kırmızıya kadar hemen yükselişe geçiyor ve su deposunun kapağından su atıyor çontadan olma olasılığı nedir bide regülatör dende olabilir mi araç lpg li

  • Usta der ki:

   Lpg sisteminde değiştirilmiş veya yanlış bağlantı yapılmışsa bu tür hararet sorunuyla karşılaşıla bilir. Bunun dışında sisteme sürekli bir hava girişi mevcutsa buda hararete sebep olabilir. Şayet contada sorun varsa su eksiltme olayıda gerçekleşir buna dikkat etmediyseniz şuan itibariyle dikkat edin sistemde su eksiltme yoksa soğutma sisteminde suyun sürkülasyonuna bakılması gerekir. Radyatörün tıkanma ihtimalide göz önüne alınarak giriş ve çıkışları kontrol edilmeli şayet tıkalıysa veya akış zayıfsa radyatörün değişmesi gerekir. Bu tür hararet sorunlarında önüne gelen parçanın değişimine giden ustalardan uzak durun motorda su eksiltme yoksa contayı yakmak gibi bir sorun olduğunu sanmıyorum.

 • Turgay der ki:

  Ustam benım palıo 1.6 16 aracım var aracım162 bnde 158 bnde sıfır motorr yaptırdım tup sıralı sıstem akl marka baskı balata yenı termostat yenı sorunum aracım hareket halındeyken hararette sıkıntı yok bıraz yokusa geldımı hararet orta cızgının bıraz uzerıne cıkıyor stoop ediyorum hemen kontagı acıp bakıyorum hararet stop etmeden önceki aynı yerde stop ettkten 15 20 dakıkı sonra kontagı acıp baktıgımda stop etmeden oncekı yerın daha uzerını cıkıyor arabayı calıstırdgmda calıstırdıktan snra 2_3sanıye sonra normale donuyor sebebı nedr yardımcı olursanız sevınırım ne yapmalıyım hangı ustaya sorduysam onemlı dgl ı kadar dıyo yenı motor yaptırdım conta yakmasından korkuyorum sıbob takımı degıtı pıston sekman degstı yataklar kapak tektıfıye edlldı eksantrık mılı asınmıs degıstı yardımcı olursanuz sevınırım

  • Usta der ki:

   Hararet ibresi aracı stop edip tekrar çalıştırıldığında neden yükselir ?: Bu yükselişin sebebi hararet sensörünün dönüş hattında kalmasıdır. Motor stop ettirildiğinde aracın fanı açılır fakat hararet müşürünün motorun dönüş hattında olmasından dolayı su devirdaim işlemi gerçekleşmez ve motor çalıştırıldığında hissedici kısa sürede yüksek hararet gösterir ve yaklaşık 2 dk içerisinde hararet düşer. Bu tamamen normal bir durum Tugay bey korkulacak bir şey yok bu şuan piyasada arabaların çoğunda böyledir.

 • Murat der ki:

  Ustam öncelikle kolay gelsin aracım fiat marea 99 benim sorunum hararet göstergesi sürekli kırmızıya yakın yani yüksek.aracımın RADYATÖR DEVİRDAİM POMPASI ISI MÜŞÜRÜ BASKI BALATA TRİGER SETİ yani değişmeyen kalmadı arabam devamlı hararet gösteriyor ama fan çalışıyor su kaynatmıyor eksiltmiyor. Sadece hararet gösteriyor onun içinde devamlı fan çalışıyor.sorun nedir acaba delirecem.

  • Usta der ki:

   Aracınızda çözümsüz bir hararet sorunu varsa soğutma sıvısında dolaşım düşüktür veya çok azdır. İkinci bir olasılıksa göstergeniz bozuktur. Aracınızın marka ve modeli nedir acaba Murat bey.

 • selim der ki:

  selamlar 1999 model 2.0 toyota avensis im var aracım sıralı sistem atiker marka lpg li 207 binde 1 ay önce aracı park ettiğimde altından bir miktar antifiriz aktı motor kaputunu açıp baktığımda radyatör altından termastada giden borunun radyatör kısmından kaçırdığını gördüm ustama gittim borularda aşırı basınç var termostad arızası dendi yenisini taktık sanayiden çıktım eve gelip parkettim yine kaçak oldu tekrar ustama götürdüm silindir kapağın çatlak dediler contada yanık olabilir dediler ankara ostimde conta değişti sbablar değişti silindir kapağı taşlandı buji kabloları ve bujiler değişti ancak borulardaki basınç bir türlü azalmadı ve aynı yerden kaçırmaya devam ediyor lütfen yardım edin sebebi bir türlü bulunamıyor şu ana kadar 1.800 tl harcadım şu yok halimde

  • Usta der ki:

   Selim bey resmen pes diyorum düşmüşsünüz kurtlar kapanına yaptırdığınız işlemlerden fatura aldıysanız tüketici heyetine gidebilirsiniz. Soğutma sistemi borularında şişme varsa motor soğutma suyu devirdaim etmiyor demektir. Bunun ise başlıca sebepleri vardır bunlar : Radyatörün tıkanması, devrirdaimin klitlenmesi veya dağılması, motor soğutma suyunun kanallarının tıkanması, termostadın takılı kalması veya Lpg sistemi için soğutma hattından hatalı bir çıkış yapılması bu tür sorunları yaratır. Bu saydıklarıma ustanızın dikkatli bir şekilde bakması gerekir.

 • Saldıray der ki:

  Ustam kolay gelsin 2005 fiesta 1.4 TDCİ van aracım var aracımda 1500 devir altında yag lambası yanıyor ustune cıkınca sonuyor yag degisimi yeni yapıldı. Lakin aracta sorun yok nedendir bu arıza ayrıca yedek su deposunu gunde 4- 5 defa doldurmak zorunda kalıyorum hararet gostergesi normal bu neden olur saygılarımla

  • Usta der ki:

   Aracınızda harici bir su kaçağı yoksa bu su kaybı büyük ihtimalle motorun üst kapak contasının yandığını gösterir. Yağ lambasının yanması ise yağ pompasının arızalandığını gösterir, 1500 devirin üzerinde sönmesi yağ pompasının işlevini yitirdiğini gösterir değişmesi gerekir, bu motor için çok zararlı bir durumdur. Motorun üst devirlerinde yağ lambası sönsede pompa çalışmadığı için motorda yeterli yağlama yapılmayacak ve aşınma hat safhaya varacak hatta motorun tamamen elden çıkmasına sebep olacaktır. Saldıray bey aracınızı bu pozisyonda kullanmamanızı tavsiye ederim acilen üst kapak contası ve yağ pompasının değişmesi gerekir. Bu aşamada çok cüzzi miktarlara kurtulma imkanınız var fakat ilerleyen süreçte kaçşılaşacağınız rakamlar gerçekten çok yüksek olacaktır.

 • KAZIM der ki:

  s.a ustam yardım ettıgınız ıcın tesekkur ederım öncellıkle bende 2001 model lada vega var yenı aldım gosterge arıza panelı var saatın yanında arabayı marsa bastıgımda gosterge panelının sol altda hararat ısıgı seslı bıcımde uyarı verıyor yanıp sonuyor 1 dakıka ıcınde sesı kesılıyor ama arac hararet yapmıyor neden acaba bunu yapıyor 2. sorum devır saatım arada calısıyor bazen calısmıyor gosterge panelını soktum temassızlıga baktım fıslerı yerıne sıkıca yerlestırdım yıne aynı arada calısıyor bazen calısmıyor sımdıden tesekkur ederım yardım ettıgınız ıcın

  • Usta der ki:

   Hararet göstergesinin arıza ışığı sebepsiz yere ikaz veriyorsa bu hararet müşürünün arızalı olduğunu gösterir. Devir saati göstergesinde mevcut arızanın sebebi ise okuyucu sensör arızasıdır değiştirilmesi gerekir. Bu bilgiyi motor üzerinden genelde krank mili sensörü veya kam mili sensöründen alır bakılması gerekir. Diğer taraftan ilk olarak aldığınız hararet göstergesi arızası diye tabir ettiğiniz bana motor arıza ışığı gibi geldi sizin araçta Lpg varsa hava yakıt karışımından dolayı musluk şeklinde bir ikaz mevcut diye biliyorum karıştırıyor olmayasınız ikisini bir birine.

 • alper kapan der ki:

  USTAM RENO 9 BRODVAY SU KABINDA HİÇ SU KALMIYOR.KAPAĞINI AÇIYORUM BİRAZ DOLUYOR VE BU ARADA HORTUMLAR SERTLEŞİYOR USTAMA SORDUM DEDİ KAPAĞAI AÇACAIZ BELKİ CONTA YANDI YADA KAVRULDU,BAŞKA Bİ USTAYA SORDUM DEDİ BİŞİ YOKİAMA BENİMDE KAFAM İYİCE KARIŞTI.

  HORTUM SERTLEŞİYOR
  FAZLA SU KABINDA SU AZALIYOR
  AMA HARARET HİÇ YÜKSELMİYOR NORMAL

  BEN NE YAPAYIM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ???

  • Usta der ki:

   Alper bey üst kapak contası yanmış değişmesi ve revüze edilmesi gerekir motoru komple elden çıkarma olasılığınız var acilen yapılması veya bu durumda binilmemesi gerekir. 20 Km’lik bir yolda dahi motorun elde çıkma olasılığı var.

 • MUSTAFA der ki:

  hocam kolay gelsin
  1997 model honda civic lpli 1.4
  yeni yeni yapmaya başladı araç çalışdıktan yaklaşık 1/2km sonra hararet göstergesi orta seviyeye geliyor
  ve ıslık gibi bi ses çıkıyor arabanın içinden çok dikkatli dinlersen duyabiliyorsun ama araç dışındayken bariz duyuluyor kontağı açtığım an ıslık başlıyo

  • Usta der ki:

   Hararetin 90 dereceye ulaştığı zaman böyle bir ses türemesi ilginç gelmedi bana çünkü motorda hararet arttığında hava akışı ve emisyon değerleride farklılık göstere bilir bu farklılıkların çoğu Lpg kaynaklı olmakla beraber Lpg sisteminin düzgün çalışmamasıyla da alakası büyüktür.

   • MUSTAFA der ki:

    doğru söylüyorsun hocam ama hararet sıkıntım yok yani hararet çubuğu geç yükseliyor ama normal değerine yükseliyor
    LPG olabilir
    son 3/4 dolumdur fullediğim halde kırmızı ışık sürekli yanıyo yeşile geçmiyor bile
    önerdiğin bi yer var mı?
    lpg hiç aklıma gelmemiş ti ama araç bi senedir bende ama hiç gaz ayarı yaptırmadım

 • Ahmet der ki:

  merhabalar

  2008 elegant mmt 1.6 lpg/benzinli aracım var. klima açık, trafik yoğun bir sırada hararet göstergesinde ortada bulunan çizginin yukarıya çıktığını farkettim. bir süre daha devam ettim ve en üstte çift çizgi şeklinde yanıp sönmeye başladı.

  Ancak ne bi sesli ne bir görsel arıza uyarısı vermedi. Aracın suyu antifrizli ve eksilme yok. Araç bir senedir bende ve öncesinde de böyle bir olay yaşanmamış.

  Böyle bir arıza durumunda görsel yada sesli uyarı verirmi, ayrıca iki çizgi şeklinde yanıp sönme esnasında son ana gelmişmidir, bu normalmidir..? Yapmam gereken işlemler nelerdir.? Anlattıklarıma göre sorun nerededir.? teşekkürler

  • Usta der ki:

   Bu çizgi hararetin riskli bölgeye geldiğini gösterir ve arıza panelinde bir ikazı yoktur ama hararet biraz daha yükselecek olursa arıza ikaz panelinde lambayı yakardı. Aracınızda termostat veya devirdaim arızası var bakılması gerekir. Size tavsiyem bunu ertelemeyin.

 • Recep der ki:

  Merhaba ustam aracın 99 model Citroën Xantia 2.0 HDİ 110bg aracimla düz yolda seyir halinde yağ sıcaklık göstergesi 105-110 derece gösteriyor hararet de 80 derece filan fakat rampalı yola girdigimde yağ sıcaklığı 120 bazen 130 derece gösteriyor hararet ise 90-100 arasında oluyor sanayide iki ustaya durumdan bahsettim normal dediler aracı rampalı yolda ister sıkıştırayım ister normal gideyim yağ sıcaklığı yükseliyor aracın yagida yeni değişti sizce neden olabilir

  • Usta der ki:

   Yağ sıcaklıknın bu aralıkta seyretmesi normal motorun öncelikle soğutması motor yağı tarafından sağlanır. Önemli olan hararet göstergesinin yükselmemesidir. Yağ ısısı göstergesi genelde filitre dönüş hattı tıkandığında yükselir filitreyi orjinaliyle değiştirin sorunun düzelmesi gerekir. Sorun yine düzelmiyorsa sensörün arızalı olma ihtimali yüksek.

 • kamuran der ki:

  ustacım benim sorum araç normal giderken hararet 90 nın altında hatta c nin üzerinde durkalk ta ve şehir içinde yükseliyor fan 96 da açıp 93 te kapatıyor kışın hiç ısınmıyor önüne gaste kağıdı koyuyorum heralde termostat dedim açtım termostatı tam kapat madığın gördüm sıcak suyla test ettim.ve kendi imkanlarımla termostatı tamir ettim şimdi kapatıyor ancak yarım cm açıklık kalıyor taktım ve yine aynı şeyi yaptı termostatın cıvası bozuk olabilirmi,cevaplarsanız çok sevinirim: saygılarımla 99 corsa b 1.2 swing otomatik

 • MUSTAFA der ki:

  1997 model honda civic lpli 1.4
  yeni yeni yapmaya başladı araç çalışdıktan yaklaşık 1/2km sonra hararet göstergesi orta seviyeye geliyor
  ve ıslık gibi bi ses çıkıyor arabanın içinden çok dikkatli dinlersen duyabiliyorsun ama araç dışındayken bariz duyuluyor kontağı açtığım an ıslık başlıyo

  ***Bİ USTA’YA GÖSTERDİM EMME MANİFOLTOSU OLABİLİR DEDİ BİLGİNİZE

 • ferudun der ki:

  Ustam benim araç 94 model şahin öncelikle gaz beyni yani regülatör ile alakalı.uzun yolda120-140 ile gidildiginde 5 kilometre sonra araç teklemeye başlıyor kaputu açtıgımda gaz beyninin dondugunu görüyorum arabanın harareti 90-95 lerde geziyor normal.kısa mesafede düşük hızlarda bu şekil sorun yaşamıyorumhortum baglantıları kendim sıkılaştırdım.bu sorun eski arabalarda hep yasanan oly ama kimse neyin ne oldigunu bilemiyor.gaz beyni tikanmiş olsa sehir ici dusuk hizlarda da donmazmi.donmuyor.

  • Usta der ki:

   Lpg sistemi regülatör arızaları nelerdir ?: Bu arızada yapılması gereken regülatörün yoğuşması yeterlimi sürkülasyonu yeterlimi bunlara dikkat etmek gerekir.

 • uğur der ki:

  merhaba ustam bende 2012 dacia sandero var geçen günlerde motor suyuna bakmak için kapağı açtığımda boza kıvamında yağ akıtmaya başladı bi tamirciye götürdüğümde yağ soğutucu peteğin patladığını ce değiltirilmesi gerektiğini söyledi. değiltirdik ve temizlenip yeniden yağı filtresi ve suyu değişti aradan 4 gün geçti gaz pedalının üzerinde bulunan metal bir hortum çatlayıp fışkırdı fan açtı ve hararet yükseldi erken fark edip aracı istop ettim sizce yağ soğutucu arızası nedeniyle hortum zarar görmüş olabilir ni (hortumun ne işe yaradığını bilmiyorum ve akan su sıcaktı) şimdiden teşeklür ederim.

  • Usta der ki:

   Bu bölümde bahsettiğiniz boru genelde kalorifer tesisatınındır ve zarar göreceğini zannetmem. Aracınızın radyatöründen yağ geldiyse bu sorun yağ soüutucu haricinde contadanda yapar yetkili serviste performansına baktırmanızı tavsiye ederim. Bu tür arızalar bazen karakteristik çıkabiliyor ve en çok yetkili serviler karşılaştığı için basit bir çözümüde yer alabilir.

 • ismail der ki:

  selamunalaykum

  ustam anlattıklarınızı az cok okudum benim aracım honda civic 94 model
  aracım hararet yaptı bakımını yaptırdım
  ama hala hararet yapıyor
  baskı balatası gitmişti değiştirdik
  radyatörde değişti
  marş motoru değişti
  devir dayım çalışıyor
  fan çalışıyor
  ama hala hararet yapıyor radyatörden su haznesine atıyor suyunu koydugumuz zaman sıkıntı yok ama 3 4 kilometre gittikden sonra tekrar hararet yapıyor
  yapmadığım tek bir şey kaldı kaleriför peteğinden olabirmi

  saygılar

  • Usta der ki:

   Hararet müşürü ve soğutma devre hattı su devirdaimini tamamlıyor mu bakmak gerekir. Sebepsiz hiç bir arıza yoktur. Bu tür hararet sorunlarında fanın çalışma aralıklarına dikkat etmek gerekir ve kapalı sistem soğutma sisteminde su haznesinin çatlak olaması kabul edilemez bu yüzdende hararet yapma olasılığı oldukça yüksek.

 • ismail" der ki:

  usta aracımız bikaç gün önce hararet yaptı termostat değişti yine yaptı müşür değişti bugün sabah yine yaptı suyun birkısmını boşalttı antifiri koyuyorduk zaten su hiç kullanmayız.neden hararet yapıp boşaltıyor birde antifirizi koyduğumuz haznenin biraz ortasından su sızdırıyor.sorun olabilirmi ne yapabiliriz bi yardımcı olun lütfen

  • Usta der ki:

   Aracınız kaç model bilmiyorum ama bu sorun şayet kapalı sistem soğutma sistemiyse bu çatlaktan ötürü sistemin hava yapması olasılığı yüksek. Bu sorunu kısa sürede halletmenizi tavsiye ederim ertelenmemesi gerekir.

 • Rıdvan der ki:

  Ustam 2003 model Hyundai elentra 1.6 arabam var arabam su eksiltme problemi vardı devridaim değişti. Fakat conta yakmis. Yapıldığı halde hararet trafik sıkışıklık durumunda hararet yükselmesi yapıyor. Feraret musuru , termostat değişti. Radyotor 2 kere temizlendi. Ama 10 gün oldu birşey yoktu. Havaların sıcaklığı kısa mesafeli durkaklar hareret tekrar yükselme yaptı. Bir kere yüksel. Yapınca en ufak bir durumda tekrar yüksel me yapıyor. Not. Daha once den kırmızı ya kadar dayandı fakat fan çalışıyor devir daim yapıyordu. Birde radyotor içinden küf çıktı daha da çıkıyor radyatör de de antifriz yok. Çözüm bulamadim.

  • Usta der ki:

   Motor üst kapak contası değiştiği halde motor neden hararet yapar ? : Bu sorunun devam etmesinin tek bir sebebi vardır oda yapılan üst kapak conta değiştirme işleminin hatalı yapılmasıdır. Büyük ihtimal alt blok üzerinde traşlama işlemi gerçekleştirilmemiş bu yüzden su kanallarında tıkanma ve devirdaim gerçekleşmiyordur işlemin tam olarak yapılması lazım. Bundan başka bir sorun aramayın ve işlemi yapan ustaya aynen söylediklerimi söyleyin.

 • memet der ki:

  hocam arabam 2004 kia sehia yeni tamirciden geldi 50km yol geldi arba rolantide beklerken hareret 50 gösterdiginde faan açmaya başlıyor yürürken normal durdugun yerde 2 dakika araynan fan açıp kapıyor. neden yapar daha önce yoktu yada ben öyle sanıyom.cevaplarsanız sevinirim hocam

  • Usta der ki:

   Fan hararet 50 derecedeyken açmaması lazım. Bu arıza hararet müşürü arızasıdır baktırmanız gerekir. Motor sürekli soğuk çalışır ve fan haddinden fazla devreye girip çıktığı için kısa sürede arızalanarak motorun hararet yapmasına sebep olabilir bu yüzden ihmal edilmemesi gerekir diye düşünüyorum.

 • Turgay der ki:

  Usta der ki:
  22 Haziran 2015 tarihinde, saat 22:17
  Hararet ibresi aracı stop edip tekrar çalıştırıldığında neden yükselir ?: Bu yükselişin sebebi hararet sensörünün dönüş hattında kalmasıdır. Motor stop ettirildiğinde aracın fanı açılır fakat hararet müşürünün motorun dönüş hattında olmasından dolayı su devirdaim işlemi gerçekleşmez ve motor çalıştırıldığında hissedici kısa sürede yüksek hararet gösterir ve yaklaşık 2 dk içerisinde hararet düşer. Bu tamamen normal bir durum Tugay bey korkulacak bir şey yok bu şuan piyasada arabaların çoğunda böyledir.ustam bu cevabı aldım ama bu sorunun giderilmesi için ne yapmam gerekir sonuca göre bi araçta böyle bi sıkıntı olmaması gerekir

 • Turgay der ki:

  Usta der ki:
  22 Haziran 2015 tarihinde, saat 22:17
  Hararet ibresi aracı stop edip tekrar çalıştırıldığında neden yükselir ?: Bu yükselişin sebebi hararet sensörünün dönüş hattında kalmasıdır. Motor stop ettirildiğinde aracın fanı açılır fakat hararet müşürünün motorun dönüş hattında olmasından dolayı su devirdaim işlemi gerçekleşmez ve motor çalıştırıldığında hissedici kısa sürede yüksek hararet gösterir ve yaklaşık 2 dk içerisinde hararet düşer. Bu tamamen normal bir durum Tugay bey korkulacak bir şey yok bu şuan piyasada arabaların çoğunda böyledir.ustam bu cevabı aldım ama rampaya falan cıkarken aracı biraz sıkıştırdığım zaman hararet çizginin üstüne çıkıyor bu sorunun giderilmesi için ne yapmam gerekir sonuca göre bi araçta böyle bi sıkıntı olmaması gerekir

 • Turgay der ki:

  Usta der ki:
  22 Haziran 2015 tarihinde, saat 22:17
  Hararet ibresi aracı stop edip tekrar çalıştırıldığında neden yükselir ?: Bu yükselişin sebebi hararet sensörünün dönüş hattında kalmasıdır. Motor stop ettirildiğinde aracın fanı açılır fakat hararet müşürünün motorun dönüş hattında olmasından dolayı su devirdaim işlemi gerçekleşmez ve motor çalıştırıldığında hissedici kısa sürede yüksek hararet gösterir ve yaklaşık 2 dk içerisinde hararet düşer. Bu tamamen normal bir durum Tugay bey korkulacak bir şey yok bu şuan piyasada arabaların çoğunda böyledir.ustam bu cevabı aldım sizden ama rampaya falan cıkarken aracı biraz sıkıştırdığım zaman hararet çizginin üstüne çıkıyor bu sorunun giderilmesi için ne yapmam gerekir sonuca göre bi araçta böyle bi sıkıntı olmaması gerekir

  • Usta der ki:

   Üst kapak conta değişim işleminde alt blokta tesfiye yani düzeltme işlemi gerçekleştirilmemişse bu tür sorunlar oluşa bilir. Bu işlemi genelde işten anlamayan ustalar yapar ve sonra hararet sorunu işlemi tam anlamıyla gerçekleştirmeden de düzelmez yapılması gereken bu tesfiye yani traşlama işlemini, kısmi rektefiyeyi prosedürüne göre gerçekleştirirseniz sorun düzelecektir.

 • ömer der ki:

  Selamu aleyküm usta.98 model honda civic otomatik vites aracim var.yaklaşik 5 ay once radyotör patladığı için değiştirdim.15 gün sonra hararet yükselmeye başladı fakat seyir halindeyken yükselmiyor araç durduğu zaman yükseliyor.bide farları açtığim zaman yükseliyor farlar kapattigim zaman düşüyor.termostat ve müşür değiştirdim.10 gün sonra yine yapmaya basladı.ustam arabanada şase var dedi elektrikciye gittim göğsü söktü bi kablo bagladi saseyi aldı.15 gün hiç yükselmedi.ama sonra yine yükselmeye başladı araç durduğu zaman.fan açıyor ama sürekli çalışiyor buda bir sıkıntı olurmu.saygılar

  • Usta der ki:

   Motor stop ettikten sonra fan belirli bir süre soğutma işlemi yaptıktan sonra susar. Aracınızda radyatör değişiminde birşeyleri yanlış yapma ihtimalleri olabir. Bahsettiğiniz arıza termostat arızasıdır değişmişimi orjinaliyle gerçekleştirilmemiş olabilir. Yoğun trafik ve durkalklarda hararet artıyorsa soğutma sisteminde sirkülasyon olmuyor demektir. Üst kapak contasına ve yedek su deposunada bakılması gerekir su eksiltme işlemi var mı diye ?

  • Usta der ki:

   Fan sürekli çalışıyorsa bu tabi ki sıkıntı teşkil eder fakat 5-10 dk sonrası kesmesi gerekir yoksa ya sigortayı attırır yada motoru yakar. Bu şekilde arızalı binmeniz başınıza büyük arızalar açabilir.

 • aşkın kaya der ki:

  merhabalar
  1.2 2005 model doblpm var araba aktif kullanılmakta ve lpg li yalnız son zamanlarad su eksiltmesi var hemde bayagı bir eksiltme
  haftada 1.5 lt eksiltiyor
  hortum bağlantılarını devir daimi kontrol ettim bi kaaçak görünmüyor motorada vermiyor ama bu su nereye gidiyor bir türlü bulamadım
  arabayı park edince alttan bakınca kartere yakın yerde su damlacıkları var ama orasıda akislerin alt tarafına denk geliyor.araba 2 litre su eksiltmiş ve o halde gezdik genede hararet 70 i geçmedi arabanın daha hararet ibresinin 90 lara çıktıgını görmedim ibre çalıştırınca motor ısınınca ortaya gelip kalıyor
  birde sabahları zor çalışmaya başladı
  3-4 defa marş yapıyorum önce titremeli çalışıyor sonra normale dönüyor
  birden gaz verirsen yemiyor ama yavaş yavaş gaz verirsen motor alışıp devam edşyor

  • Usta der ki:

   Aşkın bey saydığınız arızaların hepside insanı direk olarak üst kapak contasına yönlendiriyor ama aracın performansında kayıp olmaması ve motorun çalışmasında bariz bir belirti olmamasıdo olayın henüz başlangıç aşamasında olmasından kaynaklana bilir bu konu öyle ötelenecek bir konu değil bir an önce çaresine bakılması gerekir Bana sorarsanız üst kapak contasından kaçırıyor ama siz yinede bir kalorifer tesisatına felenda bir baktırın kaçak var mı diye.

 • bunyamın akblt der ki:

  2005 clio elize arac conta patlatmış degişim oldu ısı termostadı göstergesi yüksek öncekine göre normalmi.
  aracıma sibop ayarı yaptırmam gerekirmi

  • Usta der ki:

   Üst kapak işlemi yapılmış motorda hararet sorunu oldukça tehlikeli bir sorundur. Bu artış esnasında şayet motorda şişme çekişten düşme gibi arızalar oluşuyorsa yapılan işlem büyük ihtimal hatalı yapılmıştır. Piyasada çoğu usta sadece kapağı taşlatır buda motorun tekrardan conta yakmasına veya yatak sarması diye ifade edilen komple rektefiye olmasına sebep olacak tek şeydir bu ustalardan birine dek geldiyseniz vay halinize.

 • Kubilay der ki:

  Iyi aksamlar ustam. otomatik vites benzinli 88 model mercedes 190 aracim var. motor uzun zamandir titreme yapiyordu. ustama gosterdim rolanti ayarinda problem vardir dediler. hava filtresini cikardilar ve rolanti ayarinin oldugu vanayi cikarip temizlediler, sonrasinda rolantiyi ayarladilar. aracta titreme sorunu kalkti fakat onceden 80 derecede olan motor sicakligi (bazen 85 derece) bu ayardan sonra 90 a cikti, ve isikta durdugum zaman sicaklik artmaya basladi. artik 93-95 dereceye kadar cikti saga cektim rolantiye biraktim. ama halen yukselmeye devam ediyordu. sebebi sizce ne olabilir? hayirli aksamlar ustam..

  • Usta der ki:

   Kubilay bey aracın harareti özellikle bu mevsimlerde tam bu noktalara kadar çıkar ve sonra düşer.95-100 hattına veya kırmızı data yaklaşıyorsa sorun var demektir. Termostadına ve fan müşürüne bakılması gerekir.

 • umit der ki:

  mrb ustam
  98 civic 1.6 aracim. yokusta hararet yapti su eklendi bu sefer yokusta radyator patladi degistirdik yine hararet. conta degisti taslama yapildi yine hararet. klingeritli conta takildi yine hararet. tup beyni termostat devirdaim vs degisti yine hararet. motor kacak testi yapildi kacak yokmus.
  usta radyatoru buyutelim diyor cunku kaloriferi acinca hararet dusuyormus.
  Ellenmedik yeri kalmadi cozum de bulunmadi.

  sizin fikriniz nedir acaba?
  fan kademesi var mi bunda?

  • Usta der ki:

   Ümit bey aracınızı teslim edeceğiniz yer bu işin ehli olması gerekir. Anladığım kadarı ile siz yanlış adrese gitmişsiniz. Bir araçta şayet yapılan bu işlemlerden sonra hararet baş gösteriyorsa yapılan işlemlerde çok büyük bir hata olan yanlış ölçüm ve rektefiye işlemidir. Yapılması gereken motorun tam rektefiye yani alt bloğunda traşlandıktan sonra iyi bir toplama işlemi gerçekleştirilmesidir.

 • umit der ki:

  cevabiniz icin cok tesekkur ederim.
  En son rektefiye yapildi ve pistonlar, subaplar vs degisti. rektefeden once de yani orjinal iken de hararet yapiyordu.
  daha pratik bir sey olabilir mi
  mesela daha once de sordum
  fan kademesi 98 civicte var mi acaba?
  cunku kalorifer fani acilinca soguyormus.

  tekrar tesekkuru bir borc bilirim; ilginize ve bilginize saygilarimla…

 • mustafaa38 der ki:

  iyi aksamlar ustam.. bende 97 model b kasa opel vectra gls var. hararet 100 e geldiginde fani aciyor ve gosterge 80 ile 90 arasina dusuyordu. isiklarda beklerken ibre 100 e gelio hareket halinde ibre dusüyor bu normal mi. bir de bugün araba hareket halinde degilde rolantida calisirken hararet 100 ü gecti kirmizi cizgiye geldi stop etmedim kabutu actgimda su bidonu fokur fokur kayniyordu ve fani da aciyor .. bekledim motorun sogumasini bi kac saat sonra su bidonuna baktigmda su eksilmis su ilave edip araci calistrdim 100 e gelince fani acti fan kapaninca 90 a geldi. daha 1 km bile yapmadan park ettim ve rolantida calismasina baktim yine 100 ü gecti kirmizi cizgiye geldi fani acti yine düstü ibre 100 e.. sizce sorun nedir ustam .hyrli aksamlar

 • İrfan DURSUN der ki:

  S.a Ustam benim 2011 Ford Focus Dizel aracım var.Aracım rampaya vurunca hararet yapıyor,vites küçültünce hararet birkaç saniyede 90 a düşüyor,tabi bu hararet tavan yapıyor ve yüksek motor ısısı uyarısı verip motoru korumaya alıyor.Motoru açıp bakıyorum su kaynatma yok,fanı açıyor.Servise götürdüm termostat değiştik birkaç gün yapmadı sonra tekrar yaptı,başka şehirde bir servise götürdüm radyatörü temizlediler,servisten çıktım yarım saat sonragene yaptı.Servisteki arkadaşlara kalsa arızayı bulmak için bütün parçaları değiştirip arızayı öyle bulacaklar tonlada para ödeyeceğiz daha şimdiden 600 lira harcadım.Bu sorundan önce triger seti falan değiştim veya hava mı yapıyor?Sorduğum bazı ustalar hava yapsa düz yoldada hararet yapar diyorlar anlamadım ki.Şimdi ustayada servisede götürmeye korkuyorum.Yarın Bursa’ya götürmeyi düşünüyorum mecburiyetten ama forumları araştırırken size denk geldim sizinlede paylaşmak bilgi almak istedim.Cevap yazarsanız çok memnun olurum.İyi çalışmalar diliyorum…

  • Usta der ki:

   Aracınızın harareti sadece rampada veya yüke bindiğinde çıkıyorsa bu soğutma sisteminde sirkülasyonun zayıf olduğunu veya sistemde hava olduğunu gösterir. Yedek depoda su eksiltme ve sistemde hava yapma gibi bir sorun yoksa motor üst kapak conta yakmış olabilir.

   • İrfan DURSUN der ki:

    Sağolasın Ustam aynen dediğiniz gibi soğutma sisteminde devir daimde arıza varmış Bursaya götürdüm sağolsun sanayideki özel bir ustam tık hemen yaptı,Erzurum ve Bandırma Ford servisi de arızamı gidermeden 500 liramı aldılar haram olsun.İlgi ve alakanıza teşekkürler…

 • Murat der ki:

  Merhaba usta benim size bir sorum olacak benim arabam chevrolet cruze ls arac yolda ilerlerken motor ust kapagi arkasinda bulunan sigara kalinliginda bir su hortumu mevcut bu hortum kendiliginden patladi ve arac hararet yapti motor stop etti servise goturdum hortum degisti araci aldim yola ciktim 30 km kadar sonra ayni hortum yine patladi

 • erdal der ki:

  s.a ustam opel combo 1.3 aracım rampada veya düz yolda 3000 devire gelince hararet cıkıyo su eksiltmiyor her ustanın görüşü farklı sizce sebep hangisi olabilir (1.devirdaim pompası 2.radyatör karşılamıyo değişcek 3.yağ soğutucusu 4.radyatör kapağı ) sebeb sizce ne olabilir şididen teşekkürler

  • Usta der ki:

   Beş termostad diye düşünüyorum. Bu sıralamaya göre hepsini değiştirmek gerekir herhalde. Devir yükseldiğinde hararet yükseliyorsa devirdaim pompasına ve termostada bakılması gerekir.

 • enver sopa der ki:

  kolay gelsin iyi çalışmalar
  1988 model renault 12 binek renault var 2 kere conta yaktım radyotör değişti kale marka devir daim değişti pervane si değişti fakat hala trafik sıkışınca hararet yapıyor yol açıkken hiç sıkıntısı yok yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  • Usta der ki:

   Yoğun trafikte hararet neden artar ?: Aracınızda yoğun ve sıkışık trafikte hararetin belli bir seviyeye yani 95 sınırına kadar yanaşması veya kırmızı datın altındaki çizgiye kadar yaklaşması normaldir zaten bu raddeye gelince fan açar ve su soğutulur. Aracınızda işte tam bu kısımda yani fanın açma aralığında yani fan müşüründe veya tertibatında bir arıza olabilir. Bu birinci olasılık, ikincisi fan açtığı halde devirdaim veya radyatör suyun sürkülasyonunu desteklemiyor olabilir, sonuncu olarak yapılan revüze işleminde hatalı veya eksik yapılan bir işlem vardır.

 • özer der ki:

  Merhabalar
  Aracım 95 model tipo araç motor kapağını değiştirdim contasını ve diğer sorunlu hatalarını hararet muşürü ve fan müşürünü değiştirdim devir daim oluyor suyu eksilmiyor o kadar çalışmasına rağmen motorda hareretlenme olmuyor herşey gayet normal fakat 5 km yol gidince harerek göstergesi 130 a geliyor.. ama araçta herhangi bir hararet durumu yok göstergede bozuk değil sebebini bir türlü bulunamadı ne olabilir.. sorunu..

  • Usta der ki:

   Sizin aracta tesisatdan kaynaklì bir sorun olma ihtimali yüksek gösterge panelini sökûp baglantîlarini kontrol ettirin ve hararet müsûrûnden gelen kobloyu kontrol ettirin.

 • tuğra çelebi der ki:

  merhaba ustam aracım opel corsa c 1.0.Normal seyirde giderken birden hararet 100ü geçti.Hemen sağa çekip rolantide bekledim.Fakat hararet dahada arttı.Su yedeğini açtığımda hiç su kalmadığını gördüm.Arabayı stop ettim.Fan çalışır durumdaydı.Arabanın sağ alt tarafından hızlı bir şekilde su aktığını gördüm.Suyu tamamladım.Arkadaşım gelip baktı devirdaim gitmiş dedi.Arabayı tekrar çalıştırdık.Normal şekilde çalıştı yaklaşık 4-5km sonra yine hararet yükseldi.Yedekte yine su kalmamış.Bu şekilde tekrar su tamamlayarak harareti düşürdük.Şimdi tamirciye gitmeden önceki sorum conta yanmışmıdır?. Olabilecek ihtimaller nelerdir.Yedeğe şu koyup gaza bastığımda yedekten su atması ve su fışkırması yok.Saygılar

  • Usta der ki:

   Size tavsiyem aracınızı çalıştırmadan tamirciye çekin kısa bir süreç hararet contayı yakmaz ama bu şekilde kullanmaya devam ederseniz motoru yersiniz.

 • onur der ki:

  Ustam selamlar kolay gelsin. Benim volvo s40 2.0 t4 ‘ üm var. geçenlerde yokuş yukarı çıkarken öğlen sıcağında hafif hafif hararetin çıktığını gördüm ve hemen sağa çektim stop edip kontağı açtım fan çalışsın motoru soğutsun diye sonra kaputu açıp baktım yedek su haznesinde su azalmış ve fokurduyordu soğumasını bekledim harareti normale geldi sonra kapağı açıp suyunu tamamladım o günden sonra 2 gün araç su eksiltti suyu zamansız koyup hava yaptığını düşündüm sanki fokurdama var gibiydi su eklerken normaldir dedim kendi kendime. son 3 gündürde hiç su eksiltmiyor ama öğlen sıcaklarında aracı biraz sıkıştırıyım yüksek devirlerde geziyim radyatörle termostatın arasındaki hortum sertleşiyor şişiyor içinde hava var gibi içindi yine fokurdama oluyor ve elimi deydiğimde taş gibi soğukken sıkabiliyorum o hortumu yumuşacık. Conta yaksa sabah beyaz duman yok yağ çubuğunda beyazlanma yok yedek haznede yağ yok. bu nedir çözemedim yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler şimdiden kolay gelsin.

  • onur der ki:

   ustam unutmuşum aracım 2001 model yeni s40’lardan değil. şunuda belirteyim araçta performans kaybıda yok canavar gibi. bi arkadaşta sabah aracı ilk çalıştırmada birisi marşa bassın biriside yedek su haznesine baksın orada fokurdama yada kabarcıklar olursa conta yanıktır falan dedi öyle bir şeyde yok. kafamı çok karşıtırdı çok kıllandım bu conta yanma olayını en basit ve en belirgin nasıl anlarım bu contanın yandığını yada zedelendiğini. en belirgin belirtiler nelerdir. boş yere söktürmek istemiyorum aracı alalı 3 ay oldu zaten bide ona giremem durumum musait değil şuan.

   • Usta der ki:

    Üst kapak contası yanmış bir motorda belirtiler nelerdir ?: Ekzozda beyaz duman, hararette yersiz ve anlık artış, bunu takiben tork kaybı gibi sıralamak mümkün. Su eksiltme belirli aralıklarlada olsa varsa durum daha çok yenidir ve biran önce müdahale edilmesi gerekir.

  • Usta der ki:

   Motor rektefiye yapıldıktan sonra araba neden hararet yapar ?: Şayet rektefiye işleminde alt blokta hatalı bir torna işlemi gerçekleştirldi ise motor hararet yapar.

 • ilhan der ki:

  Ustam size sorum şu dizel aracta su pompasi devir daim temizliginde marka olarak ne kullanabilirim. 05544356511 bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim saygilar…. İyi bayramlar….

  • Usta der ki:

   İlhan bey aracınızda servis bakımı takibi yapıyorsanız bu tür temizlik ürünlerine hiç bir gerek yok. Bu ürünler genelde radyatöre önüne gelen musluktan su koyulan araçlar için 10-15 yıllık periyotta soğutma kanallarında meydana gelen tortu ve soğutma performansı kaybında yapılması gereken işlemlerdir. Bu alanda önere bileceğim kesin bir markada mevcut değil.

 • ilhan der ki:

  Araci yeni aldim prilli su yapip 2 gunde bir degistiriyorum direk antifiriz koyarsan biryerleri patlatabilir dediler pas renginde akiyor daha 2 defa yaptim onun icin diyorum temizlememde yardimci olacak bir urun veya care ariyorum.. Arac 4×4 dodge
  2,5 perkins 7-8 ay yatmis dizel bir arac sizce yontem nasil ustalar 4-5 defadan sonra duzelir dedi. Sizce…

 • Mehmet ali der ki:

  İlhan bey,1.2 Doblo actual 2005 bir araç aldım. Hararet göstergesi dururken düzgün çalışıyor ama hareket halindeyken bazan aniden dibe iniyor,bir müddet sonra EOBD Işığı yanıyor devam ederken ibre yerinden oynuyor ve ışık sönüyor.sürekli gözüm hararet göstergesine takılıyor. Bazan fan devreye geç giriyor gibi,termostat, devirdaim, sağlam dedi usta.Ben hararet müşirinden şüphelendim ama usta sağlam dedi. Ama daha evvel nissan vanette’min aynı belirti ile silindir kapağını çatlattim.o zaman usta müşir arızalı o nedenle gaza basmanla oynuyor fan müşiri de düzgün devreye girmiyor demişti.gene aynı durum olabilir mi?. 1.2 Doblo 8 v de hararet ve fan aynı müşirden mı uyarı alıyor. Ya da birbirini etkiliyor mu? Hararet müşirini değiştiren çözüm olur mu?

 • Mehmet ali der ki:

  Ayrıca gösterge harareti tam göstermiyordu. Asla yarıyı geçmiyor. Fan devreye girdiğinde bile yarıda duruyor. Dipte biraz kalıp hareket ettiğinde de yarıdan aşağıda kalıyor. Yüksek devire çıkıp hızlaninca ibre aşağı bile düşüyor. Düşük devir ve yavaş süratte özellikle şehiriçi trafikte ibre ortada kalıyor ve fan devreye girdiğinde bile ortada duruyor.Tamiciden çıktım ibre ortaya geldi viraja sert girdim aniden ibre dibe düştü ve en az 6-7 km öyle geldim da az yukarı çıktı ve orada kaldı. Şehir içine girince ortaya geldi ve orada kaldı.oysa devirdaim ve termostat kontrol edildi, fan devreye girdi. Antifriz konulup havası alındı ve sonra yola çıkmıştım Geçen gün park edip indim.araçtan pat diye ses geldi ve su boşaldı. Kaputu açtım ki tahliye depo kapağını fırlatmış. Son kapattığını iyi kapatmamışım.ama su kaynamaya geldiği halde ibre ortadaydı.usta elektrik donanımı ile alakalı olabilir dedi ama bu donanım niye dururken ya da düşük devir ve süratte değil de yüksek devir ve süratte sorun çıkarıyor? Bir anlam veremedim. Acaba siz ne düşünüyor ve ne öneriyorsunuz? Arabadan soğudum inanin

  • Usta der ki:

   Mehmet bey radyatör ve motor arasında su sürkilasyonunu etkileyen birincisi devir daim ve ikincisi termostad vardır. Bu dolaşım esnasında radyatör kanallarınında açık ve işlevini görüyor olması gerekir tabi ki. Size tavsiyem sağlam bir motor ustasına gidin ve soğutma sistemini tam olarak kontrol ettirin. Benim şahsi kanım sistemin tıkanmış olması veya devirdaimde bir sıkıntı olabilir.

 • Mehmet ali der ki:

  İlhan bey,cevaplarınız için teşekkürler. Termostat kontrol edildi zaten yeni takılmış. Şu boşaltıldı. Antifrizler yeniden dolduruldu ve havası alındı. Çalıştırıp yedek depoya üst ince borudan suyun geldiğini girene kadar bekledim. Fan da devreye girdi. Yani sanırım devirdaim ve termostat sorunu olsa su dolaşıp alt girişten değil üst hava atma girişinden de kesik kesik antifirizli su gelemezdi? Yanılıyormuyum? Ama hararet müşirinden şüpheniz bu durumda en akla yakın gelen seçenek. Ustaya bunu belirttiğim halde müşirden şüphelenmedi.çünkü durduğu yerde hararet göstergesi normal çalışıyor. Bunu belirttim kendisine ibre deki oynama sadece hareket halindeyken oluyor dedim. Ama sağlam dedi.acaba şirketinde filan gevşeklik oynamaya olur mu?Bunu elektrikçiye mi gostereyim yoksa motorcuya mı? Güya burhaniye sanayii küçük diye edremit sanayiye gittim. Bir de ustam 1.2 benzinli dobloda fan müşiri var mı? Yoksa fana da uyarıyı hararet müşiri mı gönderiyor. Bazı araçlarda hararet müşiri fana da uyarı gönderiyormuş.çünkü bazan fanın da geç devreye girdiğini hissediyorum. Artık dediğiniz gibi hararet müşirini değiştirmeyi denemekten başka bir şey gelmiyor aklıma.. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım

 • Mehmet ali der ki:

  İşinin hakkını veren bilgili ve değerli ustaları tenzih ederek diyorumki böyle ustalık olmaz. Yazık, günah. Demin yolda gelirken hararet hiç kıpırdamaz oldu.dipte kaldı, EOBD Işığı hiç sönmedi.500 metre sonra çektim sağa ve kaputu açtım. Hararet müşiri olduğunu düşündüğüm yeşil muhafazalı parçanın soketini çıkardım sıkıca tekrar taktım.o sırada hava filtre kutusunun sağ arkasında alt kısımda bir sensör olduğunu düşündüğüm sabit bir yuvanın ikili soketinin kilitlenme mekanizması görevi gören plastik tırnağın kırılarak soketin serbest sallandığını gördüm ve kablolar arasında dikkatlice uğraşarak bitkilerin sol gerisindeki yuvaya oturttum. Direksiyona geçip çalıştırdım ve her şey yolunda gözüktü ve hararet ibresi hemen ilk çeyreğe çıktı 6 km normal hızla seyredip eve geldim. Ne ibre oynadı ne hararet dibe düştü ortada sabitlendi. Çok az oynadı tekrar yerine çıktı. Sanırım termostat açınca az bir oynadı.. Yani şimdilik her şey normal gözüküyor. Bakalım şu kırık soketi izolebant ile sarayım da bir de Edremit seferi yapıp bakayım. Yani usta termostata bakıyor bir müşirin soketine oralar elektrikçi işi deyip bakmıyor..yahu bunun elektrikle, donanımla alakası ne?insan şöyle usta gözüyle bir genel kontrol yapar değil mi? Belki de bu basit şey sorunun çözümü idi. O zaman boşu boşuna masraf edip duracaktım. Diğer ustalardan böyle basit olamayacağını düşünüp devirdaim, hararet müşiri daha neler değiştirecekti? Çünkü başka bir ustadan gelen aracın bu kadar basit bir hatasının gözden kaçacağını düşünmeleri elbette zor olacaktır. İnşallah sorun hallolmuştur da ben de huzur için de arabaya binerim..

 • ali der ki:

  S.a ustam 1997 civic im var araba ara sıra su normalden çok yavaş ısınıyor 8 km de en altta oluyor arıza veriyor ama hiçbir sorun yok stop edip çalıştırınca normale dönüyor ve ısı 1,5 kmde orta da oluyor yanı normal durumuna geliyor bir de araba biraz su eksiltiyor örneğin 600 kmde 1,5 lt su katmak gerekiyor ama su bazen eksilmiyor bazen birden eksildiği de oluyor yani belirli bir düzeni yok eksilmenin .

  2 : Arıza vemeden önce yanık kokusu hissettim 1kere kaloriferden geliyordu .

  Saygılar…

  • Usta der ki:

   Ali bey aracınızın motorunda üst kapak contası yanmış. Bu sorun varken aracınızı kullanmanız oldukça riskli. Şuan sadece üst kapak contası yaptırmanız yeterli olabilecekken komple motor rektefiyesi isteyecek hale gelebilir. Aracınızda su eksiltmesi varsa kullanmanız hiç mantıklı değil.

 • recep akbaba der ki:

  99 model proton 1,6 otomatik aracım bugün conta yaktı, 3 sene içrisinde bu ikinci conta yakmam ilkinde acemliğime iştende pek anlamadığım için götürdüğüm tamircinin işçliğinden pek menun kalmadım yapan ustada şundan olmuş, sebebi şudur demedi. araba malum proton, bu arabadan anlayan kişilere yaptırmak istiyorum. dudulluda proton servisini aradım,durumu izah ettim, orjinal conta takacaklarını, conta yanığı konusunda bütün ihtimallere bakıldığını neden conta yaktığını belirleyeceklerini söyledi. ben tuzlada oturuyorum . araç bu halde tuzladan dudulluya gidermi 40 km mesafe. yağa baktım rengi beyazlaşmış, yağa su karışmış, arkadanda beyaz duman atıyor .

  • Usta der ki:

   Beyaz duman arabayı çalıştırmak mantıklı mı ?: Bu son derece riskli bir durum Recep bey. Benim tavsiyem kesinlikle hareket ettirmemeniz. Motorun tamamen kazıklaması maliyeti her zaman kötü etkiler. Beyaz duman atmaya başlayan araç her an yatak sara bilir buda ödeyeceğiniz tutarı ciddi bir şekilde etkiler bu yüzden aracınızı tamirciye çektirmeniz en mantıklısı bence.

 • mehmet der ki:

  merhaba ustam aracımı alalı2 hafta oldu.trafikte birden bire ön kaputtan duman çıktı ve bi baktım radyatör suyu su kabından püskürüyordu derece normal seviyedeydi yani artma filan yok .ustaya götürdüm conta yakmış dedi.conta degişti kayışlar, termostat,müşür degişti toplam 1500 lira ödedim. fiat albea 1,6 16valf arabam

  sonra usta denedi gezdi dükkanında denedi hiç birşey yoktu 1gün sonra kapagı açtım baktım geri sıkıca kapattım arabayı çalıştırdım ısındı seviye tam ortadaydı kaputu açtım yine su kabının kapagından su püskürtüyodu ustaya söledim aracı götürdüm ustanın yanında hiç bişey yapmadı aracın zorladınmı diye sordum hayır dedim araç boşta çalışıyodu dedim öyleydide. sonra yapmadı. ama korkuyorum yoldabırakıcak diye inanın binmek istemiyorumn sebebi ne olabir neden su püskürtür.

  • mehmet der ki:

   birde ustam. araç çalışırken bir fokurdama yokta.motor sıcakken aracı istop ettigimizde su deposunu açarsak su boşaltması ve suyun kaynaması yani fokurdaması normalmidir ama araba çalışırken kaynama yok.

  • Usta der ki:

   Mehmet bey aracınızın su püskürtmesi ilk olarak radyatör kapağının arızalanmasından kaynaklanmış ve üzülerek söylemeliyim ki motorunuza yapılan işlemin hiç bir gereği yokmuş yani usta sizi iyi kazıklamış. Bu tür hararet olaylarında ekzozda beyaz duman, motor kapağında geri üfleme gibi sorunla karşılaşılmadıkça motor revüze işlemi yapılmaz zaten yapılmasıda tamamen gereksizdir. Çalışma sıcaklığında bir aracı stop ettiğinizde bu kapağı açarsanız zaten su fışkırır ve akabinde sistem hava yapma ihtimali oluşa bilir. Bu kapak diye bahsettiğiniz radyatör kapağıysa baştan beri yaşadığınız tamamen normal. Şayet bu kapak yedek su deposunun kapağıysa ve durduk yere buradan su fışkırıyorsa o zaman bakılması gerekir.

 • Mahmut der ki:

  Slmlar 2005 Hyundai Accent 1.3 benzinli aracım sürekli hararet yapmaya başladı. Yani ibre kıırmızıya dayanıp yedek depodaki su fokurduyor.Devirdaim-termostat-radyatör değiştirdim fakat sorun giderilmedi. Fan normal açıyor. Su hiç eksiltmiyor. Düz yolda giderken hararet ibresi çabuk kırmızıya dayanıyor. Bir türlü çözüm bulamadım. Sorun nerede olabilir. Şimdiden teşekkürler.

  • Usta der ki:

   Motor üst kapak contası yanmış Mahmut bey. Yedek depoda su kabarcıkları bunun açık delili su eksiltme sorunu uzun vadede olması contanın yanmadığı anlamına gelmez.

 • Mehmet der ki:

  Aracımı 3 saate yakın kullandım 80km e kadar yol gittim trafik yoğundu su seviyesine baktığımda tarım litre su eksiltmış sizce sorun ne olabilir

 • muhammed raşit der ki:

  merhaba ustam aracım dacia sandero 1.4 benzinli oldugu yerde hararet gösteregesı 6 ya çıkıyor fan devreye girmiyor sürdüğün anda hararet 4 cizgiye iniyor sebebi nedir acaba

  • Usta der ki:

   Bana sıradan bir termostat arızası gibi geldi şehir içi yoğun trafikte ve dur kalklarda ani bir artış ve araç seyir halinde ise normale hatta daha altına düşmesi termostadın takılı kaldığını gösterir ama yinede hararet ve fan müşürüne de bakılması daha sağlıklı olur çünkü fanda sorun varsa ve devreye hiç girmiyor veya geç giriyorsa buda sorun yarata bilir.

 • Hüseyin der ki:

  Meraba arabam hareket yaptı ve conta yaktı.conta değişti……ve arabamı tamirden çıktıktan sonra müthiş bir şekilde su eksiltiyor 30 km de 1 litre kadar ama bunu bazen yapıyor mesela enson 250 km yaptım ve en ufak su eksilmesi yapmadı ve bir gün sonra 10 kmde 1litre belki daha fazla su eksiltiyor. Yağ çubuğuna baktım ve yağda çok ufak bir beyazlık gördüm sizce ne olmuş olabilir conta daha yeni değişti?

  • Usta der ki:

   Hüseyin bey conta değişim işlemi hatalı yapılmış su eksiltme devam ediyorsa büyük ihtimal gözden kaçan bir şeyler var demektir. Bahsettiğiniz gibi yağda beyazlaşma ve sabun suyuna benzer bir belirti varsa acilen müdahale edilmesi ve aracın çalıştırılmaması gerekir.

 • malik yıldıırm der ki:

  selamlar ustam aracım 2005 honda civic aracım gecenlerde hararet yaptı honda servısıne gittim müşürünü değiştirdiler , 3 gun önce mersıne yola gıderken hararet yükseldi yoldaki abiler radyatöre pul biber döktüler seni idare etsın diye lakin dönüş yolunda 110 km hızla gıderken birden radyatör patladı ve usta geldi komple radyatörü değiştirdi , şimdi yine hararet yapıyor bunun sebebi sizce ne olabilir ve ne yapmam gerekiyor acaba neden hala arabam hararet yapıyor , Kayseriden sevgiler saygılar ..

  • Usta der ki:

   Arabanın hararet yapma sebeplerine bakılacağı zaman öncelikle su eksiltme olayı var mı ?, varsa dahili mi yoksa harici mi ? bunlara dikkat etmek gerekir. Aracınızda şuan mevcut hararet için şayet eksiltme olayı yoksa öncelikle fan zamanında açıyor mu, termostat görevini yapıyor mu ?, radyatörde sirkülasyon mevcut mu ? bakılması gerekir.

 • ozcan der ki:

  Merhaba benim 1997 model renault broadway dün akşam hararet 94 geldi aracı en uygun yere çekip radyatör yedek deposuna baktım şu azaltmış suyunu doldurdum yoluma devam ettim aradan yarım saat geçti geçmedi hararet yine 94 de yine çektim kenara baktım radyatör hortumu şişmiş hava yapmış hortumdaki havayı aldım şu ekledim tekrar yoluma devam ettim yine yarım saat gittim yine hararet 94 yine radyatör hortumu şişmiş yine havasını aldım yine yoluma devam ettim şimdi 5 dk yere gideyim hemen hararet yapıyor bunun sıkıntısı nedir korkutuyorlar bakmadan birşey diyemiyebiliriz ama cont yakmış olabilirsinizde diyorlar

  • Usta der ki:

   Conta yakmış aracın belirtileri hakkında daha önce bir okurumuzun sorusuna yanıt vermiştik incelemenizi tavsiye ederim. Diğer taraftan hararetin belirli sebepleri arasında devirdaimin arızalanması, termostad da meydana gelen takılmalar ve arızalanmalar, radyatör kanallarının daralması veya tıkanması gibi sebeplerden kaynaklana bilir.

  • Usta der ki:

   Fan motoru sürekli çalışır durumda olması suyun daha sağlıklı soğuyacağı anlamına gelmez hatta motorun aşırı dengesiz çalışarak hararet yapmasına bile sebep olduğu gözlemlenmiştir.

 • Nihat der ki:

  Ustam oncelikle kolay gelsin aracim,2000 model focus geçen hafta antifriz koydurdum ve havasını falan aldıklarını söylediler ancak eve dönerken hafif yokuşta 5 .viteste hararet bir anda yükseldi ancak hızını yavaşlatıp kompresör e aldığında bi an da dustu ertesi gün ustama gittim harert musuru arızalı dedi degistirdim ama yine aynı sıkıntıyı yaptı su kaynamiyor bile ama an lık çıkıyor yokuş çıkarken acaba ne olabilir ustam…

  • Usta der ki:

   Aracınızın katalitik konvertörü tıkanmışsa sebepsiz hararet artışı olabilir kontrol edilmesi gerekir. Bunun haricinde termostadı hiç değiştirilmemişse öncelikli olarak buna bakılması gerekir.

 • Orkun der ki:

  Merhaba. Citroen berlingo 2000 model 1.9 dizel.
  Marşa bastığımda araba zor çalışıyor ve radyator su tankina su koymama rağmen hararet yapıyor. Ancak hararet göstergesi normal gözüküyor. Soğutma pervanesi 2 gün önce düştü. Bunun sebebi nedir acaba.
  Teşekkür ederim.

  • Usta der ki:

   Orkun bey fan pervanesi düştüyse aracınızın hararet yapması normal bu şekilde kullanmanız gerçekten büyük risk kısa mesafelerde sıkıntı olmaz ama şehir içinde motoru yakma olasılığınız yüksek.

 • musa nebi der ki:

  selamun aleykum hayirli isleriniz olsun sayin ustam benim 2004 mdl nissan permeratekna varsikeyetim sunlar i ilk calisirken siyah duman ckariyo sonrarali kesiyo benzinli lpgli 2sorumdiroksiyonda sertlesme var sarsintili calisiyo ilgilendiginiz icin saygilar

  • Usta der ki:

   Aleyküm Selam. Siyah duman motorda ateşleme sistemi arızası olduğunu gösterir. Bu arıza bujiler, buji kabloları, ateşleme bobini, hava filitresi ve boğaz kelebeği kaynaklı türeye bilir. İkinci arızaya gelince hidro elektriki olarak çalışan direksiyon sisteminin pompası belirli bir süre sonra arızalana biliyor veya soketlerinde temassızlık oluşa biliyor ( Su ve benzeri sıvılar soket içerisinde kısa devreye neden olabilir ). Bu işlemde dikkatli olun sakın olaki yan sanayi ürünlere para kaptırmayın.

 • Mustafa Necip ulueren der ki:

  Selamün Aleyküm Ustam ,Aracım 94 Model Daihatsu Applause,
  Ustam aracımın motorunu rektefiye ettirdim,devirdaim pompası ,yağ pompası,termostat,radyatör ve radyatör kapağıda sıfır değişti.Antifiriz kondu.Problem su devirdaimi yapmıyor aracı kullanıyorum radyatör üst hortuma bakıyorum ateş gibi ancak alt hortum buz gibi,radyatörün üst kısmı sıcak oluyor alt kısmı soğuk ,yani devir daim yapmıyor.Eğer radyatör kapağını açarsam alt hortumda normal ısınıyor,devirdaim yapıyor.Bu arada hortumlar taş gibi şişiyor.Araç şehir içinde harareti hep normalden düşük gösteriyor.uzun yola çıktığımda ise 1,5 saat sürdükten sonra hararet normalin üstüne çıkmaya başlıyor.Yani hararet yapıyor,usta silindir kapağını söktü.ölçtürdü silindir kapağında, contada hata yok.sorunu bir türlü çözemiyoruz lütfen yardım edin

  • Usta der ki:

   Aleyküm Selam Mustafa bey. Bahsettiğiniz arızada devirdaim, termostad ve radyatör üçlüsünün haricinde motor içerisinde soğutma su kanalları ve radyatör içerisinde mevcut su kanallarında akış var mı ? kontrol edilmesi gerekir. Bu tür arızalarda bazen saydığım malzemeler sıfır takılsa dahi arızalı çıkma ihtimali olabiliyor. Örneğin termostadı ben şahsen takmadan önce sıcak su testini muhakkak uygularım. Keza radyatörün su akışını aynı şekilde test ederim. Rektefiye işlemi bir motor bloguna uygulanıyorsa açılmışken kanallarda oluşan tortuları ve herhangi bir pilik kaçma ihtimaline karşı basınçlı su uygulaması muhakkak yaparım. Zaten dört dörtlük rektefiye dediğin bu şekilde olmalı aracın motorunu fabrika verilerine geri çevirme işlemi ince işçilik ve detaylarda saklıdır öyle her önüne gelenin yapa bileceği iş değildir bu plan ve program dahilinde farklı alanlarda uzmanlaşmış insanların toplanıp kordineli bir şekilde çalışmasıyla yapılacak bir ekip işidir bu. Fakat bizim ülkede bu farklı her kez her işi yapar anlayışı kişilerin içinden çıkamayacağı arızalarla karşı karşıya kalmasına sebep olur her zaman. Yapılması gerekenleri umarım anlata bilmişimdir aslında ustanızın da muhakkak duyduğu fakat kulak ardı ettiği ince teknik olaylar bu ama uygulamada sıkıntı var bu genelde hep böyle.

 • Mustafa Necip ulueren der ki:

  Ustam ben 94 model daihatsu applausenin sahibiyim cevap verdiğiniz için teşekkür ederim cevabınız üzerine yazıyorum, aracın radyatörünün havasını aldık,araç hararet filan yapmaz oldu uzun yola çıkıyorum hararet hep normalden düşük,bi ara bir yerden antifiriz sızdırdığını gördüm,kelepçe taktım başka yerden sızdırdı.sonra kesti.Egzosta bazen su oluyor(kış olduğu içinde olabilir),ancak hararet gibi bi sorun kalmadı ancak radyatör alt hortuma bakıyorum yine soğuk,eğer aracı boşta çalıştırır biraz gaz vererek 5 dakika çalıştırırsam alt hortum ısınıyor,fan açıyor, ancak yolda 100 kilometre gitsem inip baksam alt hortum soğuk,ve hararet normal seviyesinden düşük(sabit) olduğu için kalorifer iyi ısıtmıyor,eğer kaloriferi sıcağa alıp ayaklara verirsem ısıtıyor ancak,göğüsten veya cama verirsem ısıtmıyor.Radyatör sıfır olup iyi soğuttuğu için alt hortuma göndermeye ihtiyaç duymuyor olabilirmi ? yarın usta silindir kapağını sıkıp subab ayarı yapıcak anlattığıma göre araçta bi anormallik var mı ?Yolda radyatör alt hortumunun soğuk olması normal mi?

 • salih yedikardeş der ki:

  Öncelikle cümleten Selamün Aleyküm 15 gün önce 2001 otomatik peugeot 206 aldım test yaptırdım motoru %80 çıktı lpg bakımını filtresini değiştirdim şanzıman yağını direksiyon yağını motor yağını bujisini hava filtresini polen filtresini değiştirdim fan beyni roleleri değiştirdim radyatör ve su kanallarını makine ile temizlettim ve termostatını değiştirdim aracın eksozunu bogazdan iptal edip kelepçesini açtırdım denedim ancak yinede aracımdaki hararet sorunu çözülmedi hararet gaza bastıkça bu gibi havada yükseliyor 120-125 leri görüyor ve araç radyatör su deposundan suyu dışarı fırlatıyor aracın her yerine antifirzli su atıyor sonra inişlerde hararet 77-80 lere kadar düşüyor aracın hızı 120yi geçmiyor arıza nedir acaba çok yoruldum gerçekten günlerim sanayide geçiyor otomatik şanzımana gelince nadiren vites geçişlerinde vuruntu oluyo ama nadir bazende s moduna basınca araçta bir değişim bir tepki olmadan gitmeye çalışıyo saygılar

  • Usta der ki:

   Salih bey aracınızda mevcut sorunu hararet olarak algılıyorum. Bahsettiğiniz durum bana üst kapak contası gibi geldi ama yinede test ederek bakmak gerekir. Bu tür hararet sorununda ilk etapta motorun yağ rengi değişmese de ilerleyen aşamada hem aracın performansı hemde motorun yağı değişecektir. Buradan direk olarak arıza şu demek biraz zor ama termostada, devirdaime ve radyatörün çıkışlarına bakılması gerekir.

 • Ali Alkan der ki:

  Usta hayırlı akşamlar. 2001 Model 1.6 Ford Focus marka araca sahibim. Aracımı bugun sabah çalıştırdım. Haliyle hava soguk benzine geçmesini bekledim. benzine geçti yola çıktıktan 2-3 dk sonra hararet göstergesi birden en sona kırmızıya dayandı. sağa çekip baktığımda arabada öle hararet yapacak bir sıcaklığa ulaşmadığından motoru açıp baktım antifiriz(su) seviyesi normal herhangi bir sıkıntı görünmüyodu. Motoru stop edip tekrar çalıştırdım ama hararet ibresi yine hep sonda aşağı inmiyor. Kontağı açınca direk sona geliyor. ardından aracı stop edip tekrar bekledim baya bi motor iyice soğudu. tekrar çalıştırdım hararet göstergesi sıfırdaydı yine aynı şekilde araba biraz ısınınca en sona dibe kırmızıya geliyor. bu neden olur usta kafayı yicem bu araba bana dert oldu. aracın bu şekilde (yalancı hararet) diye kronik sorunu varmış ama benimki o soruna benzemiyo çünkü inip geri eski haline gelmiyor hep kırmızıda kalıyor. lütfen yardım ??

 • özgür der ki:

  Ustam bende 2005 honda civic vtec var hararet sorunundan bende kurtulamadım conta termostat radyatör fan mişürü radyatör kapağı değişti devirdaim sokuldu bakıldı sağlam carklar kırık değil ve normal çalışıyor ama hararet çok kısa suerede yükseliyor su eksiltme yok sizce sorun nedir

  • Usta der ki:

   Hararet sorunlarında çoğu kez anlattığım gibi sisteme tamamen hakim olmayan ve verileri analiz edemeyen insanların işin içinden çıkması imkansız. Örneğin termostadın faliyet kontrolünün nasıl yapıldığını bilmeyen veya orjinal serisi olup olmadığını anlamayan bir insan aynı malzemeyi söker takar durur aslında arıza önündedir. En önemlisi kiminle çalıştığınızı sorgulamak olmalı. Hararet sorununda sirkülasyon var mı ?, sistem havası alına biliyor mu, dönüş hattı açık mı?, fan yerinde ve zamanında açılıyor mu ? bunların hepsine profesyonel bir şahsın bakması gerekir.

 • semih der ki:

  aracım 1993 model şahin s. radyatörüm 3 gözlü bakır. Şimdi ustam şöle sorayım size.. Aracım fan açıyor tamda vaktinde ancak fan süresiuzun çalışıyor yani 5 dakika gibi bizaman diliminde duruyor. Nedeni ne olabilir? Yani bi motorcuya göstermeli miiyim?

  • Usta der ki:

   Bizzat saat tutarak denediyseniz bu süreci gerçekten uzun. Arabada fan problemleri nelerdir ? : Bu başlık altında incelediğimizde fan hiç açmaya bilir bu bir müşür arızasıdır. Fan geç açıla bilir hem müşür hem mekaniksel bir arızadır. Fanın uzun süre çalışmasının sebebi ise radyatör kanallarının tıkalı olması müşürün tam olarak çalışmaması, soğutma suyunun sirkülasyonunun zayıf olması gibi sıralaya biliriz. Bu malzemelerin hepsine dikkatli bir şekilde bakılması gerekir.

   • semih der ki:

    Şimdi hocam ben bunlara baktırıcam tamam ama ben soruyu tam detaylandırayım. Benim gitmek istedğim belde yaşadığım yerden 20 km uzakta. araç o mesafede hiç fan açma ihtiyacı duymuyor. Ama mesela dur kalk gibi trafikli alanda vaktinde de açıyor. Sadece fan süresi motoru soğutma aşaması biraz uzun sürüyor yani ortalama olarak 90 derecelik bir motor ısısını bir araç kaç dakika fan çalıştırarak soğutur?

 • Hüseyin der ki:

  Merhaba fiat albea 1.6 benzin lpgli aracım oto yikamada sıra beklerken araci istop ettim ve tekrar calistirdigimda marş motoru zor dönüyor gibi kasilarak calisti sonra rölantide calisirken araç bir anda yedek su deposunda buhar cikti ama icerdeki ibrede herhangibir yükselme yok standart tam ortada sonra zor bela park ettim sogumasini bekledim su ekledim araca ondan sonra hersey normaldi düzeldi araba bundan 3 ay önce arac conta yakti rektefiyeye girdi ve devirdaim,fan müşürü,termostat,yedek su deposununda orjinali ile degiştirdim hepsi paslanmisti. Ve aracimda şehirler arası giderken ısı seviyesi tam ortada durması gerekirken hep aşşagilarda oluyor sadece trafikte ve boştayken ortada oluyor termostatı degiştigi halde..kışın bunu yapiyorsa yazını düşünemiyorum birde istanbulda yasiyorum. Sizce neden böyle bir şey yapar

  • Hüseyin der ki:

   Ustam neden hareret yapar cevap verirseniz sevinirim ve sira bekledigimde stop ettim araci tekrar calistirdigimda marş motoru kasilarak calistirdi motoru zarzor döndü sanki biri marş dönmesin diye tutuyo gibi marş motoru saglam daha önce baktirdim aracim conta yakmadan oncede ayni sekilde yapiyordu. Ustaya bunlari soyledigimde tüm herseyini yaptik öyle sey olmaz sen aracı zorladıysan hararet yapar diyo bende arac rölantide calisiyor zorlamadim ama inanmiyor işte dikkatini ceken araba hararet yaptiginda ibre standart hep ortada duruyor. Conta yaktigindada harareti ortadaydi yani yükselme yoktu. Degisenler; klima kayisi ,triger seti,direksiyon kayisi,devirdaim,termostat,fan müşrü,bujiler,buji kablosu yedek su deposu üstteki yazimdada tam olarak anlatim ustam. Birde istanbul avrupa yakasında bu işlerden anlayan iyi bir usta varsa iletisim adresini verebilirmisiniz??

 • arif der ki:

  Ustam kolay gelsin. 1.3mjt doblom var aracimda 2-3aydir su kacagi oldugundan surekli su ilave ediyordum malum icinde antifriz kalmamis onceki gun sabah araci calistiramadim sular falan dolmus fazla zorlamadim ayni gun ogleden snra radyotoru degistirttim antifriz konuldu arabayi aksam aldim eve gittim sikintimiz yaklasik 10km icerisinde aracimda hararet kirmiziya cikti 3yildir bu aracta hararet gostergesinin yariya gectigini hic gormemistim hemen durup rolentide bekledim yavas yavas haratet dusuyor fan calisiyor termostat acmis aklima devirdaim geliyor acaba radyator baglantisinda sorun olabilirmi yada devirdaim ayrica kalorifer buz fibi ufluyor o hararette bile yardimci olursaniz sevinirim

  • Usta der ki:

   Bana termostat arızalı gibi geldi çünkü içeriye hiç sıcak hava akışı olmamış. Bunun haricinde ne kadar kapalı sistem denilse de soğutma devresinde hava kalma ihtimalide oluşa biliyor. Baktırmışken devirdaime de baktırın madem tam olsun.

 • Göksel der ki:

  Selamün Aleyküm. Ustam, benim arabam Nissan Primera 2000 1.6 Comfort. Arabayı alalı birkaç ay oldu. Arabada bir iki güne kadar hararet problemi hiç olmadı. İki gün önce kaloriferi iyi çalışmadığı için temizlettim. Sonra arabayı çalıştırıp 3-4 km gidince araba hararet yaptı ve ibre sona dayandı. Hemen stop etmedim, rölantide çalıştı. Sonra ustaya götürdüm. Arabanın normal olduğunu bütün akşamların çalıştığını söyledi ve ben yola çıktım. Yolda problemi farkettim. Ne zaman rampa çıksam, arabanın harareti yükseliyordu. Dün motor soğuyunca da denedim. Araba normal ve düz yolda aynı şekilde problemsiz çalışıyor ve hararet normal. Rampaya geldiğinde ise hararet yükseliyor, vites veya devir ne olursa olsun yükseliyor. Araba marşa basınca normal çalışıyor, kalorifer de gayet iyi çalışıyor. Fakat rampaya gelince hararet oluyor. Bir ustaya götürdüm, conta patlaması olmuş, radyatör de küflenmiş, ikisinin de değişmesi lazım, dedi. Sizce problem ne olabilir?

  • Usta der ki:

   Radyatör soğutma suyunun durumunu kontrol ettirin bu durum bazen tıkalı bir boru veya kalerüfer veya radyatör peteklerinin içten veya dıştan tıkalı olmasından kaynaklana bilir. Herhangi mekanik parçada arıza olduğunu sanmıyorum bu söylediklerimi kontrol ettirin ve termostadında faliyetini kontrol ettirin.

   • Göksel der ki:

    Çok teşekkür ederim usta. Radyatör suyu zaten pisti, küf gibi bir rengi var. O zaman başka bir ustaya götürüp göstereyim. Hayırlı günler.

    • Taner der ki:

     Merhaba öncelikle yardımlarınızdan ve ilginizden dolayı teşekkürler.Ustam aracım 96 model ford escort clk sıralı sistem lpg.sorunum;radyatör yedek su deposu su eksiltiyor ve kalorifer düğmesini açtığımda soğuk üflüyor.Neden olabilir?

     • Usta der ki:

      Su eksiltme srunlarında dediğim gibi iki seçenek mevcut. Öncelikle tesisatta bir kaçak var mı bakılması gerekir. İkinci olarak motor üst kapak contasına bakılması gerekir.

 • Taner der ki:

  Merhaba öncelikle yardımlarınızdan ve ilginizden dolayı teşekkürler.Ustam aracım 96 model ford escort clk sıralı sistem lpg.sorunum;radyatör yedek su deposu su eksiltiyor ve kalorifer düğmesini açtığımda soğuk üflüyor.Neden olabilir?

  • Usta der ki:

   Kalorifer neden soğuk hava üfler ?: Bunun sebebi kalorifer hattının tıkalı olması veya sıcaklık ayarı yapılan reostanın arızalı olmasından kaynaklanır, buna bakılması gerekir.Su eksiltme sorunu genelde üst kapak contası veya tesisatta kaçak sonrası ortaya çıkar buna bir ustanın bakması gerekir.

 • Hüseyin der ki:

  Merhaba fiat albea 1.6 benzin lpgli aracım oto yikamada sıra beklerken araci istop ettim ve tekrar calistirdigimda marş motoru zor dönüyor gibi kasilarak calisti sonra rölantide calisirken araç bir anda yedek su deposunda buhar cikti ama icerdeki ibrede herhangibir yükselme yok standart tam ortada sonra zor bela park ettim sogumasini bekledim su ekledim araca ondan sonra hersey normale döndü araba bundan 3 ay önce arac conta yakti.yine ibrede yükselme olmamıştı. rektefiyeye girdi ve devirdaim,fan müşürü,termostat,trigger kayışı,direksiyon kayışı,klima kayışı,yedek su deposununda orjinali ile degiştirdim hepsi paslanmisti. Ve aracimda şehirler arası giderken ısı seviyesi tam ortada durması gerekirken hep aşşagilarda oluyor sadece trafikte ve boştayken ortada oluyor termostatı degiştigi halde..kışın bu harareti yapiyorsa yazını düşünemiyorum birde istanbulda yasiyorum. Sizce neden böyle bir şey yapar.ustaya goturdugumde öyle bişey olmaz deyip duruyor sanki yalan söylüyoruz? usta denediginde hararet yapmıyor tabi bunu nadir yapıyor ama yapınca tam yapıyor.birde neden marşı motoru kasilarak dönüyor sanki bişey onu tutuyor gibi.
  Birde ıstanbul avrupa yakasında tanıdığınız varmı?

  • Usta der ki:

   Hüseyin bey bir anda anlık yükselen bir hararet ve sonrasında herhangi bir şey olmamış gibi devam ediyorsunuz anladığım kadarı ile. Bunun nasıl bir arıza olduğunu tam olarak anlayamadım.

 • Emrah Tibuk der ki:

  Ustam Merhaba,
  2002 Model 175.000 de Otomatik 1.6 Mini Cooper aracım var ayrıca Araç LPG li. Aracı bakımdan çıkardığımda (yaklaşık 35 gün oluyor) yeni antifriz konmuş ve bu antfiriz de çatlak olan hortumları vs. herşeyi patlatmıştı, aracımın hararet göstergesi 120`de 1-2 saniye durmuştur. Daha sonra ilgili hortumları ve LPG bağlantılarını değiştirdik 1 hafta sonra radyatörden kaçırmaya başladı.gözle görülebilir şekilde 10 saniye aralıklarla radyatörden Motora doğru minik minik suyu fırlattığını gördüm. Tahliye deposundaki su Minimum seviyedeyken aracı biraz 3-4 km rampada kullandım ve ışıklarda durduğumda Vites D pozisyonundayken hararet 120 ye geldi tekrar. Su Minimum seviyedeyken ve radyatörde minik kaçak varken araç bu şartlarda hararet yapar mı?

  • Usta der ki:

   Aracınızda kapalı sistem soğutma devresi mevcut ve bu şekilde sistem hava alacağından dolayı hararet yapar ve farkında olmazsanız motoru yersiniz. Ayriyetten bu durumdan su soğutmalı çalışan şanzumanınızda olumsuz etkilenir. Size tavsiyem radyatörü değiştirin ve aracınız için gerekli şanzuman soğutma suyunun geçtiği borularıda değiştirin yoksa ilerde çok başınız ağrır.

   • Emrah Tibuk der ki:

    Ustam cevap için teşekkür ediyorum,
    Radyatör tamiri veya o minik kaçak için radyatör tıkayıcıları önerir misiniz? Ufacık bir kaçak için koskoca radyatörü değiştirmek bana gereksiz maliyetli gibi geldi. Çevremdeki herkes radyatöründeki delikleri kaçak yerlerini tamir ettirtiyor.
    Birde su seviyesini sürekli uygun seviyelerde tutmam bu söylediğiniz sorunları anlık veya günlük bertaraf eder mi?

 • Yasar der ki:

  Selam hocam 95 dogan slx aracimda bir haftadir hararet sorunu vay hararet musuru degistirdim fakat sikinti bitmedi fan kendini acmiyor su yedegi deposundan hararet yapip suyu atiyor 10 km de bir hararet 110 120 130 oluyor bi bakiyorum su kalmamis sugutmaya birakiyorum sugunca bakiyorum su dolu ama devamli suyu atiyor yetek depodan fan acmiyor sikintisi nedir hocam

  • Usta der ki:

   Aracınızın üst kapak contası yanmış bu şekilde zorlamaya devam ederseniz motor komple revüze işlemine girer size tavsiyem aracınızı çalıştırmadan tamirciye götürün.

 • Murat ŞAKAR der ki:

  Ustam Öncelikle Hayırlı Günler. Bende 2005 model Hyundai Accent admire 1.5 dizel araç var ve aracımın Radyotör ün kapağını açınca ve araba çalışır vaziyette iken kaynama yapıyor. Birçok usta contadan olabilir diyorlar ama araçta hararet söz konusu degildir. Sadece çalışır vaziyette iken Radyotör kapağını açınca kaynama yapıyor.. İlginiz için teşekkür ederim Allah’a emanet olun.

  • Usta der ki:

   Murat bey bu kaynama normal nasıl bir ustaya gittiğinizi merak ettim. Aracınızda belirgin bir arıza yoksa lütfen bu tür şeyleri kurcalamayın aracınızın arıza yapmasına sebep olabilirsiniz.

 • mucahit der ki:

  Ustam iyi günler 2005 model Lacetti 1.6 16v var normal yolda giderken benzine atlama yapıyordu ve su eksilmesi vardı su eksiltme sorununu bir turlu bulamadık radyotorden motora giden borunun dibindeki contadan dediler değiştirdim LPG sorunu için ustaya gittim bu aracın termostati bozuk dedi özel yetkili servise gittim termostatini değiştirdim su eksiltme sinide söyledim termostattan olmaz dediler usta bana dediki yarın araç sogukken suyu kontrol et samsundan amasyaya geldim ertesi gün suyu kontrol ettim hiçbir eksiltme yoktu yaklaşık bir ay geçti bugün 150 km yol yaptım ama araç tüpe geçmedi yeşil ışık yanıp söner halde yolculugumu tamamladım eve geldim kaputu açtım suyun tekrar eksildigini ve motora su giriş ve çıkışı sağlayan hortumlara dokundum üst hortum sıcak alttaki soğuktu benim sorunumun sebebi yada sebepleri nelerdin yardımcı olabilirmisiniz

 • Yusuf Özcan der ki:

  Merhaba benim aracım 2004 vw golf 5 1.6 8v LPG mevcut. Hararet ile ilgili sıkça sorun yaşayan biriyim bu sebeple sıra ile size dizeleyeceğim isterseniz muhteşem şekilde gıcık eden arızaları mail adresimden ya da 05385046756 numaralı telefondan isteyenle görüşebiliriz.
  Benim aracım sabah vurdurmadan çalışMIyor.
  Bilgisayara bağlandı arıza kodu vermiyor
  Hava sıcakken çalışıyor soğukken çalışMIyor
  Benzin pompası değişti
  Krank devir sensörü değişti
  Filitreler ve yağ su vs değişti
  Buji bobin vs değişti
  Termostat, fan ve hararet müşürü değişti
  Motor yağında sarı leke yok
  Suya yağ karıştırma yok
  Yağa su karıştırma yok
  Tüm soğutma sistemi kaçakları giderildi
  Akü 6 aylık ve cayır cayır çeviriyor
  LPG’nin regülatörü donma yapmıyor
  LPG karıştırma yapmıyor
  Dün itibariyle de yeni problemim hararet 90 da bir süre bekliyor termostatı açınca gösterge de fırlıyor 135 E kadar çıkıyor sonra soğuyor ve her fan açmada tekrar fan durana kadar çıkıyor iniyor suda eksiltme yapmıyor antifiriz var motorda üfleme yok buyrun içinden çıkacak babayiğit arıyorum

 • Ertan der ki:

  Abicim 2008 corolla comfort 1.6 benzinli aracım var ben anlamıyorum motor aksamından araç kapalı otoparkta kuşadasında yaşıyorum akşamları aracı çalıştırdığımda 8 ile 9 dakika arasında hararet göstergesi ortaya gelip çakılıyor ondan sonra 30 km yol gidiyorum geliyorum ama hararet göstergesi hareket halinde hep sabit kalıyor ne düşüyor nede çıkıyor merak ettiğim 8 ile 9 dakika arasında araç motoru ısısı gelmesi gereken yarı yere gelir mi ne bir su kaçağı veya eksikliği nede yağ eksikliği var teşekkür ederim

 • cihan karaca der ki:

  1.4 opel corsa 2001 model aracım var benzin +lpg aracımın harareti sürekli yükseliyor fan devreye giriyordu tamire götürdüm devirdaim pompası degişti sanırım 2 gündür aynı sorun yine devam ediyor arabanın motoru ısındıktan sonra 5 dakkada bir fan devreye giriyor derece 85 derecelerden 91 92 derecelere çıkıyor 5 dakkada bir oluyo bu olay normalmi acaba ustam

  • Usta der ki:

   Yoğun trafikte bahsettiğiniz olay yaşana bilir ama aracınız akış halinde tabi ki bu normal bir şey değil. Devirdaim değişim işlemi sonrası sistemin havasını tam olarak alamamış olabilirler bence kontrol ettirin.

 • ERHAN der ki:

  ARACIM SEHİR İÇİNDE HARARET YAPMIYOR AMA SEHİRLER ARASI GİDERKEN HARARET YAPIYOR RAMPALARA GELIRKENDE HEMEN YUKSELIYOR FAN ACMASINA RAGMEN DUSURMUYOR HARARET ISI FAN MÜŞÜRLERİNİ TERMOSTATI DEGİŞTİM AMA HALA DÜZELMEDİ UZUN YOLA CIKMAYA KORKUYORUM BU NEDENDİR BURADA Kİ USTALAR CONTA YAKMIŞ OLABILIR DİYORLAR AMA HİÇ BİR BELİRTİSİ YOK ARACIM PEUGEOT 206

  • Usta der ki:

   Conta yaktığını sanmıyorum bu arızada yapılması gereken devirdaim pompası ve su sirkülasyonunun sistematik olarak doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek olmalı.

 • cihan karaca der ki:

  1.4 benzin +lpg li aracım var arabanın motoru ısındıktan sonra 5 dakikada bir hararet 90 nın üstüne çıkıyo fan açılıyor hararet 5 derece kadar düsüyor 5 dakka sonra yine ısınıp fan açılıyor bu durum normalmi ustam

  • Mustafa der ki:

   Durum normal değil..ben conta yaktim ..tamirden sonra 150 km yolyaptim..arabayi yaklaşık 2 saat sonra tek
   Rar calistirdigimda hararet 120 dereceyi buldu ..fan sogutmasi yetersiz olduğu için araci 130 140 km hizla rüzgara doğru surdum..hararet düşünce istop ettim ve su ekledim..sikinti termostatin acmamasindaymis

 • Murat YÜKSEL der ki:

  selam FORD Aracımın radyatör hortumlarında sertleş me oluyor hortumlardaki sertleşme normal mi hortumlardaki sertleşme silindir kapak contasından olur mu tamircim silindir contasından suya hava geldiğini söylüyor yardımlarınız içim şimdiden teşekkürler.

  • Usta der ki:

   Murat bey hortumlarda sertleşme felan hikaye aracınızda hararet sorunu yoksa bu tür söylentilere bakarak aracınıza işlem yaptırmayın. Hortum var sert olması gereken hortum var sert olmaması gereken. Aracınızda bu tür bir sorun baş gösterirse zaten hararet yerli yersiz hareket eder.

 • ataman der ki:

  merhaba aracım 2003 model opel corsa 1,7dti aracım 2 senedir binmekteyim hiç bir zaman hararet sorunu yasamadım herzaman 90c durur cok sıcaklarda 92c93c cıkar tekrar inerdi. dun akşam hava soguk olmasına ragmen aracım bırden 100c geçti bende yol kenarında durup radyatöre su doktum tekrar indi hararet aracımın suyu normal yagı normal sevıyede fan calısıyor fakat hararet düşmüyor nedeni nedir

  • Usta der ki:

   Hararetin birden artmasının sebebi termostatdan, katalitikkonvertörün tıkanmasından, devirdaimin arızalanması veya fan devresinde meydana gelen sıkıntılardan kaynaklana bilir.

 • Aydın er der ki:

  Ustam selamlar aracım 2006 Dacia 1.6 benzin+ lpg li

  1- rampa yukarı çıktığımda 3 km kadar (mahalle ye ) rampanım bittiği yerde düz yola çıktığımda gazı kestiğim Zaman aracımın hararet göstergesi 4 .seviyeden 6 . Seviyeye çıkıyor toplam 9 seviye var 1-2 dk sonra normale geliyor.kapının önüne geldiğim (araba rölantide çalışır ikin , hareket halinde böyle bir sorun yok ) Zaman sıcak veya soğuk fanı açtığımda hararet tekrar yukseliyor kapattığımda normale dönüyör havaların ısınmasıyla bu sorunla karşılaşdım trafiğe takıldığımda da hararet göstergesi yukseliyo 3-5 da tekrar düşüyor yükseliyor .duz yolda giderken herhangi bir sıkıntı yok

  2- özelikle yokuş yukarı çıkarken kavşaklarda durduğumda araç stop ediyor rölanti müşrü değişti sorum kısmen çözüldü şimdi sadece devir düşüyö araba stop etekmiş gibi oluyo ama toparlıyor bazen de stop ediyo özellikle hızlı giderken durduğumda

  Sorunlarıma çözüm bulamadılar… Haftaya bide yetkili servise gitçem ustam kronik diyip duruyo konuyla ilgili sizin yorumunuz nedir acaba ….

  • Usta der ki:

   Bu tür bir arızanın kroniği yoktur. Aracınız seyir halinde hararette bir sıkıntı yoksa bu termostatdandır bununla ilgili bir şey yazmamışsınız oysa ki ilk bakılması gereken yer burası olmalı. Bunun haricinde aracınız 10 yıllık araç katalitik konvertör tamamen tıkanmış ve alçak devirlerde motoru boğuyor olabilir ve soğutma sistemi buna yetişemiyor olabilir.

 • Özgür Çırak der ki:

  Renault kangoo 1.4 rte 2001 aracım lpg’li yedek su deposuna yağ karışıyor.Sebep leri hakkında bilgi verebilirmisiniz.Usta termostadın bağlı olduğu alüminyum kütüğü değiştirdi. Devam ederse silindir kapağını sökeriz dedi.

  • Usta der ki:

   Özgür bey aracınızda motor üst kapak contası yanmış bu yüzden motor soğutma suyu motora karışıyor bu olay kısa sürede motorun komple elden çıkmasına sebep olabilir. Size tavsiyem üst kapak contasını aracınızı çalıştırmadan tamircinize götürerek değiştirtin.

 • Musa der ki:

  Abi kolay gelsin.aracım lada vega önceleri uzun yolda 90′ da sabit kalan hararet şimdilerde 95-100 den aşağı düşmüyor.radyatör hortumlarına baktım üstteki sıcak alttaki soğuktu.acaba termostatta sorun varmıdır ya da hava yapmış olabilir mi.(usta bi kaç hortum değiştirmişti eski diye ne hortumu olduğunu bilmiyorum motorun üst tarafında biri kanister kabı herhalde ondan geliyordu)eğer hava yapmışsa nasıl alabilirim.kolay gelsin.

 • burhan der ki:

  s.a renault 19 1.4 karbürötörlü aracımın sogutma sistemi sürekli şişme yapıyor klasik cevapları geçelim lütfen şimdi aracın contası kalerifer petegi radyötör ve hortumları ve kelepöeleri termostat lpg beyni sogutma sisteminin şişme sebebi olabilecek herşey degişti akıntı sızıntı hava alma kesinlkle yok genleşme kabıda degişti orşnal kapagı ile birlikte arac soguk iken şişme yapmıyor ısındıkca şişiriyor blok catlak olayınada bakıldı komprösör veriyor olsa arac soguk ikende şişirmesi gerek biz bu işi akıl erdiremedik aracı benzin döküp yakacam başka bir önerisi olan varmı rica etsem ??

 • ismail der ki:

  s.a ustam bende 2004 model vectra c 2.2 gts var.benim arabadaki sorun oncelikle motor sicak veya soguk olmasi bisey farkettirmiyo kontrol ettim.vites bosdayken gaza basip birakdigimda devir kadrani ortalama 2-3 saniye 0.5 ile 1000 devir arasi dalgalanma yapiyor.ve araba vites bosdayken belli bir aralik duzeni yok ama ortalama 10-15 sn araliklarla 1-2 saniyeligine titreme yapiyor,servise goturdugumde bana boyle bir sorunla daha once karsilasmadigini ve bise yapamiyacaklarini soyledi.sizcede boyle birsey normal mi ? degilse sorun nerede ? simdiden tesekkurler ilgi ve alakaniz icin.

  • Usta der ki:

   Aracınız Lpg’li anladığım kadarı ile. Bu motor devir saatinde akselarasyonun sebebi sistem enjektörlerinin arızalanmasından kaynaklanan bir durumdur. Aracınız bu dalgalanmayı benzinde bir süre çalıştıktan sonra kesiyorsa enjektörlerin değişim zamanı gelmiş demektir. Şayet aracınızda Lpg yoksa kammili sensörüne değişmesi ve Ecu’nun programlanması gereke bilir.

 • Mevlut bulbul der ki:

  Ust sizden ceva bekliyoz ustam vosvoge kedi arabab 300gitinmi suyu esiyor 140la giderken oluyor bunun devirdayimi degiti termisot degisti gine ayni yapiyor bunnun arzasi ne plur acaba kimi contadan olur diyor

 • Bora der ki:

  Selamın aleyküm. 1987 model eski kasa doğan hararet sorunuyla karşı karşıyayım. Sıkıntı şöyle izah edeyim aracı aldığımda ölmüştü desek yeridir su ve yağ dahi kullanılmamış doğru düzgün. Aldığım ilk saatler içerisindede ilk hararet sorununu yaşamıştım ve ilk olarak hiç kimseye danışmadan gidip üzerindeki Çin malı radyatör söktürüp yerine yeksan çift kanal radyatör ve borularını kelepçelerine kadar yeniledim fan müşürünü yeniledim ama araba halen aynı sorunu verdi yağ ekledim su yerine komple antfriz koydum opet marka ve araç çalıştığı dk dan itibaren 10 dk içinde hararet 130 görebilirsiniz trafiğe çıkmıyor 6 aydır yatıyor arada çalıştırıyorum tabiki. Kime sorsam conta yanıktır diyor şaştım kaldım. 2. Sorun içeri acayip tüp kokusu geliyor nedendir bilemedim karbüratör arızalıydı bi elden geçmesi veya yenilenmesi gerekiyordu usta olmasada anlayan birkaçına danıştığım da aldığım cevaplar bunlar tabiki. Ve son olarak motor alt kapağı sanırım yağ kaçağı var çünki motorun eli yüzü yağdan geçilmiyor. Durum bundan ibaret usta cevabını sabırla ve merakla bekliyorum.

  • Usta der ki:

   Motor yüzeyinde belirgin bir yağ kaçağı ve akabinde yüksek hararet motorun komple revüzyona ihtiyacı olduğunun bir habercisi onu öncelikle söyleyeyim. Aracı ilk çalıştırdığınız andan itibaren şunlara dikkat edilmesi gerekir fan çalışıyor mu ?, devirdaim çalışıyor mu ?, termostat açıyor mu ?, radyatörde sirkülasyon var mı ? bunlar mevcut çalışıyorsa ve hararet tavan yapıyorsa o zaman motor tamamen bitik demektir.

 • Uğur der ki:

  Selam ustam aracım 93 model fs 2.0 cc mazda 626 lpg li aracımda su eksiltme oluyordu servise gidip antifiriz koydurdum sonra radyatörde delik oldu sızıntı büyüktü yan sanayi uygun radyatör alıp taktık yeniden antifiriz su koyuldu su eksiltme devam ediyordu yedek hazneye giden hortumun tıkalı olduğunu farkettik açtık sonra havasını aldık rolanti normal bide radytor kapağım 0.9 bar servis 1.1 bar olmalı deistir dedi neyse deistirdik bu arada 0.9 bar olsa zarari olurmu 1.1 bar nedir arada ki fark nedir simdide dün akşam fatkettimki antifiriz biryerden daha sızmış hep böylemi olucak bu antifiriz koysam bi dert koymasam bi dert

  • Usta der ki:

   Aracınızda bu yapılan işlem tam prosedüre uygun bir işlem yani yaptığınız işlem aslında doğru. Bu uygulanan işlemden sonra aslında mevcut 5-6 boru var zaten hepsinin sorgulamadan değiştirilmesi en doğrusu olur. Suyla çalışan sisteme yüksek oranda antifiriz ilave edilmesi zayıf noktaların kaçak yapmasına sebep olur ama ideali de budur. Radyatör kapağının orjinal olması tabi ki önemli bir unsurdur iç basınç sistemin dayana bileceğinden yükseldiğinde soğutma sistemi karşılaşılan bu arıza karşısında bu noktadan suyu atarak sistemin rahatlamasını sağlar. Ben bu işin üniversitesini de bitirdim aslında uygulanması gereken %100 saf antifirizdir ama özellikle eski araçlarda bunu yaparsanız Allah muhafaza motoru yeme ihtimaliniz var.

  • Uğur der ki:

   Ustam teşekkür ederim bir sorum daha var aracımda atiker lpg kiti var sıralı sistem lpg de gaza basınca motor bölümümden bi yerden uğultu geliyor arkadaşlar regulatördendir diyorlar biriside regulatör motor bölümünde ki duvara monteyse ses yapar dedi sabit bir şey oynama dahi yok sadece gazda gaza basınca uğultu veriyor bir şey ama nedir sizce benzinde hic bi anormallik yok birde conta yanma belirtileri nelerdir nasıl anlayabilirim conta yanıkmı deilmi teşekkür ederim

 • ONUR ASCİ der ki:

  Usta merhabalr benim aracım 2005 ford mondeo lpg li
  aracımda çekiş sorunu var 2.0 motor düz vites 145 beygir gibi hiç gitmiyor ayrıca motor çok gürültülü çalışıyor ve ilk marşda çalışmayıp 2-3 kez marş yapınca titreyerek çalışıyor.Götürdüğüm yerde aracın daha evvelden hararet yaptığı silindir kapağı contası yapılıp sübapların değişmesi gerektiği söylendi.Sadece üst kapaksa 2000-TL civarı eğer altta da sorun varsa 5.000TL masraf olacağı belirtildi.Sİzce başka birşeyden vaya farklı bir çözüm var mıdır

  • Usta der ki:

   Aracınızın motorunda üfleme olarak tabir edilen olay ve hararet sorunu, su eksiltme gibi sorunlar bunu takip ediyorsa motor bitmiş demektir. Sadece gürültülü ve geç çalışma sorunu varsa o zaman farklı arızalar aramak gerekir.

 • Vurgun der ki:

  Usta benim araç hundai ACCENT ERA CRDİ 1.5 DİZEL DURMADAN su eksiltip hararet yapıyor bi tane usta bulamadım onu YAPACAK bn ne yapabilirim rampada hararet düz yolda 120 üstüne çıkınca hararet cekisten düşme bi akıl verin ustam gerekirse ben motoru indirip yapacam

  • Usta der ki:

   Elinizden bu işler geliyor anladığım kadarı ile. Aracınızın motor üst kapağında yağ ilave ettiğiniz noktadan ve yağ kontrol çubuğunun olduğu yerleri motor çalışma sıcaklığına ulaşınca açarak bakmanızı öneriyorum bu bölümden yoğun bir hava üfleme varsa motor conta yakmış demektir. Bunun haricinde yedek su deposundan da kontrol yapıldığında hava gelmemesi gerekir. Şayet motorda rektefiye yapılacaksa tam rektefiye edilmesi gerekir sadece üst kapak işlemi hiç bir zaman randuman vermez.

   • ibrahim der ki:

    ustam merhabalar benim aracim skoda felica 1.3 yavas gidildiginde hatta bosa alip beklenildiginde bile hararet yukseliyo ama arac hizlandiginda hararet normal
    seviyesine iniyo sebebi nedir acaba simdiden tesekkurler

    • Usta der ki:

     Aracınızın termostadı arızalanmış uzun yolda gerek önden gelen rüzgar gerekse yükselen devirdaim sirkülasyonu çabucak motorun ideal çalışma sıcaklığına erişmesini sağlar fakat dur kalklarda bu durum hararetle kendini gösterir ve mazallah motoru yersiniz biran önce değiştirin hatta gitmişken fanın çalışma faliyetini, mevcut antifirizin durumuna ve sistem havasının alınmasını da söyleyin ki uzun süre kafanız rahat etsin.

 • Ali tohma der ki:

  Ustam mrb 96 model honda euro civic 1.4i bi aracım var araca yarım motor yapıldı yağ yakıyordu düzeldi. Şuan rampa yukarı aracı sıkıştırınca hararet yükselip düşüyor 110 120 civarı cıkıp düşüyor su eksiltme yok araçta antifiriz yok saf su var sadece rampada yapıyor Termostat yeni fan müşürü hararet Müşürü yeni bu sorunu neden yapıyor olabilir??

 • Uğur der ki:

  stam teşekkür ederim bir sorum daha var aracımda atiker lpg kiti var sıralı sistem lpg de gaza basınca motor bölümümden bi yerden uğultu geliyor arkadaşlar regulatördendir diyorlar biriside regulatör motor bölümünde ki duvara monteyse ses yapar dedi sabit bir şey oynama dahi yok sadece gazda gaza basınca uğultu veriyor bir şey ama nedir sizce benzinde hic bi anormallik yok birde conta yanma belirtileri nelerdir nasıl anlayabilirim conta yanıkmı deilmi teşekkür ederim

 • ilkay der ki:

  Ustam benim aracim 97 model accent 1.5 gls hararet problemi var termostati radyator musur degisti şimdi hararet göstergesi yikselmiyo ama suyu kaynatiyo hortumlar sisiyo conta yanik dediler ama hiç su eksiltme olmuyo su kaynadığı zaman aracın çalışması degisiyo yardımcı olursanız

  • Usta der ki:

   Hararet sorfunlarında tavsiyelerimi az çok okumuşsunuzdur. Sistemin işleyişi oldukça basit sadece arıza takibinden iyi anlayan işin ehli birileri lazım bu konuda. Hortumların şişmesi sistemde ters pasınç oluştuğunu gösterir bu yüzden termostat ve devirdaimin tam olarak çalıştığına, radyatörde sirkülasyonun sıkıntısız olduğuna bakılması zaten az çok arızanın nereden kaynaklandığını yakalamanızı sağlayacaktır.

 • Eyüp der ki:

  S.a ustam kolay gelsin
  ustam bende 96model Skoda felicia 1.3glx var aracla trafige girmekten korkuyorm araç trafikte fan calistigi halde hararet yukseliyor sanayiye goturdugum zaman hic sorun yok diyorlar acaba sorun yaz kis icinde antifiriz oldugu icin olabilirmi
  Internette soyle bisey gordm:
  Silindr kapak contasinda bulunan su kanalllarnin aracin motor blogundaki orjinal su kanallarnn capina actirip takarsanz sorun oratadan kalkar acaba dogru olurmu
  iyi gunler simdiden tesekkur ettim

  • Usta der ki:

   Aleyküm Selam. Antifirizle ilgili duyduğunuz olay tamamen yanlış bir olay. Antifiriz 120 derecede kaynar ve özelliğine göre -40 derecede donar. Yoğun trafikte veya durkalklarda hararet birden tırmanıyor ve kırmızı dat çizgisine dayanıyorsa termostada baktırmanızı tavsiye ederim özellikle normal uzun mesafede hararet tamamen kısa sürede yok oluyorsa termostadın belirli aralıklarda takıldığının habercisidir. Termostad arızasında uzun yolda motor normalin altında bir hararete düşe bilir.

 • feyzi der ki:

  sayın ustam merabalar,benim araç lada vega 1999 model aracım aşırı derecede su eksiltme sorunu var antifrizi kompile değiştirdim sade antifriz koydum radyatör kompile değiştirdim hortum falan her neyse ve halende eksiltiyor ekzosta beyaz dumaanlar çıkıyor ve arababa kontak kapatığımda bakıyorum 3.5 damla yağ damlamış motorun alt köşesinden triger kayışın yağ keçesinin olduğu bölümun altından yarım saat sonra kesiliyor damlacıklar ertesi bakıyorsun aynı sorun yere su damlamıyor kesınlıkle

  • Usta der ki:

   Aleyküm Selam. Feyzi bey aracınızın üst kapak contası yanmış ve rektefiye edilmesi gerekir. Zaten ekzozda beyaz su buharı tarzı bir görünüm varsa bu motora ve yanma odasına su karıştığının bir işaretidir.

 • Ferdi der ki:

  Selamun aluyküm. Benim 98 model klasik vw polom var. Aracı aldığımdan beri su eksiltme sorunu var. 2 sefer dışında yedek depo ışığı yandığı için hararet yükselmedi. O 2 seferde de ibre çıkmaya başladığında kenara çekip aracı stop ettim. Aracı 3 sefer tamirciye götürdüm yedek depo kapağı, termostat, devir daim değişti , su eksiltme çok azaldı ama bu seferde araç hortum patlatıyor. Yani bu başıma 2 kere geldi benim merak ettiğim bunun sebebi çonta yakması olabilirmi. İstanbulda oturuyorum işe gidip gelirken kullandığımda sorun çıkmadı yaklaşık 50 km toplamda. Ama uzun yolagittiğimde 130. Km civarında hortum patladı. Aracın çalışmasında hiçbir problem yok. Titreme, tekleme, stop etme vs.. Soğutma suyunda yağda görünmüyor. Ne olur bana bi çare. Şimdidwn teşekkürler.

  • Usta der ki:

   Aleyküm Selam. Aracınızda Lpg var mı bilmiyorum, şayet varsa regülatöre bakılması gerekir. Bunun haricinde kalerüfer tesisatına ve hortumların giriş çıkış hattına bakıldıktan sonra bir sonuca ulaşamadıysanız motor üst kapağın açılması gerekir, çünkü araçta su kaçırma eksiltme sorunu şayet tespit edilemiyorsa contada yanma, kaçırma var demektir ve bu motor için çok zararlı bir sorundur bir an önce çözüme ulaştırmanız şart.

 • FATİH der ki:

  s.a. hocam
  2009 astra h aracımda biraz yol alıp motor ıyıce ısındıktan sonra sogutma su seviyesi kontrolu diye uyarı veriyor motor suyuna baktıgımda yeterı kadar sogutma suyu mevcut yalnız aracta antfrizli su mevcut değil bunun sebebi nedir
  – antfrizli su olmaması mı yada
  -sensörün bozuk olmasını
  birde atfrizli su koysam bi sıkıntı olurmu nasıl sorunu halletmem gerekir yardım ederseniz sevinirim.

 • Hüseyin der ki:

  İyi günler ustam. 95 model ford escort 1.6 clx aracım var. Radyatör değişti su kondu ve birkaç gün bu şekilde kullanmam gerektiği sonrasında antifiriz konulacağı söylendi. Radyatör değişimi sonrası aracımın harareti şehir içinde dahi kolayla yükselmiyordu.sonra kendşm bizzat antifiriz ilavesi için motor suyunu boşalttım sisteme antifiriz koyduktan sonra fan açıncaya kadar aracı çalıştırdım. Termostat çıkışındaki ince hortumdan su gelinceye kadar su doldurmaya devam ettim hava olduğunu sanmıyorum ama bundan sonra hakaretin eskiye nazaran daha çabuk yükseldiğini farkettim.kullanırken hararet çabuk yükseldi. Sorun ne olabilir teşekkür ederim

  • Usta der ki:

   Gerçekten cesaretinizden ötürü sizi tebrik ediyorum. Yaptığınız bu işten ekmek yiyen arkadaşlar var ve adlarınada usta diyorlar. Yaptığınız işlem uygulama olarak doğru ama bu işlemde bir sıralama ve alg8lama olayı vat aracınız8n fanının açmış olması ve akabinde hava alma hattından tam anlamıyla kabarcıklar kesilene kadar işlemin uygulanması gerekir. Şayet bu işlerden anlamiyorsanız uyarmiş olayım motoru yakarsınız.

 • ustam merhaba 94 model bmw 520 aracım var gecenlerde hareret yaptı radyatorde hava var dedıler aldılar havayı duzeldı 2 ay gecmeden dun gene hararet yaptı kaputu actıgımda gazın beynıne gıden su hortumunun patladıgını farkettık hortum degıstı radyatorun haavası alındı ama hala hararet yapmaya devam edıyor problem nedır

  • Usta der ki:

   Hararet sorununda radyatör yeni ve borularda şişme varsa bu soğutma suyunun dolaşımında bir sıkıntı olduğunu ve devir daimin çalıştığı halde sirkülasyonun zayıf olduğunu gösterir ve bunun asıl sebebi ya suyun dolaştığı soğutma kanlllarının tıkanması yada sistem üzerinde bu sorunu tetikleyecek yanlış bir işlem yapılmasıdır.

 • hanifi der ki:

  94 model mitsubisih hararat muşur kaplpsu kopmuş kaynak ettim ama çalışmadı zaten tekli kaplo bunun sigortası varmı varsa sigorta taplasında kaçıncı sigorta cevap için şimdiden tşk

  • Usta der ki:

   Hararet müşürünün çalışıp çalışmadığını nasıl anlarsınız ? : şayet aracınızda fan hiç açmıyorsa ve şehir içi dur kalklarda hararet birden artıyorsa müşür çalışmıyor semektir. Müşürün sigortası sizin araçta tam olarak hangi sırada bilmiyorum ama sigortalara tek tek bakacak olursanız zaten kopuk olan dek gelecektir. Şayet sigortası atık değilse hararet müşürünü direk değiştirmeyin çünkü sorun fanda da olabilir boş yere para ödemeyin.

 • Mustafa der ki:

  Aracım 2002 octavia. İlk sorunum araç çalışır çalışmaz fan da calismaya basliyor bunun bir zarari olur fan müşürünu değiştirmemize rağmen ariza devam ediyor. 2. Ve büyük sıkıntım uzun yolda hareret sürekli olarak yükselip 90a geri düşüyor bunun nedeni ne olabilir

 • MURAT der ki:

  Ustam merhaba. benim 2002 golf otomatik lpgli aracımın baştan sona gelişen olayları aktarım. 7 ay once rektefe yapıldı , sekman atıldı kapak taşlama yapıldı , soğutucular değişti. Bir ay önce Su eksiltme yapıyordu suyu kontrol ederek biniyordum. hararet yok yalnız. 1 ay önce termostat kanalı komple değişti kanalda delik var dedi usta . şimdi su hıc eksiltme yapmıyor . Sıkıntı 2 haftadan beri 20 km arabayı yormadan devirli kullandığım halde 2 sefer hararet ibresi 90 nı gecti 100 geldi sonra 90 a ibre geri düstü..bende yakıt almaya benzinliğe girdim stop ettikten sonra 5 dakika sonra marşa basmadan elektirik gelince beyine hararet ibresi 110 falan geldi marşa basınca geri 90 dustu . suda eksiltme falan yok çekiçte de sıkıntı yok. Acaba sizce sorun ne olabilir. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 • Tarık der ki:

  İyi günler ustam benim aracım 2007 14 tipo aracım kısa sürede haret yükseliyor ve fan açıyor bu sorun yol yaptıkça 5 dakikada bir tekrarlanıyor sorun nedir acaba hiç lpg takılmadı

  • Usta der ki:

   Hararet sorunlarında ilk gözlemlemek gereken termostad açıyor mu açmıyor mu bunu anlamak gerekir. Bahsettiğiniz sorunda termostada eşlik eden diğer bir parça ise devirdaimdir.

 • SEYDİ der ki:

  İyi günler.Bende 98 model honda euro civic var.Araç su eksiltip hareret yükseltmekte.suyu dolduruyorum aradan bir ay geçiyor hareret yükselmeye başlıyor su kalmadığı için.alttan su damlatma gibi bi durumda yok.kaçıran bi yerde gözükmüyor.ustalar radyatör kapagındandır dediler degiştirdim ama sonuç degişmedi radyatör’de hafif bi göçme gördüm ordan olabilir mi ?araç lpgli. sizce başka hangi problemler olabilir.

  • Usta der ki:

   Araba neden su eksiltir ?: Bu konuda bakılması gereken bir kaç nokta ve unsur var. Bunlara sırayla değinecek olursak motor üst kapak contası yanmış olabilir, lpg regülatöründe kaçak olabilir, devirdaim contasında kaçak olabilir ve motor yanlızca sıcakken kaçırıyor olabilir. Bu ihtimallere ve motor haznesine dikkatli bir şekilde bakmak gerekir.

 • Celil der ki:

  iyi günler benim arabam 92 model doğan L 3 ay önce aldım arabam su eksiltiyor ama performansında yakıtında birşey yok geçenlerde bir 20 dakikaya yakın rampa çıktım ve dışarının sıcaklığı 38 40 dereceydi arabanın harareti 105 filan oldu sonra rampa bittikten sonra rampadan aşağıya inerken arabanın harareti geri 90 derecenin altına geldi performansındada bir sorun olmadı motordanda ses filan gelmedi acaba arabam hararet yapmış mıdır?Yapmışsa nasıl anlarız?

  • Usta der ki:

   Aracınızın hararet yaptığını düşünmüyorum. Motor neden su eksiltir konusuna gelince motorda şayet bloğu bir birinden ayıran contalar yandıysa bu tür bir su eksiltme olabilir bunun haricinde devirdaim contasından radyatör giriş ve çıkışlarından hortumlardan kaçak var mı bilinçli bir usta tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bahsettiğiniz hararet seviyesi limit dahili fakat sistemde hava olma ihtimaline ve su eksiltme olayına dikkatli bir şekilde bakılması gerekir.

 • mehmet der ki:

  iyi günler 2004 opel meriva aracım 3 gün önce klima açık 20dk şehir içi yolculuğundan sonra klimanın sıçak üflediğini fark ederek hararet i kontrol ettiğimde kırmızıya geldiğini görerek heman kenara çektim kaputu açtığımda fan çalışmıyordu biraz bekledim fakat devreye girmeyince arabayı stop ettiğim anda fan devreye girdi ve çalışmaya başladı… fan çalışınca devirdaim olsun diye aracı tekrar çalıştırdım fakat fan tekrar durdu bir iki dakika beklediğim halde fan çalışmadı ve tekrar stop ettiğimde fan hemen tekrar çalıştı.. bu durum 1 2 kere daha tekrarladı ve sonradan araba çalıştığında fan da sorunsuz çalışmaya başladı…

  bugün aynı sorun tekrar etti ve yukarıda anlattıklarımı aynısın